|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران89/2/26: نگاهي به محله تاريخي حصار بوعلي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7042
چهار شنبه 4 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4504 26/2/89 > صفحه 10 (تهران) > متن
 
      


نگاهي به محله تاريخي حصار بوعلي
    جوانان ديروز و سالمندان امروز منطقه نياوران، اين را به خوبي مي دانند كه محل فرهنگسراي نياوران در گذشته به دو نام مشهور بود. ابتدا «باغ عزيزخان» و سپس «باغ دكتر يزدي» كه محله حصار بوعلي در غرب اين باغ جاي دارد. در غرب محل هم باغ چهل هكتاري كامران ميرزا نايب السلطنه (پسر ناصرالدين شاه) قرار داشت كه از آن همه جلال و شكوه تنها نقطه اي كه همچنان مي درخشد و در حال حاضر با توجه به تبديل باغ كامران ميرزا به برج و آپارتمان و كوچه و خيابان همين يك هزار مترمربع حسينيه اي است كه در شمال شرق باغ بر خيابان مهماندوست سرپا و عملياتي به چشم مي خورد.
    
    
    تاسيس بيمارستان مسلولين
    در دوران پهلوي دوم، مرتضي يزدي كه از همكلاسي هاي شاه بود از او خواست كه براي تاسيس يك بيمارستان مسلولين باغ عزيزخان را كه در جوار محله حصار بوعلي است به او واگذار كند و شاه موافقت كرد. اين باغ متعلق به شخصي بود به نام عزيزخان خواجه كه از دوران ناصرالدين شاه جزو دربار قاجار بود. چون زن و فرزندي نداشت وصيت كرد كه املاكش از آن جمله خانه و دكاكين واقع در شمال ميدان حسن آباد تهران كه به چهارراه عزيزخان معروف است و به علاوه همين باغ واقع در شرق حصار بوعلي در اختيار پادشاه وقت باشد؛ به همين دليل اين باغ در حقيقت به شاه تعلق داشت.
    اين بيمارستان در سال1328 شمسي توسط وزير بهداري وقت افتتاح شد و بيماران ريوي از سراسر كشور به اين بيمارستان مراجعه مي نمودند. البته بيمارستان ريوي مسيح دانشوري دارآباد در آن تاريخ هنوز شكل نگرفته بود. بعداز يكسال از تاسيس بيمارستان به تدريج وجود آن براي محله همجوار آن يعني حصار بوعلي مشكلي ايجاد كرده بود. اولاً ييلاقي هاي تهران خانه ها و باغات و اتاق هاي اين محل را در تابستان اجاره نمي كردند و محصول مرغوب توت فرنگي محل را ميادين تهران نمي پذيرفتند. همه اين موانع به اين دليل بود كه اعتقاد داشتند كه اين بيمارستان باعث آلودگي محله و خانه هاي حصار بوعلي شده و محصولات باغي از آن جمله توت فرنگي نيز قابل مصرف نمي باشد. البته اين منطق بي مورد بود زيرا بيمارستان از نظر رعايت بهداشت عمومي مورد تاييد بود حتي زباله هاي آن هم به صورت دربسته از محوطه اطراف بيمارستان دور مي شد.
    شكايت مكتوب اهالي براي برچيدن بيمارستان هم به جايي نرسيد؛ تا اين كه اهالي تصميم گرفتند به زور متوسل شوند و با برخورد فيزيكي بيمارستان را به تعطيلي بكشند.
    در يكي از شب هاي تيرماه 1329 شمسي شب هنگام، بعد از اقامه جماعت مغرب و عشاء تمام اهالي اعم از زن و مرد در مسجد جامع حصار بوعلي تجمع نموده و تصميم گرفتند با توسل به زور بيمارستان را تعطيل كنند. صبح فرداي چنين شبي در ساعت 8 صبح طبق برنامه از پيش تعيين شده، با فرياد حيدر حيدر زن و مرد به بيمارستان حمله نمودند و نسبت به تخليه بيماران اقدام نموده و قسمت هايي از مراكز درماني را نيز تخريب نمودند و تا رسيدن نيروي پليس بيمارستان حالت ساختمان هاي جنگ زده را پيدا كرد.
    روزنامه هاي تيرماه سال 1329 تهران اين رويداد را با آب و تاب هرچه تمامتر درج نموده و حتي موضوع به صحن علني مجلس شوراي ملي آن زمان نيز كشيده شد. مسئولين امر هم براي ايجاد آرامش بيماران را در بيمارستان هاي ديگر بستري و بيمارستان را تعطيل كردند و جايگزين بيمارستان دكتر يزدي، بيمارستان دكتر مسيح دانشوري دارآباد افتتاح گرديد.
    شايان ذكر است همين مردم متحد و يكدست حصار بوعلي بيست و هشت سال بعد در زمان حضور شاه مخلوع در كاخ نياوران در دي 57 ندا سر دادند به همت خميني شاه تورا مي كشيم. كه اولين شهيد و مجروح شميران در انقلاب متعلق به اين محل است.
    
