|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت88/10/10: از بازيافت زباله تا سوخت كارخانه سيمان!
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9437
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6887 10/10/88 > صفحه 19 (بانو) > متن
 
      


از بازيافت زباله تا سوخت كارخانه سيمان!
دكتر هايده شيرزادي گيلانيمديرعامل شركت بازيافت زباله و توليد كود آلي كرمانشاه در گفتگو با رسالت مطرح كرد:


خانم دكتر شيرزادي از بازگشتتان به ايران پس از اتمام تحصيلات در دانشگاه كاسل آلمان و تاسيس شركت بازيافت در كرمانشاه برايمان بگوييد.
    در سال75 پس از پايان درسم به ايران آمدم و كارهاي متفاوتي در بخش مديريت پسماند و اثرات آن در محيط زيست انجام دادم.
    ارائه الگوي مناسبي براي پروژه بازيافت پسماندها در ايران (با توجه به شرايط جغرافيايي و آب و هوايي) موضوعي بود كه در دوره دكترا روي آن كار كرده بودم . وقتي به ايران آمدم آن را با جاهاي مختلفي از جمله شهرداري ها مطرح كردم. متاسفانه در آن زمان شرايط مهيا نبود چون بحث محيط زيست به عنوان يك مساله جدي تلقي نمي شد لذا تصميم گرفتم كه خودم مجري اين پروژه بشوم . درسال75 مجوز تاسيس پروژه بازيافت پسماند زباله كرمانشاه را از وزارت صنايع گرفتم. اين كار مشاركت شهرداري را مي طلبيد لذا در آن موقع موفق نشدم و در سال77 موفق شدم و با شهرداري كرمانشاه شركت بازيافت مواد و توليد كود آلي كرمانشاه را مشتركا تاسيس كرديم و اين شركت مجري مديريت آموزش، تفكيك، جمع آوري و پروژه بازيافت زباله كرمانشاه شد.
    البته توجه كنيد كار خيلي آساني نبود كه يك زن به عنوان مجري يك طرح با شهرداري بتواند خودش را اثبات كند و كار را در دست بگيرد ولي اين پروژه در حال حاضر به طور ميانگين560 تن زباله شهر كرمانشاه را بازيافت مي كند.
    ظاهرا شما پروژه هاي مديريت پسماند زباله بسياري از شهرهاي ديگر كشور را هم انجام داده ايد.
    بله از سال80 به بعد فاز مطالعاتي و يا نظارت بر اجراي بسياري از پروژه هاي پسماند زباله شهرهاي كشور را انجام دادم. اولين كارمان در زاهدان بود و بعد وقتي كار به نتيجه رسيد پروژه بقيه استان را هم به ما دادند بعد از آن پروژه بازيافت پسماند زباله48 شهر استان اصفهان را مطالعه كرديم و براي هر شش الي8 شهر يك پروژه داريم. مثلادر پروژه لنجان كه دومين پروژه ما بود
     هشت شهر را مورد بررسي قرار داديم و يك پروژه واحد براي آنها طراحي كرديم. برخي از اين شهرها هنوز در حال اجرا هستند. مطالعات سنندج را انجام داديم و تا مرحله بهره برداري نظارت داشتيم، انزلي را در دست اجرا داريم. مطالعات و بخشي از نظارت بر اجراي بجنورد را انجام داديم. چابهار، زابل و شهرهاي همجوارش و خمين و ...
    
    آيا شما براي انجام اين كارها تيم كارشناسي و پژوهشي داريد؟
    بله يك تيم كارشناسي تشكيل دادم و جوان هاي تحصيلكرده شهر كرمانشاه را در اين تيم براي كارهاي مطالعاتي و نظارت بر اجرا، آموزش دادم و اين تيم همه جا كار مي كند.
    
    در مجموع روي پروژه هاي بازيافت مواد چند شهر كشور مطالعه و نظارت كرديد؟
    براي85 شهر طرح نوشتيم. براي دو هزار روستا برنامه نوشتيم. برنامه مديريت پسماند روستاهاي سيستان و بلوچستان را به طور كامل تهيه كرديم.11 پروژه اجرا شده است. يك سري از پروژه ها به دليل صرفه جويي در هزينه ها به صورت مجموعه است و منطقه اي عمل شده است.
     يك واحد مشترك مي تواند پسماندهاي چند منطقه نزديك به هم را انتقال دهد ما اولين كار مشترك را با كمك شهرداري و استانداري در لنجان اصفهان انجام داديم.
    
