|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/7/30: قصه درماني تكنيك مقابله با آسيب هاي روحي كودكان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4920 30/7/90 > صفحه 17 (نجوا) > متن
 
      


قصه درماني تكنيك مقابله با آسيب هاي روحي كودكان
تاثير قصه هاي قبل از خواب از زبان دكتر شعبانپور در گفت وگو با

نويسنده: سهيلانوري

كنار تخت دخترش نشسته بود و آرام آرام برايش قصه مي گفت. صدايش آنقدر شيرين و دلنشين بود كه در جان دخترك نشست و به خواب رفت. با چشم بر هم گذاشتن فرزند، او هم چشمانش را بست و پا به دنياي كودكي اش گذاشت. روزهايي را به خاطر آورد كه سرش را روي پاهاي مادربزرگ مي گذاشت و به صداي گرم او كه برايش قصه مي گفت گوش مي داد. مادربزرگ به موهايش دست مي كشيد و برايش از قصه هاي «شنگول و منگول، كدو غلغله زن، شنل قرمزي و...» تعريف مي كرد. عادت كرده بود هر شب با صداي مادربزرگ به خواب برود و خواب قصه هاي شيرين او را ببيند و صبح روز بعد هم با صداي بچگانه اش از خوابي كه ديده بود براي مادربزرگ تعريف كند. آن شب ها آنقدر آرام به خواب مي رفت كه تصميم گرفته بود هر شب خوابي خوش را مهمان چشمان دخترش كند.
    داستان ها براي كودكان، پنجره اي به دنياي بيرون هستند و به عنوان جزئي از تاريخ و فرهنگ هر سرزمين كاركردهاي بسياري در تبيين شخصيت، زبان آموزي، رشد خلاقيت، انتقال ارزش ها، تغيير و اصلاح رفتار و تعاملات اجتماعي كودكان دارد. دكتر ابوالفضل شعبانپور، روانشناس كودك و خانواده در مورد تاثيرات قصه گويي براي كودكان در گفت وگو با چنين گفت:
    
    
    قصه گويي چه تاثيري در حفظ آرامش كودكان دارد؟
    بسياري از روانشناسان معتقدند گفتن قصه در تكامل مغز نوزادان نقش مهمي را ايفا مي كند و مي توان آن را به دوره دوم جنيني نيز مرتبط دانست.
    اما توجه به تاثيرات رواني، شخصيتي و درماني قصه گويي نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است. براساس نظرات و تحقيقات، بسياري از دانشمندان قصه گويي را به عنوان يك روش درماني قابل توجه براي اختلالات رفتاري، اضطراب و مشكلات عاطفي كودكان مطرح مي كنند كه در نهايت با كاهش يا حتي برطرف شدن اين مسائل، آرامش كودك را به دنبال خواهد داشت. «قصه گويي» براي هركس كه بخواهد با كودكان ارتباط برقرار كند، موهبت گرانبهايي است. از طريق قصه مي توان تا حدي به دنياي شگفت آور و پيچيده كودكان دست يافت و گام به گام در شكل گيري رشد شخصيت و رفتار كارآمد و اعتمادبه نفس موثر به آنها كمك كرد.
    
    
    شخصيت هاي داستان ها چه نقشي را در دنياي كودكان ايفا مي كنند؟
    محققان متوجه شده اند شخصيت ها و تمثيل ها و چهره هاي قصه ها بر سطوح ضمير خودآگاه و ناخودآگاه كودكان اثر مي گذارند و آنها را به سوي همان ساختار و دنياي قصه ترغيب مي كنند. قصه گويي توسط والدين تاثيرات بهتر و ماندگارتري داشته و اگر همراه با نوازش باشد، كودك را به سوي آرامش بيشتري سوق مي دهد.
    
    
    آيا قصه ها، انتقال دهنده مفاهيم و يا پيام هايي به كودكان هستند؟
    بله درست است. قصه به دليل كشش، زيبايي و انگيزش كنجكاوي، اين قابليت را دارد كه بسياري از مفاهيم را به دنياي كودك انتقال دهد. روش غيرمستقيم انتقال مفاهيم نه تنها باعث جذب بهتر و سريع تر مفاهيم به ذهن و زبان كودك مي شود بلكه فهم آنها را عيني تر و ساده تر مي سازد. به همين دليل مي توان داستان را از جدي ترين و بنيادي ترين روش هاي انتقال مفاهيم به دنياي مخاطب بويژه كودكان دانست.
    
