|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم90/4/19: قبوض مشترك را اينگونه تقسيم كنيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4881
پنج شنبه پنجم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3173 19/4/90 > صفحه 14 (حقوق) > متن
 
      


قبوض مشترك را اينگونه تقسيم كنيد
افزايش نرخ آب، برق و گاز، مشکلات آپارتمان نشيني را دوچندان کرده است

نويسنده: مريم خباز

قبض هاي مشترك آب و گاز در آپارتمان ها هميشه مي تواند دردسرساز باشد چون در آنها دقيقا معلوم نمي شود كه سهم هر واحد چه ميزان است: براي همين ساكنان هر كدام از واحدها با توسل به ظن و گمان، حدس مي زنند كه برخي ها بيشتر از ديگران آب و گاز مصرف مي كنند.
    بعد از هدفمندي يارانه ها و گران شدن نرخ حامل هاي انرژي اين اختلافات در آپارتمان ها شدت گرفته و برخي اختلافات را به درگيري و نزاع كشانده چرا كه هنور آپارتمان نشين ها نتوانسته اند در اين زمينه به توافق برسند. البته در برخي آپارتمان ها تقسيم مبلغ قبوض به تعداد اعضاي ساكن در ساختمان يا تقسيم بندي براساس تعداد واحد، ملاك عمل قرار مي گيرد ولي با وجود اين هنوز هم كساني هستند كه معتقدند اين روش ها نمي تواند كاملاعادلانه باشد. اين در حالي است كه عده اي بر اين باورند كه چون در طول روز ساعات كمي را در آپارتمانشان حضور دارند و وقتي نيز كه در واحدشان هستند از آب و گاز كمي استفاده مي كنند و مثل ساير واحدها مهمان هم ندارند در پرداخت قبوض مشترك حق شان ضايع مي شود. البته هيچ كدام از اين استدلالات از نظر قوانين آپارتمان نشيني موجه نيست چون قانون، ملاك ثابتي را تعيين كرده كه چه قبل از قانون هدفمندي و چه بعد از آن قابل استناد است.
    قانون مي گويد براي پرداخت سهم هر واحد از مبلغ قبوض مشترك بايد مساحت هر واحد ملاك قرار بگيرد به طوري كه اگر مساحت يك واحد در آپارتمان 2 برابر مساحت ساير واحدهاست مالك يا مستاجر واحد بزرگ تر بايد 2 برابر سهم ديگران، هزينه آب و گاز را بپردازد؛ اين مساله در مورد هزينه شارژ ساختمان هم صدق مي كند. البته قوانين امور املاك و عقد اجاره تاكيد دارد كه علاوه بر مساحت، توافق شركاي ساختمان نيز مي تواند ملاك تقسيم بندي هزينه قبوض باشد يعني آنها مي توانند يا تعداد واحدها يا تعداد استفاده كنندگان را ملاك اين تقسيم بندي قرار دهند. بنابراين توافق اعضاي ساختمان در مورد پرداخت قبوض و هزينه شارژ قسمت هاي مشترك معتبر است اما اگر مالكان چنين توافقي نداشته باشند و حتي اگر فقط يك نفر مخالف وجود داشته باشد، سهم هر يك از مالكان يا استفاده كنندگان (مثل مستاجر) از هزينه هاي مشترك آن قسمت كه ارتباطي به ميزان مساحت و زيربنا ندارد (مانند هزينه هاي سرايداري، نگهبان، متصدي، آسانسور، باغبان، تزئينات قسمت هاي مشترك) به طور مساوي بين مالكان و مستاجران مستقر در ساختمان تقسيم مي شود.
    
