|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق90/3/10: درددل هايمان را گريستيم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1260 10/3/90 > صفحه 15 (موسيقي) > متن
 
      


درددل هايمان را گريستيم
گفت وگو با محمد اصفهاني به مناسبت انتشار آلبوم «بي واژه»


وقتي در بسته موسيقي پاپ باز شد و جواناني در فضاي تازه چهره شدند، چندان معلوم نبود آنها كه مي مانند و ادامه مي دهند چه كساني هستند؛ اما دكتر محمد اصفهاني از جمله كساني بود كه مي شد حدس زد جا پاي محكمي پيدا مي كند. به شخصيت و جايگاه اجتماعي ويژه اش و اعتقاداتي كه داشت و دارد، توانايي اش در موسيقي و درك درستش از هنر را اضافه كنيد تا معلوم شود چرا او توانسته همچنان يك هنرمند طراز اول موسيقي پاپ باقي بماند. اگرچه صداي اصفهاني با آن تحريرهاي خوب و شاخص مي تواند او و موسيقي اش را در گروه پاپ-سنتي قرار دهد، اما او هيچ گاه محدود به حدوده خاصي باقي نماند و در فضاي موسيقي هاي ديگر نيز طبع آزمايي كرده است. آلبوم تازه اش نيز دور از اين تجربيات نيست. بعد از پنج سال سكوت، «بي واژه» دوباره اصفهاني را به تيتر خبرهاي موسيقي تبديل كرد. مجموعه اي كه شامل كارهاي تازه او به علاوه تعدادي از تيتراژهاي تلويزيوني است و مورد توجه علاقه مندان اين خواننده متعهد قرار گرفته است.
    
     مخاطبان شما از اقشار مختلف جامعه هستند. رمز برقراري ارتباط شما با اين طيف گسترده مخاطب در چيست؟
    گذشته از لطف و عنايت خداوند كه معمولاالطاف مردم را در پي دارد، شايد يكي از علت هاي مهم آن تلفيقي بودن نوع موسيقي اي باشد كه بنده كار مي كنم؛ يعني تركيبي از موسيقي ايراني و فرنگي. اين نوع موسيقي اگرچه صعب و دشوار است، ولي با طيف گسترده اي از مخاطبان ارتباط برقرار مي كند.
    
     موسيقي شما پاپ است، اما صداي شما ريشه در موسيقي سنتي ايراني دارد و به نوعي مي توان گفت پاپ - سنتي مي خوانيد. آيا شما با اين تعبير موافق هستيد يا نه؟ و آيا بخشي از تاثير گذاري صداي شما به اين موضوع مربوط است؟
    بله البته؛ من با كلمات به شرطي كه مفهوم كلي را برسانند، مشكلي ندارم. شما دوست داريد به آن پاپ سنتي بگوييد و در باره تاثير گذاري اش در سوال قبلي خدمت شما توضيح دادم.
    
     روندي كه از بافت سنتي به فرم امروزي طي كرديد، چگونه پيش رفته است؟
    خدا را شكر پاسخ بسيار خوبي گرفته ام و نمونه آخرش در همين آلبوم «بي واژه» بود كه فراتر از حد تصور بنده و تيم، بي واژه استقبال شد و همكارانم نيز با توجه به مسايلي مانند كپي كاري هاي متعدد، دانلود ها و... تصور چنين استقبالي را نمي كردند. در اينجا از همه مردم عزيز تشكر مي كنم. اين دوران دقيقا براي من دوران انتشار آلبوم «نون و دلقك» را تداعي كرد.
    
