|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/12/18: بهار از نگاه بچه هاي مدرسه راهنمايي شهيد بينايي منطقه 15 تهران يك سبد بوي بهار
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19600 18/12/88 > صفحه 9 (مدرسه) > متن
 
 


بهار از نگاه بچه هاي مدرسه راهنمايي شهيد بينايي منطقه 15 تهران يك سبد بوي بهارپرواز
    بهار آمد و روشن و گرم مشغول پرواز در آسمان شد. كاش مي شد همراهش بودم؛ مثل يك خواب و رويا شد؛ خرمي و سبزي برگ درختان؛ مثل يك راه، پيدا شد راهي كه از كنارش گذشتم ولي پيش چشمانم پنهان شد در قرين چشمم روضه اي رفت و آمد؛ اما نديدمش مثل اين كه آن باغ، ميزبان بهار زيبا بود.
    سارا بيطرفان كلاس1/1 هديه
    اگر ما در زيبايي طبيعت تامل كنيم از آنها لذت مي بريم مثلاً طبيعت در شكوفه باران بهاري، در رنگ هاي تند و شاد ودرختان پرميوه تابستان، در برگ ريزان پائيز و سپيدي و پاكي معصومانه زمستان ، شكوه و زيبايي خود را به نمايش مي گذارد.
    هريك از فصل ها زيبايي خاص خود را دارند اما بعضي ها بهار را عروس فصل ها مي دانند كه با آرايشي يك دست خود را به چشم مي كشد. او بانويي زيباست كه از الطاف خودآگاه است اما با اين همه متانت خود را حفظ مي كند و آرام و بي صدا خود را نمايان مي كند اما چگونه؟ آب يكي از نعمت هاي خداوند است و باران بخشي از نعمت آيينه اي است پهناور كه صورت آسمان در آن پيداست.
    آري بارش باران نويدي است از آمدن فصل بهار. در اواخر فصل زمستان همه شاخه ها گويي منتظر قطره آبي هستند. آسمان سخاوتمند شروع به بارش مي كند.
    قطرات بلورين باران در يك روز بهاري همه جا را مي پوشاند و گويي حيات را زنده مي كند و اين همان زيبايي طبيعت فصل بهار است. در روزهاي باراني در فصل بهار مردم عكس العمل هايي متفاوت از خود نشان مي دهند. عده اي با سرعت تمام حركت مي كنند تا باران اين نعمت خدايي را با تمام وجود احساس كنند. باران با بارش قطرات خود بر سر انسان ها فصل بهار را خبر مي دهد و سرانجام پس ا زمدتي طولاني به پايان مي رسد اما اين باران هديه اي براي مردم باقي مي گذارد كه آن رنگين كمان زيبا و دلپذير است اين هديه تنها براي كساني است كه تا آخرين قطره زيرباران بمانند.
    سارا صباغيان 4/3فصل شكوفايي
    
    آمد فصل بهار
    فصل شكوفايي
    فصل بينايي
    فصل آشنايي
    فصل من است و تو
    فصل بيداري
    فصل هوشياري
    فصل باراني
    فصلي پربار است
    چون كه بهار درآيد
    خواب ها همه سرآيد
    در بهار باران مي آيد
    صداي چشمه ساران مي آيد
    فصل بهار براي ماست
    فصل دوستي با ماهاست
    فصل بهار گل ها مي آيند
    گل هاي سرسبد مي آيند
    بهار مثل چراغ
    مي شود مهمان باغ
    بهار مال من است
    درست تو ذهنم است
    بهار مال همه است
    فصل نفس كشيدن است
    فصل زندگي كردن است
    زندگي يعني نفس
    نفس مال همه است
    سرور شاكر
    تازه شدن
    در ذهن بعضي ها بهار معني از نو شروع كردن تازه هاست و عاشقانه زيستن تمناي بهار. همگام شدن با فصل بهار هم مي تواند معني تازه دوباره زيستن باشد بياييد به بهار زيبا بنگريم شايد براي ما هم معناي تازه اي داشته باشد.
    بهاره ابراهيمي مهر 2/3
    مادر
    مادر اي مونس تنهاي ام
    مادر اي بهار زندگي ام
    مادر اي بهترين من
    مادر اي گل اميدم
    مادر اي اميد من
    مادر اي فرشته من
    مادر اي نازنين من
    مادرم دوستت دارم
    بهترين من!
    
