|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران89/11/19: درود برشما كه به حكومت الله پيوستيد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6975
سه شنبه 25 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4719 19/11/89 > صفحه 12 (تاريخ انقلاب) > متن
 
      


درود برشما كه به حكومت الله پيوستيد
امام خميني درحضور همافران در مدرسه علوي در 19 بهمن 57


نوزدهم بهمن 1357، انتشار خبر بيعت همافران نيروي هوايي ايران با امام، يکي از اخباري بود که انقلاب را به تثبيت در ايران، نزديک و بختيار را از ادامه فعاليت براي ابقاي رژيم سلطنتي نااميد کرد.
    تيتر اول روزنامه کيهان ظهر روز 19 بهمن 1357 توجه مردم و بختيار را به خود جلب کرد؛ «پرسنل نيروي هوايي با امام خميني بيعت کردند»؛ خبر اين ديدار به همراه تصويري از اين بيعت در مطبوعات به چاپ رسيد؛ در تصوير، جمعي از همافران با لباس رسمي در اقامتگاه امام از پشت سر ديده مي شدند.
    پس از انتشار خبر، دولت بختيار آن را تکذيب و عکس را مونتاژ اعلام کرد و حکم دستگيري عکاس صادر شد.اما مسئله حضور همافران در نزد امام (ره) از سوي ايشان تاييد شد.
    پس از ورود امام (ره) به تهران، نيروي هوايي ارتش اولين گام مثبت در همراهي با مردم در انقلاب را با وجود همراهي دولت برداشت؛ اما درگيري هاي خياباني و تمرد ارتشيان از دستور تير به سوي مردم، همافران را بر آن داشت تا گامي براي نزديکي در انقلاب بردارند.
    نورشاهي، يکي از همافراني که در جريان بيعت با امام(ره)، حاضر بوده است، در تشريح خاطرات آن روز گفته است: «جلسه اي در روزهاي نزديک به پيروزي انقلاب با مرحوم حضرت آيت الله طالقاني داشتيم و ايشان به ما گفتند که اگر قصد داريد کاري انجام دهيد بايد اقدامي باشد که يک سر و گردن از پيرزني که عصازنان به خيابان آمده است بالاتر باشد. اين سخنان در حقيقت يک نوع حرکت رواني و کار تهييج کننده محسوب مي شد و پس از آن بود که تصميم گرفته شد تا در روز 19 بهمن، رژه رسمي برگزار شود.»
    همافران، پس از ديدار با آيت الله طالقاني، تصميم گرفتند تا صبح روز 19بهمن در مدرسه علوي تهران لباس هاي خود را عوض کنند و در حضور امام (ره) به صف شوند تا به امام(ره) اداي احترام و اعلام بيعت کنند.
    از آن جايي که در مدرسه رفاه فضاي کافي وجود نداشت عده اي نماينده شدند و در محضر امام(ره) حضور يافتند.
    امام(ره) در حضور آن ها اظهار کرد: «درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستيد و به دامن قرآن پيوستيد. درود بر شما که ترک کرديد حکومت طاغوت را و به حکومت الله پيوستيد... بايد اين نهضت را حفظ کنيد تا ان شاءالله آخر نقطه و نهايت که قيام يک حکومت عدل انساني اسلامي به جاي يک حکومت طاغوتي است.»
    پس از سخنان امام(ره) با فرمان رژه همافر نورشاهي، از برابر امام رژه رفتند و قطعنامه اي را قرائت و با امام(ره) اعلام بيعت کردند.
    همافران نيز بعد از اداي احترام به امام(ره)، با طي کردن خيابان ايران از سر کوچه منزل حضرت آيت الله طالقاني عبور کردند و به سيل تظاهرکنندگان و مردم در خيابان انقلاب پيوستند و با استقبال مردم از آنها، هليکوپتر ارتش براي ايجاد فضاي ارعاب در سطح خيابان انقلاب حاضر شد.
    سپس همافران به مدرسه رفاه برگشتند تا لباس خود را عوض کنند و شناخته نشوند؛ امام(ره) تعدادي از همافران را به حضور پذيرفت و به آنها گفت: «به همکاران، دوستان و فرزندان من بگوييد که اين مملکت مال خودشان است مراقبت کنند، آينده از آن آنهاست و از چيزي نترسند. ملت با تمام وجود پشتيبان شماست.»
    پس از آن، دولت براي شناسايي همافران اقدام کرد و مردم را وادار کرد تا کارت شناسايي خود را در خيابان انقلاب نشان دهند تا همافران را بيابند اما موفق نشدند.
    بختيار با انتشار خبر و عکس بيعت همافران با امام(ره)، ديدار را تکذيب و عکس را مونتاژ خواند، با اين حال امام (ره) براي حمايت از همافران ديدار خود با آن ها را تاييد کرد.
