|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/4/30: «آقاي گل ها»ي ليگ، قربانيان تيم ملي!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6999
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4845 30/4/90 > صفحه 14 (ورزشي) > متن
 
      


«آقاي گل ها»ي ليگ، قربانيان تيم ملي!كارلوس كروش، سرمربي پرتغالي تيم ملي فوتبال در آخرين فهرستي كه پس از اردوي اتريش منتشر كرد، جايي براي بهترين گلزن ليگ برتر فوتبال ايران در نظر نگرفت. رضا نوروزي، مهاجم تيم فولاد خوزستان با وجود شايستگي هايي كه از خود نشان داد نتوانست سرمربي تيم ملي را متقاعد كند كه در جمع اردونشينان بازي دوستانه مقابل ماداگاسكار و نيز دو مسابقه رفت و برگشت برابر مالديو در راه انتخابي 2014 حضور داشته باشد. نوروزي بدين ترتيب به سرنوشت اغلب مهاجماني دچار شد كه پيشتر آقاي گلي ليگ برتر را تجربه كرده بودند اما اين مهم به كام برترين گلزن هر دوره شيرين نماند و آنها را تلخ كام كرد.
    سرمربيان تيم ملي براساس يك سنت نانوشته به آقاي گل ها اعتماد ندارند. در اين بين علي دايي فقط يك استثنا بود اما هر بار كه يك مهاجم ايراني در تاريخ ليگ برتر بيشترين گل را در طول فصل به ثمر رسانده، عاقبت خوبي در تيم ملي نداشته است. اكنون آقاي گل ليگ دهم نيز به چنين سرنوشتي گرفتار شده است.
    البته سرمربي تيم ملي اين موضوع كه كاملاً نوروزي را كنار گذاشته، رد مي كند و در توضيح دليل كشيدن قلم قرمز روي نام مهاجم تيم فولاد گفته كه فقط براي اين مقطع چنين تصميمي گرفته و درهاي تيم ملي به روي اين بازيكن و ساير مهاجمان بسته نيست.
    اين اتفاق در حالي رخ داده است كه بهترين گلزن فصل ايران در اردوي اتريش چندان هم بد كار نكرد و حتي در آخرين مسابقه تداركاتي مقابل تيم سوئيسي كه ايران با يك گل عقب بود يك گل زد و يك پاس گل هم داد با اين حال كارلوس كروش اين مهاجم را در فهرست 24 نفره اش جاي نداد. اما سه مهاجم را برگزيد كه هيچ كدام از آنها در طول فصل به اندازه تعداد انگشتان دو دست هم گلزني نكرده بودند.
    در فهرست مهاجمان كنوني مدنظر كادر فني تيم ملي كريم انصاري فرد با 20 گل زده بهترين آمار را در اختيار دارد كه او در ليگ دهم سومين گلزن فصل شد. مهرداد اولادي و سعيد دقيقي كه هر كدام 14گل به ثمر رسانده بودند هم مدنظر سرمربي تيم ملي قرار گرفتند. هادي نوروزي، محمد قاضي و محمد رضا خلعتبري هيچ كدام حتي به مرز 10 گل نرسيدند و تعداد گل هايشان تك رقمي بود اما در اردوي تيم ملي حضور دارند كه در اين بين شرايط خلعتبري به عنوان يك بازيكن تكنيكي و موثر با بقيه متفاوت است و كمتر مربي اي با توجه به كيفيت بالاي مهاجم كنوني الغرافه، حاضر است او را در تركيب اصلي قرار ندهد.
    
