|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 89/12/21: نگاهي به شديدترين زلزله هاي دنيا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3154
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1205 21/12/89 > صفحه 10 (حوادث) > متن
 
      


نگاهي به شديدترين زلزله هاي دنيا
زلزله اجتناب ناپذير است، خودمان را آماده كنيم


گروه علم: ساختار لايه هاي زمين به گونه اي است كه هر روزه هزاران زلزله در مكان هاي مختلف آن روي مي دهد اما بسياري از آنها چنان ضعيف اند كه انسان آن را احساس نمي كند و فقط دستگاه هاي بسيار حساس زلزله سنج آنها را ثبت مي كنند. علاوه بر آن بسياري از زلزله هاي شديد نيز در مناطق غيرمسكوني زمين روي مي دهد و به رغم شدت، تلفات يا خسارتي در پي ندارند و به همين دليل چندان توجهي به آنها نمي شود. معمولازلزله هايي بيشترين تلفات را دارند كه شدت شان بيش از هشت ريشتر باشد و در شهرهايي روي دهد كه تراكم جمعيتي بسيار زيادي داشته باشند و علاوه بر آن ساختمان هايش آسيب پذير باشند و مردمش آموزش هاي لازم براي رويارويي با بلاياي طبيعي را طي نكرده باشند. بر اساس گزارشي كه موسسه لرزه نگاري و زمين شناسي دانشگاه ژئوفيزيك آمريكا منتشر كرده است 13 زمين لرزه در طول تاريخ زمين بالاي هشت ريشتر قدرت داشتند. بر اساس اين گزارش اولين زمين لرزه كه 5/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قدرت داشت در 20 اكتبر 1687 ميلادي و در «ليما» پايتخت پرو رخ داد. طي آن بيشتر بخش هاي اين شهر ويران شد. البته از تعداد تلفات اين زمين لرزه اطلاع دقيقي در دست نيست. دومين زمين لرزه كه 5/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قدرت داشت، در هفتم نوامبر سال 1837 ميلادي «والدويا» شيلي را لرزاند و باعث وقوع سونامي قدرتمندي شد. طي اين زمين لرزه 58 نفر جان خود را از دست دادند. سومين زمين لرزه، در نوامبر 1922 ميلادي و با قدرت 5/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين و در مرز شيلي و آرژانتين رخ داد. طي اين زمين لرزه ده ها نفر در هر دو كشور جان باختند. زلزله چهارم، 5/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قدرت داشت و در شهر «سان ريكو» در ژاپن به وقوع پيوست. اين زمين لرزه، سونامي با امواج بلندي را به وجود آورد كه طي آن 22 هزار نفر جان خود را از دست دادند. پنجمين زمين لرزه قدرتمند دنيا 15 آگوست سال 1950 ميلادي روي داد كه 6/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قدرت داشت. اين زمين لرزه، «آسام» در تبت را لرزاند و 780 كشته بر جاي گذاشت.
    ششمين زمين لرزه كه در هشتم ژوئيه سال 1730 ميلادي رخ داد، 7/8 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قدرت داشت و بيش از سه هزار نفر در پي وقوع اين زمين لرزه جان خود را از دست دادند. زمين لرزه مذكور در «وال پارازيو» در شيلي به وقوع پيوست.
