|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق89/4/28: خبر
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1015 28/4/89 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


خبردرخواست كنگره امريكا براي مذاكره
     ارديبهشت سال و در اواخر مجلس هفتم زماني كه خبرنامه غيررسمي تن از نمايندگان مجلس امريكا براي ديدار با نمايندگان ايران علني شد، كار به جايي رسيد كه عده اي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اقدام به جمع آوري امضا براي تشكيل گروه دوستي پارلماني ايران و امريكا كردند. اما پرونده تشكيل گروه دوستي پارلماني بين ايران و امريكا بايگاني شد. اما اواخر سال گذشته، زماني كه سه نفر از نمايندگان ايران در قالب هياتي براي شركت در اجلاس صندوق بين المللي پول به واشنگتن رفته بودند، در حاشيه اين اجلاس با يكي از نمايندگان امريكا ديدار كردند. در سال نانسي پلوسي رئيس كنگره امريكا طي نامه اي به مجلس ايران خواستار توسعه روابط بين المجالس دو كشور شد. حتي برخي خبرگزاري ها خبر از سفر قريب الوقوع نانسي پلوسي به تهران دادند كه اين سفر نيز هيچ گاه صورت نگرفت. ابراهيمي از اعضاي وقت كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در مورد آن نامه گفت: «اين نامه به مجلس ارائه شده است و اگر لازم باشد لحاظ مي شود.» ابراهيمي در مورد محتواي نامه نيز گفت: «كنگره امريكا عنوان كرده مايل است با ايران به گفت وگو بپردازد.» وي ادامه داد اگر امريكا به خواسته هاي ايران تن دهد مقامات ايراني حاضر به گفت وگو هستند. درخواست اين نامه از سوي مجلس ايران اجابت نشد؛ نامه اي كه مقامات امريكايي مدعي بودند يك نمونه از آن را پيشتر و زماني كه حدادعادل رئيس مجلس بوده، به مجلس فرستاده كه بي پاسخ مانده بود.
    
    با ورود اوباما به كاخ سفيد اميدها براي برقراري رابطه بيشتر شد تا جايي كه لاريجاني نيز در زمينه گفت وگوي بين المجالس دو كشور ابراز اميدواري كرد اما...حال بايد ديد سياست «ديپلماسي پارلماني» امريكا براي ايجاد باريكه اي از گفت وگو با تهران مانند «ديپلماسي كشتي» كه در سال هاي دور براي نزديك شدن به تهران با اعزام تيم كشتي در نظر گرفته بود، بي نتيجه مي ماند يا بالاخره «آيسبرگ» آب خواهد شد.
    
    نايب رئيس مجلس:
     مصوبات دولت به مجلس ارسال نمي شود
     نايب رئيس مجلس از عدم ارائه مصوبات دولت به مجلس خبر داد و گفت: مجلس همچنان منتظر ارائه اين مصوبات است. سيد شهاب الدين صدر در گفت وگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: توصيه ما به دولت همچنان همان تذكراتي است كه در گذشته مطرح كرده ايم و هم اكنون نيز منتظر ارائه مصوبات دولت به مجلس هستيم. اين اظهارات نايب رئيس مجلس در حالي است كه سيدمحمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني رئيس جمهور ديروز اخبار مربوط به عدم ارسال مصوبات دولت به مجلس را تكذيب كرد. در همين راستا معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور از ارسال مصوبات دولت به مجلس با وجود خبرهاي منتشره در خصوص عدم ارسال اين مصوبات خبر داد. محمدرضا ميرتاج الديني درگفت وگو با مهر با اعلام اين خبر اظهار داشت: مصوبات دولت به مجلس ارسال مي شود و اينكه مي گويند ارسال نمي شود به صراحت اعلام مي كنم چنين نيست. وي در حاشيه جلسه علني ديروز مجلس نمونه هايي از مصوبات دولت به مجلس در تاريخ 14 فروردين و 16 را تيرماه نشان داد و گفت: اينها نمونه هايي است كه خواستم برايم از سوي دولت فكس شود و هم اكنون در اختيار من است و مي توانيد خود ملاحظه كنيد. معاون پارلماني رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال كه چرا اعضاي هيات بررسي مصوبات دولت در مجلس همچنان بر عدم دريافت مصوبات از سوي دولت تاكيد مي كنند، گفت: من سند به شما نشان مي دهم آنها كه مي گويند ارسال نمي شود در اين مورد توضيح دهند.
    
