|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/12/3: اعتراف در حياط زندان قزل قلعه ادامه خاطره چهاردهم؛ تشكيلات تهران بازيچه ساواك - 32
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22129
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19588 3/12/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


اعتراف در حياط زندان قزل قلعه ادامه خاطره چهاردهم؛ تشكيلات تهران بازيچه ساواك - 32روزهاي گمشده- خاطرات احمد اللهياري
    ديگر در انفرادي جايي براي بازداشت شدگان نبود. يك روز حوالي ظهر استوار ساقي به داخل سلول من آمد و پس از سوال درباره مدت بازداشتم از من خواست تا وسايل شخصي ام را بردارم و به زندان عمومي بروم.
    ساقي به ديگر سلولها هم سرزد و مخصوصاً از سلولهايي كه چند نفر در آن زنداني بودند، تعدادي را جدا كرد و به بند عمومي فرستاد. من خوشحال از اينكه در بند عمومي از آزادي عمل بيشتر برخوردارم و ضمن برخورداري از آفتاب و هواخوري هم صحبت هم خواهم داشت، از در مخصوصي كه كريدور انفرادي را به حياط بند عمومي وصل مي كرد پاي به محوطه حياط قزل قلعه گذاشتم. با آمدن به بند عمومي تمام ظن و گمان و خوش بيني هايم از بين رفت زيرا ديدم مسئولين زندان براي اينكه بتوانند جايي براي زندانيان جديد پيدا كنند زندانيان قديمي تر را به محوطه عمومي فرستاده بودند، اما ما در بند عمومي هم همچنان در قرنطينه بوديم. آنان اتاق بزرگ بند 1 را به زندانياني كه از انفرادي مي آمدند اختصاص داده بودند و حياط قزل قلعه را هم با صفي از سربازان به دو قسمت تبديل كرده بودند. ما به هيچ وجه اجازه ترك اتاق و آمدن به حياط را نداشتيم و نمي توانستيم با زندانيان بند عمومي صحبت كنيم. مسوولين زندان تمام مدت شبانه روز ما را در اتاق بند يك نگاه مي داشتند و حتي اجازه رفتن به دستشويي به ما نمي دادند و زماني اجازه مي دادند كه ما براي شستن ظروف به دستشويي زندان برويم كه قبلاً زندانيان عمومي بند عمومي را به داخل اتاقها كرده بودند.
    در ميان افرادي كه به بند عمومي آورده شده بودند مهندس صادقي هم ديده مي شد. ديگر اينجا مانعي براي صحبت كردن با يكديگر نداشتيم زيرا ماموران تمام ما را در يك اتاق جا داده بودند. در نخستين سوال علت دستگيري او را جويا شدم؟ گفت:
    «تشكيلات تهران لورفته و همه بچه ها گير افتاده اند. »
    تشكيلات تهران را دكتر رادمنش در زماني كه دبيركل حزب توده بود ايجاد كرد و سرپرستي آن را به عباسعلي شهرياري نژاد ]معروف به عباس شهرياري[ سپرد. شهرياري در دوران ملي كردن صنعت نفت و قبل از كودتاي 28 مرداد كارگر شركت نفت بود و در جنوب ايران كار مي كرد. او پس از يك اعتصاب بزرگ كارگري از شركت نفت اخراج مي شود. وي مدتي در مازندران كار مي كند و سپس عازم كويت مي شود و در آنجا عده اي از كارگران شركت نفت را كه اخراج شده و به كويت آمده بودند، به دور خود جمع مي كند و يك حوزه حزبي تشكيل مي دهد. هيچ يك از رهبران حزب توده از چگونگي آشنايي رادمنش و شهرياري نژاد آگاهي ندارند.
    هيچ يك از اعضاي تشكيلات تهران نام واقعي شهرياري نژاد را نمي دانست و همه او را به نام عباسعلي اسلامي نيا(1) مي شناختند. به او وفاداري اش به آرمان هاي حزب توده ترديد نداشتند و وي را از قهرمانان حزب توده و مايه افتخار اين تشكيلات مي دانستند. براساس همين اعتقاد بود كه هريك از اعضاي تشكيلات تهران به محض اينكه از انفرادي به اتاق عمومي مي آمد، اولين سوالش درباره اسلامي نيا و وضعيت او بود. اما هيچيك از زندانيان توده اي از اسلامي نيا خبري نداشتند و اكثريت قريب به اتفاق آنها بر اين باور بودند كه وي موفق به فرار شده است.