    كلاس 1/1 عرفانه جيريايي
    
    بهاره بهاره
    خاله بهار ميادش
    شادي و شور مياره
    آهاي آهاي بچه ها
    بچه هاي نازنين
    بچه هاي عزيز ايران زمين
    دست بدين به هم
    بگين همه با هم يك صدا
    بهاره بهاره
    خاله بهار مياره
    سبد سبد شكوفه
    گل هاي رنگي رنگي
    سوسن، لاله ورز
    به خونه ها مياره
    صلح و صفا و دوستي
    
    كلاس 1/ 1 عرفانه جيريايي نام بهار
    بهار، بهار، كلمه زيبايي است. وقتي نام بهار مي آيد بي اختيار و ناخودآگاه، سرسبزي و رويش در ذهن مان شكل مي گيرد. در بهار زمين زنده مي شود و طبيعت جان دوباره مي گيرد .برف كوهها شروع به آب شدن مي كنند و درختان جوانه مي زنند و شكوفه مي دهند. در بهار طبيعت واقعاً دل انگيز است و طبيعت بسيار چشم نواز و لذت بخش واقعاً انسان را به وجد مي آورد و واقعاً فصل شعرا است و انگار انسان هم با طبيعت جان مي گيرد .بوي بهار و هواي آن چقدر زيباست و علاوه بر اينكه طبيعت بسيار باطراوت است احساس مي كني همه چيز با طراوت شده و خلاصه همه چيز بوي تازگي زندگي و اميد و حيات مي دهد. هرچند همه كارهاي خداوند بسيار زيبا و بجاست و هرچيز به جاي خويش نكوست ولي اي كاش هميشه بهار بود! با آغاز فصل بهار حيوانات از خواب زمستاني بيدار مي شوند و از لانه هاي خود بيرون مي آيند و به هواي پاك و زيباي بهار لبخند مي زنند و پرندگان خوش الحان آواز سرمي دهند. نمي دانم توجه كرده ايد يا نه ولي من تجربه كرده ام و ديده ام كه در بهار بيشتر افراد لبخند به لب دارند و خندانند. خلاصه در وصف بهار و از اوصاف آن هرچه بگويم بازهم حق مطلب را ادا نكرده ام ، اميدوارم وجودتان ، دلهايتان، لحظاتتان و افكار و انديشه تان نيز مثبت و زيبا و بهاري باشد.
    فاطمه نصيرپور 3/3پر از زيبايي
    زمستان با تمام سردي و سپيدي زمين بار خود را برداشته و به راه ديگري مي رود و جاي خود را به بهار سرسبز مي دهد و بهار لباس هاي جديدي پوشيده و در حال نزديك شدن است.
    بهار پر از زيبايي است زيبايي هايي مانند شكوفه زدن درختان به آواز خواندن پرندگان و صحبت كردن با زبان خود با خداي مهربان و ...
    بهار فصلي است كه اقوام براي ديدن و از بين بردن كدورت ها به خانه ي يكديگر مي روند و از احوال يكديگر پرس وجو مي كنند بهار فصل ترك كردن رفتارهاي بد است. در بهار كودكان با هم نوعان خود به پارك ها رفته وبازي مي كنند. بهار تمام مردم را در دل خود خوشحال نگه مي دارد در بهار هيچ كودكي ناراحت نيست بلكه فقرا و بي نوايان نيز سعي مي كنند ناراحتي هاي خود را كنار گذاشته و سال جديد را با خوشحالي و اميد به فردا آغاز كنند.
    ميترا چراغي كلاس سوم نشانه هايي از خدا
    هر فصلي براي خودش حالت خاص و زيبايي بخصوصي دارد.بهار نماد سبز و شاد بودن را دارد فصلي است كه درختان شكوفه مي زنند و گل ها باز مي شوند. در طول سال چهار فصل داريم: زمستان، بهار، پاييز تابستان. در فصل بهار هوا ملايم و خوب است، بهار به اين معني است كه باسبز شدن چمن ها و درختان خداوند عيدي تازه اي به درختان و بوته هاي سبز مي دهد. در بهار هم انسان ها بايد سعي كنند كه مانند درختان كه سبز مي شوند و شكوفه مي زنند مانند آنها بتوانند رفتار و كردارهاي بد خود را كنار بگذارند تا بتوانند شاد باشند. اين چهار فصل به تمام انسانها اين را مي خواهند بگويند كه تمام اين فصل ها و گذر شب و روزها وجود خداوند حاكم را بيان مي كند. هر فصلي كه مي گذرد نشانه هايي را با خود مي آورد در تابستان درختاني كه شكوفه داده اند با بارور شدن آنها ، ثمره و نتيجه خود را در تابستان به عمل مي آورند و در پاييز كه با زرد شدن برگ درختان و ريزش برگها بر روي زمين و اينكه نسيم ملايم هوا كمي رو به سردي مي رود و ميوه هاي مخصوص خود را دارد و در زمستان هم كه درختان خالي از برگ مي شوند و برف جاي بوته ها و برگ هاي آنها را مي گيرد و نسيم ملايمي كه در بهار مي وزد و به سردي مي رود همه و همه اين ها نشانه هاي جود خداوند عظيم و بلندمرتبه اي را مي دهد كه براي كساني كه اين نشانه ها براي آنها مفهومي ندارد كمي در آن ها بينديشند. با آب شدن برف ها و يخ ها كه در فصل زمستان بسته شده بود آواز خوش بهار به تمام انسان ها و پرندگان نويد مي دهد. پرندگان با آواز خواندن زيبايي خاصي كه بهار با خود مي آورد را به نوبه خودشان جشن مي گيرند. بهار شادي و تلاش را همراه با خود مي آورد و انسانها براي شاد بودن مانند بهار تلاش مي كند.
