|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم90/7/21: بازگشت كلاس ششم به مقطع ابتدايي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4875
چهارشنبه بيست و هشتم تير ماهخدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3250 21/7/90 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


بازگشت كلاس ششم به مقطع ابتدايي
با تصويب نهايي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، از سال آينده نظام آموزش 6 ،3،3 مي شود

نويسنده: كتايون مصري

كلاس ششم ابتدايي از سال تحصيلي آينده به دوره ابتدايي اضافه مي شود، در حالي كه هنوز نحوه اجراي نظام 6 ،3،3 در تمام پايه ها مشخص نيست و مدارس ابتدايي از سازوكار افزايش يك سال به اين دوره بي اطلاعند.
    در حالي كه بازگشت ششم ابتدايي به دبستان ها 22 سال قبل نيز در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح شده بود، سرانجام با تدوين سند تحول نظام آموزش در دو دهه اخير، اين شورا مهر امسال و در جلسه اخير خود، به حذف كامل پيش دانشگاهي و 6 ساله شدن دوره ابتدايي راي داد.
    در حال حاضر نظام 6 ساله ابتدايي ، 3 ساله متوسطه اول و 3 ساله متوسطه دوم در 123 كشور دنيا اجرا مي شود.
    ابراهيم سحرخيز، معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش در اين باره به ايسنا اعلام كرد: در سال تحصيلي 92ـ91 پايه ششم ابتدايي را در كشور تجربه خواهيم كرد و كتاب هاي درسي در پايه اول و ششم ابتدايي با همين رويكرد تدوين مي شود.
    اين خبر در حالي اعلام شده كه مهدي نويدادهم، دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش ديروز خبر داد كه نحوه اجراي نظام آموزشي 3،6 ،3 و اين كه آيا در همه پايه هاي تحصيلي اجرا شود، هنوز مشخص نيست.
    نويد ادهم با بيان اين كه نظام آموزشي جديد قطعا در سال آينده اجرا مي شود، گفت: بزودي مشخص خواهيم كرد كه چه گروهي از دانش آموزان مشمول اين طرح شوند.
    دبير شوراي عالي آموزش و پرورش درباره تغيير كتاب هاي درسي گفت: از سال آينده در هر سال تحصيلي كتاب هاي درسي دو پايه تغيير پيدا مي كند.
    به گفته نويد ادهم، تصويب سند برنامه درسي ملي كه شامل تغيير كتاب هاي درسي مي شود، نيازي به بررسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي ندارد و تنها در شوراي عالي آموزش و پرورش بررسي مي شود.
    
    نگراني والدين
    برخي بازگشت كلاس ششم ابتدايي به نظام آموزش و مدارس ابتدايي را به دوران پيش از انقلاب نسبت مي دهند؛ به روزهايي كه از پيش دانشگاهي و نظام جديد و قديم خبري نبود و كلاس 12 ديپلم محسوب مي شد و كلاس 9 يا همان سيكل براي خودش اعتباري داشت. برخي والدين هم تغيير نظام آموزش و 6 ساله شدن دبستان را آزمون و خطايي ديگر در دبستان ها عنوان مي كنند كه مانند پيش دانشگاهي ممكن است روزي دوباره حذف شود، يا عده اي ديگر از نبود محتواي آموزش و معلم متخصص دبستاني در دوره ابتدايي براي حضور در كلاس هاي ششم ابتدايي نگرانند مانند رئيس كميسيون آموزش مجلس كه پيش از اين گفت هيچ دليل قانع كننده اي براي 6 ساله شدن دوره ابتدايي وجود ندارد مركز پژوهش هاي مجلس نيز اين طرح را داراي ايراداتي مي داند كه بايد رفع شود.علي عباسپورتهراني، رئيس كميسيون آموزش مجلس در اين باره مي گويد: نگراني اين است كه آموزش و پرورش كه در آستانه تحول بنيادين در اين وزارتخانه است با اجرا كردن اين طرح كه كار بزرگي است از اصل تحول، باز بماند و نتواند آن را اجرا كند.
    گفته مي شود كميسيون آموزش مجلس نيز از وزارت آموزش و پرورش خواسته كه اجراي نظام 6،3،3 را متوقف كند اما دبيركل شوراي عالي انقلاب فرهنگي معتقد است كه سال ها روي سند تحول اين نظام كار شده و آنچه به نتيجه رسيده حاصل تلاش ده ها صاحب نظر در حوزه آموزشي است.
    از سوي ديگر محمد بناييان سفيد، مشاور وزير آموزش و پرورش اطمينان دارد كه نظام آموزش به خاطر بهره هوشي دانش آموزان ايراني بايد متحول شود.
    وي مي گويد: تاكنون ساختار و محتواي نظام آموزشي ما براساس الگوي غرب و كشور فرانسه بوده و بعد از انقلاب نيز تنها اصلاحاتي روي آن انجام شد كه كافي نبود تا اين كه فلسفه تربيت عمومي در جمهوري اسلامي ايران و فلسفه تعليم و تربيت در آموزش و پرورش به شكل جداگانه تدوين شد و براساس آن سند راهبردي را نيز تدوين كرده ايم.
    
