|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان89/9/18: 260 مصوبه هيئت دولت در سومين سفر به استان مركزي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19811 18/9/89 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
 


260 مصوبه هيئت دولت در سومين سفر به استان مركزياراك - خبرنگار كيهان:
    هيئت دولت، هشتادويكمين سفر استاني خود را با تصويب 260 مصوبه در اراك پايان داد.
    معاون اول رئيس جمهوري در پايان اين سفر در جمع خبرنگاران گفت: 260 مصوبه در سومين دور سفر استاني رئيس جمهوري و هيئت دولت به استان مركزي در زمينه عمران و آباداني، بهداشت، و درمان، امور فرهنگي و هنري، صنعت، اشتغالزايي، كشاورزي وامور زيربنايي و كمك به محرومان و ساير بخش ها به تصويب رسيد.
    محمدرضا رحيمي افزود: به منظور تحول چهره فرهنگي استان، هيئت دولت مبلغ يك هزار و 600 ميليارد ريال در قالب بودجه هزينه اي و جاري به بخش فرهنگ استان اختصاص داده است كه اين اعتبار به مدت پنج سال پرداخت مي شود.
    وي گفت: در بخش فعاليت دستگاه هاي فرهنگي و هنري نيز 110 ميليارد ريال براي فعاليت هاي قرآني و فرهنگي و هنري و تجهيز متجمع هاي فرهنگي و احياي آثار و ابنيه تاريخي در سال هاي 90 و 91 اختصاص يافت.
    رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود، اختصاص 170 ميليارد ريال براي ايجاد و توسعه فعاليتهاي صدا و سيماي استان مركزي در سالهاي 90 تا 92 خبر داد و افزود: هيئت دولت همچنين 215 ميليارد ريال براي فعاليتهاي مرتبط با ايثارگران شامل مراسم فرهنگي و گلزار شهدا تخصيص داد.
    وي، كمك به تكميل و تجهيز پايانه گل و گياه محلات و اختصاص كمكهاي فني براي كارگاههاي قاليبافي را با هدف بهبود شرايط اشتغال در سالهاي 90 و 91 از ديگر مصوبات اين سفر اعلام كرد.
    معاون اول رئيس جمهوري گفت: چهار هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي براي تامين سرمايه در گردش طرحهاي نيمه تمام در سالهاي 89 و 90 و تخصيص 350 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه براي اشتغالزايي از ديگر مصوبات كليدي سفر براي استان مركزي است.
    وي توضيح داد: محلات به عنوان بام گل و گياه ايران ظرفيت بالقوه اي براي اشتغالزايي دارد و به همين منظور جواناني كه ايجاد اشتغال در اين حوزه را برگزينند از دولت تسهيلات كم بهره دريافت مي كنند.
    وي اضافه كرد؛ در زمينه اشتغال، امسال استانداران كشور تعهد ايجاد يك ميليون و يكصد هزار شغل را داشتند كه سهم استان مركزي از آن، 17 هزار فرصت شغلي بوده و خوشبختانه محقق شده است.
    معاون اول رئيس جمهوري، اختصاص 300 ميليارد ريال به صورت وجوه اداره شده براي تعاوني هاي ملي با بهره اندك بانكي را در اشتغالزايي از ديگر مصوبات سومين سفر دولت به استان مركزي اعلام كرد.
    وي اضافه كرد: در سفر هيئت دولت قرار شد تعهدات بانكها تا پايان آذرماه امسال در استان مركزي تثبيت شود.
    رحيمي، اختصاص يكصد ميليارد ريال براي تقويت و توسعه تعاون و ساخت يكهزار مسكن محرومان را از ديگر مصوبات مهم اين سفر عنوان كرد.
    وي با اشاره به آماده شدن مسكن مهر، پيش از تقاضا در استان مركزي گفت: در 22 بهمن سال آينده شاهد جشن مسكن مهر در اين استان خواهيم بود.
    وي، تامين اعتبار سه هزار سري جهيزيه و سه هزار لوازم منزل محرومان و گازكشي خانه سه هزار محروم استان مركزي و اختصاص 135 ميليارد ريال براي فعاليتهاي كميته امداد و بهزيستي اين منطقه را از ديگر مصوبات دانست.
    معاون اول رئيس جمهوري افزود: 300 ميليارد ريال نيز از منابع قرض الحسنه براي سالهاي 89 و 90 به استان مركزي اختصاص داده شده و 600 ميليارد ريال نيز صرف بهسازي راههاي استان و تقاطع هاي غير همسطح مي شود.
