|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران89/5/27: سرمايه گذاري 2500 ميليارد توماني در مناطق محروم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4580 27/5/89 > صفحه 8 (توسعه) > متن
 
      


سرمايه گذاري 2500 ميليارد توماني در مناطق محروم
مدير عامل بنيادبركت وابسته به ستاد اجراي فرمان حضرت امام(ره) عنوان كرد


«من در ذهنم حل مشكلات محرومين بوده است. مثلاً مشكلات هزار روستا را كاملاً حل كنيد. چقدر خوب است با پول ما هزار نقطه آباد شود يا هزار مدرسه در كشور ساخته شود. اين دستگاه را براي اين كار آماده كنيد.»
    اين جملات رهنمود هاي مقام معظم رهبري به اعضاي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) و مديران موسسه بنياد بركت است. بنيادي كه تازه وارد است و از بيستم آذرماه 86 فعاليت خود را آغاز كرد. به گفته مدير موسسه بركت، بنياد مذكور به عنوان يك مجموعه اقتصادي، اجتماعي و عام المنفعه با حفظ ارزش هاي انقلاب اسلامي در زمينه هاي افزايش توانمندي اقتصادي و روحيه كارآفريني در مناطق كمتر توسعه يافته و محروم كشور، فعاليت خود را با موافقت و دستور رياست ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) سه سال پيش آغاز كرده است. شايان آراني فلسفه وجودي تاسيس بنياد بركت را كمك و همياري براي بهبود و ارتقاي توانمندي اقتصادي و كارآفريني افراد، گروه ها و واحدهاي كسب و كار در مناطق كمتر توسعه يافته و محروم كشور مي داند و مي گويد: هدف از ايجاد اين موسسه به عنوان يكي از نهادهاي وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)، شناسايي فرصت هاي بخش خصوصي است كه بتواند به عنوان موتور رشد در مناطق كمتر توسعه يافته كشور عمل كند.
    در همين راستا براي آشنايي مردم با انواع فعاليت هاي موسسه بركت، مصاحبه اي را با دكتر شاهين شايان آراني مدير موسسه بركت انجام شده كه از نظر گراميتان مي گذرد.
    
    ايده تشكيل بنياد بركت از كجا نشات گرفت و چه سالي بود؟
    در آذرماه سال 86، طبق دستور مقام معظم رهبري موسسه اي در راستاي اهداف ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) به منظور رفع محروميت و توانمندسازي اقتصادي در مناطق محروم با اخذ الگوهاي جديد اقتصادي شروع به كار كرد.
    شيرازه فكري و پشت صحنه ايجاد چنين موسسه اي اين بود كه بتوان باتاسيس اين بنياد الگوي جديد اقتصادي را در مناطق محروم بازسازي و تبيين كرد. لذا رويكرد موسسه بنياد بركت از همان ابتدا، بهره گيري از اصول اقتصادي در راستاي محروميت زدايي بود. هدف هم از همان ابتدا اين بود كه فعاليت هاي موسسه به سمت مناطق محروم البته با استفاده از الگوي جديد اقتصادي (ماليه خرد) سوق پيدا كند. اين مدل اقتصادي از همان ابتدا در دستور كار اين موسسه قرار گرفت. دو شاخص و مولفه ديگر نيز در اين راستا به ما تكليف شد. يكي توسعه كارآفريني در مناطق محروم (كار آفرينان محلي) و دومي تشويق و ترغيب اشتغال محلي در اين گونه مناطق. اغلب فعاليت هاي موسسه بركت به سمت توسعه اشتغالزايي در مناطق محروم پيش مي رفت. بنابراين بنياد بركت مكلف شد كه با رويكرد اقتصادي و با محوريت الگوهاي ماليه خرد (تامين مالي خرد) و با تاكيد بر اشتغالزايي محلي و توسعه كارآفريني فعاليت خود را ادامه دهد.
    