    هزينه هاي مشترك؛ مديران و مالكان
    هزينه هاي مشترك را بايد پرداخت، قانون نيز هيچ عذر و بهانه اي را براي امتناع از پرداخت اين هزينه ها نمي پذيرد، اما در آپارتمان ها اين موضوع نيز گاهي موجب ايجاد تنش و اختلاف مي شود. اين هزينه هاي مشترك از يك آپارتمان به آپارتمان ديگر نيز متغير است به طوري كه بعضي ساختمان ها تنها قبوض مشترك و هزينه نظافت راه پله ها را دارند و بعضي آپارتمان ها هزينه هايي چون هزينه هاي چاه آب، پمپ، منبع آب، مركز حرارت و تهويه، رختشويخانه، تابلوهاي برق، كنترل ها، تلفن مركزي، انبار عمومي ساختمان، اتاق سرايدار، آسانسور، چاه هاي فاضلاب، گذرگاه هاي شوت زباله، زنگ اخبار و شيرهاي آتش نشاني.
    اما امكانات مشترك يك ساختمان هر اندازه كه باشد تفاوتي در نحوه پرداخت و لزوم آن ندارد بلكه فقط بايد از قبل وظيفه مالكان، مستاجران و مدير ساختمان معين شده باشد.
    به اين ترتيب اگر در قرارداد اجاره، پرداخت هزينه هاي مشترك بر عهده مالك باشد و مالك از پرداخت آن خودداري كند، مستاجر مي تواند از محل اجاره بها هزينه ها را بپردازد و اگر در قرارداد اين هزينه ها بر عهده مستاجر باشد، مدير ساختمان از او مطالبه مي كند و در صورت خودداري به مالك اصلي رجوع مي كند. پس در بحث هزينه هاي مشترك آپارتمان ها و اين كه بر چه مبنايي تعيين مي شوند و آيا قابل اعتراض هستند، گفته مي شود تعيين نحوه محاسبه هزينه هاي مشترك قبل از هر چيز به اراده و تصميم اهالي ساختمان برمي گردد كه مي توانند آن را به هر نحوي تعيين كنند، اما اگر ساكنان روش خاصي براي اين كار تعيين نكرده اند تعيين سهم هر يك از مالكان و استفاده كنندگان از هزينه هاي مشترك به 2 روش انجام مي شود.
    نكته: براي پرداخت سهم هر واحد از مبلغ قبوض مشترك بايد مساحت هر واحد ملاك قرار بگيرد به طوري كه اگر مساحت يك واحد در آپارتمان 2 برابر مساحت ساير واحدهاست مالك يا مستاجر واحد بزرگ تر بايد 2 برابر سهم ديگران، هزينه آب و گاز را بپردازد
    در روش اول آن بخشي كه با مساحت زيربناي قسمت اختصاصي ارتباط دارد مثل آب، گاز، گازوئيل، آسفالت پشت بام و... به نسبت مساحت واحد به مجموع مساحت قسمت هاي اختصاصي ساختمان محاسبه مي شود و در روش دوم ساير مخارجي كه ارتباطي به ميزان مساحت زيربنا ندارد مثل هزينه هاي مربوط به سرايدار، نگهبان، متصدي آسانسور، هزينه نگهداري شوفاژخانه و تاسيسات، تزئينات قسمت هاي مشترك ساختمان، نظافت محوطه و... به طور مساوي محاسبه مي شود. اما در هر صورت اگر هر يك از واحدها در مورد سهميه يا ميزان هزينه مربوط به سهم خود معترض باشند مي توانند به مدير ساختمان مراجعه و تقاضاي رسيدگي كنند و در صورت رد اعتراض يا ترتيب اثر ندادن به اعتراض به دادگستري مراجعه كنند.
    در اين ميان عده اي اين سوال را مي پرسند كه اگر مالك يا مستاجري از پرداخت هزينه هاي مشترك ساختمان امتناع كرد مدير تا چه حدي اختيار دارد و آيا مي تواند آب، برق يا گاز و... اين واحدها را قطع كند؟ كه قانون امور املاك و عقد اجاره پاسخ مي دهد در صورت خودداري مالك يا مستاجر از پرداخت سهم خود در گام نخست بايد مراتب را به وسيله اظهارنامه با ذكر مبلغ بدهي و صورت ريز آن به اين فرد ابلاغ و هزينه ها را مطالبه كند. اما اگر ظرف مدت 10 روز از تاريخ ابلاغ اظهارنامه بدهي پرداخت نشد مدير مي تواند از دادن خدمات مشترك مثل شوفاژ، تهويه مطبوع، آب گرم و... خودداري كند اما اگر اين كار امكانپذير نباشد مثلاهر يك از مالكان كنتور آب مستقل داشته يا آب گرم و مخزن مستقل داشته باشند يا قطع آن خدمات در فرد خاطي اثرگذار نباشد، مدير مي تواند به دادگاه شكايت كند. دادگاه به چنين شكاياتي خارج از نوبت رسيدگي مي كند و واحد بدهكار را از دريافت خدمات دولتي كه به مجموعه ارائه مي شود، محروم مي كند و تا 2 برابر مبلغ بدهي، اين فرد را جريمه خواهد كرد. البته مالك يا مستاجر هم حق دارد به نظر مدير ساختمان و هزينه هاي او معترض شود و ظرف مدت 10 روز از تاريخ اظهارنامه به دادگاه شكايت كند.
    