    بي اعتمادي به بهترين ها
    قرباني شدن آقاي گل ها در تيم ملي از سالها قبل شكل جدي تري به خود گرفته است. آمارها نشان داد، مهاجماني كه چارچوب دروازه را در طول فصل بهتر از بقيه شناخته اند به همان ميزان شانس خود را در تيم ملي از دست داده اند. اين موضوعي نيست كه آن را به غرض ورزي مربيان نسبت داد چرا كه تقريباً مدعيان گلزني در طول فصل و صاحب كفش طلايي به طور متناوب تغيير كرده اند اما از بد روزگار هر بار سرمربيان تيم ملي آنها را در پازل تاكتيكي خود جاي نداده اند و در دفاع از تصميم خود گفته اند سبك بازي بهترين مهاجم ليگ با تاكتيك هاي آنها همخواني ندارد.
    از همايون شاهرخي گرفته تا برانكو و اكنون كارلوس كروش چنين دفاعيه اي را بيان داشته اند. اين در حالي است كه مهاجمان گل نزن كه اتفاقاً در تيم ملي هم «چارچوب شناس» نبوده اند از جايگاه ويژه اي برخوردار هستند.
    اين موضوع اگرچه در مورد همه بازيكنان و تمام ادوار قطعيت پيدا نمي كند اما آمارها بيانگر قرباني شدن بهترين گلزنان ليگ برتر در طرح هاي تاكتيكي سرمربيان تيم ملي هستند. در دوره اول ليگ برتر رضا عنايتي خود را در تيم ابومسلم به عنوان يك گلزن قهار نشان داد و در پايان فصل نيز با به ثمر رساندن 17 گل عنوان آقاي گل نخستين دوره ليگ حرفه اي ايران را به خود اختصاص داد.
    عنايتي در ليگ 12 تيمي برتر هفت گل خود را فقط در مسابقه پاياني مقابل نماينده گيلان به ثمر رساند. اما به هر صورت بهترين گلزن ليگ شد و البته جايي هم در تيم ملي پيدا نكرد.
    آن روزها با وجود مهاجماني مثل دايي و هاشميان شايد به مربيان ملي بايد حق داد كه از انتخاب بهترين گلزن فصل نيز چشم پوشي كنند. دوره دوم ليگ برتر با آقاي گلي ادموند بزيك همراه شد. مهاجم پرسپوليس كه به سپاهان نقل مكان كرده بود در جمع زردپوشان خوش درخشيد و يا 13 گل بالاتر از تمام گلزنان ايستاد. اما او هم در تيم ملي جايي نداشت.
    در دوره سوم ليگ برتر كه تعداد تيم ها افزايش يافته بود و علي دايي هم به ليگ ايران بازگشت اين مهاجم در پيشاني خط حمله پرسپوليس 16 گل به ثمر رساند و در شرايطي كه قرمزها با وينكو بگوويچ روزهاي خوبي را سپري نكردند بهترين گلزن ليگ برتر شد. سرنوشت دايي با بقيه فرق مي كرد.
    او مرد اول تمام انتخاب هاي برانكو ايوانكوويچ بود. حتي در زماني كه هاشميان در كورس آقاي گلي بوندس ليگا قرار داشت نيز برانكو بر انتخاب دايي تاكيد داشت و اين بار كه آقاي گل ليگ برتر شده بود ديگر جاي حرف و حديثي را باقي نگذاشت. پيوستن رضا عنايتي به استقلال در ليگ چهارم با تداوم درخشش اين مهاجم مشهدي در تيم جديدش همراه شد و او اين بار با 21 گل توانست بهترين گلزن ليگ برتر شود اما فقط به اردوهاي ملي دعوت شد تا دست كم جلوي انتقادها گرفته شود.
    عنايتي يك فصل بعد و در دوره پنجم نيز 21 گل زد و ضمن به ثبت رساندن يك ركورد جديد، آقاي گل ليگ برتر شد. با اين حال در تيم ملي فرصت عرض اندام پيدا نكرد. اين اتفاق در شرايطي رخ داده بود كه دايي در پايان راه قرار داشت و شديدترين انتقادها نسبت به حضورش در تيم ملي مطرح بود. اما ظاهراً مرغ برانكو ايوانكوويچ سرمربي تيم ملي يك پا داشت. عنايتي در دوره قلعه نويي مهاجم اول تيم ملي شد اما آنقدر پشت خط ماند و به ليگ امارات هم كوچ كرد تا ديگر فروغ لازم را نداشته باشد.
    آقاي گل بعدي ليگ مهدي رجب زاده مهاجم ذوب آهن بود كه به اتفاق عرفان اولروم مشتركاً با 17 گل درصدر جدول ايستاد. اما وي هم در دوره قلعه نويي چندان به بازي گرفته نشد. اين سرنوشت براي هادي اصغري و محسن خليلي كه با 17 گل در دوره هفتم آقاي گل شدند تكرار شد.
    اصغري كاملاً به بازي گرفته شد اما خليلي در اوج بدشانسي رباط صليبي پاره كرد و ديگر به روزهاي اوجش بازنگشت. در دوره هشتم ليگ برتر نيز آرش برهاني 21 گل زد و بهترين مهاجم شناخته شد اما نه علي دايي و نه مربي ديگري در تيم ملي به اين مهاجم استقلال اعتقادي نداشتند.
    برهاني آنقدر نوسان دارد كه اعتماد به او براي هر مربي يك ريسك بزرگ است. در دوره نهم عنوان آقاي گلي به عمادرضا (19 گل) رسيد و فصل قبل هم رضا نوروزي 24 گل زد و يك حد نصاب تازه را هم به ثبت رساند ولي او نيز قرباني آقاي گلي شده است.
    
    «آقاي گل ها»ي ليگ، قربانيان تيم ملي!
    


 روزنامه ايران، شماره 4845 به تاريخ 30/4/90، صفحه 14 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 163 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جوشكاري
متن مطالب شماره 90، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است