|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان89/12/25: خوانسار شهر كوچه باغ هاي خيال انگيز
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19889 25/12/89 > صفحه 11 (شهرستانها) > متن
 
 


خوانسار شهر كوچه باغ هاي خيال انگيز


نويسنده: گزارش از: محمد صديقيان

خبرنگاركيهان درخوانسار
    خوانسار شهري است كه ميان باغ ها و درختان زيبا و انبوه پنهان شده است.
    خوانسار باغ شهري است با خيابان هايي پر درخت و مصفا كه شاخسار درختان بالاي خيابان ها طاقي زمردين و تونلي سبز ساخته، با هوايي پاك و لطيف و نشاط انگيز كه سايه دلنواز درختان همواره بروي رهگذران گسترده مي شود.
    پيشينه تاريخ خوانسار به ايران باستان باز مي گردد، آثار آتشكده تير بالاي كوهي نزديك قودجان و معبدي به نام هيكل در اين كوه نشان دهنده پيشينه اين خطه است.
    شهرستان خوانسار با مساحتي حدود 892 كيلومتر مربع در غرب اصفهان در دره اي خوش آب و هوا واقع شده است كه از شمال به شهرستان گلپايگان، از غرب به استان لرستان، از شرق به نجف آباد و از جنوب به فريدن محدود است.
    خوانسار داراي آب و هواي سرد كوهستاني با تابستان هاي معتدل است و به لحاظ كوهستاني بودن، اكثر منابع آب آن بصورت چشمه است 450 چشمه جاري در داخل شهر يكي از عوامل سرسبزي و زيبايي اين شهر شده كه سالانه گردشگران و دوستداران اين طبيعت را جذب مي كند هر چند در چند سال اخير خشكسالي موجب بروز خساراتي به طبيعت خوانسار شده اما در اعياد به ويژه نوروز و فصل تابستان در روزهاي آخر هفته به خصوص در ماه ارديبهشت گردشگران و مسافران بسياري خوانسار را براي مسافرت انتخاب مي كنند.
    اين شهرستان داراي شرايط ييلاقي مناسبي است و به علت ارتفاع زياد از سطح دريا تابستان معتدل و زمستان به نسبت سرد دارد به همين دليل و شرايط ييلاقي و وجود چشمه هاي آب فراوان و عبور رودخانه و 12نهر آب از داخل شهر و وجود باغ هاي سرسبز، شرايط بسيار مساعدي براي جذب گردشگر دارد.
    
    
    سوغات خوانسار
    خوانسار به دليل وجود مراتع سرسبز و گل ها و گياهان متنوع يكي از مهمترين مراكز توليد عسل طبيعي در كشور است كه شهرت جهاني دارد و اين محصول به سراسر كشور و حتي خارج از كشور صادر مي شود. همچنين گز خوانسار با حذف شكر سفيد از تركيبات ساخت گز و جايگزين كردن گزانگبين خوانسار، ترنجبين، شيرخشت و گز علفي به جاي آن توانسته علاوه بر حفظ اصالت و كسب كيفيت برتر در اين عرصه شهرتي فراتر از مرزهاي كشور به دست آورد. خشكبار و تنقلات محلي از جمله گردو، بادام، آلو و برگه زردآلو و تنباكو محلي خوانساري نيز از ديگر سوغات خوانسار است.
    