    فرصتي براي شناسايي استعدادها
    فاطمه قربان، معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش درباره تحول نظام آموزش كه از سال آينده، اولين قدم آن با 6 ساله شدن دوره ابتدايي برداشته مي شود، مي گويد: ما براي اجراي سند تحول نظام آموزش، آمادگي كامل داريم.
    وي توضيح مي دهد: از نظر قانوني دوره لازم التعليم 6 سال تا 12 سال تمام است و 4 و 5 سال تمام ها پيش دبستاني محسوب مي شوند.
    بنابراين دوره ابتدايي قرار است از 6 سال تمام آغاز شود و پيش دبستاني جزو سال هاي دبستان محسوب نمي شود.وي توجه به بحث تربيت را در نظام 6،3،3 قوي تر از گذشته ارزيابي مي كند و مي گويد: به همين دليل تعداد سال هاي دوره ابتدايي با متوسطه برابر شده تا اهميت اين دوره افزايش يابد؛ چون ما به اين نتيجه رسيديم كه اگر انسان مولد تربيت كنيم بايد به دوره ابتدايي توجه ويژه داشته باشيم.معاون ابتدايي با تاكيد بر اين كه با افزايش يك سال به دوره ابتدايي فرصت بيشتري براي شناسايي استعدادهاي كودكان داريم، اضافه مي كند: اين تغيير براي توجه به دبستان ها ضروري است.
    
    محتواي آموزش كلاس ششم در دست تدوين
    اما اين كه قرار است كلاس ششم ابتدايي چه تفاوتي با سال اول راهنمايي داشته باشد هنوز روشن نيست. اين نحوه اطلاع رساني حتي در بين اولياي دانش آموزان و معلمان اين دوره منجر به طرح پرسش هايي شده است.
    اعظم كياني، مدير يك دبستان غيردولتي در منطقه 6 تهران مي گويد: با وجودي كه مسوولان وزارتخانه تلاش مي كنند كه اطلاعات نادرست درباره تغيير نظام آموزش منتشر نشود ، به همين دليل از ارائه جزئيات در اين باره خودداري مي كنند، اما چون مردم نسبت به اين گونه اخبار بسيار حساس هستند و بيش از 5 ميليون دانش آموز و خانواده هايشان را در دوره ابتدايي شامل مي شود، اطلاعات ضدونقيض به سرعت انتشار مي يابد كه حتي ما و اولياي مدارس را نيز گمراه مي كند.
    اين سخن مدير دبستان دخترانه را آ. آذين يك معلم دوره ابتدايي نيز تاييد مي كند. او نگران است و مي گويد: ما بارها از مدير مدرسه مان خواسته ايم كه جزئيات اين تغيير را از اداره كل و منطقه پيگيري كند، اما گويا آنان هم هنوز توجيه نيستند. اين گونه تغييرات نشان مي دهد كه تحول قرار است بدون نظر فرهنگيان از بالاديكته شود و قرار نيست كسي نظر معلمان باسابقه را بپرسد.
    به گفته وي، اين كه معلمان كلاس ششم از بين ما انتخاب مي شوند و قرار است چه چيزي در مدرسه تدريس شود يا اين كه واقعا از سال بعد كلاس ششم خواهيم داشت يا نه ازجمله پرسش هاي ماست.
    به هر حال مسوولان آموزش و پرورش با وجودي كه بارها اعلام كرده اند به دليل پيشداوري هاي موجود تا تصويب نهايي از انتشار اطلاعات خودداري مي كنند، اما گويا اين بار پاي كلاس ششم به مدارس ابتدايي باز شده و بزودي قرار است سند تحول به مرحله اجرا برسد. اين در حالي است كه هنوز ابهامات سند تحول و جزئيات آن رسانه اي نشده و آموزش و پرورش به انتشار قطره اي اطلاعات قانع است.
    بازگشت كلاس ششم به مقطع ابتدايي / با تصويب نهايي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، از سال آينده نظام آموزش 6 ،3،3 مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 3250 به تاريخ 21/7/90، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 904 بار
    آثار ديگري از "كتايون مصري"

  زنگ خطري به نام مهاجرت پزشكان
كتايون مصري*، جام جم 5/8/95
مشاهده متن    
  جشن هاي نامتعارف، مرثيه اي براي فرهنگ
كتايون مصري*، جام جم 20/6/95
مشاهده متن    
  كودتاي ناكام، رسانه هاي كامياب
كتايون مصري *، جام جم 27/4/95
مشاهده متن    
  خانواده در بن بست گفت وگو و مفاهمه
كتايون مصري*، جام جم 21/2/95
مشاهده متن    
  رسانه ملي سهيم در نتيجه انتخابات
كتايون مصري*، جام جم 11/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكمت اسلامي
متن مطالب شماره 11 (پياپي 304)، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است