     چطور؟
    چون آن وقت هم فروش فوق العاده و استقبال بي سابقه مردم از اين آلبوم عده قليلي را به شدت عصباني كرد، آن هم به دلايلي كه هنوز برايم به درستي روشن نيست و حاصلش به اصطلاح، نقدهاي مغرضانه، بچه گانه و عاري از اسلوب علمي و فني بود آن هم با نام هاي مستعار عجيب و غريب كه بيشتر به بازي با كلمات توام با تلاش مذبوحانه براي خلق و ايجاد فضاهاي منفي رواني شبيه بود تا بيان خيرخواهانه نظرات متنوع و متكثر... ولي همين ها هم در آن زمان به فروش بيشتر نون و دلقك انجاميد و اكنون نيز همين گونه است. يكي از مصاديق صريح سخنان بنده، سايت دوست نماي به اصطلاح «موزيك ما» يا موسيقي ماست كه البته بنده همين جا عدم رضايت خود را از اين سايت كه با استفاده از نام هنرمندان و وجاهت آنها تنفس مي كند، اعلام داشته، قلبا آرزو مي كنم كه ديگر از من خبري ننويسند و سخني نگويند چون دوست ندارم نام من و آهنگ عاشقانه و مقدس گام هاي مخاطبان محترم بنده در چنين فضاهايي كه مملو از كينه ها و كدورت هاي عده اي از افراد فاقد تجربه و كياست است، طنين انداز شود. همچنين برائت خود را از مقاله هاي به اصطلاح ستايش گونه اين سايت نيز در مورد آلبوم «بي واژه» اعلام داشته، خواستار حذف همه تحليل هاي مرتبط با خود از اين سايت براي هميشه هستم و خواهشم را با اين بيت معروف تكرار مي كنم كه:
    از طلابودن پشيمان گشته ايم
    مرحمت فرموده ما را مس كنيد...
    اميدوارم هرچه زودتر به اين خواسته من ترتيب اثر دهند تا مجبور به اقدامات ديگري نشوم... . از اينكه فضاي مصاحبه شما نامطبوع شد، پوزش مي خواهم و اميدوارم با طرح سوال بعدي همگي تغيير ذايقه دهيم.
    
     به نظر شما براي ارايه كار مدرن و به روز بايد به موسيقي سنتي و كلاسيك تسلط داشت؟
    نه لزوما؛ ولي هرچه دايره اطلاعات و آزمون و خطاي مولف يا مجري بيشتر باشد قطعا سطح كيفي كار را ارتقا مي دهد.
    
     آيا براي ساختار شكني در موسيقي، اصول خاصي وجود دارد؟ و ساختارشكني در چه قسمت هايي از موسيقي به كليت كارآسيب نمي زند؟
    همان گونه كه گفتيد ساختارشكني يعني عدم متابعت از اصول؛ منتها كسي مي تواند ساختارشكن موفقي باشد كه درك خوبي از اصول رايج داشته باشد و نقاط ضعف و فتور آنها را بشناسد تا بتواند با بهره گيري از همين درك، سخني تازه بگويد كه مورد پسند صاحب نظران واقع شده و با عادات و رواج هاي تثبيت شده قبلي به مقابله و رقابت برخيزد.
    
     به نظر شما المان هاي يك موسيقي خوب پاپ ايراني چيست؟
    پيام خوب و تكنيك بالادر ارايه و حتي الامكان كم اشتباه بودن اجزاي موسيقي و كلام كه هر دو به ايجاد جاذبه اي سودمند و انساني در ذهن مخاطب مي انجامد.
    
     شما در سبك هاي مختلفي كار كرده ايد و هميشه هم انتخاب هاي خوب و درستي انجام داده ايد. انتخاب هاي شما بر اساس شناخت جامعي است كه از توانايي هاي خودتان داريد يا بستگي به ويژگي هاي آن سبك مشخص دارد؟
    البته شما لطف داريد، ولي من هيچ يك از اين كارها را نكرده ام و فقط خيلي ساده به نداي دلم در هر وهله كه خواستم به سراغ يك اثر موسيقي بروم، گوش داده ام و بعد هم آن را با محك تجربه هاي گذشته سنجيده ام. البته مشاوران بنده كه همان تيم همكاران و دوستان مورد اعتمادم هستند هميشه در اين مسير مرا صميمانه و دوستانه ياري داده اند و پيشنهادهاي خوبي ارايه كرده اند كه خود را مديون ديد حرفه اي آنها نيز مي دانم.
    
     با توجه به كلام محور بودن موسيقي شما، بعد از پنج سال آلبومي ارايه داده ايد به نام «بي واژه»، آيا صرفا اين اسم را بر اساس نام يكي از قطعات آلبوم انتخاب كرديد؟ رومن رولان مي گويد آنجا كه كلام پايان مي گيرد، موسيقي آغاز مي شود. آيا در اين آلبوم موسيقي از كلام پررنگ تر است؟
    نه صرفا به خاطر يك قطعه، بلكه خيلي از حرف ها در پرده بيان شد و به اصطلاح ساده تر با زبان بي زباني... از اين رو هرچند كه واژه ها حضورداشتند ولي قسمت بزرگي از حرف ها و درد دل هايمان را «بي واژه» با هم وطنانم به اتفاق گريستيم...
    