    بهار يعني طراوت يعني تازگي و زندگي نويي را شروع كردن.
    الهه خليل ارجمنديصداي پاي بهار
    اسفند صداي پـاي بهار را به غنچه هاي ايران زمين مژده مي دهد.
    اسفند با آمدن بهار به ماه عسل با زمستان مي رود.
    زمستان و ننه سرما جاي خود را به عمو نوروز و بهار مي دهند و بچه ها خود را براي خريدن لباس هاي نو آماده مي كنند و بچه ها خود را آماده مي كنند، تا عيدي بگيرند.
    گل باران اسفند عزيز كه با آمدن بهار به خواب شيرين فرو مي رود.
    ¤ خجسته باد اين بهار و هر بار
    مريم آرميوناول راهنمايي نوروز
    تغيير فصل يكي از ملموس ترين نشانه هاي قدرت خداوند بر روي زمين است و فصل بهار نمونه بلند حيات پس از مرگ ورستاخيز محسوب مي شود، در همه آئين هاي الهي به كرات به فصل بهار براي تجسم رستاخيز در ذهن آدميان اشاره شده و در ادبيات جهان نيز بركت، روشنايي، درستي، سلامت، صلح و هرآنچه كه نشان از پاكي و منشاء خير دارد با بهار به تصوير كشيده شده است به طوركلي بهار نماد پايان پليدي و آغاز نيكي هاست.
    آنگاه كه دامن صحرا سبزفام شده و درختان از پس زمستاني سرد بيدار مي شوند و شكوفه مي دهند و نواي دلكش بلبل بردشت ها طنين مي اندازد، بهانه اي نيكوست براي برپايي جشني به شكرانه حضور بهار كه نويد زندگي مي دهد.
    جشني به مفهوم ستايش و پرستش خداوند به سبب توفيق ملاقات بهار.
    اين جشن در عين حال يكي از بامعناترين آئين هاي بشري است زيرا در اين آئين ذهن آدمي متوجه عالم بالامي شود و معنويت چهره بارزي از خود نشان مي دهد.
    درواقع جشن نوروز در ابتداي فصل بهار يكي از برجسته ترين وجوه زندگي بشري كه حاصل آن سازندگي، ابتكار و نوآوري است را به عنوان ارزشي درخور توجه، موردتاكيد قرار مي دهد، بنابراين نوروز به حقيقت معنوي و كمال نفس انسان توجه مي كند و به حقيقتي به نام تمجيد حيات اشاره دارد.
    نوروز با همراهي بهار نگاه لطيف و جديدي به حيات و زندگي را درخود نهفته و لزوم حركت در تكامل را به انسان نهيب مي زند، حركتي در مسير كمال برتر كه از طريق معنويت، نيايش و عبادت حاصل مي شود، به بيان بهتر نوروز از آنجايي موردتوجه قرار دارد كه در آغاز فصل بهار رخ مي دهد، فصلي كه با تحول و دگرگوني عيني همراه است.
    هرچند تحول در طبيعت امري اجباري است اما انسان با نگرش به ماهيت اين تحول مي تواند به آن به صورت امري الهي بنگرد و دگرگوني حقيقي را همراه با نوشدن طبيعت در خود ايجاد كند، از اين روست كه در زمان تحويل سال و آغاز فصل بهار از خداوند مي خواهيم كه به بهترين شكل تحول را به ما عطا فرمايد .
    «يا محول حول و الاحوال حول حالنا الي احسن الحال»
    «پروردگارا، همه ابعاد زندگي ما را دچار تحول كن و حيات و زندگي تازه اي را همراه با طبيعت به ما ارزاني دار»
    و چه زيبا فريدون مشيري سرود:
    بوي سبزه، بوي خاك
    شاخه هاي شسته، باران خورده، پاك
    آسمان آبي و ابر سپيد برگ هاي سبزبيد
    عطر نرگس، رقص باد نغمه شوق پرستوهاي شاد
    خلوت گرم كبوترهاي مست
    نرم نرمك مي رسد اينك بهار
    خوش به حال روزگار
    خوش به حال چشمه ها و دشت ها
    خوش به حال دانه ها و سبزه ها
    خوش به حال غنچه هاي نيمه باز
    خوش به حال آفتاب
    گر نكوبي شيشه غم را به سنگ
    هفت رنگش مي شود هفتاد رنگ
    محدثه اسماعيلي 2/3
    صبح
    صبح مي آيد و سياهي شب از بين مي رود.
    اي صبح زندگي من بيا! بيا تا گل پيش پايت شكوفا شود، بيا تا ظلم و ستم زير قدم هايت نابود شود همه ما به انتظار صبح و روشنايي زنده ايم مولاجان مهدي بيا!
    نفيسه مرادي (صبا) تهران 12ساله
    