    رحيمي مطالعه انتقال خطوط راه آهن درون شهري اراك به خارج، دو خطه كردن راه اراك - قم و شازند از طريق فاينانس و تكميل راه آهن غرب كشور را از مصوبات بخش حمل ونقل ريلي اعلام كرد.
    وي گفت: راه آهن غرب كشور موسوم به خط ريلي كربلابا سرعت 160 كيلومتر در ساعت طراحي شده كه پاسخگوي نياز نيست و قرار شد كه مطالعات آن براي سرعت بالاي 300 كيلومتر انجام شود.
    رحيمي، اختصاص 270ميليارد ريال براي توسعه و تجهيز فرودگاه اراك و رساندن آن به شرايط استاندارد، همچنين حمايت پروازهاي مسافت دور كشور و مكه و مدينه و سوريه را از ديگر مصوبات سفر سوم دولت توصيف كرد.
    وي گفت: در اين سفر همچنين 55 ميليارد ريال براي كمك به فعاليت هاي وزارت كشور در استان مركزي تخصيص يافت كه صرف بهبود فضاهاي عمران شهري مي شود.
    وي اختصاص 220ميليارد ريال براي ساماندهي بافت هاي فرسوده استان در سالهاي 90 و 91 و يك ميليارد تومان براي تجهيز و تكميل مجتمع فرهنگي بيت امام خميني در خمين را از ديگر مصوبات اين سفر اعلام كرد.
    رحيمي گفت: احداث 50 كارخانه در استان و ارتقاي رتبه صنعتي اين استان، اختصاص يك هزار و600 ميليارد ريال براي توسعه بخش كشاورزي و مكانيزاسيون آبياري تحت فشار و سيستم انتقال آب و عمليات آب و خاك در سالهاي 89 تا 93 را بند ديگر مصوبات دانست.
    وي اعلام كرد: كشاورزاني كه اقدام به نصب سيستم آبياري نوين كنند دولت به ازاي هر هكتار 50 درصد از هزينه هاي صرف شده را تامين مي كند.
    معاون اول رئيس جمهوري، اعطاي خط اعتباري سالانه يك هزار ميليارد ريال توسط بانك مركزي براي ايجاد نيروگاههاي برق در سالهاي 90 تا 93 و گازرساني به 320 روستاي استان را از ديگر مصوبات اين سفر اعلام كرد.
    وي اضافه كرد: تامين تسهيلات ارزي حدود 300 ميليون يورو براي ايجاد نيروگاههاي 500 مگاواتي از محل صندوق توسعه ملي، اختصاص 200 ميليارد ريال براي زيرساختهاي شهركهاي صنعتي استان مركزي در سالهاي 89 تا 92، تكميل مطالعات آبرساني به شهرهاي محلات، نيم ور، خمين، دليجان و ساوه و روستاهاي مسير از خط انتقال دز- قمرود و شروع خط اجرايي روستاهاي مسير را بخش ديگري از مصوبات ذكر كرد.
    رحيمي گفت: تكميل مطالعات انتقال آب سد كمال صالح به شهرهاي مسير تا سال 90 از ديگر مصوبات است كه البته اين طرح بزودي توسط رئيس جمهوري و يا يكي از مقامات كابينه افتتاح خواهد شد.
    اين مقام عالي رتبه دولت افزود: ايجاد رديف اعتباري متمركز ملي براي اصلاح شبكه آب شهرها و آبرساني روستايي در لايحه بودجه 90، اختصاص 50 ميليارد ريال براي محيط زيست و احداث و تكميل و تجهيز 60 باب سالن ورزشي، 350 نمازخانه و كتابخانه، 15 استخر شنا و استانداردسازي 500 كلاس درس در سالهاي 90 تا 91 از ديگر مصوبات سفر سوم دولت است.
    وي، با اشاره به اينكه آلودگي هواي اراك قطعي است و بالابودن غلظت آلايندگي در روزهايي از سال سلامت مردم را تهديد مي كند گفت: دولت، كارگروهي متشكل از معاون رئيس جمهوري در محيط زيست و جمعي از وزراي مربوطه و نمايندگان مجلس را مكلف كرده كه با انجام مطالعات كاربردي براي پاك كردن هواي شهر اراك، راهكارهاي عملياتي ارائه دهند.
    رحيمي اضافه كرد: سازمان محيط زيست در اين سفر همچنين مكلف شده طرحهاي ارتقاي شرايط محيط زيستي استان را تدوين كند.
    وي به تخصيص 50 ميليارد تومان بودجه براي تكميل و تجهيز بيمارستانهاي استان از جمله ولي عصر و آيت الله خوانساري اشاره كرد و گفت: انتقال تيم فوتبال صنعت نفت ايران به اراك، احداث 17 خانه بهداشت، ايجاد دانشكده علوم پزشكي در خمين، تخصيص 750 ميليارد ريال براي توسعه بخش قضايي و دادگستري، اختصاص 140ميليارد ريال براي مقابله با تهديدات نرم از ديگر مصوبات اين سفر بود.
    
