|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق89/4/23: مسخ شدگان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1011 23/4/89 > صفحه 15 (ستاره ها) > متن
 
      


مسخ شدگان
آنهايي كه در آفريقا ندرخشيدند    اگر قبل از شروع جام جهاني شخصي مدعي مي شد وين روني، كريستيانو رونالدو، كاكا، ليونل مسي و فرناندو تورس مجموعاً در اين رقابت ها تنها يك گل مي زنند، اين گفته به عنوان لطيفه برتر سال انتخاب مي شد. اما اين پنج بازيكن در جام جهاني تنها سايه اي از خود را به همراه داشتند. ستارگان گران قيمتي كه در طول فصل بيش از 100 گل باشگاهي به ثمر رسانده بودند در جام نوزدهم در گلزني كاملاً ناكام بودند. اگر اسامي پشت پيراهن اين بازيكنان نبود، شك مي كرديم كه شماره 10 انگليس وين روني، ماشين گلزني منچستر است و شماره 9 اسپانيا فرناندو تورس. البته در جام جهاني 2010 بازيكناني ضعيف تر از اين بازيكنان هم وجود داشتند. در همان تيم انگليس «گلن جانسون» و «گرت بري» مصيبت بودند. در برزيل «فيليپه ملو» با آن شاهكاري كه خلق كرد لقب ابدي «پدر شكست» را به دست آورد. اما قرار نبود بري و ملو ستارگان جام جهاني باشند. آنهايي كه قرار بود يك تنه تيم شان را به قهرماني برسانند كاكا، روني، مسي و رونالدو بودند كه هيچ شباهتي با آن ستارگان شناخته شده دنياي فوتبال نداشتند. واقعاً چه بر سر آنها آمده بود؟
    
    
    ليونل مسي
    حتي حضور در جمع 10 نامزد تصاحب عنوان بهترين بازيكن جام جهاني هم باعث نخواهد شد ليونل مسي از جمع ناكام هاي جام نوزدهم خارج شود. مسي در جام جهاني 2010 بد بازي نكرد و ردپاي او در اكثر گل هاي آرژانتين ديده شد، با اين حال او را بايد «ناكام» دانست چراكه قرار بود او «مارادوناي 86» باشد؛ بازيكني كه يك تنه تيمش را به قهرماني مي رساند اما اين طور نشد. آيا مسي آرژانتين با مسي بارسلونا قابل مقايسه بود؟ بازيكني كه با جادوي خود در اين فصل 34 گل براي بارسا به ثمر رسانده بود در جام جهاني حتي يك گل هم نزد.
    اعجوبه اي كه با هنر خود كاري كرد تا گروهي او را بهترين بازيكن تاريخ بدانند، نتوانست مانع شكست تحقيرآميز آرژانتين مقابل ژرمن ها شود. مسي در جام جهاني بازيكن موثري بود اما كيلومترها با ستاره اي كه شماره 10 آبي اناري ها را مي پوشد فاصله داشت. آرژانتيني ها مدت هاست مي گويند مسي در پيراهن تيم ملي كم فروشي مي كند اما با نگاهي منصفانه مشخص مي شود مشكل اصلي كم فروشي نبود؛ مسي تلاش مي كرد مارادوناي 86 باشد اما نمي توانست. علاوه بر اينكه توپ هايش گل نمي شد قادر نبود انتظارات را برآورده كند. كارشناسان مي گويند يكي از عوامل اصلي نمايش چشم نواز مسي در تيم باشگاهي اش اين است كه او در كنار خود هنرمنداني همچون ژاوي و اينيستا را دارد، اما در تيم ملي آرژانتين خبري از ژاوي و اينيستا نيست تا با پاس هاي استادانه يشان مسي را در بهترين موقعيت قرار دهند. در اين جام مشخص شد مسي را در حال حاضر نمي توان يكي از بهترين هاي تاريخ دانست. وارد شدن به جمع پله، مارادونا و زيدان نياز به درخشش در جام جهاني دارد كه مسي فعلاً نتوانسته و بايد منتظر جام جهاني 2014 بماند.
    