    فصل شادي
    بهارچه شادمان است
    بهار چه مهربان است
    بهار چه پرشكوفه
    بهار چه رنگ رنگ است
    بهار فصل شادي
    بهار فصل خوبي
    بهار فصل خنده
    بهار فصل بازي
    اي كودك زرنگم
    اي كودك قشنگم
    بهار همچون كتاب
    هست دوستي مهربان
    بهار فصل خوبي
    بهار دوست خوبي
    ارمغان بهار
    مي خواهم بهار كه سرشار از زيبايي و رنگ هاي زيباي خداوند است، را توصيف كنم. بهار كه از راه مي رسد، زمين سرد و خزان زده لباس پر از گل و سرسبز خود را مي گستراند و خاك سرد و بي روح گل هاي رنگارنگ را، در دامان خود مي پروراند؛ اين خود بر زيبايي اين فصل زيبا مي افزايد. بهار غرق زيبايي و رنگ هاي گرم، كه چشم را نيرو ودل را نشاط مي بخشد است. كم كم پيله هاي زيباي پروانه ها مي شكافند، و پروانه هاي زيبا و شاداب را به ارمغان مي آورد كه، خود مي دانيد اين اتفاق در بهار رخ مي دهد.درختان شكوفه هاي زيباي خود را تبديل به ميوه هاي خوش رنگ وخوش مزه اي مي كند، كه مي توان از آن لذت برد. اگر كمي گوش هايتان را تيز كنيد، صداي نم نم باران را كه، به همراه خود نسيم بهاري را به همراه دارد، به گوش مي رسد، معمولاً در فصل بهار باران زياد مي بارد، كه باعث به ثمر رسيدن اين گل ها و درختان زيبا و دل آرا مي شود.
    در اين فصل درختان شكوفه هاي زيبا را همچون، مادران مهربان محكم به آغوش مي فشارند، تا روزي به ثمر برسند و نتيجه تلاش خود راببيند. با شنيدن كلمه ي بهار به ياد حيوانات و اتفاقات شيريني مي افتيد، كه ممكن است رخ بدهند. بايد كم كم از فصل سرما خداحافظي كرد و خود را آماده ي ديدن فصل هاي زيباي خداوند كرد.
    زهرا رضايي
    كلاس: 5/2
    گل ها
    بچه ها بچه ها خندانند
    گل ها گل ها شادابند
    فصل ها فصل ها زيبايند
    آسمان ها آسمان ها آبي اند
    برگ ها برگ ها رنگارنگ اند
    سبزه ها سبزه ها تازه اند
    درختان درختان قوي اند!
    رمضان پورطراوت
    