    
    اماكن متبركه و ابنيه تاريخي
    از آنجا كه خواستار بارها به دست سيل ويرانگر بخصوص سيل سال 1366 نابود شده است فاقد بناي بسيار كهن است با اين همه به همت مردمان آن بناهايي بر پا شده كه در نوع خود بي نظير است.
    بقعه پيرخوانسار كه مدفن بابا پير پايه گذار مذهب جعفري در اوايل قرن هفتم است از باستاني ترين آثار تاريخي سرزمين زيباي خوانسار مي باشد كه در اوايل سلطنت صفويه بنا به امر پادشاه وقت ساخته و در پارك گردشگري سرچشمه واقع و مورد بازديد علاقه مندان قرار مي گيرد و چشمه زيبايي نيز در زير مقبره آن در جريان است.
    همچنين مقبره حليمه و نرگس در ابتداي جاده خوانسار- گلپايگان در روستاي قودجان قراردارد و خطوط سنگ قبر آن به خط كوفي و مربوط به سده سوم هجري است.
    امامزاده جليل القدر سيداحمد سيدمحمدبن امام علي النقي(ع) معروف به شاهزاده احمد و موزه آن از مكان هاي زيارتي و ديدني خوانسار است كه در جنوب شهر و كنار رودخانه اصلي در خيابان آيت الله خوانساري واقع شده است.
    بقعه متبرك امامزاده محمود(ع) معروف به بابا ترك كه نسبت شريفش با چهار واسطه به امام هادي(ع) مي رسد. در عهد صفويه با 12 تركه بهسازي و توسعه يافت و در سال هاي اخير يك آب انبار تاريخي نيز در اين محل كشف شده است.
    امامزاده سيدصالح(ع) كه با هفت واسطه به امام موسي بن جعفر مي رسد، بارگاه مطهرش در محله اي بسيار باصفا به نام بيدهند قراردارد و در ميان اهالي از احترام و مقام بالايي برخوردار است.
    مسجد جامع در جنوب شرقي خوانسار با مساحتي حدود 3هزار متر و 350 سال قدمت، قديمي ترين مسجد شهر از آثار دوران صفويه است. محراب اين بنا داراي گچ بري هاي بسيار نفيس مي باشد و درب شمالي مسجد داراي ارزش تاريخي است.
    مدرسه مريم بيگم صفوي نيز در سال 1106 هجري قمري مقارن سلطنت شاه سليمان صفوي ساخته شده و سپس به دست ميرزا محمدتقي خان مرمت شده است. اين مدرسه حدود 1500 مترمربع مساحت دارد. و هم اكنون حوزه علميه است.
    خانه حبيبي ها يا حسينيه با سردري با شكوه از گذشته اي پر افتخارخبر مي دهد و با معماري بسيار زيبا و كم نظير توجه بينندگان و صاحبان ذوق و هنر را به خود جلب مي كند.
    عمارت ابهري واقع درمحله تاريخي رئيسان با حياط مركزي و اتاق هايي درچهار ضلع آن با گچبري و معماري بي نظير متناسب با وضعيت آب و هواي كوهستاني ساخته شده است.
    تپه آريايي ها در روستاي رحمت آباد در 35كيلومتري شمال شرق شهرستان خوانسار واقع و مربوط به دوره آريايي ها و قدمتي حدود 8هزار سال دارد. اين تپه تاريخي به دليل زندگي اقوام پيشين درغارهايي كه دردل اين تپه تاريخي كنده شده شهرت دارد. درزير اين تپه تاريخي اغلب غارها كه محل زندگي انسان بوده به هم وصل است و هنوز آثاري از درب هاي سنگي دراين تپه موجود است كه هيچ بررسي درخصوص آن و ورود به طبقات و كشف نقاط ناشناخته زيرين آن انجام نشده است. روستاي رحمت آباد با دارا بودن مزارع گل محمدي تنها منطقه توليدكننده گلاب درخوانسار مي باشد.
    آتشكده هيكل واقع در دامنه كوه هيكل خوانسار مكاني است كه زرتشتيان درآن به عبادت مي پرداختند. اين مكان درجاده خوانسار-گلپـايگان قرار دارد.
    
    
    بازارهاي قديمي
    درشهر خوانسار درگذشته سه بازار بزرگ بنام بازار بالا، بازار پلگوش و بازار دو راه وجود داشته كه دو بازار آن كماكان داير و بازاريان به عرضه خشكبار و تنقلات محلي اشتغال دارند.
    از ديگر نقاط مي توان به قبرستان قديمي شرقي خوانسار، پل ساسان، مسجد رئيسان، منطقه سد باغكل، تپه تاريخي ويست، چندين خانه تاريخي، تونل عبور آب منطقه جنگاه و قبرستان قديمي ارامنه دوشخراط اشاره كرد.
    
    
    تفرجگاه ها:
    پارك سرچشمه خوانسار نماد طبيعت ايران

    پارك زيبا و نمونه گردشگري سرچشمه با وجود جلوه هاي زيبايي از طبيعت و چشمه هاي جوشان آب و درختان تناور همراه با استراحتگاه كوهستاني فضاي مناسبي براي تجربه آسايش و نشاط و استفاده از خنكاي هوا در فصول گرم سال است كه همه ساله پذيراي هزاران نفر از ميهمانان از شهرهاي ديگر كشور است.
    