    همه خوزستاني ها خانه دار مي شوند
    استاندار خوزستان گفت: با پيشرفت طرح مسكن مهر و استقبال مردم از اين طرح، پيش بيني مي شود همه مردم استان تا سال 1390 خانه دار شوند. به گزارش فارس سيدجعفر حجازي در جلسه بررسي مسكن مهر در شهرهاي زير 25 هزار نفر اظهار داشت: هم اكنون استان خوزستان از جايگاه خوبي در زمينه مسكن مهر در كشور برخوردار است. وي با بيان اينكه در شهرهاي زير 25 هزار نفر بايد بيش از 17 هزار واحد مسكوني ساخته شود، ادامه داد: خوشبختانه در بسياري از اين شهرها متقاضيان خود مالك هستند و از وام قرض الحسنه 20 ميليون توماني با سود چهار درصد برخوردار مي شوند.
    
     خبر دستگيري سفير سوئيس درست منعكس نشد
    سخنگوي وزارت امور خارجه خبر دستگيري سفير سوئيس در تهران را غيردقيق خواند. به گزارش ايسنا، رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه در ارتباط با خبر منتشره در برخي از سايت هاي خبري در خصوص بازداشت سفير سوئيس در تهران در يكي از شهرهاي استان خراسان شمالي گفت: «خبر به گونه اي غيردقيق و خلاف واقع منعكس شده و چنين حادثه اي به شكلي كه توسط برخي از سايت ها منتشر شده است صحت ندارد.»
    
     تصويب كليات طرح صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي كشور
     مجلس شوراي اسلامي با كليات طرح مقابله با توطئه هاي امريكا و انگليس به منظور صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي كشور موافقت كرد. به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز مجلس با 171 راي موافق و سه راي مخالف به كليات طرح مقابله با توطئه هاي امريكا و انگليس به منظور صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي راي مثبت دادند و پس از آن مجلس وارد بررسي جزييات اين طرح شد. براساس اين طرح دولت موظف است در مقابله با اقدامات «زياده طلبانه« و «زورمدارانه» برخي كشورهاي بزرگ با سرمايه گذاري در عرصه هاي مختلف فناوري صلح آميز از جمله چرخه سوخت هسته اي كشور، كشور را به خوداتكايي در اين زمينه نائل كند و نيز انجام تعهدات و تكاليف پادماني معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي را متناسب با تامين حقوق پادماني معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي انجام دهد. همچنين سازمان انرژي اتمي نيز موظف مي شود جهت تامين نيازهاي سوخت رآكتورهاي تحقيقاتي و آموزشي كشور براي مصارف پزشكي، صنعتي و كشاورزي توليد و تامين سوخت با غناي 20 درصد را تمهيد كرده و دولت نيز صرفاً در چارچوب توافقنامه پادمان معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي با آژانس بين المللي انرژي اتمي همكاري كرده و نسبت به كشورهايي كه به بازرسي هواپيماها و كشتي هاي ايراني يا محموله هاي باري كشور مبادرت مي ورزند يا از تحويل سوخت به هواپيماي ايراني خودداري مي كنند مقابله به مثل كند.
    
     همكاري بحرين با انگليس
    پادشاه بحرين و نخست وزير انگليس در ديدار با يكديگر درباره اجراي قطعنامه اخير شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران گفت وگو كردند. به گزارش ايسنا، دفتر نخست وزيري انگليس اعلام كرد: شيخ حمد بن عيسي آل خليفه پادشاه بحرين در ديدار با ديويد كامرون نخست وزير انگليس در لندن درباره روند صلح در خاورميانه، موضوع هسته اي ايران و مسائل ديگر بحث و تبادل نظر كردند. روزنامه الشرق الاوسط به نقل از بيانيه دفتر نخست وزيري انگيلس نوشت: «كامرون در اين ديدار مسائل كنوني در زمينه سياست خارجي را با شيخ حمد مورد بررسي قرار داد و دو طرف درباره نياز به پيشرفتي فوري به منظور رسيدن به راه حل تشكيل دو كشور در خاورميانه و اهميت اجراي كامل قطعنامه اخير شوراي امنيت درباره برنامه هسته اي ايران گفت و گو كردند.
    