    زمين لرزه 7/8 ريشتري اول نوامبر سال 1755 ميلادي كه در «ليسبون» پرتغال رخ داد، هفتمين زمين لرزه قدرتمند جهان محسوب مي شود. اين زمين لرزه كه سونامي شديدي را در پي داشت، باعث كشته شدن 60 هزار نفر از سكنه «ليسبون» و تخريب 100 درصدي اين شهر شد. زمين لرزه 31 ژانويه سال 1906 ميلادي در رده هشتم قرار دارد. زمين لرزه مذكور كه 8/8 ريشتر قدرت داشت، سواحل «اكوادور» و «كلمبيا» را لرزاند و باعث وقوع يك سونامي با امواج سهمگين شد كه در پي آن 500 نفر جان خود را از دست دادند. نهمين زمين لرزه قدرتمند جهان نيز در 13 آگوست سال 1868 ميلادي رخ داد. اين زمين لرزه كه 9 ريشتر قدرت داشت در «آريكا» واقع در پرو (كه هم اكنون در شيلي است)، به وقوع پيوست و علاوه بر اينكه سونامي در پي داشت، باعث كشته شدن 25 هزار نفر در اين كشور و ساير مناطق ساحلي آمريكاي جنوبي شد. دهمين زمين لرزه قدرتمند جهان مربوط به 26 دسامبر سال 2004 ميلادي و در جزاير «سوماترا» در اندونزي است. زمين لرزه مذكور كه 9 ريشتر قدرت داشت، يك سونامي را در پي داشت و به فاجعه اي تبديل شد كه در 12 كشور 266 هزار كشته برجاي گذاشت، به طوري كه تنها در اندونزي 165 هزار و 700 نفر و در «سريلانكا» 35 هزار و 400 نفر جان خود را از دست دادند. در يازدهم مارس سال 1964 ميلادي نيز زمين لرزه اي به قدرت 2/9 ريشتر در «پرنس ويليام ساند» در آلاسكا به وقوع پيوست و سونامي ناشي از آن 128 نفر را به كام مرگ كشاند. زمين لرزه آخري كه 5/9 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين قرار داشت، در 22 مه سال 1960 ميلادي جنوب شيلي را لرزاند. طي اين زمين لرزه كه سونامي شديدي را نيز در پي داشت، يك هزار و 716 نفر جان خود را از دست دادند.
    شديدترين زلزله هاي ايران
    از آنجا كه كشور ايران نيز در كمربند زلزله واقع است، در طول تاريخ زلزله هاي بسيار شديدي در جاي جاي ايران رخ داده است كه بسياري از آنها ويرانگر و مرگبار بود. بزرگ ترين زمين لرزه يك صد سال اخير ايران، زلزله استان گيلان بوده كه 31 خرداد 1369 روي داد و در اثر آن حدود 40 هزار نفر كشته شدند. در زلزله بم نيز كه 5 دي 1382 روي داد، نزديك به 30 هزار نفر كشته شدند. در اين زمين لرزه همچنين تقريبا تمام ارگ تاريخي بم ويران شد. در زمين لرزه 3 اسفند 1383 نيز كه به بزرگي 4/6 درجه به مقياس ريشتر در منطقه اي دورافتاده در نزديكي شهر زرند در استان كرمان روي داد، صدها نفر كشته شدند. بيش از هزار و 600 نفر نيز در بيرجند در اثر وقوع زلزله اي به بزرگي 1/7 درجه در مقياس ريشتر، كشته شدند. زمين لرزه طبس نيز كه شهريور 1356 در شمال شرق ايران روي داد، هزاران كشته بر جاي گذاشت. زلزله بوئين زهرا در نزديكي قزوين در ايران بيش از 20 هزار كشته داشت.
    آشنايي با مناطق زلزله خيز
    كره زمين
    كارشناسان با ثبت و اندازه گيري 30 هزار زلزله طي سال هاي 1961 تا 1967 توانسته اند يك نقشه علمي از مناطق زلزله خيز جهان ارايه دهند كه كمربندهاي لرزه خيز اصلي زمين همراه با عمق كانوني زلزله ها را روي نقشه مشخص كرده اند. در ادامه نگاهي داريم به شهرهاي زلزله خيز جهان.
    - لس آنجلس: در سال 1994 زلزله اي به شدت 7/6 ريشتر منطقه نورثريج اين شهر را به شدت لرزاند و با وارد كردن خسارات شديدي به بزرگراه ها، جان بيش از 70 نفر را گرفت و خسارتي بالغ بر 20 ميليون دلار به بار آورد. آخرين زلزله بزرگ با شدت 9/7 ريشتر در اين منطقه در سال 1857 رخ داده است. پس از زلزله نورثريج در اين شهر اقدامات ايمني و ضد زلزله فراواني صورت گرفته و تجهيزات اورژانسي در اين شهر در حد بالايي بهبود پيدا كرده است.
