|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 89/5/19: پلان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3154
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1033 19/5/89 > صفحه 14 (شهر ، آجر ، سيمان) > متن
 
      


پلانپلان1
    مجتمع تجاري بوستان
     «مجتمع تجاري و اداري بوستان» يكي از فعال ترين مراكز خريد تهران است. مهم ترين ويژگي بوستان كه صرفاً مركز خريد و تجاري است، موقعيت آن است كه عامل مهمي در جذب مردم است. ميدان پونك به خصوص در سال هاي اخير يكي از ميدان هاي پرآمد و شد غرب تهران است. دسترسي به اين ميدان و مجتمع بوستان كه در شمال غربي ميدان واقع شده، دسترسي مطلوبي است. بوستان در سال 1374 راه اندازي شده است. زيربناي آن حدود 96 هزار متر مربع است. كاربري بوستان صرفاً تجاري است. بيش از هزار واحد تجاري و اداري را در خود جاي داده است. در طراحي اين مجتمع كاربري ديگري جز كاربري تجاري تعريف نشده و فضايي براي رستوران، كافي شاپ يا فضاي استراحت و تعريف وجود ندارد. پاركينگ اين مجتمع در سه طبقه مسقف و روباز 700 خودرو ظرفيت دارد. اين مركز بر اساس سبك رينگي (اسپيرال تايپ) طراحي شده و گفته مي شود روزانه آماده بازديد صدهزار نفر است.
    
پلان 2
    مجتمع تجاري تيراژه
     مجتمع تجاري تيراژه يكي از شناخته شده ترين مراكز تجاري امروز تهران است. در طراحي اين مجتمع سعي شده كاربري هايي به جز كاربري تجاري، تعريف شود تا علاوه بر جذابيت هاي يك مركز خريد، بتوان به عنوان يك مركز تفريحي هم روي آن حساب باز كرد. طراحي معماري تيراژه جزء طراحي هاي موفق مراكز تجاري در تهران است. اين مركز سه طبقه تجاري، يك طبقه شهر بازي، يك طبقه نمايشگاه بزرگ مبلمان و صنايع چوبي و سه طبقه پاركينگ دارد. شهر بازي سرپوشيده آن يكي از چند مركز مورد علاقه كودكان و نوجوانان در تهران است. در هر يك از طبقات همكف، اول و دوم حدود 100 واحد تجاري مستقر است كه عمدتاً به برندهاي مشهور اختصاص دارند. موقعيت مكاني اين مجتمع؛ جنب غربي بزرگراه اشرفي اصفهاني، حد فاصل بزرگراه هاي حكيم و همت ايده آل نيست، اما هر روز مردم زيادي از هر جاي تهران، براي خريد يا تفريح به تيراژه مي روند.
    
    
پلان 3
    مجتمع گلستان
     «گلستان» يكي از محبوب ترين مراكز خريد در تهران است. (دو مجتمع تجاري در تهران به اين نام فعال هستند كه يكي در حوالي ميدان هروي قرار دارد و ديگري در تقاطع خيابان هاي ايران زمين و مهستان در شهرك غرب واقع شده است. منظور، گلستان دوم است) در طراحي اين مجتمع كه گفته مي شود طراحي آن مربوط به پيش از انقلاب است، ظاهراً از بازار سنتي الهام گرفته شده است. وجود حياط هاي فرعي، دالان هاي اصلي و فرعي، بالكن ها، سقف گنبدي و نورگيرها، برگرفته از بازار سنتي است. گلستان علاوه بر اينكه يك مركز خريد است، مجتمعي مناسب براي تفريح هم هست. گشت و گذار در گلستان و استراحت در حياط آن، در كنار رستوران ها و كافه ها، گلستان را يكي از جذاب ترين مراكز خريد در تهران كرده است. اين مجتمع در سال 1370 به بهره برداري رسيد. داراي 187 واحد تجاري و 82 غرفه تجاري و در مساحت 33705 متر مربع است. دو طبقه پاركينگ دارد و با توجه به موقعيت مكاني آن، دسترسي به آن چندان سخت نيست. روزانه تعداد زيادي از مردم از گلستان بازديد مي كنند، اما كمتر كسي در ازدحام بازديدكنندگان احساس خفگي و فشردگي مي كند.
    
