|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران89/2/14: استروژن طبيعي ارمغان31 گياه براي آرامش ميانسالي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4494 14/2/89 > صفحه 15 (بانو) > متن
 
      


استروژن طبيعي ارمغان31 گياه براي آرامش ميانسالي
مجموعه اي از روش ها که باعث کاهش اختلالات دوران يائسگي مي شود

نويسنده: جوانه خاني

يائسگي، مرحله اي از زندگي است كه پس از اتمام دوران باروري زنان اتفاق مي افتد. از آنجا كه اين دوران با علائم ناراحت كننده اي مانند گرگرفتگي و اضطراب همراه است، محققان درصددند تا راهي بيابند كه اين عوارض به ميزان قابل توجهي تخفيف پيدا كند.
    هورمون تراپي يكي از روش هايي است كه براي بهبود علائم يائسگي مورد استفاده قرار گرفته است اما به دليل آنكه هورمون عامل خارجي براي بدن شناخته مي شود ممكن است احتمال بروز برخي بيماري ها از جمله اختلالات قلبي و عروقي و حتي سرطان پستان افزايش پيدا كند، متخصصان ترجيح مي دهند تا حدممكن از اين روش درماني استفاده نكنند. درمان هاي طبيعي، روشي است كه تاثير مثبت و بي خطرتري در كاهش علائم يائسگي دارد.
    
    پيشگيري از اتلاف هورمون استروژن
    رژيم غذايي فاكتور مهمي در كنترل علائم يائسگي و به تاخير انداختن عوارض آن است.
    تحقيقات نشان داده است، موادغذايي حاوي كافئين فراوان و نوشيدني هاي كربناته مانند نوشابه ها شامل فسفروس بوده و روند پوكي استخوان را بخصوص در سنين يائسگي سرعت مي بخشد.
    گوشت گاو و گوشت جوجه مرغ نيز به دليل چربي هاي اشباع شده، توانايي بدن را براي ساخت هورمون استروژن كاهش داده و باعث تشديد گرگرفتگي و اختلال خواب مي شود.
    افزودن بيش از اندازه شكر به غذا، عملكرد كبد را دچار اختلال كرده و از اين طريق مانع از ساخت هورمون استروژن شده و سيستم ايمني را تضعيف مي كند. اين در حالي است كه دريافت موادغذايي حاوي فيتواستروژن مانند سويا، حبوبات، دانه ها، گندم، برنج قهوه اي، مغز بادام، پنير، بادام هندي و ميوه و سبزيجات برگ سبز تازه بيشتر توصيه مي شود. اسفناج، كلم بروكلي، شاهي و جوانه ها فولات لازم براي بدن را تامين كرده و بر بسياري سوخت و سازها اثر مثبت مي گذارد.
    تخم مرغ منبع خوبي براي دريافت پروتئين است. بذر كتان، شاهدانه، روغن آوكادو و زيتون نيز بايد در رژيم غذايي استفاده شود.
    بنشن و سويا منبع خوبي از ايزوفلاونوئيد است و گرگرفتگي را بهبود مي دهد.
    
    شبدر قرمز
    اين ماده غذايي حاوي فيتواستروژن هايي است كه با افزايش سطح هورمون استروژن در خون، بسياري علائم يائسگي مانند گرگرفتگي، اضطراب و افسردگي را كاهش مي دهد.
    املاح معدني، ويتامين، كلسيم، منيزيم، پتاسيم، نياسين و ويتامين ث فراوان آن اختلالات خلقي اين دوران را بهبود بخشيده و مانع از پوكي استخوان مي شود. از آنجا كه گرگرفتگي باعث تخليه ذخاير ويتامين ب، ويتامين ث، منيزيم و پتاسيم مي شود، مصرف مكرر شبدر و جو دوسر، كمبودهاي تغذيه اي بدن را برطرف مي كند.
    اين دانه خوراكي، سطح ليپوپروتئين ها و كلسترول خون را افزايش داده و از خطر بروز بيماري هاي قلبي و عروقي مي كاهد.
    افزودن جوانه شبدر قرمز به سالاد نيز روش خوبي براي استفاده از اين دانه است كه تاثير بسزايي در پيشگيري از سرطان پستان دارد.
    