    آيا در ديگر كشورها نيز چنين موسساتي وجود دارد. منظورم اين است در تشكيل موسسه اي در حد و اندازه «بركت» كه هدف اصلي اش تنها منافع عام المنفعه باشد از تجربيات ديگران نيز استفاده شده است؟
    بله، موسسات عام المنفعه در ديگر كشورها نيز وجود داد، اما براي پاسخ به سوال شما لازم است يادآوري كنم، چندي پيش براي معرفي بنياد بركت به دانشگاه «هاروارد امريكا» رفتم. در آنجا با افرادي برخورد داشتم كه همگي از خيرين و مديران موسسات عامل المنفعه بودند. به اذعان آنها ايجاد موسسه اي به نام بركت در ايران در جهت فقر زدايي در مناطق محروم و استفاده از الگوهاي ماليه جديد بي نظير است. خود آنها اعتقاد داشتند الگوي اقتصادي بنياد بركت، الگوي خاص و جديدي است. البته ما در دنيا موسسات عام المنفعه زيادي داريم كه هدفشان كمك به محرومين است. اما نگاه ما محروميت زدايي و توانمندسازي اقتصادي با استفاده از الگوهاي جديد اقتصادي است. موسساتي مانند «براك» (BRAC) در بنگلادش، صندوق سرمايه گذاري اكومين (Ac cumen) در نيويورك و... از جمله نمونه هايي هستند كه كار اصلي آنها سرمايه گذاري اقتصادي در مناطق محروم و البته كمك به محرومين است، اما ماهيت فعاليتشان كاملاً با موسسه بركت متفاوت است.
    همان گونه كه خدمت شما عرض كردم هدف اصلي بنياد بركت بيشتر توانمندسازي اقتصادي مناطق محروم است.
    
    برنامه اوليه بنياد را چه زماني نوشتيد؟ اصلاً آيا برنامه اي براي پيشبرد اهداف اوليه خود داشتيد؟
    بله؛ ما در ابتدا، برنامه 3 ساله اي را در راستاي پيشبرد اهداف اوليه تبيين كرديم؛ در اين برنامه به ما تكليف شد تا در سه سال ابتدايي تشكيل اين موسسه 7 هزار شغل مستقيم ايجاد كنيم. اما آمارها نشان مي دهد در حال حاضر در طول كمتر از سه سال توانستيم بيش از 7500 شغل مستقيم و حدود بيش از 30 هزار شغل غيرمستقيم در مناطق محروم كشور ايجاد كنيم. همان طور كه قبلاً توضيح دادم از ديگر برنامه هاي اقتصادي بنياد بركت، مشاركت با كارآفرينان در پروژه ها و فعاليت هاي اقتصادي بود.
    قرار بود بنياد در پروژه هاي اقتصادي كه داراي توجيه اقتصادي است، مشاركت 40 به ازاي 60 داشته باشد. يعني سهم بنياد 40 درصد و سهم طرف مقابل در اين پروژه ها حدود 60 درصد.
    آيا در شهرستان هاي بزرگ هم فعاليت اقتصادي داريد؟
    خير، هدف بنياد طبق سياست هاي ابلاغي ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) تنها كار در دهستان ها و مناطق دور افتاده و محروم كشور است؛ البته با رويكرد اشتغالزايي و توانمندسازي اقتصادي.
    
    رويكرد بنياد به سمت چه نوع فعاليت هاي اقتصادي است؟
    اغلب فعاليت هاي بنياد بركت بيشتر جنبه اشتغالزايي در مناطق محروم را دنبال مي كند. اصلاً يكي از اهداف اوليه و نهايي ما نيز همين است.
    لذا بنياد از طرح هاي اقتصادي كه در مناطق محروم و البته توسط بخش خصوصي و غير دولتي شكل بگيرد حمايت مي كند.
    حتي در اين زمينه رايزني هايي نيز صورت گرفته و كساني كه پول و سرمايه خود را از طريق همكاري و مشاركت اقتصادي با بنياد بركت به سمت مناطق محروم اين مملكت سوق مي دهند، از تسهيلات ويژه اي برخوردار خواهند شد. رايزني و تسريع در اخذ وام هاي بانكي و برخي معافيت هاي مالياتي و... از جمله مزاياي سرمايه گذاري در مناطق محروم به وسيله بنياد بركت است.
    آقاي دكتر، از عملكرد بنياد بگوييد، آيا عملكرد اقتصادي در سه سال گذشته با اهداف و برنامه هاي اوليه تان تناسبي دارد؟
    سوال خوبي را مطرح كرديد، البته بنياد بركت در سه سال اخير، خيلي نخواسته عملكرد اقتصادي خود را رسانه اي كرده و اقداماتي را كه در روستاهاي مناطق محروم انجام داده در بوق و كرنا قرار دهد. ما مذاكرات زيادي در سه سال اخير با سرمايه گذاران، كارآفرينان محلي و استاني داشته ايم. اشتغالزايي چند هزار نفري در مناطق محروم، شاهدي بر اين ادعا است.
    مذاكرات نهايي با 150 كارآفرين و به تبع آن ايجاد 19 طرح اقتصادي، فراهم كردن 3552 شغل مستقيم نمونه اي از اقدامات در سال اول است كه ارزشي معادل 240 ميليارد تومان را داراست.
    