    
پلان 4
    مجتمع ميلاد نور
     امروز همه در تهران «ميلاد نور» را مي شناسند. اين مجتمع با سر و صداي زيادي در سال 1378 افتتاح شد. صاحبان و سازندگان ميلاد نور اميدوار بودند بتوانند در عرض چند سال لقب پرمخاطب ترين مجموعه تجاري تهران را به خود اختصاص دهند. در طراحي ميلاد نور نوآوري هايي صورت گرفت كه به خوبي در نماي سبز پررنگ آن قابل مشاهده است. گفته مي شود ميزان مراجعه به اين مجتمع به گونه اي است كه طبق بررسي هاي كنترل ترافيك و سفرهاي درون شهري، آماري نزديك به يك مركز بين المللي در پايتخت و گاهي حتي بالاتر را داراست و اين روند همچنان رشد صعودي خود را حفظ كرده است. قطعاً در اينجا، موقعيت ميلاد نور بي تاثير نيست. ميلاد نور به نسبت ساير مجتمع هاي تجاري در منطقه شهرك غرب، قابليت دسترسي و ديد بهتري دارد. با توجه به ارتفاع ساختمان آن، از راه دور نماي سبز آن پيداست اما مراجعه كنندگان هميشه مشكل پيدا كردن جاي پارك در پاركينگ دارند. طراحي فضاي داخلي ميلاد نور، منتقداني هم دارد كه معتقدند در مواقع شلوغي و ازدحام، ماندن در ميلاد نور كار سختي است و مراجعه كنندگان ترجيح مي دهند زودتر خريدشان را انجام دهند و از آنجا بروند.
    
    
پلان 5
    مجتمع تنديس
     بسياري از تهراني ها امروز براي خريدن لباس ها و مارك هاي برند به مجتمع تجاري تنديس مي روند. اين مجتمع به مراتب ديرتر از مجتمع هايي با كاركرد مشابه، مثل ميلاد نور آغاز به كار كرده است، اما در مدتي كوتاه توانسته است طيف زيادي از خريداران را به خود جذب كند. بي شك موقعيت مكاني تنديس، نقش بسزايي در موفقيت آن دارد.
    
    ضمن آنكه هزينه زيادي كه در طراحي داخلي و جزييات اين مجتمع تجاري صرف شده، آن را يكي از شيك ترين مراكز تجاري تهران كرده است. تنديس در شمال ميدان تجريش واقع شده است. ويژگي هاي مكاني اين ميدان كه يكي از پررفت و آمدترين ميدان هاي شهر است و جزء چند ميداني است كه جذابيت هاي توريستي هم دارد، سبب شده تنديس به نسبت ساير مراكز خريد در موقعيتي فوق ممتاز قرار بگيرد. تقريباً مي توان برندهاي مختلف را در اين مركز تجاري پيدا كرد. در طراحي تنديس تلاش شده تا جاي ممكن فضاها به عنوان فضاهاي تجاري تعريف شوند. هدف مراجعان به اين مجتمع تجاري خريد صرف است. كمتر مي توان به كسي برخورد كه براي تفريح سر از تنديس درآورده باشد.
    
    
پلان 6
    بازار مبل ايران
     يكي از پررفت و آمدترين مراكز تجاري امروز تهران، منطقه يافت آباد تهران است؛ بورس مبلمان تهران. وقتي بازار مبل ايران در يافت آباد راه اندازي شد، خيلي ها معتقد بودند با توجه به موقعيت مكاني و بعد مسافت با مناطق پرجمعيت مسكوني تهران، باعث مي شود كار اولين مركز تجاري تخصصي مدرن مبلمان نگيرد. اما با گذشت چند سال، امروز بيشتر كساني كه دنبال مبلمان مي گردند، سري به يافت آباد و بازار ميل ايران مي زنند. در طراحي اين مجتمع سعي شده از المان هاي مدرن نهايت استفاده شود. اما بعضي از منتقدان مي گويند اين كار باعث شده معماري اين مجتمع توي ذوق بزند. در ميدان وسط بازار مبل ايران، مجسمه اي از عروس و داماد نصب شده كه داماد سعي مي كند با يك طناب به سمت عروس بالابرود.
    
