|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران88/10/29: هنر 500 ساله عبابافي در بهبهان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4415 29/10/88 > صفحه 15 (آن قديم ها) > متن
 
      


هنر 500 ساله عبابافي در بهبهان
گفت و گو با يک هنرمند عباباف


در كارگاهي قديمي، دستاني لرزان، نوازشگر شانه هايي است كه يك عمر، كوله باري از غم و شادي را به دوش كشيده اند و نگاهي كه پيوند آن با تار و پود خاطرات زندگي اش ناگسستني است.استاد علي خوب، 63 سال است كه ميراث دار هنر 500 ساله به يادگار مانده از نياكانش است.عباباف بهبهاني از اين هنر به عنوان يكي از هنرهاي زيبا با قدمتي طولاني در اين مرز و بوم ياد مي كند كه در معرض منسوخ شدن قرار دارد.استاد خوب، حمايت نشدن عبابافان و توليد دستگاه هاي ماشيني و نبودن امكانات كافي براي آموزش اين هنر را به جوانان از عوامل كاهش رواج اين صنعت مي داند.
    
    قدمت هنر عبابافي در ايران چقدر است؟
    بله، اين هنر از ديرباز در مناطق مختلف ايران مانند بوشهر، نائين و مشهد رواج داشته و حتي در كتب تاريخي آمده است، از زمان پيامبر رحمت، حضرت محمد(ص) بافت عبا در شهرهاي عربستان مرسوم بوده و پس از آن، توليد عبا در بهبهان متمركز شده و حدود 500 سال است كه هنر عبابافي به عنوان يكي از صنايع دستي مهم در بهبهان محسوب مي شود. از زمان هاي گذشته تاكنون عبا در رنگ ها و اندازه هاي مختلف بافته شده و به كشورهاي اسلامي صادر مي شود.
    
    
    تفاوت بافت عبا در حال حاضر در مقايسه با دوران پيشين چيست؟
    شيوه بافت عبا در بسياري از شهرها در مقايسه با گذشته متفاوت است و از دستگاه هاي مدرن يا پنبه هاي كارخانه اي در بافندگي استفاده مي شود. اما در بهبهان، بافندگان عبا همان شيوه قديمي را كه از اجدادشان به يادگار مانده است، در بافت عبا به كار مي برند و دستگاه هاي عبابافي ساختاري قديمي و سنتي دارند.
    
    
    چرا از شيوه هاي مدرن براي بافت استفاده نمي كنيد؟
    شايد باورتان نشود، اما به جرات مي گويم تا به حال هيچ كس به روش مدرن عبايي توليد نكرده كه كيفيت و زيبايي عبايي دستباف و سنتي را داشته باشد. بهبهان در صنعت عبابافي قدمتي طولاني دارد و پدران ما با روش هاي سنتي و دستگاه هايي كه از جنس چوب و ني بودند، عبا مي بافتند و روش هاي بافتن عبا نسل به نسل منتقل شده و هيچ عبابافي در اين شهر مايل نيست كه از روش هاي مدرن و كارخانه اي استفاده كند. معمولاً در اين عباها، بافت پارچه ها شبكه شبكه و نازك تر است. ظرافت خاصي در توليد عباي دستباف به كار مي رود. كيفيت پارچه ها در اين نوع عبا عالي است و با شست وشو اندازه آن كوتاه نمي شود.
    
    
    تنوع رنگ در بافت عبا به چه صورت است؟
    عباي بهبهان در رنگ هاي سفيد، قهوه اي، سياه يا خاكستري از پشم گوسفند بافته مي شود.
    
    
    نخ ها را رنگ مي كنيد؟
    خير، براي بافت هر عبا با رنگ مخصوص از پشم گوسفندي با همان رنگ استفاده مي شود. پشم هاي گوسفند پس از چيده شدن، شسته مي شود و پس از تبديل شدن به نخ در بافت عبا مورد استفاده قرار مي گيرد. هر نخ شانه مخصوص دارد. نخ ها از لحاظ ضخامت با يكديگر متفاوت هستند و هر نخي با ميزان ضخامتي كه دارد روي شانه مخصوص قرار مي گيرد. اگر هرنخي شانه خودش را نداشته باشد، پارچه به خوبي بافته نمي شود. عبا بعد از بافته شدن، از دستگاه جدا مي شود و در دستگاه ديگري پرداخت و در مرحله آخر اتوكشي مي شود.
    
    
    بيشتر از كدام مناطق سفارش قبول مي كنيد؟
    در حال حاضر در شهرهايي مثل مشهد مقدس، قم و شهرهاي جنوبي و كشورهاي حاشيه خليج فارس روحانيون يا محلي ها عبا سفارش مي دهند، اما در مقايسه با سال هاي گذشته بويژه 40سال پيش ميزان سفارشات كمتر شده است.
    علت آن چيست؟
    سال هاي قبل از انقلاب عبابافي در ايران با ركود مواجه شد و پس از اشغال كويت ضربه ديگري به اين صنعت وارد شد. اما در حال حاضر تلاش هاي زيادي براي احيا و توسعه اين هنر مي شود.
    