    دريافت كافي ويتامين ها
    املاح و ويتامين ها سهم زيادي در تسكين علامت گرگرفتگي دارد. دريافت ميزان مورد نياز از ويتامين اي (400 تا 800 واحد) در روز باعث كاهش گرگرفتگي شده و خواب شبانه را تنظيم مي كند. منيزيم و ويتامين هاي گروه ب نيز به ميزان قابل توجهي اضطراب را درمان كرده و جذب كلسيم را افزايش مي دهد.
    منابع غذايي غني از ويتامين ث و ويتامين آ نيز بايد در رژيم غذايي گنجانده شود.
    
    نقش گياهان دارويي
    دم كرده سنبل الطيب، هوشياري را افزايش داده و با تجديد انرژي، اضطراب و تنش را از بدن دور مي كند. گياه چهل سكه نيز حافظه را بخصوص در سنين بالاتقويت كرده و باعث تقويت قدرت تمركز مي شود. گل قاصدك، سموم را از بدن دفع كرده و خطر برخي بدخيمي ها از جمله سرطان پستان را كاهش مي دهد.
    گل بادلرزان كه گل هاي فنجاني شكل و به رنگ صورتي يا ارغواني دارد، افسردگي ناشي از يائسگي را درمان كرده و اختلالات خلقي را رفع مي كند. توت مار، فيتواستروژن فراوان دارد كه مانند هورمون استروژن طبيعي عمل كرده و علاوه بر تنظيم دماي بدن در اين دوران، مانع از پوكي استخوان مي شود. تركيبات موجود در اين گياه به طور مستقيم بر غده هيپوتالاموس اثر كرده و بي خوابي را درمان مي كند. تنظيم فشار خون نيز از فوايد گياه توت مار است اما نبايد در مصرف آن زياده روي كرد.
    گياه جنسينگ (100 تا 500 ميلي گرم، سه مرتبه در روز) تاثير بسزايي در حفظ تراكم استخوان و تنظيم دماي بدن دارد. پنج انگشت گياهي است با گلهاي آبي مايل به بنفش كه به دليل پنجه اي شكل بودن برگ هايش به اين نام معروف است. اين گياه حاوي فلاوونوئيدها و اسيدهاي چرب فراواني است كه ترشحات هورموني بدن انسان را تنظيم مي كند. تحقيقات نشان داده است، ميوه و برگ هاي گياه پنج انگشت سطح بسياري از هورمون هاي بدن از جمله پروژسترون را از طريق غده هيپوتالاموس تنظيم مي كند و اغلب علائم يائسگي از جمله گرگرفتگي، افسردگي و تغييرات خلق را بهبود مي بخشد. اين گياه علائم ناشي از كمبود هورمون استروژن را در اين دوران جبران كرده و به بهره مندي از خواب آرام شبانه كمك مي كند.
    سنبل ختايي از بهترين داروهاي گياهي است كه به دليل تخفيف اكثر علائم يائسگي، براي سلامت زنان مفيد شمرده شده است. اين داروي گياهي علاوه بر تنظيم هورمون هاي زنانه، فشار خون را كاهش مي دهد. دم كرده آن نيز براي بهبود بسياري آشفتگي هاي روحي دوران يائسگي مفيد است.
    اگرچه تماس پوست با گياه گزنه باعث درد و سوزش مي شود ولي برگ هاي خشك يا پخته شده آن غيرفعال بوده و اثر سوئي بر پوست ندارد. گزنه بخارپز شده يا چاي تهيه شده از آن، شامل مقادير زيادي ويتامين، آهن، كلسيم و ريزمغذي هايي است كه علاوه بر تامين نيازهاي اساسي بدن، درصد زيادي از علائم گرگرفتگي را در دوران يائسگي بهبود مي دهد. گياه دم شير كه اغلب بومي مناطق آب و هوايي مرطوب است نيز اثر آرام بخشي فراواني داشته و مصرف دم كرده آن ضداضطراب و خواب آور است و به زنان يائسه توصيه مي شود. ريشه شيرين بيان، حاوي تركيبات دارويي است و به همين دليل در صنعت داروسازي كاربرد فراوان دارد. جوشانده اين ماده غذايي، سوخت و ساز هورمون استروژن را در بدن تنظيم كرده و سطح ساير هورمونها را تعادل مي بخشد. از بين بردن بسياري عوامل عفوني از بدن، بهبود سندرم پيش از قاعدگي و اثرات آرام بخش آن نيز از ديگر فوايد آن است. جوشانده آن كه از مخلوط مقداري ريشه بدون پوست شيرين بيان در
    آب جوش پس از 10 دقيقه تهيه مي شود، بهترين طريقه مصرف آن است اما نبايد فراموش كرد كه زياده روي در مصرف آن باعث افزايش فشار خون و تخليه ذخاير پتاسيم بدن مي شود. همچنين اين دم كرده گياهي براي بيماران قلبي، ديابتي ها و بيماران كليوي يا كبدي كمتر توصيه مي شود. بارهنگ و چاي گل شاه پسند، گل ساعتي، بابونه، مريم گلي و سنبل الطيب نيز آرام بخش قوي بوده و مصرف آن براي بهبود اختلالات خواب مربوط به يائسگي توصيه مي شود.
    