    روزانه مردم زيادي در بازار ميل ايران مي ايستند و بالاو پايين رفتن داماد را تماشا مي كنند. نمونه اين ترفند را در مقياس بالاتر مي توان در مجتمع الماس شرق در مشهد و فواره آن سراغ گرفت. منتقدان معتقدند رونق بازار مبل ايران بيش از آنكه مرتبط با معماري آن باشد، مربوط به موقعيت صنفي آن است.
    
    
پلان 7
    مجتمع پايتخت
     يكي ديگر از مجتمع هاي تجاري- صنفي در تهران، مجتمع تجاري پايتخت است. امروز اغلب كارهايي كه مربوط به كامپيوتر مي شوند، يك سري در مجتمع پايتخت پيدا مي كنند. موقعيت مكاني اين مجتمع، موقعيت مناسبي است. دسترسي با وسيله نقليه شخصي يا عمومي به تقاطع خيابان هاي ميرداماد و وليعصر، كار سختي نيست. اگرچه همواره پارك كردن يكي از دغدغه هاي مراجعان به پايتخت است. از اين رو پايتخت رفتن با وسيله شخصي خيلي ساده نيست. معماري پايتخت، برخلاف اينكه انتظار مي رفت به عنوان مركز تخصصي كامپيوتر بايد معماري خاص و ويژه اي داشته باشد، تقريباً هيچ ويژگي خاصي ندارد. بازار كامپيوتر پايتخت با توجه به اينكه يكي از بازارهاي تخصصي در تهران به شمار مي رود و هر روز بازديدكننده هاي تخصصي زيادي را به خود مي بيند، اما به لحاظ طراحي معماري صاحب سبك خاصي نيست. مي توان گفت اين مجتمع كمي شيك تر و مدرن تر از پاساژهايي است كه سال ها پيش در مركز تهران ساخته شده اند؛ مثل پاساژ علاءالدين، يا آلومينيوم و...
    
    موفقيت نسبي پايتخت را هم بي شك بايد به حساب جايگاه صنفي آن نوشت.
    
     پلان 8
    مجتمع هايپراستار
     هايپراستار خاص ترين مركز خريد در تهران است. اگرچه بعضي ها دنبال شباهت هايي ميان اين فروشگاه با فروشگاه هاي زنجيره اي شهروند مي گردند، اما تفاوت هاي ظاهري و حتي تفاوت هايي كه در نحوه ارائه خدمات در اين دو فروشگاه وجود دارد، اين دو را كاملاً متفاوت از هم مي كند. هايپراستار به لحاظ معماري هم يكي از خاص ترين مراكز خريد است. در طراحي اين فروشگاه كه برخلاف ساير مراكز خريد در فضايي افقي ساخته شده است، تلاش شده با پيش بيني همه چيز، فضايي مناسب براي گذران وقت براي تفريح و خريد چندساعته، طراحي شود. در اين مجتمع سوپرماركت، فروشگاه هاي فرعي كه عمدتاً به برندها واگذار شده اند، رستوران و كافي شاپ اجزاي اصلي را تشكيل مي دهند. با اين حال موقعيت مكاني هايپراستار به هيچ عنوان موقعيت ويژه اي نيست. اين مجتمع در غرب بلوار فردوس قرار گرفته و دسترسي به آن بدون وسيله نقليه شخصي، چندان ساده نيست. ضمن اينكه ترافيك تهران، امكان مراجعه و خريد ساكنان مناطق مركزي و شرقي را سخت مي كند اما با اين حال در حال حاضر اين مجتمع يكي از شلوغ ترين مراكز و فروشگاه هاي تهران است.
    
    
    
    پلان
    


 روزنامه شرق ، شماره 1033 به تاريخ 19/5/89، صفحه 14 (شهر ، آجر ، سيمان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2123 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مواد نوين
متن مطالب شماره 2 (پياپي 30)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است