    
    روني
    روني پس از پشت سر گذاشتن يك فصل رويايي با پيراهن منچستريونايتد قرار بود انگليس را پس از 44 سال دوباره به قهرماني جهان برساند. وين روني در فصل گذشته بهترين دوره ورزشي خود را پشت سر گذاشت؛ 34 گل براي منچستر زد و به عنوان بهترين بازيكن ليگ برتر انتخاب شد. در رقابت هاي انتخابي جام جهاني هم فوق العاده بود و بيشترين گل ها را براي انگليس به ثمر رساند اما به يكباره همه چيز براي ستاره شياطين سرخ تغيير كرد. بدبياري ها از دقيقه 90 بازي منچستر- بايرن مونيخ شروع شد. يك مصدوميت موجب شد او از اوج خود فاصله بگيرد و منچستر بدون روني تمامي جام ها را از دست داد. روني پس از آن مصدوميت هرگز آن بازيكن آماده گذشته نشد و در جام جهاني هم تنها سايه اي از آن بازيكني بود كه در طول فصل با درخشش خود مورد تحسين همگان قرار گرفته بود. گويي به پاهاي روني وزنه بسته بودند. معلوم نبود چه بر سر آن بازيكني كه با دوندگي، جنگندگي و تكنيك بالايش به دفعات در موقعيت گل قرار مي گرفت آمده بود كه در جام جهاني حتي يك گل هم نزد.
    روني و انگليس با ناكامي آفريقاي جنوبي را ترك كردند. البته در تيم انگليس، روني تنها بازيكن ناآماده نبود و ساير ستاره ها هم كم فروغ ظاهر شدند. بعدها كاپلو اعتراف كرد نحوه آماده سازي اش ايراد داشته و بازيكنان با خستگي در بازي هاي جام جهاني به ميدان رفتند. همين خستگي و مصدوميت هاي آخر فصل باعث شد روني بازيكن قبراق هميشگي نباشد. از طرفي به نظر مي رسيد او از نظر ذهني هم مشكل داشت. يك كشور انتظار داشت تا او تيم شان را به قهرماني برساند. او هم قول داده بود به بهترين شكل مسووليتش را انجام دهد اما چنين اتفاقي رخ نداد. روني نتوانست با اين فشارها كنار بيايد. فرگوسن مدعي شده جام جهاني 2014 جام روني خواهد بود. اما بعيد است انگليسي ها چنين نظري داشته باشند. روني در هر دو جام جهاني 2006 و 2010 حتي يك گل هم نزد.
    
    
    كريستيانو رونالدو
    رونالدو هم در آفريقاي جنوبي حال و روزي بهتر از هم تيمي سابق اش وين روني نداشت. البته كاپيتان پرتغال برخلاف شماره 10 انگليس جام جهاني را با يك گل زده ترك كرد؛ گلي كه يكي از هفت گل پرتغال مقابل تيم نگون بخت كره شمالي بود و به لطف خوش اقبالي اين بازيكن و با استفاده از ستون فقرات و گردنش به ثمر رسيد. در واقع آن يك گل مضحك هم هيچ كمكي به پرتغال نكرد و كريس در بازي هايي كه بايد گل مي زد اين كار را انجام نداد. نمايش بهترين بازيكن جهان در سال 2008 خيلي هم بد نبود، اما آنچه او در آفريقاي جنوبي ارائه داد با آنچه از يكي از بهترين بازيكنان جهان توقع مي رود تفاوت زيادي داشت. منتقدان رونالدو بر اين باورند كه اين بازيكن مي توانست مهره موثرتري براي تيمش باشد اما در طول جام جهاني اسير خودخواهي هميشگي اش بود و بيشتر به خودش فكر مي كرد تا تيمش.
    او از هر كجا كه دلش مي خواست شوت مي زد و اعتقادي به پاس دادن نداشت و شايد همين خودخواهي ها باعث شود بازوبند كاپيتاني پرتغال از او گرفته شود. ستاره رئال مادريد در رقابت هاي انتخابي جام جهاني هم كار خاصي براي پرتغال انجام نداد و بي دليل نيست كه هموطنان رونالدو چندان دل خوشي از اين بازيكن مغرور نداشته باشند. پرتغال در مرحله يك هشتم نهايي از جام جهاني كنار رفت تا رونالدو براي درخشش در جام جهاني در انتظار سال 2014 باشد. رونالدو در شرايطي در آفريقا انتظارات را برآورده نكرد كه در طول فصل بازي هاي درخشاني براي رئال مادريد انجام داده بود و به نظر مي رسد اشباع شدن و درگير حواشي بودن دليل اصلي كم اثر بودن كريستيانو رونالدو بود.
    