    همه اين ها در سال ابتدايي اتفاق افتاد؟
    بله، تقريباً در سال 87 بود، رقم هم حدود 240 ميليارد تومان اعلام شد.
    البته در اين ميان اتفاقات ديگري نيز رخ داد. همان گونه كه در ابتدا خدمت شما عرض كردم، قرار بود در ابتدا از هر 100 تومان سهم بنياد بركت، 150 تومان نيز مشاركت اقتصادي بگيريم. يعني پروژه اقتصادي به نسبت 40 درصد به 60 درصد انجام گردد. اما اين نسبت بعدها با شرايط ويژه معدل 85 درصد به 15درصد كليد خورد. يعني فعاليت هاي اقتصادي بنياد بركت با 100 تومان سرمايه گذاري معادل 600 تومان مشاركت اقتصادي را تجهيز نمود.
    
    چطور اين اتفاق افتاد؟
    ما در اين 3-2 سال اخير با كارآفرينان و سرمايه گذاران زيادي مذاكره كرديم و آنها را متقاعد كرديم كه هدف ما كسب سود و منفعت طلبي آنهاست، البته با مدل هاي جديد اقتصادي در مناطق محروم. آنها نيز متقاعد شدند. ما به آنها گفتيم براي ورود به بازار اشتغال محلي از سوي ما حمايت مي شوند. براي اخذ تسهيلات بانكي و اقدامات ويژه، براي اخذ مجوز از استانداري و... تمام تلاش خود را انجام خواهيم داد.
    ما براي آنها تضمين كرديم كه كارها با حمايت ما دنبال شود. حتي به آنها تضمين داديم كه 3-2سال پس از اتمام پروژه كل سهام شركت يا پروژه اقتصادي را نيز به آنها واگذار مي كنيم. لذا با وجود شرايط ويژه آنها نيز از وضعيت به وجود آمده استقبال كردند.
    بنابراين لازم است در اينجا آمارهايي را براي نشان دادن عملكرد اقتصادي بنياد بركت به شما ارائه كنم. بنياد بركت در سال 87 توانست با 33 ميليارد تومان سهم الشريكه و 47 ميليارد تومان سهم الشريكه شركاي خود، حدود 240 ميليارد تومان در پروژه هاي اقتصادي سرمايه گذاري كند. در سال 88 نيز حدود 15 طرح اقتصادي توسط بنياد نهايي شد.لذا در اين طرح ها 25 ميليارد تومان سهم الشريكه بنياد و 37 ميليارد تومان سهم الشريكه شركا بود. لذا كل مبلغ پرداختي 62 ميليارد تومان در نظر گرفته شده كه با در نظر گرفتن وام هاي بانكي و...، 140 ميليارد تومان پروژه اقتصادي در سال 88 توسط بنياد بركت در دست اجرا است. لازم به ذكر است كه در سال 88 از طريق سرمايه گذاري هاي صورت گرفته نيز حدود 2900 شغل مستقيم و 12 هزار شغل غيرمستقيم ايجاد شد.
    
    آماري از فعاليت هاي اقتصادي در سال 89 نيز داريد؟
    در پنج ماهه ابتدايي امسال نيز براي هفت طرح اقتصادي تفاهمنامه منعقد شده و حدود 1600 شغل مستقيم نيز در حال ايجاد است. سهم بنياد در اين هفت طرح حدود 16 ميليارد و سهم شركا نيز حدود 22 ميلياردتومان است. كل پروژه هاي اقتصادي نيز تا به اين لحظه در سال جاري حدود 80 ميليارد تومان است كه البته اين آمار در حال افزايش است.
    