    
    گلستان كوه
    منطقه نمونه گردشگري گلستان كوه در 15كيلومتري جنوب شهرستان منطقه اي است سرسبز و خوش آب و هوا و داراي شرايط ييلاقي مناسب كه سرتا سر گلستان كوه پوشيده ازگون هاي گز انگبين، پياز وحشي (موسير) و انواع گل هاي زيبا كه از آن جمله مي توان گلهاي لاله، اشك مژگان، انواع لاله هاي سرنگون، سرنگون ايراني، سرنگون حنايي، لاله پيشه زار، لاله آتشي و لاله كوهي را نام برد.گلستانكوه كه از مناطق ديدني و زيباي خوانسار است و درفصل بهار به ويژه ارديبهشت ماه پر از گل هاي اشك مژگان يا لاله سرنگون مي شود. اين گل ها كه درميان بوته هاي گزانگبين وحتي بر روي صخره ها نيز مي رويند و خاصيت دارويي نيز دارند با زيبايي خود هر بيننده اي را محسور مي كنند هرچند بي توجهي به طبيعت زيباي گلستانكوه پوشش گياهي اين منطقه را درمعرض نابودي قرارداده است.
    
    
    غارهاي طبيعي:
    خوانسار به علت كوهستاني بودن داراي غارهاي كوچك و بزرگ زيادي است كه معروفترين غار در سطح اين شهرستان درجنوب شرقي شهر و اشكافت نام دارد كه داراي دهانه حدود ده متر و از جنس آهكي است كه در اعتقادات مردم جايگاه خاصي دارد و از غارهاي ديگر مي توان به غار آهكي دردره خاردون كوه هيكل اشاره كرد.
    همچنين در 5كيلومتري غاز اشكافت غار كوچكي همانند يك اطاقك هست كه در دهانه آن بر اثر عمل فرسايش ستون عظيمي شبيه به پيكر يك انسان ايستاده با كلاهي لبه دار به وجود آمده است.
    
    
    محله پايتخت و وادشت وصحرا
    دراين محله ها كه اكثراً به صورت باغ است تصويري بسيار رويايي وسر سبز را در برابر ديدگان رهگذران هويدا مي كند هواي پاك و مناظر ديدني وديوارهاي گلي و سنگي و قديمي براي هر رهگذري خاطره به يادماندني برجاي مي گذارد و كوچه باغ هاي آن يادآور خاطرات زيبايي براي گردشگران مي باشد.
    
    
    پارك طبيعي سنگ شير
    اين تفرجگاه طبيعي زيبا، درمحله بيدهند (سنگ شير) قراردارد كه وجود قنات و عبور رودخانه از كنار آن در كنار درختان و سبزه زاران زيبا، يكي از مكان هاي جذاب براي استراحت و تفريح است.
    دربند
    منطقه دربند واقع درپنج كيلومتري شهر، درمسير كوهستاني خوانسار- بويين قراردارد. وجود سد خاكي دربند دركنار طبيعت زيباي كوهستان ديدني است.
    از ديگر نقاط ديدني و تفرجگاه هاي طبيعي شهرستان مي توان به مناطق صفادشت، گردنگاه، تيجو و سد باغكل كه اخيراً به همت دولت و مسئولان شهرستان به بهره برداري رسيده و درحال آبگيري است، اشاره كرد.
    خوانسار شهر كوچه باغ هاي خيال انگيز
    


 روزنامه كيهان، شماره 19889 به تاريخ 25/12/89، صفحه 11 (شهرستانها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 673 بارآثار ديگري از "گزارش از: محمد صديقيان"

  خوانسار پايتخت عسل ايران
گزارش از: محمد صديقيان، كيهان 28/12/90
مشاهده متن    
  شور حسيني محرم در خوانسار
گزارش از: محمد صديقيان، كيهان 20/9/90
مشاهده متن    
  شور حسيني محرم در خوانسار
گزارش از: محمد صديقيان، كيهان 22/9/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 95، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است