|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/10/10: «به رنگ ارغوان» پروانه نمايش گرفت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2139 10/10/88 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


«به رنگ ارغوان» پروانه نمايش گرفت
تدارك براي اكران عمومي فيلم توقيفي حاتمي كيا


گروه فرهنگي: عليرضا سجادپور خبر داد كه فيلم «به رنگ ارغوان» به كارگرداني ابراهيم حاتمي كيا پروانه نمايش عمومي اش صادر شده است. مدير اداره كل نظارت و ارزشيابي خبر داده است پروانه نمايش «به رنگ ارغوان» براي اكران در جشنواره فيلم فجر و همچنين پروانه نمايش اين فيلم براي اكران عمومي صادر شده است. در حالي خبر رسمي پروانه نمايش عمومي فيلم «به رنگ ارغوان» در سايت پايگاه اطلاع رساني هيات اسلامي هنرمندان اعلام مي شود كه اواسط مهرماه روابط عمومي معاونت سينمايي وزارت ارشاد رسماً اعلام كرد: «با نظر مساعد معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري فيلم «به رنگ ارغوان» ابراهيم حاتمي كيا در جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر به نمايش گذاشته خواهد شد.» و آن زمان خبري از پروانه نمايش عمومي فيلم اعلام نشد و فقط نمايش فيلم در جشنواره فيلم فجر مطرح شد. حال با دريافت پروانه نمايش عمومي سيدجمال ساداتيان تهيه كننده فيلم خبر مي دهد در تدارك اكران فيلم در عيد نوروز هستند و با سينماداران در حال مذاكره هستند. به گزارش ايسنا، شش سال قبل در آستانه برگزاري جشنواره فيلم فجر سال 83: خبر رسيد فيلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهيم حاتمي كيا به نمايش درنمي آيد. سيدجمال ساداتيان تهيه كننده اين فيلم در همان سال به ايسنا گفت: مسوولان مربوط به موضوع فيلم، خواستند كه فعلاً «به رنگ ارغوان» در جشنواره نمايش داده نشود. ممكن است بعد از مذاكرات راه حل هايي ارائه شود و فيلم بعداً به نمايش درآيد اما هيچ چيز مشخص نيست. همان زمان ابراهيم حاتمي كيا نامه يي خطاب به يونسي وزير اطلاعات وقت نوشت كه در بخشي از آن آمده است:«شايد «به رنگ ارغوان» گل سرخ خارداري باشد كه دل ياران را ريش كرده است: ولي شما مي دانيد كه من نيتي جز تقديم گل نداشتم.
    شهادت مي دهم كه به عنوان پدر معنوي «به رنگ ارغوان» با ميل و خواست شخصي خودم فيلم را از شركت در جشنواره فجر محروم مي كنم. مي گويم محروميت و اين سخت و دردناك است. مي دانم كه شما نيز همچون من از اينكه حاصل يك سال زحمت اهالي هنر در دولت هنردوست خاتمي چنين سرنوشتي پيدا كرده است متاسف هستيد ولي با اطمينان و با صداي رسا مي گويم كه اجازه به هيچ خناسي نخواهم داد كه اين رود ارادت را بركه يي ساكن تصور كند كه مي تواند ماهيان نامشروع خود را پرورش و صيد كند. من و يارانم منتظر روزي خواهيم بود كه «به رنگ ارغوان» در فضايي صرفاً فرهنگي به همراه شما و ياران تان: در منظر نگاه مخاطبان اصلي آن قرار گيرد.» حكايت نمايش و پروانه نمايش گرفتن «به رنگ ارغوان» ادامه داشت تا سال 86 كه محمود اربابي مدير وقت اداره كل نظارت و ارزشيابي وزارت ارشاد، در نشست خبري در جمع خبرنگاران در پاسخ به وضعيت نمايش «به رنگ ارغوان» گفت: «هنوز اين فيلم را نديده ام و اكران آن فعلاً مساله ما نيست.» اربابي مشكل فيلم «به رنگ ارغوان» را متعلق به دوره قبل دانست و توضيح داد: «من هنوز اين فيلم را نديده ام. توقيف اين فيلم يك مساله قانوني است كه از سوي نهادي دنبال شده و فيلم در اختيار آن نهاد است و مساله فعلي ما نيست و اطلاعات ويژه يي هم ندارم. اما وقتي فيلمي را قانوني متوقف مي كنند، مسووليتي براي پرداخت هزينه آن فيلم وجود ندارد و اين مسائلي كه مطرح مي شود جنبه خبري دارد.»
