|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم89/9/21: خارجي هاي گلزن و فرصت طلب ليگ برتر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3016 21/9/89 > صفحه 13 (ورزشي) > متن
 
      


خارجي هاي گلزن و فرصت طلب ليگ برتر385
گل در 17 هفته؛ اين آماري است كه گلزنان ليگ دهم تا پايان نيم فصل نخست اين رقابت ها به ثبت رساندند تا مشخص شود اين ليگ با وجود ستارگان بيشتر در خط حمله چندان تفاوتي با دوره هاي قبلي ندارد.
    با بازگشت مهدي مهدوي كيا، جواد كاظميان و ايمان مبعلي به ليگ برتر فوتبال كشورمان پيش بيني مي شد كه اين نام ها حداقل در جدول گلزنان برتر مسابقات جايي داشته باشند اما اين اتفاق نيفتاد تا مشخص شود داشتن اسم و حتي تجربه به تنهايي نمي تواند ضامن موفقيت باشد.
    آنچه در بررسي آمار گلزنان ليگ دهم قابل توجه به نظر مي رسد حضور دوباره يك مهاجم خارجي در صدر جدول گلزنان است، لوسيانو ادينيو با 14 بار گلزني براي مس گوي سبقت را از همتايان ايراني اش ربوده است، به بهانه حضور موفق ادينيو برزيلي در گلزني نگاهي داريم به عملكرد مهاجمان خارجي ليگ دهم در نيم فصل نخست و همچنين آمار جالب توجه از حضور اين بازيكنان در دوره هاي گذشته ليگ برتر.
    
    17 هفته، 17 گلزن خارجي
    در 17 هفته گذشته از ليگ برتر 17بازيكن خارجي 56 بار براي تيم هاي خود گلزني كردند كه 5/14 درصد كل گل هاي به ثمر رسيده را شامل مي شود، جالب اين كه گلزنان خارجي در زدن گل هاي 3 امتيازي موفق تر از مهاجمان داخلي بودند، ادينيو با 14 بار گلزني براي مس در جدول گلزنان خارجي فاصله خود را با نفر بعدي زياد كرده بود اما ابراهيم توره با زدن 3 گل برابر سايپا با 7 گل در جاي دوم ايستاد كه البته هنور نيمي از تعداد گل هاي ادينيو را براي سپاهان به ثمر رسانده است.
    بعد از ابراهيم توره، ميلور ايانوش از سپاهان و ايگور كاسترو از ذوب آهن با 4 گل، رودريگو لوپز از راه آهن، جاسم كرار از تراكتورسازي، كارلوس ادواردو از شهرداري تبريز، اشپيتيم آرفي از پرسپوليس و باكاري دياكيته از فولاد خوزستان با 3 گل، خوزه نارسيسو از نفت تهران و اكمل هولماتوف از پاس همدان با 2 گل و لئوناردو پيمنتا از تراكتورسازي، ريكاردو دي سوزا از راه آهن، خلدون ابراهيم از نفت تهران، فابيو جان واريو از سپاهان، لئون پاچاجيان از نفت آبادان، آرتور يادگاريان از پاس همدان و تياگو فراگا از پرسپوليس با يك گل قرار دارند.
    
    ادينيو بعد از عماد رضا
    لوسيانو ادينهو با عملكرد خود در فصل جاري مي تواند تاثيرگذارترين مهاجم خارجي بعد از عماد رضا در ليگ فوتبال كشورمان لقب بگيرد، ادينيو برزيلي سابقه بازي در ويسنته پرتغال را دارد و در طول 3 سالي كه به ايران آمده 31 گل براي مس كرمان به ثمر رسانده است. كارشناسان او را بهترين كاشته زن خارجي ليگ مي دانند و مرفاوي بخش اعظمي از موفقيت مس و ايستادن تيمش در رتبه سوم را مديون درخشش اين مهاجم برزيلي است، اما خود او نظر ديگري دارد.
    نكته: صدر جدول گلزنان ليگ برتر ايران را در حالي مهاجمان خارجي به خود اختصاص مي دهند كه تيم ملي ما از نداشتن مهاجمي ثابت تمام عيار و فرصت طلب در خط حمله رنج مي برد
    صمد مرفاوي با اين موضوع كه تيمش روي بازي ادينيو مي چرخد موافق نيست و مي گويد: مس بازيكنان خوب زياد دارد كه به بازي تك تك آنها اعتقاد دارم، راز درخشش ادينيو هم برنامه هايي است كه در هر مسابقه متناسب با شناخت حريف براي او تدارك مي بينيم و راه فرار او را از مهار توسط مدافعان حريف پيدا مي كنيم.
    