    - توكيو: در سال 1923 زلزله اي شديد اين شهر را لرزاند و در حدود 147 هزار نفر در اثر آن جان خود را از دست دادند. با وجود اينكه پس از اين زلزله ساختمان ها در ژاپن در برابر زلزله مقاوم سازي شده و به مقاوم ترين ساختمان ها در جهان تبديل شده اند، زلزله اي مشابه سال 1923 كه به اعتقاد دانشمندان وقوع آن اجتناب ناپذير است، مي تواند در حدود 10 هزار انسان را به كام مرگ بكشاند و در حدود يك تريليون دلار خسارت مالي وارد كند.
    - تهران: تقريبا تمامي بخش هاي ايران روي سطوح زلزله خيز قرار گرفته و كشور ما از گذشته زلزله هاي بسيار شديدي را شاهد بوده است. زلزله 8/6 ريشتري بم كه اين شهر باستاني را با خاك يكسان كرد و جان بيش از 30 هزار انسان را گرفت از جمله اين وقايع است. وقوع زلزله اي مشابه زلزله بم براي شهر تهران فاجعه اي وحشتناك در پي خواهد داشت. ساختمان هاي شهر تهران كاملاسست است و بسياري از ساكنان خانه هاي بتني غيرمقاوم، درصورت وقوع زلزله اي شديد به كام مرگ خواهند رفت. وزارت بهداشت اعلام كرده بود كه درصورت وقوع زلزله اي 7 ريشتري، بيش از 90 درصد از بيمارستان هاي تهران نابود خواهد شد. اين شهر به اندازه اي در خطر زلزله قرار دارد كه بارها بحث تغيير پايتخت در ايران مطرح شده است كه البته هيچ كدام به نتيجه مشخصي منتهي نشده است. علاوه بر اين كميته اضطراري بلاياي طبيعي (DEC) درباره خطر زلزله دست كم سه شهر بزرگ جهان در 10سال آينده هشدار داد كه نام تهران نيز در فهرست اين شهرها قرار دارد. به گفته اين كميته شهرهاي تهران، استانبول و كاتماندو (پايتخت نپال) در 10 سال آينده در معرض يك فاجعه انساني در اثر وقوع زلزله قرار دارند. بر اساس اين گزارش آمادگي براي مقابله با تبعات يك فاجعه طبيعي در اين شهر ها يكي از مهم ترين عوامل كاهش ميزان خسارات بلاياي طبيعي همچون زلزله ارزيابي شده است.
    - اندونزي: اين منطقه زلزله خيزترين بخش سياره زمين است و بر همين اساس متحمل زلزله هاي شديد، انفجارهاي آتشفشاني و سونامي هاي متعدد شده است. آخرين سونامي كه در اين منطقه رخ داد، در پي زلزله اي با شدت 3/9 در ساحل شمالي سوماتراي اندونزي روي داد و در حدود 266 هزار كشته بر جا گذاشت. اندونزي به صورت مداوم در معرض وقوع زلزله قرار دارد كه آخرين آن در سپتامبر سال 2009 با شدت 6/7، حدود هزار كشته بر جا گذاشت.
    - شمال غرب اقيانوس آرام: اين منطقه در واقع روي يكي از خطرناك ترين گسل هاي جهان قرار گرفته است. جديدترين زلزله اي كه در تاريخ اين منطقه ثبت شده در سال 1700 روي داد كه زلزله اي بسيار قدرتمند بود (قدرت آن در مقياس ريشتر برابر 2/9 برآورد مي شود). ركوردهاي زمين شناسي، دوره وقوع زلزله هاي شديد در اين منطقه را هر 500 سال ثبت كرده اند.
    نگاهي به شديدترين زلزله هاي دنيا / زلزله اجتناب ناپذير است، خودمان را آماده كنيم
    


 روزنامه شرق ، شماره 1205 به تاريخ 21/12/89، صفحه 10 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1601 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جامعه شناسي آموزش و پرورش
متن مطالب شماره 6، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است