    و اما در بهمن ماه 87 و در آستانه برگزاري جشنواره فيلم فجر: سيدجمال ساداتيان تهيه كننده «به رنگ ارغوان» در نامه يي خطاب به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواستار نمايش اين فيلم در جشنواره فيلم فجر شد. در پاسخ به اين نامه، شمقدري مشاور رئيس جمهور در امور هنري در مصاحبه يي اعلام كرد: «پس از تماشاي «به رنگ ارغوان» طي گزارشي به حضور آقاي احمدي نژاد گفتم منعي براي اكران آن نمي بينم. آقاي رئيس جمهور نيز گفتند پس چرا تا به حال اكران نشده است، گفتم بعضي ها مخالف اكران آن هستند، مثلاً آقاي يونسي وزير اطلاعات دوره اصلاحات همچنان مخالف اكران فيلم است.» شمقدري كه مسووليت معاونت سينمايي وزارت ارشاد را برعهده گرفته است، در ادامه مطرح كرد: «دكتر احمدي نژاد تاكيد كردند پس تلاش كنيد نظر مسوولان امر در وزارت اطلاعات نيز اخذ شود، در حال مذاكره و برگزاري جلسه يي با وزارت اطلاعات در روزهاي آينده بوديم كه اين نامه سرگشاده منتشر شد.» او ادامه داد: «شخصيت و جايگاه فرهنگي آقاي حاتمي كيا به عنوان فيلمساز انقلاب و دفاع مقدس آنقدر ارزش دارد كه مسووليت اكران فيلم را بر عهده خودش بگذاريم و مجوز آن توسط وزارت ارشاد صادر شود.» درحالي اين پاسخ از سوي جواد شمقدري اواخر سال گذشته به تهيه كننده فيلم «به رنگ ارغوان» داده شد كه چند ماه بعد جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت ارشاد شد. بسياري نحوه برخورد معاونت سينمايي جديد با فيلم هاي توقيفي را بي ارتباط با رونق بخشيدن به جشنواره فجر امسال كه شايعاتي مبني بر عدم حضور هنرمندان در آن ذكر شده بود، نمي دانند اما عليرضا سجادپور اين موضوع را تكذيب كرد. او در گفت وگو با خبرگزاري دولتي فارس گفت: «حل مشكل فيلم هاي توقيفي سال هاي گذشته، برخلاف نظر عده يي هيچ ارتباطي به جشنواره فيلم فجر و رونق بخشي به آن ندارد و متاسفانه عده يي با عينك بدبيني، از هر كار تيم جديد معاونت سينمايي ايراد مي گيرند.» او در بخش ديگري از سخنانش گفت: «متاسفانه از شروع به كار تيم جديد سينمايي افرادي كه با تيم معاونت سينمايي مشكل دارند به هر كاري ايراد مي گيرند و ما اگر در مقطع فعلي رفع توقيف فيلم ها را نيز انجام نمي داديم، باز هم با انتقاد مواجه مي شديم و به همين دليل باز هم اعلام مي كنم سياست رفع توقيف فيلم ها، خيلي وقت پيش از آنكه به صورت رسمي به عنوان مدير سينمايي شناخته شويم، از سوي بنده و آقاي شمقدري اعلام شده بود و در بسياري از موضع گيري هاي خود، اعلام كرده بوديم كه با اين گونه توقيف ها، مخالف هستيم و اين اظهارنظرها براساس يكسري ديدگاه هاي هدفمند شكل گرفته بود و هيچ ارتباطي به برگزاري پربار و بخشيدن رونق به جشنواره ندارد.» مديركل اداره نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي وزارت ارشاد درباره اكران عمومي «به رنگ ارغوان» نيز گفت: «پروانه نمايش جشنواره يي و نمايش عمومي فيلم سينمايي «به رنگ ارغوان» از آنجايي كه اين فيلم جزء موارد خاص به حساب مي آمد، پس از تاييد معاونت سينمايي، عصر سه شنبه هشت دي به طور رسمي صادر شد.»
    «به رنگ ارغوان» پروانه نمايش گرفت / تدارك براي اكران عمومي فيلم توقيفي حاتمي كيا
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2139 به تاريخ 10/10/88، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 378 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه حرارت و برودت
متن مطالب شماره 102، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است