    
    ممكن است كودكان با شخصيت هاي داستان همزاد پنداري كنند؟
    تصور بسياري از والدين بر اين است كه كودكان تنها به داستان ها براي گذران وقت گوش مي دهند اما اين طور نيست، ممكن است آنها، ساعت ها پس از شنيدن قصه به آن داستان فكر كنند و حتي خود را جاي شخصيت هاي داستان بگذارند. كودكان از داستان ها مي آموزند و به همين خاطر حتي تا سنين بزرگسالي هم داستان ها در ذهن آنها باقي مي ماند.
    
    
    اثرات ديگر قصه گويي چيست؟
    علاوه بر زبان آموزي، از ديگر فوايد روانشناختي قصه گويي بر كودكان مي توان به مواردي چون رشد اعتمادبه نفس كودك، برآورده شدن نيازهاي عاطفي او، گسترش تعاملات اجتماعي و شهروند خوبي بودن، پرورش حس زيبايي شناسي و انسان دوستي، انتقال ارزش هاي اخلاقي و انساني و در نهايت تغيير و اصلاح رفتار و ارضاي حس كنجكاوي و رشد تخيل كودك اشاره كرد.
    با نگاهي ژرف به موارد فوق مي توان اذعان داشت توجه والدين و پرورش دهندگان كودك به هر يك از موارد مذكور نقش بسزايي در رشد شخصيت و آرامش دروني كودك خواهد داشت.
    
    
    در چه مواردي مي توان از داستان كمك گرفت؟
    رويكردهاي داستاني در روانشناسي تاكنون بر چند محور متمركز بوده است. استفاده از قصه به مثابه يك فن درماني در روان درماني فردي و خانوادگي، بهره گرفتن از قصه به عنوان ابزاري تشخيصي و استفاده از قصه در حكم روشي براي آموزش و پرورش توانايي هاي كودكان از جمله اين محورها هستند. بر همين اساس برخي پژوهشگران از قصه و توانايي قصه گويي كودكان به عنوان ابزاري براي ارزيابي باليني استفاده كرده اند.
    
    
    قصه هاي كودكانه بيشتر حول چه محورهايي مي چرخند؟
    قصه هاي كودكان درباره انسان ها، جانوران، موجودات خيالي و اشياست. انسان ها، جانوران، موجودات خيالي و اشيا در قصه هاي كودكان داراي شخصيت، باور، فكر، احساس و رفتار هستند. هنگامي كه يك قصه گفته مي شود موضوع شكل مي گيرد. مسائل مختلف آشكار مي شود و شخصيت ها و اشياي قصه با افكار و هيجان ها و رفتارهاي خاص پاسخ مي دهند. هنگامي كه يك كودك به قصه گوش فرا مي دهد ممكن است با يك شخصيت، با يك موضوع يا يك حادثه در قصه همانندسازي كند. در نتيجه، همانندسازي را به زندگي خود فرافكني مي كند. علاقه وي به افكار، احساس ها و رفتارهاي شخصيت هاي قصه به او اجازه مي دهد تا در تجارب شخصيت هاي قصه سهيم باشد و باورها، افكار و تجارب هيجاني اين شخصيت ها را بر خود فرافكني كند. در نتيجه مي تواند به صورت فرافكنانه بر پريشاني هاي هيجاني خود غلبه كند.
    
    
    اين فرافكني به چه شكل است؟
    به طور مثال وقتي كودك با همانندسازي خود با شخصيت شجاع داستان مي تواند آرام آرام با دلايل ترس هاي خود آشنا شده و با آنها مقابله كند بدين طريق بخش عمده اي از اضطراب هاي شايع دوران كودكي را از خود دور كرده و به آرامش مي رسد.
    
