|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/12/26: سفر به پايتخت مفاخر ايران
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19607 26/12/88 > صفحه 9 (شهرستانها) > متن
 
 


سفر به پايتخت مفاخر ايراناستان مركزي از مفاخر و جاذبه هاي گردشگري و طبيعي منحصر به فردي برخوردار است و عوامل طبيعي و آب و هواي خوش روستاها از ويژگيهاي آن است.
    در استان مركزي هر كدام از روستاها از ويژگي منحصر به فردي برخوردار است.
    
    موزه مفاخر
    ساخت منزل خاكباز با نمايي زيبا از سنگ و گچ و آجر تلفيقي از گچ هاي تزئين شده سردرهاي اين منزل تاريخي به شكل فرشته هايي با گل هاي زيبا در اواخر دوره قاجاريه شروع و درسال 1308 شمسي به اتمام رسيد.
    اين بنا با تزئينات آجري كه خاص دوره قاجاريه است داراي دو ايوان شرقي و غربي است.
    اين ساختمان داراي 11 اتاق و حمام خصوصي قديمي است. كه دو قنات يكي در محوطه ساختمان به نام قنات ده و ديگري در زير آب انبار به نام قنات خان حاكم واقع شده است. قنات ده موقوفه مرحوم حاج آقا محسن اراكي و قنات خان حاكم توسط ميرزا علي اكبر خان تفرشي موسوم به دوام الدوله كه حاكم عراق عجم (اراك) در زمان ناصر الدين شاه بوده احداث شده است.
    موزه مفاخر دراين منزل از هفت تالار امام خميني، مفاخر مذهبي و ديني، مفاخر علمي و فرهنگي، اميركبير، قائم مقام فراهاني، مفاخر در قيد حيات و سرداران رشيد و سرديسها به همراه آثار چاپ شده است.
    كارگاه مرمت وعكاسي، نگارخانه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي و هنري از ديگر مزيتهاي اين موزه محسوب مي شوند.
    
    حمام عرش محلات
    حمام عرش محلات ساخته شده از سنگ، آجر و آهك به دوران قاجار بازمي گردد.
    اين حمام قديمي كه حال به موزه اي براي بازديدكنندگان تبديل شده است داراي دو فضاي اندروني و بيروني مي باشد كه با رواقهاي منظم و متحدالشكل خود نماي بسيار زيبايي را براي اين حمام به وجود آورده اند.
    اين حمام موزه بازارچه صنايع دستي شهرستان محلات داراي دو گنبد به صورت چهارضلعي در هر دو فضاي اندروني و بيروني دارد كه از لحاظ رويكرد معماري بسيار قابل توجه است و چشم هر بيننده اي را به سوي خود جلب مي كند.
    اين حمام در سال 88 به موزه بازارچه صنايع دستي تغيير كاربري داد.
    
    موزه آشتيان
    در بافت قديمي و بازار قديمي شهر آشتيان خانه اي تاريخي وجود دارد كه مردم آشتيان صاحب اوليه آن را شخصي به نام ميرزا هدايت الله وزير دفتر مي دانند.
    اين بناي تاريخي ساخته شده از خشت، گل، چوب، آجر و گچ از جمله بناهاي عهد قاجار به شمار مي رود. كه با دست هنرمندان معمار به باغي از لطافت و زيبايي بدل شده است.
    اين عمارت مشتمل بر دو طبقه تحتاني و فوقاني است كه عمارت تحتاني اين بنا به صورت كلي شامل قسمت شبستاني و انبار، مطبخ و... است و عمارت فوقاني يا طبقه اعيان نشين نيز مشتمل بر يك اتاق پذيرايي بزرگ در وسط است كه در دو طرف جانبي آن دو اتاق كوچك به چشم مي خورد و هر سه اتاق از طريق در و گذرگاه به يكديگر راه پيدا مي كنند.
    بخش پذيرايي منزل در طبقه فوقاني داراي سقف بلندتر از دو اتاق ديگر بوده كه گچ بريهاي گچي (مقرنس) و رنگين چشم نواز با موضوعات گل و گياه با پيچشهاي هنرمندانه ديواره و سقف آن را مزين كرده است و داراي پنجره هاي مشبك گره چين با شيشه هاي رنگي است كه به صورت تمام قد در ديوار بنا تعبيه شده به طوري كه دنيايي از رنگ را در رقص نور در خود دارد و هنگامي كه اين پنجره گشوده مي شود فضاي سرسبز حياط عمارت به ساكنان هديه مي شده است.
    در وسط حياط آب انبار بسيار زيباي آجري به چشم مي خورد كه بسيار چشم نواز است و حوض سنگي ساخته شده در كنار آن هر مسافر خسته را به سمت خود فرامي خواند.
    به طور كلي آرايه هاي معماري و تزئينات بنا كه شامل گچبريهاي زيبا با موضوعات گل و گياه در سقف و ديوار اتاقها و همچنين نقوش روي چوب سقف پيشاني بنا، آبنما و آجركاري هاي عمارت يادشده مي باشد. فضايي به يادماندني را به تصوير كشيده است.
    اين خانه مزين به گل و گياه هم اكنون به موزه آشتيان مبدل شده است.
    