    
    اهداي نشان ايثار به خانواده شهدا
    رئيس جمهوري در ديدار با خانواده شهدا و ايثارگران استان مركزي به 3 تن از اعضاي خانواده شهداي استان نشان ايثار اهدا كرد.
    احمدي نژاد در اين مراسم به پيام هاي مختلف اعطاي نشان ايثار به خانواده شهدا اشاره كرد و گفت: پيام اين اقدام، نشان دادن قدرشناسي يك ملت بزرگ از بهترين مردمان خود است زيرا هرچه داريم از بركت وجود ايثارگران و خانواده هاي شهدا و آزادگان است.
    وي ديگر پيام اهداي نشان ايثار را تاكيد بر اينكه «راه عزت و سرافرازي ملت ايران در ايثارگري است» عنوان كرد و گفت: اگر قرار است پيروزيها ادامه يابد و استقلال و عظمت ملت ايران و فرهنگ و مكتب الهي حاكم بر اين سرزمين شود، راه و مسير، همين ايثارگري است.
    
    
    ارائه تسهيلات به روستاييان شازند
    رئيس دفتر امور مناطق محروم كشور از ارائه تسهيلات 10 ميليون ريالي به ساكنان 35 روستاي شهرستان شازند كه داراي حمام خزينه اي هستند خبر داد و افزود: هدف دولت در سفرهاي استاني و تشكيل جلسه در استانها توجه بيشتر به نقاط محروم و كمترتوسعه يافته است كه منشا آثار و خيرات فراوان بويژه در مناطق روستايي خواهد شد. جليل بشارتي همچنين از 9 پروژه عمراني شازند بهره برداري كرد.
    
    
    تغيير نام استان مركزي
    رئيس جمهوري در جلسه هيئت دولت در اراك بر انتخاب نام مناسب براي استان مركزي تاكيد كرد و با پيشنهاد كردن نام «آفتاب» براي استان مركزي، گفت: عنوان مركزي هيچ نسبتي با هويت و پيشينه اين استان ندارد و بايد نام مناسب و شايسته اي انتخاب شود كه معرف هويت و فرهنگ مردم استان باشد.
    احمدي نژاد گفت: با توجه به افزايش درآمدهاي استان، مسئولان بايد تدابيري اتخاذ كنند كه بخش قابل توجهي از اين درآمدها براي توسعه استان استفاده شود.
    وي همچنين با اشاره به افزايش 5/2 برابري سرانه فضاهاي ورزشي استان بر لزوم انتقال تيم فوتبال ليگ برتر به استان مركزي تاكيد كرد و گفت: ورزش استان نيازمند ايجاد تحرك و جهش است و مسئولان ورزشي با واگذاري تيم فوتبال به استان مي توانند حركت موثري در ارتقاي ورزش استان ايجاد كنند.
    وي ضرورت معرفي شخصيت هاي اثرگذار و تاريخ ساز استان مركزي را مورد تاكيد قرار داد و گفت: متاسفانه تاكنون در اين زمينه كوتاهي شده است اما ضرورت دارد تا بخشي از بودجه اي كه در جلسه كارگروه فرهنگ و هنر به استان مركزي اختصاص يافته است براي معرفي ابعاد مختلف شخصيت بزرگان استان به ايران و جهان استفاده شود.
    