    كل پروژه طرح هاي در دست اجرا تا پايان سال 89 چه عددي است؟
    ببينيد ما در ابتداي راه هستيم و مطمئناً آينده بهتري نيز در انتظار ماست.
    از مجموع طرح هاي 442 ميليارد توماني بنياد، سهم بنياد بركت و پروژه هاي اقتصادي 74 ميليارد تومان و سهم شركا 105 ميليارد تومان است كه البته پيش بيني مي شود اين عدد تا چهار سال ديگر به بالاي دو هزار ميليارد تومان برسد. اشتغال مستقيم ايجاد شده توسط بنياد نيز تا به امروز حدود 8027 نفر است.
    
    نحوه مشاركت در پروژه هاي شما چگونه است. يعني اگر فردي بخواهد در پروژه هاي بنياد بركت مشاركت اقتصادي داشته باشد، چه بايد بكند؟
    تمام سرمايه گذاران در پروژه هاي اقتصادي بنياد حقيقي يا حقوقي (خصوصي و غير دولتي) هستند. ما اصلاً بخش دولتي را در پروژه ها وارد نمي كنيم. البته برخي از شركاي ما خارجي هم هستند. هر سرمايه گذار و كارآفرين مي تواند با مراجعه به سايت بنياد بركت از شرايط ويژه و تسهيلات خدمات اين موسسه بهره مند شود.
    
    از خارجي ها هم در پروژه استفاده مي كنيد؟
    بله، در حال حاضر مذاكراتي را در راستاي ورود خارجي ها براي سرمايه گذاري در مناطق محروم انجام داده ايم. آنها مي دانند اقتصاد ايران داراي پتانسيل بالايي است. تا الان هم استقبال كرده اند. البته با چند سرمايه گذار ايراني مقيم خارج نيز مذاكراتي داشته ايم. آنها نيز متقاعد شده اند كه در ايران و در مناطق محروم ايران سرمايه گذاري كنند. يكي از همين ايرانيان مقيم خارج، در سفر مقام معظم رهبري به كردستان، ترغيب شد تا در كردستان و در مناطق محروم آنجا سرمايه گذاري كند.
    الآن نيز ايشان با ورود سرمايه هاي خود به منطقه، با مشاركت موسسه بركت اشتغالزايي خوبي را در آنجا آغاز كرده است.
    
    پروژه هاي اشتغال زايي بنياد بيشتر در چه بخش هايي است؟
    اغلب پروژه ها در حوزه كشاورزي و فرآورده هاي لبني و خوراكي است. كارخانجات زيادي در مناطق محروم كشور در اين زمينه ايجاد شده؛ كارخانه رب سازي، لبنيات و فرآورده هاي دامي، كنسروسازي، نان صنعتي و...
    
    آقاي دكتر! در خبرها شنيده شده كه مدرسه سازي نيز يكي از اولويت هاي كاري بنياد بركت است. در پروژه مدرسه سازي چقدر پيشرفت داشتيد؟
    از سال 87 بحث مدرسه سازي يكي از اولويت هاي كاري موسسه بنياد بركت شد. مقام معظم رهبري در ديداري كه با رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) داشتند، مرقون فرمودند كه چه خوب است برويد 1000 منطقه محروم را بازسازي و احيا كنيد. اين لغت 1000 معظم له نيز از همان ابتدا در ذهن ما متبلور شد و باقيماند، بنابراين با توجه به فرمايشات حضرت آقا در زمينه احياي 1000 منطقه و... مدرسه سازي نيز يكي از اولويت هاي كاري ما شد. قرار بر اين شد كه با انعقاد قرارداد با سازمان نوسازي توسعه و تجهيز مدارس كشور در طول مدت چهار سال 1000مدرسه توسط بنياد ساخته شود.
    اولويت كاري ما در ساخت مدرسه نيز در مكان هايي است كه آموزش و پرورش نتوانسته خيلي در آن مناطق به تجهيز مدارس و نوسازي بپردازد و نياز به مدرسه سازي وجود دارد.
    در حال حاضر خيلي از مدارس در سطح مناطق محروم كشور به نام مدارس بركت در حال بهره برداري است. در حال حاضر 650 كلاس درس و 125 مدرسه در حال بهره برداري مي باشند.
    كل مدارسي كه بايد در طول چهار سال توسط بنياد بركت ساخته شود حدود 250 مدرسه و 1000كلاس درس است كه با هدف نهايي فاصله چنداني نداريم. جالب است بدانيد از طرح هاي ويژه بنياد بركت اين است كه در كنار هر يك از كارگاه هاي توليدي و كارخانه هاي صنعتي نيز يك مدرسه افتتاح شود تا فارغ التحصيلان مدارس بركت بعدها بتوانند در كارخانجات و طرح هاي بركت استخدام و مشغول به كار شوند. اين مسئله يكي از اقدامات و طرح هاي ويژه ماست.
    