    در حال حاضر چند كارشناس و محقق با شمار كار مي كنند؟
    در پروژه بازيافت كرمانشاه32 كارشناس و كاردان دارم كه در اين بخش متخصص شده اند.
    شما خودتان در كرمانشاه ساكنيد، آيا بازيافت زباله در كرمانشاه تحت مديريت شماست و به طور كامل انجام مي شود؟
    بله. در شهر كرمانشاه روزانه500 تا600 تن زباله توليد مي شود كه از آن حدود600 ميليون ليتر شير آبه رها مي شود و به طور متوسط يك ميليون تن گاز گلخانه اي متصاعد مي شد ما براي جلوگيري از اين آلودگي ها اين كار را شروع كرديم.
    
    علت گرايش شما به اين رشته چه بوده است؟
    من خانواده كشاورزي داشتم و از بچگي با كشاورزي در ارتباط بودم. ابتدا كشاورزي بين المللي خواندم چون دوست داشتم كه كار نويني انجام بشود. بعد با كشاورزي توسعه پايدار آشنا شدم. كشاورزي اي كه در آن بايد مصرف سم و كود كم بشود. در اين نوع كشاورزي (پايدار) بايد از توده هاي ارگانيك استفاده كنيم. در دوران تحصيلم در آلمان هميشه فكر مي كردم كه چطور مي شود تلفيقي بين كشاورزي و محيط زيست بدهم تا هم محيط زيست را حفظ كنيم، آلودگي زباله را كم كنيم و هم بتوانيم كشاورزي سالم را توسعه بدهيم. بايد بدانيد ما دفن زباله به طور اصولي در كشور نداريم چون خيلي پرهزينه است.
    
    دفن اصولي زباله چيست كه در كشور نداريم و پرهزينه است؟
    دفن اصولي يعني زيرساخت ها و بسترهايي در لايه هاي مختلف زمين ايجاد بشود و عايق بندي شود ودر كانال ها لوله هاي شيرآبه تعبيه شود و اين شيرآبه تصفيه بشود و گازهايي كه در آنها ايجاد مي شود جمع آوري شده و تبديل شود. درهيچ شهر كشور يك كار به طور كامل انجام نمي شود چون بسيار پرهزينه است. دفن يك تن زباله به شكل اصولي حداقل60 دلار هزينه مي خواهد.
    
    تعريف شما از بازيافت چيست؟
    بازيافت درمان زباله است، حذف آلودگي زباله تنها از طريق بازيافت امكان پذير است. برخي مي گويند زباله طلاي كثيف است و البته مي توان زباله را تبديل به مواد كرد ولي خيلي هزينه دارد. در هيچ جاي جهان توليد مواد از زباله نمي تواند هزينه خودش را تامين كند. به نظر من در مورد محيط زيست همه بايد تلاش كنند چون يك مسئله جهاني است.
    
    علت مشكل زباله و بازيافت آن در كشور به طور كلي چيست؟
    در ايران هنوز اين موضوع جا نيفتاده كه شهرداري ها بايد از توليد كننده زباله ها پول بگيرند و براي بي خطر كردن و بازيافت آ ن هزينه كنند در همه جاي دنيا اين طور است.
    هنوز كسي پول نمي دهد لذا مشكل زباله ايران باقي مانده است.
    
    در مورد فعاليت مشتركتتان در كرمانشاه بيشتر توضيح بدهيد، اين شركت دقيقا چه مي كند؟
    چون اين رشته را خوانده بودم احساس مسئوليت كردم و اين عزم را كردم كه از جايي شروع كنم و پروژه كرمانشاه كليد خورد. براي اينكه بتوانيد500 تن زباله را با نرخ امروز دفن كنيد بايد هشت ميليارد تومان هزينه كنيد ولي من از آنجا كه دنبال نوآوري و استفاده از پتانسيل هاي موجود بودم با كمك هاي موجود شهرداري وسرمايه گذاري شخصي اين پروژه را به جايي رسانديم و بعد از دو سال كه ديدند اين پروژه40 درصد راه اندازي شده و كار مي كند، وزارت كشور كمك هاي خوبي به اين پروژه كرد كه جاي تقدير دارد. دو، سه سال اخير هم از محل وام هاي زود بازده در سه مرحله وام گرفتيم. بايد اعلام كنم در اين پروژه تا پايان امسال70 درصد زباله كرمانشاه بازيافت و تبديل به كود خيلي خوب مي شود البته با كشاورزي هم قرار بستيم. آنها بعد از چند سال متوجه شدند زمين هاي كشاورزي در حال از بين رفتن است لذا قرارداد بستند كه كل كود توليدي را بخرند.
    
    فكر مي كنيد اين پروژه كي به صد درصد برسد؟
    بعضي از چيزها در ظاهر قابل بازيافت نيست مثل كيسه هاي پلاستيكي و جلد بسته بندي ها و ظروف يكبار مصرف كه در دو سال اخير افزايش يافته است. اينها در آلمان با تكنولوژي هايي جداسازي شده و به عنوان سوخت كارخانه و نيروگاه مصرف مي شود.
    ما براي اولين بار در حال راه اندازي اين تكنولوژي هستيم به اين مي گويند: “تبديل به انرژي جايگزين” يا “RDF”50 درصد تجهيزات اين تكنولوژي را به كرمانشاه آورديم و سوله هايش را هم ساختيم اميدواريم كه تا پايان بهمن ماه براي اولين بار در كشور كمپوست، جداسازي مواد با ارزش مثل شيشه و كاغذ و فلز براي بازيافت مواد باقيمانده جهت سوخت كارخانه سيمان كرمانشاه آماده مي شود.
    