    سه يا چهار روز بر اين منوال گذشت. سرانجام يك روز حوالي ظهر تهراني، شكنجه گر معروف ساواك كه در نخستين روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي دستگير و پس از محاكمه اعدام شد، به داخل حياط قزل قلعه آمد و دستور داد تا كليه زندانيان تشكيلات تهران را از انفرادي ها آوردند و به داخل اتاق فرستادند، آنگاه او به اتاق آمد و خطاب به اعضاي تشكيلات تهران گفت:
    «آقايان ساواك از كليه فعاليت هاي شما اطلاع دارد و جزيي ترين اقدامات و تحركات يكايك شما را مي داند. »
    او براي اينكه قدرت و ميزان اشراف ساواك بر تشكيلات تهران را به نمايش بگذارد، چند نفر از آنها را به نام صدا كرد و رئوس فعاليت هاي آنان و حزب توده را برايشان تشريح كرد. تهراني براي قدرت نمايي بعضي از فعاليت هاي كم اهميت افراد و يا مطالبي را كه تنها در كميته و حوزه هاي حزبي مطرح شده بود را به رخ آنها كشيد و سپس گفت:
    «من اينجا اعلام مي كنم كه هركدام از شما كه مشروح فعاليت هايتان را در اوراق بازجويي بنويسيد، بلافاصله از زندان آزاد خواهيد شد و من ماموريت دارم تا امروز در نگهباني زندان بمانم و هركس را كه متن اعترافاتش را تحويل بدهد آزاد كنم. »
    تهراني سپس به نگهباني زندان رفت و با يك بغل اوراق بازجويي برگشت. برروي اين اوراق اسامي هر زنداني و سوالاتي را كه بايد جواب بدهد نوشته شده بود.
    مدتي سكوت بر جمع توده اي ها حاكم شد، سپس يكي يكي از جاي برخاستند و اوراق بازجويي مربوط به خود را از تهراني گرفتند و هريك در گوشه اي از حياط زندان مشغول نوشتن اعترافات خود شدند. آن روز حياط قزل قلعه به محوطه و جلسات امتحاني دبيرستانها و دانشگاهها شباهت پيدا كرده بود. زماني كه يكي دو نفر اوليه كه سوالات مربوط به خود را پاسخ داده بودند، آزاد شدند، همگي اعضاي تشكيلات تهران سرگرم نوشتن اعترافات خود شدند و پس از ختم كار نوشتن، اعتراف نامه ها را تحويل تهراني مي دادند و آزاد مي شدند.
    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
    1- در سال 1349 به دنبال مصاحبه پرويز ثابتي كه در آن زمان با عنوان «مقام امنيتي» چند برنامه تلويزيوني اجرا كرد، نام عباسعلي اسلامي برسرزبانها افتاد و چيزي نگذشت كه معلوم شد اين نام يكي از اسامي متعدد عباسعلي شهرياري نژاد است. اين شخص واقعاً مرد هزار چهره وجاسوس چندجانبه بود. او فرد مورد اعتماد دكتررادمنش دبيركل حزب توده و مسوول تشكيلات تهران بود. وي افزون بر اين با سپهبد بختيار اولين رئيس ساواك ايران هم مرتبط بود و با صدام حسين و سازمان «امن العام» عراق هم رابطه داشت.
    در اوج فعاليت شهرياري، ماموران امنيتي آذربايجان شوروي براساس اعترافات يك مامور ساواك كه در مرز ايران دستگير شده بود، به رهبري حزب توده اعلام كردند كه ساواك از طريق شهرياري در حزب توده نفوذ كرده است. اما دكتر رادمنش اين گزارش را نپذيرفت و به حمايت خود از شهرياري ادامه داد. اين شخص با گروههاي متعدد ديگري نيز در رابطه بود. از جمله اين گروهها مي توان به گروه بيژن جزني اشاره كرد كه شهرياري آنها را «لو» داده بود. ماجراي لورفتن يكي از گروهها و دستگيري جزني به اين ترتيب بود كه يكي از گروههاي ماركسيستي در شرايطي اضطراري بدون پناهگاه مي ماند و چون تصور مي كرده اند كه حزب توده در ايران داراي تشكيلات مخفي وسيعي است با حزب توده تماس مي گيرند و مسوولان حزب توده اين گروه را به عباسعلي شهرياري معرفي مي كنند. عباسعلي شهرياري هم هنگام ملاقات با اين گروه سرقرار نمي آيد و به جاي آنان ماموران ساواك از راه مي رسند و اعضاي اين گروه را دستگير مي كنند.
    در زماني كه تيمور بختيار به فعاليت هاي خود براي براندازي رژيم پهلوي شدت داد، ساواك عباسعلي شهرياري را مامور كرد تا به طريقي بختيار را به مناطق نزديك مرز ايران بياورد و او در راستاي خواست ساواك به بهانه شكار تيمور بختيار را به محل موردنظر آورد و در آنجا دوتن ديگر از ماموران ساواك كه درگروه بختيار نفوذ كرده بودند، با مسلسل به او حمله كردند و او را كشتند.
    شهرياري پس از ترور بختيار به ايران گريخت، اما ماموريتش براي ساواك تمام شده بود و يك مهره سوخته به حساب مي آمد. به همين سبب ساواك شروع به جمع آوري تشكيلات تهران كرد.
    به دنبال اين اقدام يك گروه از سازمان چريك هاي فدايي خلق موفق شد تا آدرس محل اقامت عباسعلي شهرياري را پيدا كند. همين گروه در يكي از روزها به او حمله كردند و او را در مقابل منزل مسكوني اش در خيابان روشندلان كشتند.
    اعتراف در حياط زندان قزل قلعه ادامه خاطره چهاردهم؛ تشكيلات تهران بازيچه ساواك - 32
    


 روزنامه كيهان، شماره 19588 به تاريخ 3/12/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 987 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
شماره 3 (پياپي 134)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است