    وزير امور خارجه عربستان:
     ايران شايستگي رهبري منطقه را دارد
     سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان در جريان سفر اخير خود به پاريس در مصاحبه با روزنامه فرانسوي «ليبراسيون» درباره حمايت رياض از تحريم ها عليه ايران به خاطر برنامه هسته اي اين كشور گفت: «ما ترجيح مي داديم از اعمال تحريم عليه ايران اجتناب شود اما مقامات اين كشور بايد پيشنهاد 1+5 را كه با خواست آنها همسو بود، مي پذيرفتند.» به گزارش فارس وزير امور خارجه عربستان در ادامه مدعي شد: «تهران مدعي آن است كه فعاليت هاي هسته اي اش اهداف غيرنظامي و صلح آميز دارد، اما اگر چنين است چرا ظرفيت غني سازي اورانيوم خود را تا اين حد ارتقا و افزايش داده است؟ ايران مي خواهد مانند يك رهبر منطقه اي رفتار كند و شايستگي اين را نيز دارد اما بايد مانند يك رهبر عمل كند و براي برقراري ثبات در خاورميانه تلاش كند نه ايجاد مناقشه. ايران به همه مشكلات به صورت يكسويه و يكجانبه مي پردازد.
    
     آرزوي مشايي براي ايران
    مشايي ابراز اميدواري كرد روزي برسد كه ورود مسافران به ايران بي هزينه باشد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت اسفنديار رحيم مشايي رئيس دفتر رئيس جمهور در نخستين جشنواره روابط عمومي هاي برتر وزارت راه و ترابري گفت: سراسر ايران مي تواند به يك منطقه بزرگ اقتصادي و آزاد تبديل شود و ما مي توانيم به جايي برسيم كه براي ورود به ايران هزينه اي از كسي دريافت نشود و به اين ترتيب ترانزيت در ايران به جايگاه واقعي خود دست پيدا خواهد كرد.
    
     سيگار كشيدن ولايتي از شدت عصبانيت
     در جريان قطعنامه 598 كه مهم ترين قطعنامه جنگ ايران و عراق بود، علي اكبر ولايتي از شدت عصبانيت به خاطر شنيدن خبر حمله منافقين در مقابل دبيركل سازمان ملل سيگار كشيد. ولايتي كه شايد در 25 سال اخير سيگار نمي كشيد از شدت عصبانيت در آن روز سيگار كشيد.
    
     تشكيل ستاد براي ترويج سازمان يافته عفاف
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از تشكيل ستاد صيانت براي ترويج سازمان يافته و موثر فرهنگ عفاف در جامعه خبر داد. به گزارش ايسنا، سيدمحمد حسيني در حاشيه مراسم نخستين سالگرد درگذشت مهدي آذريزدي هدف از تشكيل اين ستاد را ساماندهي بحث عفاف و حجاب در قالب مسائل فرهنگي و هنري در جامعه عنوان و تصريح كرد: با تشكيل ستاد صيانت در وزارتخانه فعاليت هاي فرهنگي و هنري در مسير گسترش فرهنگ حجاب و عفاف قرار مي گيرد و بستر مناسبي براي تاثيرگذاري بيشتر در جامعه فراهم مي شود. وي اخبار منتشرشده مبني بر رونمايي از مدل هاي موي ايراني براي مردان به وسيله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را بي اساس خواند و گفت: در حاشيه نمايشگاه عفاف و حجاب اين اخبار منتشر شد كه هيچ ارتباطي با اين وزارتخانه ندارد.
    
     احتمال تغيير استاندار گيلان
    گفته مي شود مهدي سعادتي استاندار گيلان خواهد شد و قهرماني استاندار كنوني گيلان نيز از گزينه هاي تصدي مسووليت استانداري البرز است. به گزارش مشرق، احتمالاً اين پيشنهاد به زودي در يكي از جلسات هيات دولت مطرح و وي به عنوان سومين استاندار گيلان در دولت محمود احمدي نژاد منصوب خواهد شد.
    
     حداديان: ما را مي خواهند به لس آنجلس بفرستند
     سعيد حداديان از مداحان مشهور در يكي از مراسم اخير خود از بازگشت تعدادي از خوانندگان لس آنجلسي انتقاد كرد. به گزارش مشرق، سعيد حداديان از مداحان كشور چهارشنبه شب در هيات مهديه امام حسن(ع) در بخشي از سخنان خود با اشاره به ماجراي بازگشت تعدادي از خوانندگان لس آنجلسي به كشور، اسفنديار رحيم مشايي را پيگير بازگشت آنان دانست و گفت: در حالي كه مي شنويم برخي خوانندگان لس آنجلسي در حال بازگشت به كشور هستند به برخي مداحان هم مي گويند بايد از فلان امامزاده ها برويد. وي افزود: به گونه اي اوضاع در حال چرخش است و عده اي در حال وارونه كردن وضعيت هستند. حداديان سپس با كنايه تصريح كرد: تا ما مداحان در ايران هستيم قدر ما را بدانيد چرا كه مي خواهند خوانندگان لس آنجلسي را به ايران بياورند و ما را به لس آنجلس بفرستند.
    