    
    انتقال شهرك سينمايي تهران به زرنديه
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست با اصحاب هنر، فرهنگ، ادب و كانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان مركزي در فرهنگسراي آئينه اراك گفت: در نشست كارگروه فرهنگ و هنر هيئت دولت در استان مركزي تصميم بر آن شد كه شهرك سينمايي تهران به شهرستان زرنديه استان منتقل شود و در اين خصوص نيز 500 هكتار زمين در نظر گرفته شده است.
    سيدمحمد حسيني، از كمبود كانونهاي فرهنگي هنري مساجد در كشور نيز انتقاد كرد و گفت: هم اينك تنها در 12درصد مساجد كشور كانونهاي فرهنگي هنري تاسيس شده كه در برنامه پنجم بايد به 25درصد افزايش يابد.
    وي افزود: در نشست كارگروه فرهنگي هنري هيئت دولت علاوه بر تصميمات مذكور، تخصيص اعتبار سالانه 320 ميليارد ريال براي پنج سال ويژه استان مركزي تصويب شد كه 40 درصد آن صرف بخش عمراني خواهد شد.
    وي گفت: همچنين در اين نشست، دولت نسبت به ساخت و بهره برداري تالار مركزي اراك در طول مدت دو سال آينده مصمم است و براي ساخت كتابخانه مركزي در اراك و پنج شهرستان ديگر استان نيز تصميم گيري شد.
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اظهار تاسف از فعال بودن تنها دو سينما از 8 سينما در استان مركزي افزود: مبلمان شهري اراك بايد زيبا و آراسته شود.
    وي از اصحاب هنر براي انتخاب نام مناسب براي استان مركزي دعوت به همكاري كرد و با تاكيد بر ضرورت برگزاري همايش ملي و بين المللي در استان مركزي با رويكرد به تجليل شخصيت هاي برجسته اين منطقه، از ايجاد بنياد بين المللي امام خميني در استان مركزي خبر داد و افزود: با تاسيس اين نهاد، جشنواره هايي همانند جشنواره امام رضا«ع» درباره شخصيت امام خميني برگزار مي شود.
    
    
    اتخاذ تدابير براي حفاظت از جان دانشمندان
    وزير كشور در حاشيه بهره برداري از ساختمان دامپزشكي اراك در گفت وگو با ايرنا گفت: دستگاه هاي امنيتي و اطلاعاتي برخي عوامل ترور اخير دانشمندان ايراني را دستگير كرده اند و رد پاي سرويس هاي امنيتي آمريكا و رژيم غاصب اسرائيل در اين جنايت آشكار است.
    مصطفي محمدنجار گفت: وزارت كشور به دنبال شناسايي و دستگيري تمامي عوامل دست اندركار اين ترورها است و در جلسات شوراي عالي امنيت كشور نيز تدابير و تصميمات لازم براي حفاظت جان دانشمندان و برخورد با عناصر جاسوسي گرفته شده است.
    وي درباره هدفمند كردن يارانه ها گفت: در شهرداريها همزمان با طرح هدفمند كردن يارانه ها، افزايش قيمتي نداريم و حمايت يارانه اي از حمل ونقل و ماشين آلات انجام خواهد شد.
    وي افزود: افزايش نرخ در حمل و نقل شهري به شكل ناچيزي محاسبه شده و شيوه نامه نظارتي در اين خصوص به فرمانداران ابلاغ شده است.
    وزير كشور درباره رفع آلودگي هوا گفت: سلامت مردم در اولويت برنامه-هاي دولت است و دولت موارد مذكور را در سطح كلان شهرهاي آلاينده در دستور كار دارد و 30 توصيه ايمني را نيز ابلاغ كرده و در كنار آن، بحث بارور كردن ابرها نيز مطرح شده است.
    در سفر سوم دولت، 9 طرح عمراني و توسعه اي در اراك با اعتبار 186 ميليارد تومان با حضور وزير كشور مورد بهره برداري قرار گرفت و گازرساني به 20 روستاي اراك انجام شد.
    260 مصوبه هيئت دولت در سومين سفر به استان مركزي
    


 روزنامه كيهان، شماره 19811 به تاريخ 18/9/89، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 262 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه طلوع بهداشت
متن مطالب شماره 5 (پياپي 1705)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است