|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 90/5/3: رماتيسم مفصلي و راه هاي درمان آن
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3129
يكشنبه دوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1302 3/5/90 > صفحه 10 (سلامت) > متن
 
      


رماتيسم مفصلي و راه هاي درمان آن
مصاحبه با دكتر احمدرضا جمشيدي

نويسنده: شيوا بامداد

شايد در طول روز به اين حالت دچار شده باشيد كه در ناحيه زانو يا دست هايتان احساس خستگي و سستي كنيد. بايد بدانيد رماتيسم مفصلي، بيماري است كه در ابتدا نشانه هاي كوچكي از درد در نواحي دست يا پا و مفاصل دارد اما به مرور زمان اين درد جزيي به معضلي بزرگ تر تبديل مي شود. آقاي دكتر احمدرضا جمشيدي فوق تخصص و رماتولوژي و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران و همچنين رييس مركز تحقيقات رماتولوژي ما را با توضيحات كاملي درباره رماتيسم مفصلي راهنمايي مي كند. با ما در خواندن مطالب زير همراه شويد تا جواب سوالات تان را بگيريد.
    
    رماتيسم مفصلي چيست؟
    بيماري رماتيسم مفصلي يا در اصطلاح آرتريت روماتوييد در ميان بيماري هاي رماتيسمي تقريبا جزو شايع ترين بيماري هاي التهابي رماتيسمي است. به طور كلي بيماري هاي رماتيسمي را به دو دسته تقسيم مي كنيم. بيماري هاي مكانيكي و بيماري هاي التهابي. در مورد بيماري مكانيكي ناراحتي هايي مثل آرتروز، كمردرد و چنين نمونه هايي در اين دسته نام برده مي شوند و رماتيسم مفصلي يا آرتريت روماتوييد نيز سر دسته بيماري التهابي قرار دارند. شيوع اين بيماري در دنيا حدود يك درصد كل جمعيت اعلام شده و بر اساس مطالعاتي كه در مركز تحقيقات رماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شده شيوع اين بيماري در ايران 35 درصد ذكر شده است كه تقريبا نسبت به آمار در كل دنيا در رده پايين ترين قرار داديم و با ديگر كشورهاي شرقي مثل هندوستان در يك سطح هستيم.
    
    علايم رماتيسم مفصلي چه مواردي هستند؟
    همان طور كه اشاره كرديم اين بيماري جزو بيماري هاي التهابي رماتيسمي محسوب مي شود و درد و تورم در مفاصل كوچك شروع مي شود. معمولااين درگيري به صورت درد قرينه در مفاصل دو دست ايجاد مي شود. اين درد در مفاصل كوچك شامل مفاصل بين انگشتي مچ، دست، آرنج و انگشتان پا شروع مي شود و به تدريج مي تواند به تمام بدن گسترش پيدا كند و در نتيجه باعث تورم و درد در اين نواحي شود و به كمر، لگن و زانو نيز سرايت پيدا مي كند. يكي از خصوصيت هاي اين بيماري اين است كه بيمار با خشكي صبحگاهي و احساس درد روبه رو شده؛ يعني وقتي بيمار از خواب بيدار مي شود نمي تواند به راحتي مفاصل اش را تكان دهد و احساس سفتي و خشكي شديد در اين نواحي مي كند كه ممكن است تا يك ساعت بعد هم طول بكشد. معمولابيماران به همراه اين بيماري احساس ضعف و خستگي و همچنين دردهاي عضلاني هم مي كنند.
    
    رماتيسم مفصلي بيشتر افراد را در چه گروه سني اي درگير مي كند؟
    شايع ترين سن شيوع اين بيماري دوره جواني تا ميانسالي است، اما بايد به اين نكته مهم نيز اشاره كنيم كه رماتيسم مفصلي حتي در بين كودكان هم اتفاق مي افتد كه آن را رماتيسم مفصلي نوجوانان مي ناميم كه معمولادر افراد بسيار جوان و حتي كودكان نيز ديده مي شود. البته به طور كلي در همه سنين رماتيسم مفصلي ديده مي شود اما شايع ترين سن همان دوران ميانسالي است و در افراد بالاي 50 يا 60 سال، كمتر شاهد شروع بيماري رماتيسم مفصلي هستيم.
    