    به نام الله كه آفريننده ي زيبايي هاست
    باز بهاري ديگر از راه مي رسد. بهاري كه در نوع خود بي نظير است و بيانگر قدرت آفريدگاري دانا و تواناست. همه مات و مبهوت اين زيبايي ها هستند. با فرا رسيدن بهار، طبيعت جلوه ي ديگري به خود مي گيرد همه چيز و همه جا رنگ تازگي به خود مي گيرند درختان كه نماد سرسبزي و سربلندي مي باشند رخت نو بر تن مي كنند و مانند عروسي سفيدپوش مي شوند. شكوفه هاي بهاري جلوه ي بسيار زيبايي به طبيعت مي دهند. چهره ي شهر طراوت و تازگي خوبي به خود مي گيرد.
    درك كردن و توصيف كردن قشنگي هاي بهار مستلزم داشتن ذوق و قريحه مي باشد. با فرا رسيدن فصل بهار ديد و بازديدها آغاز مي شود و كينه ها كنار گذاشته مي شوند چون خصلت فصل بهار طراوت و تازگي مي باشد پس همه چيز بايد نو شوند. قشنگترين و زيباترين لحظه ها در فصل بهار لحظه سال تحويل است كه همه براي سلامتي همديگر دعا مي كنند و آرزوهاي خود را بيان مي كنند و از خداوند منان خواهانند كه تمامي بيماران را شفا دهند و مشكلات و گرفتاريهاي همه برطرف شود و انشاءالله كه سال پرخير و بركتي در انتظار همه باشد به اميد چنين روزهايي.
    مريم عبدالحميديبهار از نگاه بچه هاي مدرسه راهنمايي شهيد بينايي منطقه 15 تهران يك سبد بوي بهار
    


 روزنامه كيهان، شماره 19600 به تاريخ 18/12/88، صفحه 9 (مدرسه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12181 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است