    
    به عنوان يك هنرمند باسابقه، فكر مي كنيد، بهترين راه براي توسعه اين صنعت چيست؟
    بهترين راه براي توسعه اين هنر، سرمايه گذاري و كارآفريني است. با استخدام جوانان علاقه مند و تاسيس كارگاه هاي آموزشي اين هنر و مشغول به كار شدن استادان و متخصصان صنعت نساجي، صنعت عبابافي توسعه پيدا خواهد كرد و كمك فراواني به اقتصاد كشور و پيشگيري از ركود اين هنر مي شود.
    
    
    اين هنر را چگونه ياد گرفته ايد؟
    پدر، پدربزرگم و اجداد من عباباف بودند. از دوران طفوليت با اصول اوليه كار آشنا بودم، اما فقط كارآموزي مي كردم. در حدود 17، 18 سالگي ظريف كاري ها و كارهاي فني را ياد گرفتم.
    
    
    اولين عبايي كه بافتيد را به خاطر داريد؟
    فكر مي كنم 17 ساله بودم فصل بهار بود. تجربه كافي براي بافتن عبا داشتم، اما تا آن موقع فرصتي پيش نيامده بود تا بدون كمك پدرم يا برادرم اين كار را انجام دهم. آن زمان به خوبي مي دانستم هر نخي كه به من بدهند، با كدام شانه هماهنگي دارد و چگونه با آن مي توان عبا بافت.
    اولين عبايي كه بافتم با نخ قهوه اي رنگ بود و تقريباً يك هفته طول كشيد تا تمام شود. فردي كه اين عبا را سفارش داده بود، يكي از عرب هاي ساكن خوزستان بود و وقتي عبا را تحويل گرفت، از كار راضي بود و سفارش توليد عباهاي بيشتري داد.
    
    
    در دوران جواني، در روز چند ساعت كار مي كرديد و چه مدت طول مي كشيد تا يك عبا بافته شود؟
    جوان تر كه بودم كيفيت نخ ها خيلي بهتر بودند و شور و شوق بيشتري براي بافت عبا داشتم.
    معمولاً صبح ها ساعت پنج از خواب بيدار مي شدم و تا نيمه شب كار مي كردم. حداقل در روز، يك عبا مي بافتم، اما الآن توانايي كار كردن مثل زمان گذشته را ندارم. در روز پنج تا شش ساعت بيشتر كار نمي كنم و معمولاً سه روز طول مي كشد تا عبا بافته شود. البته آن زمان رقابت زيادي وجود داشت، توليد نخ هم تقريباً 50 برابر الآن بود.
    
    
    قيمت هر عبا چقدر است؟
    عبا لباس محلي عرب ها است و درصد زيادي از مشتريان ما را عرب ها تشكيل مي دهند. قيمت بافت هم به جنس نخ، ظريف كاري ها و اندازه آن بستگي دارد. معمولاً عباها از 80 تا 200 هزار تومان به فروش مي رسد. البته در حال حاضر درصد زيادي از مشتري ها هميشگي هستند و به طور دائمي، سفارش مي دهند.
    
    
    اندازه سفارشاتي كه قبول مي كنيد، چگونه تعيين مي شود؟
    عبا در هر اندازه اي كه سفارش بدهند، توليد مي شود. معمولاً طول هر طاقه عبا پنج تا شش متر و وزن آن پنج كيلوگرم است. افرادي مي آيند و سفارش براي بافت عبايي مي دهند كه طول و عرض آن كوتاه تر يا بلندتر از عباي معمولي است. براي كودكان هم عبا بافته مي شود. در برخي از مناطق هم علاوه بر عباي مردانه، عباي زنانه هم بافته مي شود كه اندازه آن كوتاه تر است و در زبان محلي به آن فتره گفته مي شود. در مناطقي كه گويش عربي دارند، عبايي به نام هله مي پوشند كه بافتي نازك دارد اما برخي افراد عبايي مي پوشند كه چانچه نام دارد و در زمستان آن را مي پوشند.
    عبابافي شغلي مردانه است و در بهبهان زنان به اين كار مشغول نيستند، اما در توليد كارهاي هنري ديگر فعاليت دارند.
    
    
    
    از كارگاهي كه در آن مشغول به كار هستيد و قدمت ساخت آن را بگوييد؟
    كارگاهي كه من در آن مشغول به كار هستم، سنتي است و در حياط خانه ام ساخته شده است. اما سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي بهبهان، قصد دارد تا اعتباراتي را براي ساخت كارگاه هاي جديد يا مرمت كارگاه هاي قديمي اختصاص دهد و اميدواريم با برنامه ريزي صحيح و تلاش هاي مسئولان، از ركود اين صنعت جلوگيري شود.
    
    هنر 500 ساله عبابافي در بهبهان / گفت و گو با يک هنرمند عباباف
    


 روزنامه ايران، شماره 4415 به تاريخ 29/10/88، صفحه 15 (آن قديم ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 540 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 105، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است