|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم89/8/2: راهپيمايي براي نجات تالاب پريشان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2976 2/8/89 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
      


راهپيمايي براي نجات تالاب پريشان
مسوولان، صداي حمايت مردمي را در نجات درياچه پريشان بشنوند

نويسنده: مژگان جمشيدي

درياچه پريشان در آخرين روز مهرماه، ميزبان 700 نفر از طبيعت دوستان كازروني بود؛ طبيعت دوستاني كه از نخستين ساعات صبح روز جمعه، خود را به درياچه رسانده بودند تا با يك راهپيمايي زيست محيطي در حاشيه تالاب، توجه مسوولان و افكار عمومي را نسبت به نابودي قريب الوقوع پريشان جلب كنند.
    درياچه پريشان كه در 12 كيلومتري شهر كازرون قرار گرفته از سال 1354 در فهرست تالاب هاي بين المللي جهان به ثبت رسيد، اما اين درياچه نيز همچون درياچه اروميه چند سالي است بشدت در معرض نابودي قرار گرفته، به طوري كه امروز نزديك به 70 درصد وسعت درياچه به دليل كاهش سطح آب ناشي از خشكسالي و حفر بيش از 1000 حلقه چاه مجاز و غير مجاز در حوزه آبريز درياچه كاملاخشك شده است.
    محسن عباسپور، فعال محيط زيست در اين باره مي گويد: سطح درياچه پريشان در مواقع پر آبي 42 كيلومتر مربع بوده، لذا پارچه اي به طول 42 متر انتخاب شد تا نمادي از وسعت درياچه باشد. با اين اميد كه آب به درياچه پريشان بازگردد.
    
    ماشين آلات سنگين، تهديدكننده اي ديگر
    اما تهديدات درياچه فقط به همين ختم نمي شود. ساخت يك جاده غير ضروري در حاشيه درياچه كه از 2 سال قبل آغاز شده و تردد ماشين آلات سنگين راهسازي در حاشيه درياچه، خسارات زيادي به اين اكوسيستم طبيعي وارد كرد، به طوري كه مجريان جاده سازي وقتي در برابر ماموران محيط زيست كه مانع تخريب تالاب مي شدند، قرار گرفتند اقدام به ايجاد آتش سوزي در نيزارها كردند كه در نتيجه هزاران لاك پشت و صدها پرنده زمستان گذران در واپسين روزهاي سال 1387 در ميانه آتش سوختند و از بين رفتند.
    هر چند اين اقدام موج شديدي از اعتراضات زيست محيطي و حتي دستور پيگيري دادستان كل كشور را هم به دنبال داشت، اما در عمل، مقابله جدي با عوامل تخريب درياچه هنوز هم صورت نگرفته است. از اين رو با قوت گرفتن برخي شايعات مبني بر آغاز به كار مجدد فعاليت راهسازي و با تشديد وضعيت بي آبي در درياچه، طبيعت دوستان كازروني به محل درياچه آمدند تا در يك حركت نمادين و با حمل پارچه اي آبي رنگ به طول 42 متر خواهان بازگشت آب به درياچه شوند.
    
    هم انديشي حاميان درياچه پريشان
    چندين تشكل غيردولتي زيست محيطي به همراه گروه هاي ورزشي، خانواده ها و علاقه مندان به حفظ تالاب پريشان كه نزديك به 700 نفر را شامل مي شدند در اين مراسم شركت كردند تا با اعلام حمايت مردم كازرون از تالاب پريشان، بر لزوم توجه جدي مسوولان به مشكلات اين تالاب بين المللي بويژه تعيين حريم تالاب، مقابله با حفر چاه هاي غيرمجاز و تاكيد بر حساسيت عموم مردم كازرون نسبت به هرگونه فعاليت عمراني در حاشيه تالاب اعم از احداث جاده تاكيد كنند. به گفته وي، مسير راهپيمايي اين افراد از روستاي زوالي تا چشمه بنگ ـ كه آخرين چشمه فعال در تالاب پريشان است ـ تعيين شده بود. در حال حاضر از 12 چشمه موجود در محدوده درياچه پريشان، تمامي چشمه ها خشك شده و تنها چشمه بنگ باقي مانده است.
    