    روغن هاي آرام بخش
    روغن ريحان، روغن گل پامچال
    (500 ميلي گرم، روزي سه مرتبه) و روغن آويشن به دليل اسيدهاي چرب موثر بر علائم يائسگي تاثير فراواني در بهبود آن دارد. رايحه درماني و مصرف آن هنگام ماساژ از روش هايي است كه براي بهره گيري از اين دو روغن پيشنهاد شده است.
    
    ورزش منظم
    فعاليت جسماني را فراموش نكنيد. تحقيقات نشان داده است، ورزش به تنهايي جايگزين مناسبي براي درمان گرگرفتگي است و اين عارضه را تا حدود 55 درصد كاهش مي دهد.
    همچنين، فعاليت جسماني حداقل سه يا چهار مرتبه در هفته، بخصوص ورزش هاي كششي تراكم استخوان را حفظ كرده و بر استحكام ستون فقرات مي افزايد.
    استروژن طبيعي ارمغان31 گياه براي آرامش ميانسالي / مجموعه اي از روش ها که باعث کاهش اختلالات دوران يائسگي مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 4494 به تاريخ 14/2/89، صفحه 15 (بانو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17471 بار
    آثار ديگري از "جوانه خاني"

  كليد تربيت دوقلوها / اگر صاحب فرزند دوقلو هستيد آخرين يافته هاي دانشمندان را در اين باره بخوانيد
جوانه خاني، ايران 27/6/90
مشاهده متن    
  هشت راهكار براي التيام پوست هاي ملتهب
جوانه خاني، ايران 6/5/89
مشاهده متن    
  معجزه سفر براي زنان خانه دار / آسيب شناسي سفرهاي گروهي زنان از ديدگاه متخصصان اجتماعي و روانشناسي
جوانه خاني، ايران 20/2/89
مشاهده متن    
  جلوگيري از ريزش مو با درمانگرهاي طبيعي
جوانه خاني، ايران 20/2/89
مشاهده متن    
  تغيير براي کمتر بيمار شدن
جوانه خاني، ايران 18/2/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد زبان هاي خارجي
متن مطالب شماره 124، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است