    قلعه سالار محتشم
    اين قلعه در شمال غربي شهر خمين و در محله قديمي شهر (قلعه) واقع شده و يكي از عمارت هاي نادر ايران محسوب مي شود چرا كه از 170 سال پيش داراي سيستم برق كشي بوده و تاكنون منبع تامين نيروي برق آن مشخص نشده است.
    اين عمارت يكهزار مترمربعي از عمارت هاي اشرافي و بزرگ در درون يك باغ تشكيل شده كه داشتن بادنما، عكاسخانه اختصاصي و تعبيه آينه هايي براي انعكاس نور شبهاي مهتاب به داخل ساختمان از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد آن محسوب مي شود.
    سبك معماري، استفاده از آرايه هاي معماري چون گچبري و خلق آثار زيباي شكارگاهي، آجركاري، نقوش اسليمي و ختايي و همچنين درها و پنجره ها و سقفهاي چوبي، اين قلعه را به يكي از بناهاي كم نظير عهد قاجار درآورده است.
    طرح و ساختار قلعه و عمارت براساس فرهنگ معماري ايراني استوار شده است به طوري كه مي توان عناصر معماري تاريخي همچون گوشواره، سردابه، ايوان و گرمخانه را در آن مشاهده كرد.
    اين عمارت شامل يك بخش شبستاني و يك بخش اعيان نشين در پايين و يك بخش اعيان نشين در طبقه فوقاني است.
    هشت اتاق در بخش شبستان وجود دارد كه از نظر طرح و قامت فضاها داراي اندازه هاي متفاوتي است.
    در يكي از اتاقها اسناد و عكسهاي متعلق به خاندان سالارالدوله، زينت ديوار شده است. همچنين در جلوي اتاقها يك ايوان بزرگ قرار دارد كه داراي هجده ستون چوبي است كه روكش آنها را با گچ مزين نموده اند و از دو طرف پلكان به حياط ارتباط دارد.
    دركل فضاي شهر خمين، تنها عنصري كه با «سراقلعه» بيت امام قابل مقايسه است، همين «سراقلعه» سالار محتشم است. اين قلعه يك پديده شاخص در مجموعه شهر بوده كه ظاهرا سابقه كار كرد حكومتي اين قلعه خيلي بيشتر از بيت امام است ولي برخي خصوصيات آن مثل مشرف نبودن به شهر و دوري نسبي آن از مراكز اصلي شهر، معايبي براي اين مركز حكومتي محسوب مي شود.
    وجه تشابه اين دو قلعه آن است كه در مجاورت هر دوي آنها كوچه هاي بن بست و واحدهاي همبستگي متعددي وجود داشته كه آنها نيز قلعه اي نفوذ ناپذير بوده اند. در اين خانه ها مردم عادي و بي بضاعت زندگي مي كرده اند. اصطلاحا اين قلعه ها را مي توان «محله قلعه» ناميد.
    
    اقدامات نوروزي 89
    مدير روابط عمومي راه و ترابري استان مركزي گفت: براي 25 نقطه حادثه خيز جاده هاي استان مركزي از جمله پيچهاي خطرناك تمهيدات لازم انديشيده شده است.
    حسين رحمت پور گفت: در اين نقاط حادثه خيز علايم هشدارسازي و سرعت گيرنصب شده است تا راننده را از خطرات احتمالي حفظ كند.
    وي محورهاي ترانزيتي استان را اراك- توره، توره-زاليان، اراك-سلفچگان، سه راهي خمين- پايگاه برق انجيرك، سه راهي آوه، محور باقرآباد، اتوبان ساوه-تهران، محور رنگرز- بويين زهرا و رنگرز به سمت زرنديه عنوان كرد و گفت: 14 محور اصلي استان به طول چهارهزار و 800 كيلومتر آسفالت هستند.
    رحمت پور با بيان اينكه 27 اكيپ به استعداد 320 نفر در ايام نوروز در جاده ها مستقر هستند اظهار داشت: اين كشيكهاي نوروزي با 160 دستگاه ماشين آلات در محورهاي مواصلاتي گشت زني مي كنند.
    وي ادامه داد: گشت خودروهاي مجهز به ثبت وقايع محورهاي مواصلاتي نيز در جاده ها به تعداد 42 خودرو مستقر هستند و رانندگان و مسافران نوروزي در صورت بروز هرگونه حادثه مي توانند باشماره هاي 141 و 4130011 و 4135224-5 با پيش شماره 0861 در هر ساعت شبانه روز تماس بگيرند تا اين خودروها به محل اعزام شوند.
    مدير جمعيت هلال احمر استان مركزي نيز در گفت وگو با خبرنگار كيهان افزود: 150 اكيپ امداد نجات جاده اي شمال 23 پايگاه سيار امدادي و 27 اكيپ مسافران نوروزي در نوروز 89 به مسافران خدمات ارائه مي دهند.
    وي گفت: اين پايگاه هاي سيار امدادي با آمبولانس هاي مجهز در صورت بروز حادثه به كمك مسافران مي شتابند.
    سرپرست شهرداري اراك نيز با اشاره به پيش بيني 4 مكان براي استقرار مسافران نوروزي گفت: پارك آلومينيوم سازي، پارك شهيد باهنر، اميركبير و پارك ملت (حدفاصل ميدان انقلاب و سردشت) براي استقرار مسافران نوروزي در نظر گرفته شده است.
    ميري از برپايي نمايشگاه عكس و تصاوير قديمي اراك خبر داد وگفت: همچنين بازارچه سفر و جنگهاي شادي در ايام تعطيلات نوروز از ديگر برنامه هاي شهرداري است.
    سفر به پايتخت مفاخر ايران
    


 روزنامه كيهان، شماره 19607 به تاريخ 26/12/88، صفحه 9 (شهرستانها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 358 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زبان شناسي كاربردي و ادبيات كاربردي: ديناميك و پيشرفت.
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است