|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق89/6/15: بزرگ ترين تالار مطالعه جهان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1055 15/6/89 > صفحه 15 (كافي نت) > متن
 
      


بزرگ ترين تالار مطالعه جهان
معرفي شبكه اجتماعي گودريدز

نويسنده: ابراهيم اسكافي


    كساني كه اهل مطالعه و كتابخواني هستند بيش از هر چيز ترجيح مي دهند درباره كتاب صحبت كنند؛ كتاب هايي كه از خواندن آن لذت برده اند و كتاب هايي كه آرزو دارند بخوانند. پيدا كردن كساني كه بتوان درباره كتاب با آنها صحبت كرد در دنياي واقعي چندان كار ساده اي نيست، اما در دنياي مجازي با ميليون ها كاربر اينترنتي خيلي هم كار دشواري نيست. شبكه اجتماعي گودريدز از همه جهت شبيه ديگر شبكه هاي اجتماعي است، با اين ويژگي كه اعضاي آن همه كتابخوان هستند و موضوع بحث در اين شبكه يا تالار بزرگ مطالعه فقط كتاب است. شما مي توانيد دوستان خود را وارد اين شبكه كنيد، با آنها درباره كتاب هايتان صحبت كنيد و بحث هايي را راجع به كتاب هاي مختلف راه بيندازيد.
    
    براي ورود به شبكه گودريدز علاوه بر حساب كاربري خاص اين شبكه، اگر پيش از اين كاربر سايت هاي گوگل، توئيتر يا فيس بوك باشيد، بدون نياز به ثبت نام، مي توانيد با همان حساب كاربري وارد شبكه گودريدز شويد. در اين شبكه شما مي توانيد دوستان كتابخوان تان را با جست وجو پيدا كنيد يا اينكه به سايت گودريدز اعتماد كنيد و اي ميل و كلمه عبورتان را بدهيد تا خود سايت در فهرست اي ميل هايتان به دنبال دوستان تان بگردد يا اينكه آنها را به اين شبكه دعوت كند. كساني كه حساسيت زيادي روي اي ميل شان دارند، حتي به اين گونه سايت ها هم كلمه عبورشان را نمي دهند، اما از آنجا كه دسترسي به اي ميل با نرم افزار صورت مي گيرد بعيد به نظر مي رسد كه سوءاستفاده اي صورت گيرد.
    
    در اين شبكه شما كتاب هايتان را معرفي مي كنيد، در سه حالت مختلف مي توانيد وضعيت مطالعه كتاب را نشان دهيد؛ يا كتاب را پيش از اين خوانده ايد، يا در حال مطالعه ايد يا اينكه قرار است بعداً كتاب را بخوانيد. اعضاي شبكه مي توانند در مورد كتاب هاي موجود نظرشان را بنويسند و درباره كتاب بحث كنند. براي هر كتاب امكان امتيازدهي اعضا هم وجود دارد و كساني كه كتاب را مطالعه كرده اند به كتاب امتياز مي دهند. براي وارد كردن هر كتاب به سايت بايد مشخصات كتاب را وارد كنيد كه شامل عنوان كتاب، نام نويسنده، ناشر، زمان انتشار، تعداد صفحات، نوبت چاپ، شماره استاندارد بين المللي كتاب، زبان اصلي كتاب، توصيف كتاب و نشاني رسمي اينترنتي كتاب مي شود. مشخصات فيزيكي كتاب مثل ابعاد و نوع صحافي كتاب را هم مي توانيد مشخص كنيد. جلد كتاب را هم در صورتي كه داشته باشيد مي توانيد در سايت بارگذاري كنيد. از آنجا كه ده ها ميليون كتاب به زبان هاي مختلف در اين سايت موجود است، پيش از افزودن كتاب بد نيست، جست وجو صورت بگيرد تا دوباره كاري انجام نشود. براي وارد كردن مشخصات كتاب ها به جز وارد كردن دستي هر كتاب، قابليت ديگري هم وجود دارد كه به صورت گروهي مشخصات كتاب ها را وارد اين سايت مي كند، براي اين منظور بايد مشخصات كليه كتاب ها را در فايلي با قالب CSV ، XLS يا TXT ذخيره كنيد و سپس در بخش ورود كتاب ها import books كليه كتاب ها را يكجا وارد كنيد. براي اينكه مشخص شود به چه صورتي مشخصات كتاب ها نوشته شود، نمونه هايي از فايل هاي مشخصات كتاب در سايت وجود دارد و نوع چيدن اطلاعات كتاب در آن مشخص شده است. در اين شيوه نوشتن شماره استاندارد كتاب لازم است و از طريق بانك اطلاعاتي كتاب ها اين سايت شماره كتاب را با نويسنده مطابقت مي دهد. برخي كتاب ها شماره استاندارد ندارند يا كاربر اطلاعي از آن ندارد، اين گونه كتاب ها بايد به صورت دستي و مجزا وارد شوند. پديد آورندگان كتاب ها اعم از نويسندگان، مترجمان يا ناشران از اين طريق مي توانند كليه كتاب هاي خود را وارد سايت كنند.
    