    حسين پرتوي، عکاس روزنامه کيهان که ديدار همافران با امام (ره) را در تاريخ ثبت کرد، درباره خاطره آن روز گفته است: «يک روز قرار بود به نفع دولت مهندس بازرگان راهپيمايي شود و هر کدام از همکاران به طرفي رفتند. من مامور شدم به مدرسه علوي و تا رسيدم، ديدم آنجا خلوت است و يک نفر از دفتر امور مطبوعات دستور خروج همه عکاسان را اعلام کرد و گفت که همه عکاس ها را از اينجا بيرون کنيد. متوجه شدم که بايد خبري باشد و ديدم درب کناري مدرسه باز شد و تعدادي افسر نيروي هوايي با لباس فرم وارد حياط شدند.
    به من تاکيد کردند که اجازه نداري عکس بگيري! گفتم که بگذاريد بدون اينکه چهره اي از کسي معلوم باشد عکس بگيرم، وگرنه اگر اين سند نباشد چگونه مي خواهيد ثابت کنيد که اين جا چه گذشته است. بالاخره قبول کردند و مرا تحويل دو نظامي دادند تا اگر کسي رو به دوربين کرد اين دو نگذارند که من عکس بگيرم و... چون هنوز دولت بختيار سر کار بود، نگران بودند که شناسايي شوند و دولت مجازاتشان کند. عکس را گرفتم و تا خود روزنامه دويدم و عکس در صفحه اول روزنامه چاپ شد.»
    بعد از ظهر همان روز، تعدادي ديگر از همافران از اصفهان به محضر امام رفتند و غروب همان روز براي پيشگيري از خطر، در انتهاي خيابان نواب راهپيمايي شبانه برگزار کردند و مردم شعار «مسلمان به پا خيز همافرت کشته شد» را سر دادند.
    دولت بختيار براي حفظ قدرت و ترس از گسترش حاکميت انقلاب توسط دولت بازرگان، همان شب، به پادگان نيروي هوايي حمله کرد.
    دانشجويان همافري در پادگان مشغول ديدن فيلم بودند و با حمله نيروهاي ساواک و افسران گارد شاهنشاهي به پادگان از ديوار بالارفتند و فرار کردند.
    مردم از اين حادثه مطلع شدند و براي حمايت از همافران به سمت پادگان نيروي هوايي در خيابان پيروزي تظاهرات کردند. وقتي درگيري بين نيروهاي گارد شاهنشاهي با پرسنل نيروي هوايي بالاگرفت، مردم با اين خبر که به داد همافران برسيد، به محل استقرار نيروي هوايي هجوم آوردند و به دفع و عقب راندن نيروهاي گارد مبادرت ورزيدند.
    فرداي آن روز روزنامه ها نوشتند: «جنگ خونين لشکر گارد با نيروي هوايي».
    عباس قره باغي، فرمانده ارتش وقت در خاطرات خود درباره حادثه آن روز نوشته است: «غروب روز 19 بهمن، آقاي بختيار به من تلفن زده، سوال نمود: روزنامه کيهان را ديده ايد؟ گفتم نه هنوز.
    اظهار کرد عکس عــده اي از پرسنل نيروي هوايي را در اقامتگاه آقاي [امام] خميني چـــاپ کرده است و اضافه نمود که معلوم است که يکي ازعکس هـاي مراسم سابق را مونتاژ کرده اند. سوال کردم که چگونه فهميديد مونتاژ کرده اند؟ جواب داد کاملاروشن است.
    ضمنا از سپهبد ربيعي سوال کردم، ايشان هم اظهار نمود ما بررسي کرديم، اين عکس مونتاژ شده است و دستور داديم که در روزنامه ها تکذيب کنند.
    گفتم ، الان دستـور مي دهم. ضمن خواستن روزنامه کيهان چگونگي را از فرمانده نيروي هوايي سوال کردم.
    مطالبي را که به نخست وزير گفته بود، براي من هم تکرار نمود و اضافه کرد که اين تبليغات، دروغي است و تقاضا نمود ستاد بزرگ ارتش داران نيز مراتب را تکذيب نمايد.
    با اعتماد به اظهارات فرمانده نيروي هوايي و نخست وزير، روابط عمومي ستاد بزرگ ارتش داران، رويداد را تکذيب نمود. آقاي بختيار نيز روز 21 بهمن در مجلس سنا آن را کاذب اعلام کرد.»
    پيوستگي همافران به مردم و بيعت با امام(ره)، يکي از آن حوادث تسريع کننده پيروزي انقلاب اسلامي بوده است که با عکس حسين پرتوي، شور پيروزي را در مردم بيدار کرد.
    
    
    درود برشما كه به حكومت الله پيوستيد / امام خميني درحضور همافران در مدرسه علوي در 19 بهمن 57
    


 روزنامه ايران، شماره 4719 به تاريخ 19/11/89، صفحه 12 (تاريخ انقلاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 462 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحول در علوم انساني
متن مطالب شماره 1، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است