     گفته شده كه در مورد بعضي از قطعات آلبوم بي واژه دو سال وقت صرف كرده ايد. اين وسواس و دقت زياد به مولف بودن شما برمي گردد يا به مشكلاتي از قبيل در گيري هاي كاري و مشغله هاي ديگرتان مربوط است؟
    به درگيري هاي كاري و مشغله هاي بنده.
     شما با آهنگسازان بزرگي چون فريدون شهبازيان، مرحوم بابك بيات، همايون خرم و در نسل هاي جوان تر هم با فواد حجازي كار كرديد؛ اما حالابه سمت آهنگسازان بسيار جوان تر رفته ايد. به چه دليل؟ آيا كار كردن با كساني چون فريدون شهبازيان سخت است. بعضي از منتقدان مي گويند شما نمي خواهيد نام تان تحت الشعاع اين آهنگسازان بزرگ قرار بگيرد...
    من زير سايه بزرگاني چون فريدون شهبازيان، مرحوم بيات و استاد خرم بزرگ شده ام و از آن اساتيد صاحب نظر خير فراوان ديده ام و نه آسيبي. در آينده هم اگر سعادت داشته باشم چنان تجاربي را تكرار خواهم كرد؛ ولي اين هم تجربه اي است شيرين و براي خود مزايا و مختصاتي دارد؛ يكي از آنها همين كه از رسيدن به تكرار خود يا حتي در خوشبينانه ترين حالت: «تكرار استادي خود» بهتر است تازه به فرض كه طرف به درجه استادي در سبك و روش خود رسيده باشد.
    
     قطعاتي از آلبوم بي واژه در استانبول ضبط شده است. يك مقدار راجع به كارهاي استانبول توضيح مي دهيد؟
    ما دوست داشتيم تكنيك و طعم نوازندگان پرآوازه آن ديار را تجربه كنيم و با كلام فارسي درآميزيم كه خوشبختانه اين اتفاق افتاد و از آن خيلي راضي ام؛ چون هم واكنش مثبت مردم را ديدم و هم شاهد بودم كه آنها در مقام موزيسين هاي حرفه اي چقدر با كارهاي ما رابطه برقرار كردند و چقدر ملودي هاي مورد نظر ما را عاشقانه نواختند.
    
     آيا مي توان گفت آلبوم بي واژه ادامه آلبوم بركت است؟ به خاطر تنوع سبك قطعات آلبوم مي گويم...
    بله، از اين نظر در امتداد هم هستند.
    
     شما هميشه نشان داده ايد و در مصاحبه هاي تان هم گفته ايد كه در انتخاب شعر خيلي دقت مي كنيد، اين دقت در انتخاب تان را بر چه مبنايي انجام مي دهيد؟
    در درجه اول به ميزان انتقال پيام و محتواي پيام ترانه دقت مي كنم و حاضرم اگر ترانه اي غنا و رسايي توام بااحساس داشته باشد و به فرض مشكل متني يا ادبي هم داشته باشد دومي را فداي اولي كنم، مگر اينكه با بضاعت بنده و همكارانم قابليت ارتقاي ترانه در زمان مشخص، وجود داشته باشد.
    
     معمولاهنرمندان مولف براي بيان ديدگاه شان از يك زبان و لحن استفاده مي كنند، اما شما از سبك ها و لحن هاي مختلفي در آلبوم تان استفاده كرده ايد، چرا؟
    اولابه خاطر اينكه من هنوز مولف نيستم و ثانيا به مولف شدن دل نبسته ام، بنده فقط در پي ايجاد لحظاتي انساني و آسماني با ابزار ارزشمندي به نام موسيقي براي هم نوعان خود هستم بيشتر از اين هم چيزي نمي خواهم و اصولابه آن فكر نمي كنم و از اين عدم تقيدي هم كه در اين مورد دارم خيلي لذت مي برم. خاطره اي از استاد ايرج راد براي تان بگويم: من هنوز دانشجوي پزشكي بودم؛ ايشان را در دانشگاه تهران ملاقات كردم كه استاد بودند و تدريس مي كردند؛ در عين شهرتي كه داشتند، خيلي با حوصله و متواضع بودند و با اينكه اصلابنده را آن وقت ها نمي شناختند برايم كلي وقت گذاشتند. البته فقط خودم به ايشان گفته بودم كه دانشجوي پزشكي ام و علاقه مند به هنر... و از سويي برايم تحصيلات و شخصيت حرفه اي ايشان جالب بود، چون ايشان تحصيلكرده دانشگاه كارديف انگلستان و فوق ليسانس هنرهاي نمايشي هستند. خلاصه در حين صحبت ها در پاسخ به سوالي از جانب من چنين گفتند: بعد از فيلم «ويزا» كه در آن نقش يك جراح را بازي مي كردم به دليل فروش بالاو موفقيت فيلم بلافاصله چندين سناريو به من پيشنهاد شد با دستمزدهاي بالاكه در همه آنها بايد نقش جراح را بازي مي كردم و من تمام آنها را رد كردم و من بلافاصله به ايشان گفتم: ولي خيلي به شما مي آيد كه جراح باشيد! ايشان دستي به شانه من زدند و گفتند شما لطف داريد ولي من از اين تكرار، گريزانم! ... و دلم مي خواست سناريوهايي به من پيشنهاد مي شد كه مثلادر آن نقش ديوانه يا يك آدم فراري را بازي كنم اما افسوس كه همه چيز تجارت مدار شده... اين حرف ايشان خيلي در من تاثير گذاشت و ارادت مرا به ايشان بيشتر كرد و به آن اعتقاد بستم. عيد امسال پس از آن همه سال، استاد ايرج راد در پياده رو خيابان جردن تنها قدم مي زد و من باز هم ايشان را ديدم و خدمت شان عرض ادب كردم شايد او، آن محمد اصفهاني را ديد كه در خيلي از مصاحبه ها و سفرها طي سال ها با ايشان همراه بوده و در كنسرت هايش از ايشان دعوت كرده ولي من آن مردي را ديدم كه از تكرار گريزان بود و اين حس خود را قريب 20 سال پيش آنقدر صادقانه، نافذ و قوي به آن دانشجو منتقل كرد كه هنوز طراوت و استحكام آن را از پس سال ها به خوبي احساس مي كنم، هرچند كه وي قطعا اين ملاقات را به خاطر ندارد و من تا به حال به خودش هم بروز نداده بودم و اينجا تازه دارم مي گويم.
    