    
    كاكا
    براي برزيلي ها نايب قهرماني هم يك ناكامي بزرگ به شمار مي آيد، البته فراموش نشود كه طرفداران پرشور طلايي پوشان حتي پس از قهرماني تيم كارلوس آلبرتو پريرا در جام جهاني 1994 هم خيلي از تيم شان راضي نبودند چراكه برزيل موفق به اعتقاد آنها تيمي است كه با ارائه فوتبال زيبا يا همان «ژوگو بونيتو» قهرمان شود. در برزيل همه تيم دونگا را تيمي ناكام مي دانند و از آنجا كه قرار بود كاكا اين تيم را به قهرماني برساند، كسي در ناكام بودن شماره 10 «سلسائو» شكي ندارد حتي اگر اين بازيكن در جام جهاني سه پاس گل داده باشد. دونگا از رونالدينيو چشم پوشي كرده بود تا كاكا شاه مهره تيمش باشد و برزيل را به ششمين قهرماني اش برساند اما اين طور نشد. حذف در يك چهارم نهايي يك فاجعه براي برزيلي ها به شمار مي رود و موجب مي شود اين كشور به ماتم سرا تبديل شود. كاكا در آفريقاي جنوبي موفق نشد حتي يك گل هم بزند و در مجموع نمايش او با آنچه از يكي از بهترين بازيكنان جهان انتظار مي رود متفاوت بود. كاكا در طول فصل هم چنين حال و روزي داشت. به هر ترتيب كاكا را بايد يكي از ناكام هاي جام نوزدهم دانست، همان طور كه رونالدينيو 2006 هم با چنين وضعيتي جام جهاني را به پايان برد.
    در واقع در دوره اخير شماره 10هاي برزيل در زمره ناكام ها لقب گرفتند. اين در حالي است كه در جام جهاني 2002، ريوالدو با بر تن كردن پيراهن پله افسانه اي يكي از بهترين ها بود. خود كاكا مي گويد مصدوميت مزمن اش مانع درخشش شد و در طول جام جهاني با درد بازي مي كرده است.
    
    
    فرناندو تورس
    بهترين گلزن ليورپول و يكي از بهترين مهاجمان اروپا نتوانست در تيم قهرمان جام جهاني حتي يك گل هم بزند. تورس در يورو 2008 هم چندان در گلزني موفق نبود اما بازي هاي بدي ارائه نداد و در نهايت گل قهرماني ماتادورها را به ثمر رساند. اما تورس 2010 مهاجمي بي خطر، كند و گل نزن بود. او هم گل خراب مي كرد و هم در خوب بازي كردن ناتوان بود. بازي هاي ضعيف «ال نينو» راهي به غير از نيمكت نشين كردن تورس براي دل بوسكه نگذاشت. جالب اينكه اسپانيا در دقايقي كه تورس را در تركيب خود نداشت بهتر كار مي كرد. شماره 9 اسپانيا در مرحله گروهي موقعيت هاي زيادي نصيبش شد اما همه را هدر داد. خود او پس از يكي دو بازي اعتراف كرد از آمادگي به دور است و اگر دل بوسكه او را نيمكت نشين كند گلايه اي نخواهد داشت. با اين حال تورس دقايقي در فينال بازي كرد و جام قهرماني را بالاي سر برد اما اين موفقيت هم نمي تواند نام او را از فهرست بزرگان ناكام جام نوزدهم خارج كند. اگر تورس نيمي از آمادگي هميشگي خود را داشت با توجه به پاس هاي طلايي ژاوي و اينيستا مي توانست در جمع گلزنان برتر جام قرار گيرد، دقيقاً مثل همان كاري كه داويد ويا انجام داد. مشكل اصلي تورس هم كاملاً مشخص است. او در اواخر ليگ برتر به شدت آسيب ديد و حتي شايعه شده بود به جام جهاني نمي رسد.
    تلاش پزشكان تيم ملي اسپانيا و ليورپول باعث شد تا ال نينو جام جهاني را از دست ندهد و تورس به آفريقاي جنوبي رسيد اما يك تورس ناآماده. با توجه به آسيب ديدگي اين بازيكن، او در بين ناكامان بزرگ جام جهاني كم تقصيرتر از ديگران به نظر مي رسد و عذر قابل قبولي دارد.
    
    
    ساير ناكام ها
    فهرست بزرگان ناكام جام جهاني تنها به وين روين، كريستيانو رونالدو، كاكا، ليونل مسي و فرناندو تورس خلاصه نمي شود. بازيكنان ديگري هم بودند كه در آفريقاي جنوبي در حد نام و اعتبار خود بازي نكردند، اما قرار نبود هيچ يك از آنها يكي از قهرمانان جام جهاني باشند. فرانسه از آن تيم هايي است كه پر از بازيكن ناكام بود. فرانك ريبري، تيري آنري، نيكلاآنلكا، يوهان گوركف، اريك آبيدال، فرانك مالودا و پاتريك اورا جام جهاني كابوس واري را تجربه كردند.
    در جمع مقصران حذف ايتاليا فابيو كاناوارو، آلبرتو جيلاردينيو و دانيله دروسي متهمان رديف اول بودند. جيجي بوفون هم بزرگي بود كه به جايي نرسيد. در تيم ملي آرژانتين ديه گو ميليتو جام جهاني سياهي را پشت سر گذاشت. فيليپه ملو را هم نبايد فراموش كرد. او با سقوط در بازي برزيل – هلند فصل مصيبت بار خود را تكميل كرد
    مسخ شدگان / آنهايي كه در آفريقا ندرخشيدند
    


 روزنامه شرق، شماره 1011 به تاريخ 23/4/89، صفحه 15 (ستاره ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تنشهاي محيطي در علوم زراعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 28)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است