    آيا در برنامه هاي بنياد، احيا و بازسازي مناطق دورافتاده نيز در دستور كار شما قرار گرفته است؟
    رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) طبق هماهنگي به عمل آمده با حضرت آقا به مديران موسسه بنياد فرمودند 1000 منطقه را احيا كنيد. ايشان فرمودند 1000 مدرسه، 1000 كلاس درس، 1000 منطقه، 1000 كارخانه و 1000 ...
    در ادامه فرمايشات مقام معظم رهبري در مورد بازسازي كلي مناطق محروم و دور افتاده كشور مقرر گرديد كه در حد توان، يك منطقه محروم را كاملاً بازسازي كنيد. بر همين اساس سه، چهار منطقه براي مطالعات كارشناسي براي بازسازي كلي مدنظر بنياد قرار گرفت. مناطقي مانند طبس، كهلوج، عشاير مسجد سليمان، نقاطي در سيستان و بلوچستان و... از جمله موارد مورد مطالعه كارشناسي ما بود. بنابراين قرار بر اين شد منطقه اي از مسجد سليمان توسط بنياد احيا و بطور كلي مورد بازسازي قرار گيرد. رقم اين بازسازي نيز حدود 180 ميليارد تومان در نظر گرفته شد كه در قالب يك طرح 30 ماهه و با فضاي شش هزار كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 80 هزار نفر احيا شود.
    اين طرح در حال حاضر 58درصد پيشرفت فيزيكي دارد و تا سال آينده نيز به بهره برداري مي رسد.
    400 طرح كوچك و 75 طرح بزرگ از جمله پروژه هاي بازسازي شده در منطقه مذكور است.
    
    بودجه بنياد از كجا تامين مي شود؟
    ستاد اجرايي فرمان حضرت امام متعهد شده است تا سالانه حدود 70 ميليارد تومان به بنياد اختصاص دهد. البته در سال 88 حدود 100 ميليارد تومان پرداخت شد. قرار است تا سال 93 كل بودجه پرداختي به بنياد به بالاي 600 ميليارد تومان برسد، البته پرداخت هاي ديگري نيز براي رفع برخي امور خيرخواهانه به بنياد مي شود، نكته ديگر اين كه بنا است خروجي درآمدي تمام فعاليت هاي اقتصادي ستاد نيز به سمت موسسه بركت سوق پيدا كند تا اين گونه فعاليت ها در كشور افزايش پيدا كند. همچنين در برنامه آتي بنياد نيز بنا داريم تا اشتغال مستقيم را تا 30 هزار نفر و اشتغال غيرمستقيم را تا 100 هزار نفر افزايش دهيم.
    چقدر بنياد بركت دغدغه هاي مقام معظم رهبري را در كمك به محرومان و مناطق محروم تحت پوشش قرار داده است.
    آقاي مخبر رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) از مقام معظم رهبري نقل مي كنند كه معظم له مهمترين دغدغه شان اين است كه اين دستگاه را (بنياد بركت) براي كمك به محرومان تجهيز كنيد. تاكيد ايشان نيز همواره بر توانمندسازي محرومان و مناطق محروم بوده و است قطعاً ما نيز تلاش مي كنيم در راستاي دغدغه هاي اساسي حضرت آقا گام برداريم.
    
    سرمايه گذاري 2500 ميليارد توماني در مناطق محروم / مدير عامل بنيادبركت وابسته به ستاد اجراي فرمان حضرت امام(ره) عنوان كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 4580 به تاريخ 27/5/89، صفحه 8 (توسعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 110 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 5 (پياپي 505)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است