     جناب اصفهاني، بعد حسي كارهاي شما خيلي قوي است. اين احساس از كجا سر چشمه مي گيرد؟
    از همان رها بودن در نگرش به اثر كه به نظرم دست آدم را حسابي براي احساسي كردن قطعه باز مي گذارد.
    
     در سايت تان مطلبي نوشته ايد در ارتباط با مرحوم حاج محمدرضا الطافي. آيا شما با ايشان ارتباط نزديك و عاطفي داشته ايد؟
    بله من خيلي به ايشان ارادت داشتم. افسوس كه ترك مان كردند.
    
     به نظر شما فضايل اخلاقي چقدر در خلق آثار ارزشمند نقش دارد؟
    آنقدر كه اين ضرب المثل سال هاست كه بر تارك سخنان بزرگان سرزمين پارس مي درخشد آنجا كه مي فرمايند:
    از كوزه همان برون تراود كه در اوست
    گر دايره كوزه ز گوهر سازند
    
     آيا مي توان به هنر نگاه صرفا اخلاقي يا صرفا حرفه اي داشت؟
    فكر مي كنم حذف يا ضعف پارامتر دوم به تضعيف پارامتر اول مي انجامد. موسيقي فاقد جاذبه و نفوذ چگونه مي تواند مروج يك پيام اخلاقي باشد؟! همان بهتر كه آن پيام اخلاقي را با سخنراني ابلاغ كنند.
    
     كدام يك از سريال هايي كه تيتراژش را خوانده ايد بيشتر دوست داريد؟
    ولايت عشق.
    
     آيا در آينده هم مي خواهيد سبك آلبوم «بي واژه» را ادامه دهيد يا ممكن است دوباره به فضاي «تنها ماندم» و «حسرت» برگرديد؟
    بايد به اطلاع تان برسانم كه هر دو مورد در دست اقدام است ولي جزيياتش فعلاسري است.
    
     به عنوان حسن ختام گفت وگوي مان، كمي از آهنگ «غزال» و حال و هواي عجيب آنكه بسيار لطيف و عاشقانه است، بگوييد.
    غزال در دو الي سه روز ساخته و خوانده شد و من هم حسابي سرما خورده بودم و منزل آريا عظيمي نژاد هم آن زمان ولنجك بود. هم به هنگام رفتن و هم در بازگشت، از سرما مي لرزيدم؛ ولي تا روشنايي صبح منزل آريا ماندم و به اتفاق كار را تمام كرديم و همه اينها با فكر كردن به امام رضا (ع) بود چون بعد كه با خودم مرور كردم، ديدم شرايط فيزيكي اش را به هيچ وجه نداشتم و شاهد من آرياست... اگر عشق، اضطرار و دلتنگي را تداعي مي كند دليلش آن است كه در شبي توام با عشق و اضطرار ساخته و خوانده شده است.
    درددل هايمان را گريستيم / گفت وگو با محمد اصفهاني به مناسبت انتشار آلبوم «بي واژه»
    


 روزنامه شرق، شماره 1260 به تاريخ 10/3/90، صفحه 15 (موسيقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 164 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 213، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است