|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/12/15: از گويندگي خبر تا خبرنگاري دربار ادامه خاطره شانزدهم؛ خبرنگار شماره 11 چه كسي بود؟! - 32
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22126
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19597 15/12/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


از گويندگي خبر تا خبرنگاري دربار ادامه خاطره شانزدهم؛ خبرنگار شماره 11 چه كسي بود؟! - 32
روزهاي گمشده- خاطرات احمد اللهياري


خبرنگار شماره 11، روزنامه اطلاعات خانمي به نام سيما دبيرآشتياني(1) بود. تفاوت سيما دبيرآشتياني با منصوره پيرنيا در اين بود كه او در تحريريه اطلاعات صاحب مسئوليت بود و افزون بر حوزه دربار شاهنشاهي بر كار خبرنگاران چند حوزه ديگر نيز نظارت داشت.
    از ديگر خبرنگاران شماره 11 بايد از ايرج گرگين ياد كرد. ايرج گرگين در شمار اولين افرادي كه همراه رضا قطبي، تلويزيون ملي ايران را راه اندازي كردند قرار داشت. به خاطر دارم كه تلويزيون ملي ايران مجموعاً با 12 نفر پرسنل - اعم از نويسنده، تصويربردار، نور پرداز، كارگردان فني، خبرنگار - آغاز به كار كرد. اولين سمتي كه ايرج گرگين در تلويزيون ملي ايران بدان منصوب شد و تا سال ها آن را در اختيار داشت، رياست واحد خبر و گوينده برنامه اخبار بود. از آنجا كه تبليغات از تلويزيون به عنوان يك «رسانه گرم» مورد توجه كارگزاران رژيم پهلوي بود، بخش ويژه اي از برنامه ها در ارتباط با شاه و فرح تهيه مي شد. مخصوصاً به دليل نسبت نزديكي كه رضا قطبي با فرح پهلوي داشت، اين رسانه به طور مطلق مونوپول و در اختيار باند فرح پهلوي بود. طبيعي بود كه بايد از اين رسانه مهم خبرنگار شماره 11 معرفي شود تا تلويزيون در انعكاس اخبار مربوط به خاندان سلطنت از ديگر رسانه ها عقب نباشد.
    ايرج گرگين با توجه به اينكه رئيس واحد خبر بود، خود را كانديداي اين سمت كرد و رضا قطبي هم او را به ساواك و گارد شاهنشاهي و ركن دوم ارتش معرفي كرد و كارت خبرنگاري شماره 11 تلويزيون به نام ايرج گرگين صادر شد.
    گرگين چندين سال متوالي با اينكه سازمان تلويزيون ملي ايران رشد كرده بود و با ادغام راديو صاحب هزاران كارمند و با تشكيل دفتر مركزي خبر صاحب صدها خبرنگار در نقاط مختلف جهان شده بود، خودش نيز مديركل روابط عمومي تلويزيون بود و مديريت مجله تماشا و عضويت در شوراي جشن هنر شيراز را يدك مي كشيد، همچنان صاحب عنوان خبرنگار شماره 11 تلويزيون بود.
    او در هر سفر شاه و فرح همراه آنان به كشورهاي مختلف مي رفت و با بهره گيري از امكانات تلويزيوني آن كشور و ارتباطات ماهواره اي گزارش هاي روزانه از تشريفات و ديدار شاه و فرح به تهران ارسال مي داشت. او شخصاً اين برنامه ها را اجرا مي كرد.
    در اوايل دهه 50 وقتي خسرو گلسرخي شوهر خواهر گرگين به دليل مبارزه با سلطنت اعدام شد، ساواك فشار زيادي براي تعويض ايرج گرگين به تلويزيون آورد و با اينكه رضا قطبي و حتي شخص فرح پهلوي از ايرج گرگين حمايت مي كردند، سرانجام با انتصاب وي به مهمترين شغل تلويزيون ملي ايران، يعني مديريت كل توليد تلويزيون كارت خبرنگاري شماره 11 تلويزيون را از او گرفتند و آن را براي خانم سيما دبيرآشتياني خبرنگار شماره 11 روزنامه اطلاعات صادر كردند. اگر به آرشيو برنامه هاي تلويزيوني در سال 53 يا 54 به بعد نگاه كنيد خواهيد ديد كه تمام گزارش هاي مرتبط با دربار و شاه و فرح توسط سيما دبيرآشتياني اجرا و به آنتن فرستاده مي شود. ]سيما دبيرآشتياني پس از پيروزي انقلاب اسلامي و فرار از ايران كارمند كتابخانه كنگره آمريكا شد. [(2)