    عماد رضا، ركورددار گلزنان خارجي
    عماد محمدرضا كه دوره قبل آقاي گل ليگ برتر شد اين فصل براي رقابت با همتايانش دير وارد مسابقات شد، عماد رضا كه گفته مي شد با پرسپوليس به توافق رسيده سر از شاهين بوشهر درآورد تا در نيم فصل دوم مشكلات گلزني تيم جديدش را حل كند و احتمالابه آمار گلزني اش در ليگ برتر كشورمان بيفزايد، عماد رضا پرافتخارترين بازيكن تاريخ فوتبال عراق است كه با تيم ملي كشورش فاتح جام ملت ها شده و در المپيك هم براي تيمش گلزني كرده است، اين مهاجم عراقي در ليگ ايران در طول 5 سال 57 گل براي سپاهان به ثمر رسانده كه عنوان گلزن ترين بازيكن خارجي ليگ برتر را هم به اين ترتيب به خود اختصاص داده است.
    
    خارجي ها و بهترين زوج خط حمله
    عنوان بهترين زوج خط حمله در ليگ برتر را هم 2 مهاجم خارجي دارند، عماد رضا و ابراهيم توره فصل گذشته ركورد بهترين زوج خط حمله را در سپاهان شكستند، عماد رضا با 19 و توره با 16 بار گلزني در مجموع 35 بار گلزني كردند كه ركورددار شدند، پيش از اين در ليگ برتر سال 84 عنايتي و اكبرپور در استقلال 31 گل به ثمر رسانده بودند، جالب اين كه ركورد عماد رضا و توره ركورد علي دايي و فرشاد پيوس را هم شكست، دايي و پيوس در سال 73 به ترتيب 14 و 20 گل زدند تا ركورد 34 گل به ثبت برسد كه البته بازي هاي ليگ در سال 73، 22 مسابقه در طول فصل بود كه حالا34 ديدار در طول يك فصل برگزار مي شود.
    
    مهند مهدي، اولين آقاي گل خارجي
    اولين آقاي گل خارجي ليگ برتر، دني اولروم بود كه البته همراه مهدي رجب زاده با 17 گل براي ابومسلم و ذوب آهن در ششمين دوره اين رقابت ها اين عنوان را به خود اختصاص دادند، اما در ليگ آزادگان اولين آقاي گل خارجي مهند مهدي النداوي، مهاجم عراقي نفت آبادان بود كه در سال 78 با 15 گل در صدر جدول گلزنان قرار گرفت، در مجموع در 9 دوره گذشته ليگ برتر دو بار مهاجمان خارجي آقاي گل شدند.
    
    آمار كلي گلزنان خارجي
    در 9 دوره گذشته ليگ برتر بازيكنان خارجي 527 بار گل زدند كه 16 درصد كل گل هاي به ثمر رسيده را شامل شده كه در ليگ دهم تا نيم فصل اول تعداد گل هاي مهاجمان خارجي با ميانگين كلي فاصله چنداني ندارد، در طول اين سال ها 15 بازيكن خارجي موفق شدند كه بيشتر از 10 بار براي تيمشان گلزني كنند.
    
    كاسترو، موثر در ليگ آسيا
    ايگور كاسترو كه از سري ب فوتبال برزيل به ذوب آهن پيوست، تاثيرگذارترين بازيكن در مسابقات بين المللي براي باشگاهش بوده است، كاسترو در ليگ قهرمانان آسيا كه منجر به نايب قهرماني ذوب آهن شد گل هاي حساسي براي تيمش به ثمر رساند تا از عوامل موفقيت اين تيم اصفهاني برشمرده شود، كاسترو در 67 مسابقه اي كه براي ذوب آهن به ميدان رفته 23 بار گل زده اما بيشتر گل هايش مهم و 3 امتيازي بوده اند.
    
    خارجي ها مانع درخشش داخلي ها
    هر چند حضور موفق مهاجمان خارجي در ليگ كشورمان پيامدهاي مثبتي دارد اما از يك جنبه مي تواند تامل برانگيز باشد، تيم ملي فوتبال كشورمان از زمان خداحافظي علي دايي از فوتبال با وجود گذشت اين چند سال هنوز نتوانسته مهاجم ثابتي با خصوصيات ويژه يك گلزن فرصت طلب پيدا كند.
    تغيير پياپي در زوج خط حمله تيم ملي نشان دهنده ضعف فوتبال ما در اين منطقه است. ايرادي كه باشگاه ها بدون شك در شكل گيري آن نقش دارند، استفاده از مهاجمان خارجي كه بعضا از مهاجمان داخلي كارآمدتر هستند و با مبلغ پايين تري حاضر به همكاري مي شوند سبب شده تا مربيان كمتر به اين موضوع اهميت بدهند در حالي كه فوتبال ملي ما نيازمند توجه بيشتر به مهاجمان داخلي است.
    
    خارجي هاي گلزن و فرصت طلب ليگ برتر
    


 روزنامه جام جم، شماره 3016 به تاريخ 21/9/89، صفحه 13 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 169 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه طلوع بهداشت
متن مطالب شماره 5 (پياپي 1705)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است