    مثل ديگر شبكه هاي اجتماعي در اين شبكه هم در صفحه اصلي فعاليت دوستان گزارش مي شود؛ اگر كتابي را افزوده اند يا در مورد كتابي نظر داده اند يا اينكه دوستان جديدي پيدا كرده اند. گروه هايي هم در اين شبكه وجود دارد كه مرتبط با كتاب هاست. بخشي از اين گروه ها فضايي براي پرسش و پاسخ خوانندگان با نويسندگان محبوب است. برخي ديگر در مورد سايت هاي كتاب تبادل اطلاعات مي كنند به طور مثال نشاني سايت هايي را كه كتاب هاي الكترونيكي رايگان در دسترس قرار مي دهند، معرفي مي كنند، در برخي ديگر از گروه هاي گودريدز جويندگان كتاب ها درخواست شان را مي نويسند به اين اميد كه شايد در اينترنت كتاب شان پيدا شود و كسي نشاني آن را برايشان بنويسد. البته برخي از گروه ها هم بر اساس دسته بندي موضوعي كتاب هاست، مثل كتاب هاي آموزش زبان يا كتاب هاي رمان يا شعر.
    
    كلمات قصار بزرگان و نويسندگان بخش محبوب اين سايت است. اعضا مي توانند كلمات قصاري را كه مي پسندند خودشان وارد سايت كنند يا كلمات قصار موجود را به فهرست كلمات قصار محبوب شان اضافه كنند. برخي از نويسندگان از كلمات قصار براي زينت بخشيدن به آثارشان استفاده مي كنند. اگر كلمه قصاري را شنيده ايد اما نمي دانيد از چه كسي است و مرجعش كجاست با جست وجو در ميان كلمات قصار مي توانيد اطلاعات تان را تكميل كنيد. شبكه گودريدز علاوه بر فعاليت هاي شبكه اي كه موجب افزايش و تسهيل ارتباطات ميان كتابخوان ها مي شود، مرجعي براي تحقيق نيز به حساب مي آيد. در صورتي كه به دنبال اطلاعاتي در مورد موضوع خاص باشيد، اين شبكه جست وجوي بهتري را از ساير موتورهاي جست وجو انجام مي دهد و در صورتي كه مايل به مطالعه كتابي خاص باشيد، پيش از مطالعه مي توانيد نظر خوانندگان آن كتاب را بخوانيد و ميزان محبوبيت آن را بسنجيد. جست وجو براي جلد كتاب ها هم در اين سايت موثرتر از بقيه موتورهاي جست وجوست و در اين كتاب جلد كتاب هاي بسيار قديمي را مي توان پيدا كرد.
    
    سايت گودريدز را در سال 2006 اوتيس چندلر كه يك مهندس نرم افزار بود، راه اندازي كرد. در دسامبر 2007 اعضاي اين سايت به بيش از 650 هزار نفر و شمار كتاب ها به بيش از 10 ميليون كتاب رسيد. با رشد سريعي كه داشت در ژانويه 2010 اعضاي آن به 000/900/2 نفر رسيد و كتاب هاي موجود در سايت از مرز 78 ميليون كتاب گذشت. اين سايت در نخستين سال تاسيس اش سرمايه گذار رسمي نداشت اما در دسامبر 2007 كمك هاي زيادي دريافت كرد. اكنون در سايت آگهي هاي تبليغاتي مرتبط با كتاب ديده مي شود كه قاعدتاً هزينه هاي سايت را تامين مي كند. مجله تايم در سال 2007 اين سايت را در فهرست 10 سايت برتر دنيا در رتبه پنجم قرار داد.
    
    ويژگي هاي جالب توجه اين سايت در مقايسه با سايت هاي ديگري كه در حوزه كتاب فعاليت مي كنند، اين است كه كاربران با برخي ديدگاه هاي كاملاً شخصي و بي پرده خوانندگان كتاب روبه رو مي شوند كه به دليل سبك غيررسمي اش، مشابه آن در هيچ يك از سايت هاي رسمي نقد كتاب ديده نمي شود. در اين سايت مي توان سراغ برخي از كتاب هاي بسيار قديمي را گرفت كه از آنجا كه در بازار كتاب نيستند در سايت هاي ديگر معمولاً صحبتي از آنها به ميان نمي آيد. از آنجا كه لزوماً كتاب هاي معرفي شده در سايت متعلق به ناشران رسمي نيست، گاهي اوقات در اين سايت با نويسندگان گمنام و مستعدي آشنا خواهيد شد كه در جاي ديگري مجال بروز ندارند. اگر اهل مطالعه كتاب هستيد، جاي شما در اين تالار بزرگ مطالعه خالي است.
    بزرگ ترين تالار مطالعه جهان / معرفي شبكه اجتماعي گودريدز
    


 روزنامه شرق، شماره 1055 به تاريخ 15/6/89، صفحه 15 (كافي نت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 346 بار
    آثار ديگري از "ابراهيم اسكافي"

  هفت خوان راه اندازي سايت در چند ساعت / راهنماي ايجاد وب سايت شخصي
ابراهيم اسكافي- es، شرق 22/6/89
مشاهده متن    
  ترادوس، جانشين يا دستيار مترجمان؟ / آشنايي با نرم افزار ترجمه ترادوس
ابراهيم اسكافي، شرق 8/6/89
مشاهده متن    
  وبلاگ نويسي از راه دور / معرفي امكانات بلاگر
ابراهيم اسكافي، شرق 1/6/89
مشاهده متن    
  بزرگ ترين مرجع كتاب هاي اينترنت / معرفي سايت گيگاپديا
ابراهيم اسكافي، شرق 26/5/89
مشاهده متن    
  معجزه قرن بيست و يكم؟ / معرفي سايت وولفرام آلفا
ابراهيم اسكافي، شرق 18/5/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مخاطرات محيط طبيعي
متن مطالب شماره 19، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است