|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران88/10/21: دريچه افتاده «ميترال»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6786
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4408 21/10/88 > صفحه 9 (ايران اجتماعي) > متن
 
 


دريچه افتاده «ميترال»هنگامي كه دريچه ميترال باريك و عبور خون از آن دشوار شود، مقدار زيادي خون در دهليز چپ جمع مي شود و در نتيجه فشار در دهليز چپ بالارفته و ممكن است به بزرگ شدن اين حفره منجر شود، در اين حالت خون حتي مي تواند به ريه ها بازگشته، موجب ورم ريوي شود.تنگي دريچه ميترال تقريباً هميشه به علت تب روماتيسمي كه يك عارضه عفوني مربوط به حلق است، به وجود مي آيد، اما گاهي بعضي نوزادان با يك دريچه ميترال تنگ متولد مي شوند.
    قلب از چهار حفره و چهار دريچه تشكيل شده است. دو دريچه ميترال تنظيم جريان خون از حوزه هاي بالايي دهليز به حفره هاي پائيني بطن ها را بر عهده دارند. دو دريچه ديگر – آئورت و سرخرگ ريوي – جريان خوني را كه از بطن ها براي گردش در ساير قسمت هاي بدن خارج مي شود، تنظيم مي كنند.
    در سمت چپ قلب دريچه ميترال، دهليز را به بطن مرتبط مي كند. دريچه آئورت هم در سمت چپ قلب باز مي شود تا خون از بطن چپ به آئورت جريان يابد. در سمت راست قلب هم دريچه ديگري مسير جريان خون از دهليز به بطن را تنظيم مي كند و به خون اجازه مي دهد تا از بطن راست خارج شده و به ريه ها جريان يابد.دريچه ها به خون اجازه مي دهند تا فقط در يك سمت حركت كند. وقتي دريچه بسته است، از جريان يافتن خون به حفره بعدي يا از بازگشت خون به بخش قبلي جلوگيري مي كند. در صورت باريك شدن سوراخ دريچه، جريان عبوري خون محدود مي شود. به اين حالت تنگي دريچه مي گويند. ممكن است هر يك از دريچه هاي قلب به تنگي يا انسداد مبتلاشوند.علاوه بر اين امكان دارد دريچه شكل خود را از دست داده و برآمده شود كه به اين حالت افتادگي دريچه ياپرولاپس مي گويند.
    
    
    ● مشكلات دريچه ميترال
    اين مشكل در بيشتر مواقع علامت خاصي ندارد، اما بعضي علائم آن شامل تنگي نفس ؛ بويژه بعد از ورزش، خستگي، حملات مكرر برونشيت (التهاب مجاري هوا) احساس تپش يا ناراحتي و سنگيني در قفسه سينه است.در سمت چپ قلب شما دريچه ميترال حفره بالايي را به پائيني متصل مي كند. اگر سوراخ دريچه ميترال باريك شده عبور خون از آن كاهش يابد، تنگي دريچه ميترال رخ مي دهد. همچنين به حالتي كه دريچه ميترال نتواند به شكل كامل بسته شود و در نتيجه خون به سمت عكس يعني از بطن به داخل دهليز نشت كند نارسايي دريچه ميترال مي گويند.
    
    
    ●تنگي دريچه ميترال
    هنگامي كه دريچه ميترال باريك و عبور خون از آن دشوار شود، مقدار زيادي خون در دهليز چپ جمع مي شود و در نتيجه فشار در دهليز چپ بالارفته و ممكن است به بزرگ شدن اين حفره منجر شود، در اين حالت خون حتي مي تواند به ريه ها بازگشته، موجب ورم ريوي شود.تنگي دريچه ميترال تقريباً هميشه به علت تب روماتيسمي كه يك عارضه عفوني مربوط به حلق است، به وجود مي آيد، اما گاهي بعضي نوزادان با يك دريچه ميترال تنگ متولد مي شوند. اين كودكان معمولاً بايد عمل جراحي شوند. تعداد ديگري از نوزادان هم دريچه ميترال بدشكلي دارند كه آنها را در معرض ابتلابه تنگي دريچه ميترال در سال هاي بعد قرار مي دهند.
    
    
    ● پرولاپس دريچه ميترال
    دريچه ميترال دو برگچه (لث) ظريف، اما قوي و از جنس بافت دارد كه حفره بالايي (دهليز) را به حفره پائيني (بطن) پيوند مي دهد. يك دريچه ميترال سالم حركت خون بين حفره ها را كنترل مي كند، اما در بعضي افراد در زمان انقباض قلب، يك يا هر دو برگچه دريچه مانند يك چتر نجات به داخل دهليز چپ برآمده و درنتيجه منجر به ايجاد صداهاي كوتاه و تيزي مي شود كه پزشك مي تواند هنگام گوش دادن به قلب آنها را تشخيص دهد.
    