     عصر ايران تبرئه شد
    هيات منصفه مطبوعات جعفر محمدي مدير سايت عصر ايران را در خصوص اتهام نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي به اتفاق آرا مجرم ندانست. به گزارش ايسنا روز گذشته جلسه رسيدگي به اتهامات جعفر محمدي مدير سايت عصر ايران در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران به رياست قاضي مديرخراساني و با حضور هيات منصفه مطبوعات برگزار شد. پس از ختم جلسه رسيدگي از سوي رئيس شعبه مذكور، اعضاي هيات منصفه مطبوعات وارد شور شدند و مدير سايت عصر ايران را در خصوص اتهام نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي به اتفاق آرا مجرم تشخيص ندادند.
    
     «فارسي وان» تهديد بزرگي است
     استاندار مركزي گفت: آمار وحشتناك شبكه هاي ماهواره اي كه امروزه مورد توجه بسياري از خانواده ها قرار گرفته اند تهديد بزرگي براي جامعه ماست. به گزارش ايسنا، علي اكبر شعباني فرد يكي از مهم ترين نقاط تهديد موجود در ميان اين گونه شبكه ها را سريال ها و برنامه هاي مختلف و متنوع شبكه فارسي وان عنوان كرد و با بيان اينكه انديشه راه اندازي و اداره اين شبكه را يك صهيونيست رهبري مي كند، اذعان كرد: رويكرد و هدف اصلي اين برنامه ها به انحطاط كشاندن خانواده ها از طريق تشويق آنان به ارتباط با جنس مخالف است.
    
     خودمان مانع از برگزاري كنسرت سراج شديم
     انصار حزب الله كرمانشاه كه مانع برگزاري كنسرت حسام الدين سراج در اين شهر شد، با انتشار بيانيه اي دلايل اين اقدام خود را تشريح كرد. روزنامه جمهوري اسلامي در ستون جهت اطلاع خود به نقل از انصار حزب الله نوشت: وضعيت اسفبار فرهنگي و اخلاقي شهر، عدم اهتمام مسوولان اجرايي و فرهنگي به اصلاح اين وضعيت و حمايت بعضي صاحبان قدرت و اصرار آنها بر گسترش بي بندو باري از جمله اين دلايل است. انصار حزب الله در اين بيانيه افزود: به دليل بي توجهي مسوولان به هشدارهاي حزب الله و نااميدي از اقدام آنان، پس از اتمام حجت، به بند «م» وصيتنامه سياسي الهي حضرت امام خميني عمل نموده و مانع برگزاري كنسرت شده ايم و به اين راه ادامه خواهيم داد.
    
     خبرهاي خوب وزير ارشاد براي خبرنگاران
     وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: «خبرهاي خوبي براي روز خبرنگار داريم كه در همان روز اعلام خواهد شد.» سيدمحمد حسيني ديروز در يزد بدون اشاره به جزييات افزود: «با جديت به دنبال برطرف كردن مشكلات صنفي و رفاهي خبرنگاران هستيم.» وي با بيان اينكه خبرنگاري حرفه اي سخت و زيان آور است به موضوع بازنشستگي پيش از موعد خبرنگاران اشاره كرد و گفت: «اين موضوع با وزير كار مطرح شده و طرح اوليه آن هم نوشته شده است.»
    
     نخستين دستگاه دولتي به اصفهان رفت
    310 نفر از نيروهاي معاونت صنايع دستي و پژوهشكده هنرهاي سنتي و صنايع دستي از تهران به اصفهان منتقل شدند. به گزارش واحد مركزي خبر، تهمينه دانيالي با بيان اينكه بيش از 100 هزار نفر هنرمند سنتي و صنايع دستي در استان اصفهان وجود دارد، گفت: ما با نگاه تخصصي استان اصفهان را براي انتقال انتخاب كرديم. جايگاه ايران با دارا بودن دو ميليون هنرمند صنايع دستي در حوزه توليد و صادرات، بين سه كشور نخست دنياست.
    
    خبر
    


 روزنامه شرق، شماره 1015 به تاريخ 28/4/89، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 317 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چراغ روشن
متن مطالب شماره 1 (پياپي 6)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است