    مدير ساختمان تا چه حدي اختيار دارد؟
    مديران بعضي آپارتمان ها خيلي منفعلانه با موضوعات ساختمان برخورد مي كنند و درست مثل اين كه باري اضافه به اجبار روي دوششان گذاشته شده باشد، از سر و سامان دادن به اوضاع طفره مي روند.
    در مقابل عده اي نيز اوضاع را بسيار سختگيرانه پيگيري مي كنند و در اين ميان برخي هم بيشتر از حدود اختيارات قانوني شان تصميم گيري مي كنند، ولي وقتي فردي به عنوان مدير يك ساختمان انتخاب مي شود، به صورت خودكار وظايفي برعهده اش قرار مي گيرد كه نه بايد نسبت به آنها بي اعتنا باشد و نه مي تواند بيشتر از حد حيطه وظايفش
    عمل كند.
    معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه توضيح مي دهد مدير آپارتمان، مسوول حفظ و اداره ساختمان است و تصميم هاي مجمع عمومي را اجرا مي كند. مدير براي مدت 2 سال انتخاب مي شود كه ممكن است مجمع او را براي سال هاي بعد هم انتخاب كند. مجمع عمومي علاوه بر تعيين هيات مديره، يك خزانه دار نيز انتخاب مي كند كه نسبت به تنظيم هزينه و درآمد و گزارش به مجمع اقدام مي كند.
    هيات مديره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش سوزي بيمه كند و هزينه بيمه را بين شركا تقسيم كند، چون در صورت بيمه نكردن ساختمان، هنگام بروز آتش سوزي هيات مديره مسوول جبران خسارت ها خواهد بود.
    
    قبوض مشترك را اينگونه تقسيم كنيد / افزايش نرخ آب، برق و گاز، مشکلات آپارتمان نشيني را دوچندان کرده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3173 به تاريخ 19/4/90، صفحه 14 (حقوق)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1971 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  اينجا زندان، بند نسوان / شمار زنان زنداني جرايم غيرعمد درحال افزايش است
مريم خباز، جام جم 30/1/96
مشاهده متن    
  مقابله با فقر با پروفسورحيوانات / اين مرد، يك الگوي تمام عيار اقتصاد مقاومتي است
مريم خباز، جام جم 28/1/96
مشاهده متن    
  ضمانت بازي / گزارشي از شيوه جديد دلالي در جامعه
مريم خباز، جام جم 23/1/96
مشاهده متن    
  كليه ام براي تو / دلال كليه اي كه اهداكننده شد
مريم خباز، جام جم 21/1/96
مشاهده متن    
  عبور از زندگي جهنمي / گزارش جام جم از كارخانه اي كه فقط نجات يافتگان از اعتياد را مي پذيرد
مريم خباز، جام جم 16/1/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه راهبردهاي آموزش در علوم پزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، خرداد و تير 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است