    
    ممكن است كودكي براي خودش قصه بگويد؟
    شايد بتوان به جرات گفت داستان پردازي و قصه گويي براي كودك و حتي توسط خود كودك يكي از بهترين ابزارهاي برطرف كردن ترس هاي كودكان است. مثلاً بيان قصه هايي در مورد يك شخصيت داستاني كه چگونه از تاريكي نترسيده و بر مشكلش فائق آمده، باعث مي شود كودك با همانندسازي با شخصيت داستان ضمن لذت بردن از اين شبيه سازي ذهني ترس را از خودش دور كند و به طور ناخودآگاه در يك فضاي درماني غيرمستقيم، مشكلش حل شود.
    
    
    آيا استفاده از شيوه قصه درماني براي رسيدن به آرامش كودكي كه بنابه دلايل مختلف از پدر يا مادرش جداست موثر است؟
    بله. كودكي كه از داشتن يكي از والدين محروم است و اين مسئله او را رنجيده خاطر مي كند مي تواند در قالب يك داستان مناسب با مشكلات اين پديده آشنا شده و متوجه شود چطور شخصيت قهرمان داستان با اين موضوع روبه رو شده، آن را حل كرده و به آرامش رسيده است. او مي تواند از اين طريق بخش عمده اي از مشكلات عاطفي خود را درك و حل كند، از طرفي ديگر بيان چنين قصه هايي در جمع كودكان باعث مي شود ساير كودكان نيز مسئله را درك كنند و با روش هاي برخورد با كودكي كه از داشتن يك يا هر دو والد محروم است، آشنا شوند.
    
    
    چگونه مي توان از طريق قصه مشكلات كودك را مرتفع ساخت؟
    در يكي از معروف ترين آزمون هاي فرافكن كودكان تحت عنوان «اندريافت موضوع كودكان» كودك با ديدن يك تعداد تصاوير مشخص، داستاني را پيرامون آنچه مي بيند مطرح مي كند و متخصص با تفسير داستان مطرح شده مي تواند به مشكلات عاطفي و رواني كودك پي برده و راهكار درماني مناسبي را ارائه مي كند. اين مسئله بيانگر رابطه عميق داستان سرايي و قصه گويي با مسائل رواني، شخصيتي و عاطفي كودك خواهد بود.
    
    
    يك داستان خوب بايد داراي چه ويژگي هايي باشد؟
    در مورد انتخاب يك قصه خوب از نظر روانشناختي اشاره به نكات ذيل ضروري به نظر مي رسد.
    
    
    اينكه داستان با ظرفيت رواني، احساسات، علايق، فضاي ذهني، فرهنگ اجتماعي و شرايط زماني كودك تناسب داشته باشد.
    قصه ساده، كوتاه و جذاب بوده و به شكلي باشد كه كودك از آغاز نتواند پايان آن را حدس بزند. و در نهايت اين قابليت را داشته باشد كه در كودك تاثيري مثبت بر جاي گذارد.
    
    قصه درماني تكنيك مقابله با آسيب هاي روحي كودكان / تاثير قصه هاي قبل از خواب از زبان دكتر شعبانپور در گفت وگو با
    


 روزنامه ايران، شماره 4920 به تاريخ 30/7/90، صفحه 17 (نجوا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1989 بار
    آثار ديگري از "سهيلانوري"

  عيدانه اي كه برلب كودكان يتيم گل لبخند كاشت / بانوي مشهدي درهاي فروشگاه خود را در آستانه سال نو باز كرد
سهيلانوري، ايران 20/1/96
مشاهده متن    
  پروانه اي كه پس از 30 سال از پيله درآمد / «پروانه» از اين كه «پويا» صدايش كنند و توقع رفتاري مردانه از او داشته باشند، بيزاربود!
سهيلانوري، ايران 16/1/96
مشاهده متن    
  جاي خالي سياوش / دختر هنرمند در پاسداشت آتش به جان هاي پلاسكو دست به قلم شد
سهيلانوري، ايران 25/12/95
مشاهده متن    
  جنس خارجي بخريم، بابا بيكار مي شود / 13 دانش آموز كلاس چهارمي در آستانه نوروز كمپين حمايت از توليد ملي به راه انداخته اند
سهيلانوري، ايران 21/12/95
مشاهده متن    
  اگر برمي گشتم، دوباره همين راه را مي آمدم / مسعود خوانساري، كارآفرين برتر و بازرگان موفق از زندگي خود مي گويد
سهيلانوري، ايران 18/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است