    در ميان خبرنگاران شماره 11 دو خبرنگار ديگر هم وجود داشتند. اما حوزه عمل آنان بسيار محدود بود. اين دو نفر دكتر محمود عنايت(3) ]مدير مجله نگين[ و امير طاهري(4) ]سردبير وقت روزنامه كيهان[ نام داشتند كه فقط در مصاحبه هاي مطبوعاتي شاه حضور مي يافتند. اين دو نفر از سوي اميرعباس هويدا - نخست وزير - حمايت مي شدند. آنها وظيفه داشتند تا پس از شركت در اين گونه مصاحبه ها، تفسير و تحليل هاي مختلفي درباره سخنان شاه و چشم انداز آينده ايران و تمدن بزرگ - كه شاه مرتب وعده مي داد - بنويسند و در روزنامه كيهان و ديگر جرايد چاپ كنند.
    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
    1- سيما دبيرآشتياني وابسته به اشراف يا اقشار مرفه نبود. وي خبرنگار ساده اي بود كه حادثه و اتفاق او را در مسير فرهاد مسعودي - پسر سناتور عباس مسعودي - مالك روزنامه اطلاعات و مدير كارتل مطبوعاتي اطلاعات قرار داد و فرهاد كه خود با جوانان درباري رفت و آمد نزديك داشت و حتي در يك تصادف اتومبيل كه منجر به مرگ پسر آذر ابتهاج و چند جوان درباري شد، تا آستانه مرگ پيش رفت و چند روزي در بيهوشي كامل بود.
    2- ايرج گرگين از اعضاي سازمان جوانان حزب توده ايران بود. وي پس از كودتاي 28 مرداد به خدمت رژيم پهلوي درآمد. در زمان صدارت «رضا قطبي» و تاسيس تلويزيون ملي ايران، در شمار 12 نفر اوليه اي بود كه به اين سازمان پيوست و در سمت مديركل روابط عمومي، مدير مجله تماشا، مدير توليد و. . . به فعاليت هاي خود ادامه داد. وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به آمريكا فرار كرد و با حمايت آمريكايي ها همراه با «هما سرشار» خبرنگار صهيونيست «راديو اميد ايران» را در آمريكا تاسيس كرد. در نيمه دهه هفتاد و در آستانه انتخابات رياست جمهوري كه آمريكايي ها تصميم به راه اندازي «راديو آزادي» (امروزه با عنوان راديو فردا به فعاليت خود ادامه مي دهد) كردند به چكسلواكي رفت و به عنوان مدير گروه خبر و گزارش اين راديو وابسته به «سازمان سيا» فعاليت خود را دنبال كرد. ]دفتر پژوهش هاي موسسه كيهان[
    3- براي آشنايي با شرح حال و عملكرد «محمود عنايت»، ر. ك: «نيمه پنهان»، جلد 2، تاليف دفتر پژوهش هاي موسسه كيهان.
    4- براي آشنايي با شرح حال و عملكرد «امير طاهري»، ر. ك: «نيمه پنهان»، جلد اول، تاليف دفتر پژوهش هاي موسسه كيهان.
    از گويندگي خبر تا خبرنگاري دربار ادامه خاطره شانزدهم؛ خبرنگار شماره 11 چه كسي بود؟! - 32 / روزهاي گمشده- خاطرات احمد اللهياري
    


 روزنامه كيهان، شماره 19597 به تاريخ 15/12/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 211 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش نفت
متن مطالب شماره 102، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است