    
    ● نارسايي دريچه ميترال
    در اين حالت خون به داخل دهليز برگشته و درنتيجه از ميزان خوني كه به ساير قسمت هاي بدن جريان مي يابد، كاسته مي شود. بطن چپ كه حفره اصلي پمپ كننده خون است براي جبران اين كاهش جريان خون، بيشتر كار مي كند. درنتيجه اين كار اضافي، بطن چپ ممكن است بزرگ و حتي نارسا شود.نارسايي دريچه ميترال چند علت احتمالي دارد. اين حالت مي تواند از صدمه دائمي دريچه ناشي از يك حمله تب روماتيسمي به وجود آيد. گاهي اين اختلال از زمان تولد وجود دارد و گاهي اين بيماري از پرولاپس دريچه ميترال يا آسيب طناب هاي محكم كننده برگچه هاي دريچه ميترال به ديوار قلب، ناشي مي شود. علل ديگر هم شامل عفونت پوشش داخل قلب، فرسودگي ناشي از كهولت سن و حمله قلبي است.
    
    
    ● تشخيص
    تنگي نفس به ويژه پس از فعاليت خفيف يا هنگام شب، علامت شايع مشكلات دريچه ميترال است. در موارد پيشرفت بيماري بازگشت خون به عقب موجب تجمع مايع در مچ پاها و تورم آنها مي شود.بسياري از علايم نارسايي دريچه ميترال شبيه تنگي دريچه است.براي تاييد تشخيص، پزشكتان احتمالاً به صداي قلب شما گوش مي دهد.تا صداي قلب را كه مشخصه اين بيماري است تشخيص دهد. در بيشتر موارد پرولاپس دريچه ميترال در خلال معاينه قلب با گوشي كشف مي شود.پزشك با استفاده از اكو كارديوگرافي اين تشخيص را تاييد مي كند. نوار قلب هم به تشخيص بي نظمي هاي ريتم قلب كمك مي كند.توجه داشته باشيد كه اگر بيماري دريچه اي شما خفيف باشد، مشكلي نخواهيد داشت يا شايد تا سالها فقط علايم بسيار كمي را تجربه كنيد، اما بيماري شديد دريچه اي مي تواند قلب را به حدي ضعيف كند كه ديگر خون كافي را براي تامين نيازهاي بدن، پمپ نكند. به اين حالت نارسايي احتمالي قلب گويند. در اين شرايط، تپش سريع و هماهنگ قلب هم وجود دارد. اين وضعيت مي تواند به تشكيل خطرناك لخته خون منجر شود كه به ديگر قسمت هاي بدن منتقل شده و صدمه جدي ايجاد مي كند. مشكلات دريچه ميترال همچنين شما را در خطر التهاب لايه داخلي قلب قرار مي دهد.
    
    
    ●درمان ها
    درمان به شدت و پيشرفت بيماري بستگي دارد. در كل، هدف به بالاترين حد رساندن عملكرد قلب، به حداقل رساندن علائم و پيشگيري از عوارض بعدي است. بيشتر مبتلايان به پرولاپس دريچه ميترال، اميد به زندگي خوبي دارند و نيازمند تغيير نحوه زندگي خود نيستند.يك عارضه پرولاپس دريچه ميترال بويژه در ميانسالي با پيري، پارگي يك يا چند تاندون حمايت كننده دريچه است كه اين اتفاق موجب مي شود برگچه دريچه نارسا شود و اجازه دهد مقدار خون بيشتري به دهليز بازگردد. اين حالت معمولاً به جراحي نياز دارد.در نارسايي دريچه ميترال شايد بتوان با جراحي دريچه را ترميم كرد. در مواقع ديگر، دريچه ممكن است نيازمند تعويض با يك دريچه مصنوعي باشد.امروزه بيماري پرولاپس در بسياري از افراد بويژه زنان مشاهده مي شود. علائم اين بيماري معمولاً بعد از يك فعاليت سنگين، قرار گرفتن در يك دوره زماني پراسترس و بيشتر بر اثر اضطراب و شرايط سخت خود را نشان مي دهد. بيماران در اين هنگام از تند شدن ضربان قلب، سنگيني قفسه سينه و تنگي نفس شكايت دارند كه اين علائم گاه آنقدر اذيت كننده است كه موجب مي شود به پزشك مراجعه كنند. يكي از بهترين روش ها هم آرام كردن بدن، تمرينات آرامش بخش تنفسي و پرهيز از قرار گرفتن در موقعيت هاي استرس زا و اضطراب آور است.
    دريچه افتاده «ميترال»
    


 روزنامه ايران، شماره 4408 به تاريخ 21/10/88، صفحه 9 (ايران اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1637 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است