    دليل اصلي رماتيسم مفصلي چه چيزي است؟
    در اينجا مي توان گفت كه علت اصلي اين بيماري موضوع ژنتيكي است. در حقيقت در زمينه ژنتيكي سيستم ايمني بدن نسبت به محرك هاي خاصي كه از محيط مي گيرد پاسخ نامناسب مي دهد. سيستم ايمني به طور خودكار عليه عوامل خارجي واكنش نشان مي دهد و ميكروب، ويروس و نظير اين عوامل خارجي را از بدن دفع مي كند، در مورد بيماران رماتيسمي سيستم بدني آنها دچار نقصي مي شود كه نمي تواند عوامل خارجي را به خوبي تشخيص دهد. بنابراين وقتي عوامل خارجي مثل ويروس و ميكروب حتي استرس يا هر عامل ديگري وارد بدن فرد مي شوند، سيستم ايمني به طور طبيعي مي خواهد به چنين عواملي واكنش نشان دهد اما به طور همزمان به يك سري عوامل خودي كه به طور مشخص در بيماري رماتيسم مفصلي مزمن بافت هاي مفاصل هستند برخورد مي كند و براي آنها ايجاد مشكل مي كند.
    
    درمان رماتيسم مفصلي به چه صورت است؟
    اشاره به اين نكته بسيار مهم است كه بيماران در چنين مواردي حتما بايد به متخصص روماتولوژي يا حداقل متخصص داخلي مراجعه كنند و با توجه به تشخيص آنها از داروهاي موردنياز استفاده كنند. داروهاي مختلفي در اين زمينه تجويز مي شود. داروهاي تنظيم كننده سيستم ايمني يكي از داروهايي هستند كه براي رماتيسم مفصلي به كار مي رود. يكي از اين داروها هيدروكسيدكلروكين يا كلروكين نام دارد كه البته اين دارو براي درمان مالاريا استفاده مي شود؛ اما تحقيقات نشان داده كه اين دارو باعث تنظيم سيستم ايمني بدن در بيماران رماتيسمي نيز مي شود. استفاده از كورتون به ميزان و دز پايين پيشنهاد مي شود و در كنار آن داروهاي ديگري مثل پتروتكلساد نيز توصيه مي شود البته اين دارو براي درمان سرطان نيز به كار مي رود اما براي بيماران رماتيسم مفصلي نيز در دزهاي خيلي پايين و به صورت مصرف هفتگي تجويز مي شود.
    
    تغذيه و رژيم هاي غذايي چه تاثيري روي بيماران رماتيسم مفصلي دارد؟
    اين سوال خوبي است چون خيلي از بيماران از ما مي پرسند كه چه غذاهايي براي ما خوب است اما بايد بگويم در اصل خود غذا در اين موضوع تاثير ندارد البته به جز روغن كبد ماهي كه در بهبود وضعيت بيماري موثر است. از سوي ديگر خود بيماري رماتيسم مفصلي و عوارض دارويي كه دارد، ممكن است مشكلاتي را براي بيمار ايجاد كند. براي مثال بيماري كه از كورتون استفاده مي كند، ممكن است افزايش قند پيدا كند؛ بنابراين در چنين مواردي توصيه مي كنيم از خوردن قند بيش از حد اجتناب كنند يا در مواردي مصرف دارو باعث افزايش فشار خون بيماران مي شود بنابراين به آنها توصيه مي كنيم كمتر از نمك استفاده كنند. بايد اين مساله را هم اضافه كنم كه در مواردي بيماران در اثر مصرف دارو يا خود بيماري دچار ضعف يا پوكي استخوان مواجه مي شوند، بنابراين استفاده از ويتامين ها، مكمل هاي غذايي، لبنيات و مواد غذايي كه حاوي كلسيم هستند مثل ماهي كه داراي ويتامين «D» نيز هست را تاكيد مي كنيم.
    