    
    نيم قرن حضور
    محله حصار بوعلي با حضور آيت الله سيدمحمدتقي حكيم (استاد حوزه و دانشگاه) يكي از محلات فرهنگي و پيشرو شميران است. قبل از استقرار ايشان يكي از فرزندان اين محل آيت الله حاج شيخ علي نورمحمدي از شاگردان مبرز و مجتهد آيت الله العظمي حاج سيدمحمدتقي خوانساري (مرجع تقليد وقت كشور) قبل از هجرت به تهران امام جماعت حصار بوعلي بودند. در حال حاضر مجهزترين كتابخانه عمومي شميران در اين محل قرار دارد.
    جالب اين كه آيت الله حكيم منزل مسكوني خود را تبديل به كتابخانه عمومي كرده كه در خدمت دانش آموزان و دانشجويان و پژوهشگران شميران است. در كنار اين اقدام يكي از درمانگاه هاي مجهز شميران كه به كوشش ايشان در سال 1373 شمسي افتتاح گرديد نياز مردم شمال شرق شميران را تا حدودي از نظر بهداشتي مرتفع كرده است.
    آيت الله حكيم در سن 85سالگي نستوه و خستگي ناپذير به فعاليت هاي ديني، فرهنگي و اجتماعي خود در محل ادامه مي دهد و علاوه بر اقامه نماز جماعت و تدريس در حوزه و دانشگاه به تاليف كتب و مقالات مفيد اجتماعي و اسلامي مشغول بوده و در سال 1385 از طرف مركز رسيدگي به امور مساجد جزو ائمه جماعات اهل قلم مورد قدرداني و سپاس قرار گرفت. طبق برنامه ريزي انجام شده اهالي حق شناس حصار بوعلي تصميم دارند طي همايشي باشكوه در روز عيد سعيد غديرخم از نيم قرن خدمات آيت الله حكيم طي جشني نوراني ان شاءالله از ايشان قدرداني به عمل آورند.
    
    
    حصار بوعلي و بوعلي سينا
    نامگذاري محل به دليل ايجاد حصار و بارويي در منطقه براي مشخص شدن محل استقرار بوعلي سينا بوده است كه در جغرافياي تاريخي منطقه با واژه «حصار بوعلي» ثبت گرديده لذا اين نام ريشه هزارساله دارد و نام جديد «ساميان» كه از طرف شهرداري منطقه يك در نقشه هاي يك دو هزارم ديده مي شود واژه اي جعلي و بي ريشه است.
    
    
    يادي از شهدا
    از رويدادهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي شهادت بيش از پنجاه تن از جوانان رشيد حصار بوعلي در دفاع مقدس است. سرسلسله شهداي عزيز سردار جانباز شهيد علي رضا موحد دانش يكي از فرماندهان شجاع سپاه پاسداران (فرمانده سپاه (سيدالشهدا(ع)) كه با يك دست فرماندهي مي كرد (دست راست خود را در يكي از عمليات هاي رزمي از دست داده بود) است، را مي توان نام برد. از اين خانواده شهيدپرور فرزندكوچكترشان محمدرضا نيز به شهادت رسيد.
    با توجه به زمينه هاي مناسب براي توسعه فرهنگي، ورزشي و اجتماعي محل شهرداري منطقه يك نسبت به ايجاد ساختمان اقدام نموده و مشغول ساخت تاسيسات در محل گرمابه متروكه حصاربوعلي براي مديريت فرهنگي ورزشي است.
    نگاهي به محله تاريخي حصار بوعلي
    


 روزنامه ايران، شماره 4504 به تاريخ 26/2/89، صفحه 10 (تهران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 424 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه صنعت صدا و تصوير
متن مطالب شماره 84، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است