    به اين ترتيب تا پايان سال كرمانشاه اولين شهري خواهد بود كه زباله و پسماند آن به صورت صددرصد بازيافت مي شود، آيا اين طور است؟
    بله و به اين ترتيب ديگر دفن زباله هاي خانگي در كرمانشاه نخواهيم داشت.
    
    شما اخيرا به عنوان پژوهشگر نمونه استان هم معرفي شديد و مورد تقدير قرار گرفتيد، آيا جوايز ديگري به شما اهدا شده است؟
    بله سال83 جايزه ملي محيط زيست را گرفتم. سال85 كارآفرين برتر ملي كشور شدم چون با اجراي اين پروژه شغل هاي جانبي ايجاد شده و حدود600 نفر به صورت پرسنل در اين خصوص با شهرداري همكاري مي كنند. امسال مقاله ام درمورد طرحRDF كه استفاده از پسماندها به عنوان انرژي جايگزين در صنعت سوخت سيمان است در يك سمينار تخصصي، مقاله برتر شد و چون پروژه اجرايي است و در حال اجرا است به همين دليل در هفته پژوهش هم به عنوان مقاله برتر شناخته شد. و لذا من را به عنون پژوهشگر نمونه استان معرفي كردند.
    
    چند مقاله پژوهشي تاكنون نوشته ايد؟
    خيلي.
    آماري بدهيد.
    شايد حدود صد مقاله در سمينارها در مورد پسماند زباله ارائه كرده ام.
    
    چند ساعت در روز كار مي كنيد؟
    همكارانم به من مي گويند خستگي ناپذير، چون از ساعت8 صبح تا6 و7 بعد از كار مي كنم ضمن اينكه بيشتر وقت من در پروازها براي پروژه هاي شهرهاي ديگر است.
    
    چند ساعت در روز مطالعه مي كنيد؟
    چون حداقل در سال در شش كنفرانس و سمينار بين المللي شركت مي كنم، براي اينكه دانشم را به روز كنم مدام مطالعه مي كنم اين طور بگويم كه از هر فرصتي براي مطالعه استفاده مي كنم.
    
    در بچگي دوست داشتيد چه كاره بشويد؟
    من در كودكي رويا نداشتم چون در گيلان غرب متولد شدم و محيط بسته اي داشتيم و دخترها آن زمان فقط شش كلاس درس مي خواندند و دبيرستان نداشتيم.
     آن موقع كه با بچه ها بازي مي كردم مي گفتم: مي خواهم مهندس بشوم ولي در دلم خنديدم و مي گفتم: وقتي مدرسه نداريم چطور اين اتفاق مي افتد؟! اما بالاخره به صورت متفرقه درس خواندم و ادامه دادم.
    
    آيا فكر مي كرديد روزي به عنوان يك محقق مورد تقدير قرار بگيريد؟
    از كودكي خيلي اهل مطالعه بودم. چون پدرم اهل مطالعه بود. هميشه داشتن نام نيك برايم مهم بود و دلم مي خواست براي جامعه ام عضو موثري باشم.
    
    حلقه مفقوده تحقيق و صنعت در كشور ما چيست؟
    در ايران افراد باهوش زياد هستند ولي همه تك كار مي كنند و كار تيمي معمول نيست. اين حلقه مفقوده وجود دارد. به نظر من بايد صنعت را آناليز كنيم و از تكنولوژي درست با كمك دانشگاه ها استفاده كنيم. البته دانشگاه ها هم انگيزه كافي ندارند.
    صنعت ما نبايد وارداتي باشد. بايد اعتماد به نفس را در جوانان پرورش بدهيم. در دانشگاه ها متاسفانه دانشجويان وادار به تحقيق واقعي نمي شوند ملاحظه مي شود كه در اغلب مواقع از روي دست هم مي نويسند. نكته ديگر اين است كه بايد الگو پروري ملي داشته باشيم. اينها حلقه هاي مفقوده اند.
    از شما متشكرم.
    از بازيافت زباله تا سوخت كارخانه سيمان! / دكتر هايده شيرزادي گيلانيمديرعامل شركت بازيافت زباله و توليد كود آلي كرمانشاه در گفتگو با رسالت مطرح كرد:
    


 روزنامه رسالت، شماره 6887 به تاريخ 10/10/88، صفحه 19 (بانو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1442 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نبض اقتصاد
متن مطالب شماره 47، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است