    آيا درست است كه سيگار روند بيماري را بدتر مي كند؟
    مصرف سيگار يكي از علل اصلي پيشرفت بيماري رماتيسم مفصلي است. همانطور كه مي دانيد همه كساني كه زمينه ژنتيكي دارند، به رماتيسم مفصلي مبتلانمي شوند اما در مورد كساني كه زمينه ژنتيكي مثبت دارند، وقتي سيگار مصرف مي كنند احتمال ابتلابه بيماري رماتيسم مفصلي در آنها چندين برابر مي شود. با توجه به آزمايش هايي كه در اين رابطه صورت گرفته، رابطه علت و معلولي سيگار با بيماري رماتيسم ثابت شده است؛ بنابراين به افرادي كه به صورت ژنتيكي زمينه مساعدي يا سابقه خانوادگي براي اين بيماري دارند، تاكيد مي كنيم از مصرف سيگار پرهيز كنند.
    
    آيا حركات ورزشي براي بيماران رماتيسم مفصلي مناسب است؟
    از آنجا كه بعد از مرحله حاد بيماري رماتيسم مفصلي منجر به تغيير شكل و بدفرمي مفصل ها مي شود، تمرينات ورزشي بايد زيرنظر فيزيوتراپ يا پزشك مربوطه انجام شود. پياده روي براي بيماراني كه دچار پوكي استخوان شده اند، بسيار مفيد است؛ البته اگر رماتيسم جزو دسته التهابي باشد، از آنجا كه مفاصل متورم مي شود يا آب مي آورند، حركات ورزشي سنگين اصلامجاز نيست بلكه حركات ورزشي كه در اصطلاح به آن محدوده حركت مي گوييم و بيشتر به صورت نرمش هستند، توصيه مي شود. بيماري رماتيسم مفصلي اگر در مرحله حاد نباشد، ورزشي مثل شنا نيز مي تواند مفيد واقع شود.
    
    رماتيسم در اطفال هم به وجود مي آيد؟
    خوشبختانه حدود سه سال است كه رشته روماتولوژي اطفال در ايران راه اندازي شده است ولي از آنجا كه تعداد آنها به حدي نيست كه تمام بيماران را تحت پوشش قرار دهند، به والديني كه كودكان شان دچار اين بيماري شده اند، پيشنهاد مي كنيم در صورت بروز علايم به روماتولوژيست يا متخصص اطفال مراجعه و كودك شان را تحت نظر چنين متخصصاني درمان كنند.
    
    و حرف آخر؟
    بيماري رماتيسم مفصلي، بيماري اي است كه بايد به آن توجه بسياري شود، چون در صورت عدم درمان باعث تخريب و تغيير شكل خاص مي شود؛ بنابراين درمان در اين نوع بيماري از اهميت ويژه اي برخوردار است. بايد توجه داشته باشيد كه در صورت بروز هرگونه علايم به متخصص روماتولوژي يا متخصص داخلي مراجعه و درمان را تحت نظر آنها شروع كنيد. قطع ناگهاني درمان باعث عود بيماري و پيشرفت آن شده و در نتيجه درمان بيماري نيز سنگين تر مي شود، البته با توجه به آنچه در چند سال اخير ديده شده، عوارض بيماري رو به كاهش است.
    رماتيسم مفصلي و راه هاي درمان آن / مصاحبه با دكتر احمدرضا جمشيدي
    


 روزنامه شرق ، شماره 1302 به تاريخ 3/5/90، صفحه 10 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 716 بار
    آثار ديگري از "شيوا بامداد"

  تك فرزندي خوب است يا بد؟ / گفت وگو با نسيم رضوي كارشناس ارشد روان شناسي
شيوا بامداد، شرق 14/1/91
مشاهده متن    
  چگونه فرزندتان را به درس خواندن تشويق كنيد؟ / گفت وگو با نسيم رضوي كارشناس ارشد روان شناسي
شيوا بامداد، شرق 26/10/90
مشاهده متن    
  چگونه بيماري هاي تيروييد را تشخيص دهيم؟ / گفت وگو با دكتر اكبر سلطاني فوق تخصص غدد
شيوا بامداد، شرق 19/10/90
مشاهده متن    
  گوش پاك کن چه خطري براي گوش ها دارد / گفت وگو با دكتر علي شيرازي متخصص گوش و حلق و بيني
شيوا بامداد، شرق 5/10/90
مشاهده متن    
  چه محيطي براي درس خواندن كودكان مناسب است؟ / گفت وگو با نسيم رضوي
شيوا بامداد، شرق 5/10/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Biolmpacts
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است