    پريشان زنده خواهد ماند
    در عين حال محمدحسين يوسفيان، مدير اجرايي برنامه پياده روي در حاشيه درياچه پريشان به خبرگزاري مهر مي گويد: اين راهپيمايي با حضور گسترده مردم كازرون و حومه، گروه اسب سواران، دوچرخه سواران و كوهنوردان انجام شد و در آن گروه هاي مختلف مردمي مسافت 9 كيلومتر را در حاشيه درياچه پريشان پياده روي كرده و در آن تمامي طيف هاي سني اعم از جوانان و كودكان و حتي افراد مسن شركت كردند. شعار شركت كنندگان در اين برنامه، «پريشان زنده خواهي ماند»، بوده و شركت كنندگان اين برنامه عهد كردند اين درياچه متعلق به دنياست و به جد از آن حمايت مي كنند و از آثار مخربي كه بر اين درياچه گذاشته مي شود نيز ابراز نگراني كردند.
    مدير اجرايي برنامه پياده روي در حاشيه پريشان تاكيد مي كند: مسائل چاه هاي غيرمجاز، شيرابه و پساب هاي بخش كشاورزي كه به درياچه مي ريزد، تعرض به حريم درياچه، جلوگيري از ايجاد مكان هاي صنعتي، عمراني، جاده و... از جمله مسائلي بود كه شركت كنندگان در اين پياده روي ابراز كردند. در واقع مردم و دوستداران پريشان به دليل طبيعت بكر و زيباي اين تالاب از آن حمايت مي كنند و اميدواريم مسوولان ذي ربط نيز در اين زمينه فعاليت خود را به صورت عملي نشان دهند.
    
    پارچه آبي 42 متري براي پريشان
    وي در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات نماديني كه مردم در اين راهپيمايي انجام دادند مي گويد: شركت كنندگان در اين پياده روي پارچه سفيدي به مساحت 42 متر به خاطر 42 كيلومتر مربع درياچه پريشان را با رنگ آبي به معناي آب و زندگي در كنار درياچه رنگ كردند.
    ايستگاه تحقيقاتي درياچه پريشان متعلق به كازرون است، ولي هنوز خبري از اين پروژه نيست و در اين خصوص بايد گفت اين ايستگاه متعلق به پريشان است و متعلق به آن نيز باقي مي ماند و بايد عملياتي نيز شود. حال بايد ديد درياچه اي كه زماني نه چندان دور يكي از بهترين زيستگاه هاي پرندگان و پستانداراني همچون شنگ در استان فارس بوده آيا بار ديگر به حيات باز خواهد گشت يا همچنان لجام تخريب از وراي غرش بلدوزرها و حفر چاه هاي غيرمجاز نفير مرگ را در اين درياچه طنين انداز خواهند كرد؟
    
    راهپيمايي براي نجات تالاب پريشان / مسوولان، صداي حمايت مردمي را در نجات درياچه پريشان بشنوند
    


 روزنامه جام جم، شماره 2976 به تاريخ 2/8/89، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 198 بار
    آثار ديگري از "مژگان جمشيدي"

  هامون، سيستان و خشكسالي مديريتي
مژگان جمشيدي، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
  زاگرس را بايد روي چشم بگذاريم
مژگان جمشيدي، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  آب نداريم اما برنج مي كاريم!
مژگان جمشيدي، اعتماد 23/5/97
مشاهده متن    
  خوزستان در ميان آتش و غبار
مژگان جمشيدي، اعتماد 16/5/97
مشاهده متن    
  جمعيت گردشگران، مديريت و كنترل شود / كمپين هاي سلبي با اثر كوتاه مدت مشكل را حل نمي كند
مژگان جمشيدي *، جام جم 21/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جوشكاري
متن مطالب شماره 90، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است