|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق90/8/7: 7 آبان «روز جهاني كوروش» نيست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1380 7/8/90 > صفحه 11 (جامعه) > متن
 
      


7 آبان «روز جهاني كوروش» نيست
با جود تبليغات چندسال گذشته

نويسنده: صدرا محقق

امروز 29 اكتبر برابر با هفتم آبان است، روزي كه در چند سال اخير، بسياري آن را به نام روز جهاني كوروش تبليغ مي كردند، با اين حال در منابع معتبر داخلي و خارجي رد پاي چنداني از اين روز نيست. مبلغان اين روز اما آن را گاهي روز تولد كوروش هخامنشي، روز ورود كوروش به بابل يا روز صدور يا ساخت استوانه گلي منشور حقوق بشر كوروش معرفي مي كنند.
    داستان نام گذاري اين روز چيست؟ آيا واقعا در تقويم جهاني، روز 29 اكتبر به نام و ياد كوروش دوم، پادشاه بزرگ هخامنشي ثبت شده است؟ اول بار در سال هاي ابتدايي دهه 80 اين موضوع را «انوشيروان كيهاني زاده» روزنامه نگار و تاريخ نويس در ستون «روزنامك» كه در «شرق» منتشر مي كرد، اعلام كرد. حسب گفته آقاي كيهاني زاده، اين روز كه در تقويم بين المللي به نام «sirius day» شناخته مي شود با نام و ياد كوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشي نام گذاري شده است. با اين حال، اما آن گونه كه «رضا مرادي غياث آبادي» تاريخ نويس به شرق مي گويد: «نام sirius day كه در تاريخ 29 اكتبر تقويم بين المللي به ثبت رسيده، اشاره اي به نام ستاره شباهنگ است و ارتباطي به كوروش هخامنشي ندارد، چراكه نام كوروش به زبان لاتين اگرچه تلفظ هر دو به يك شكل است اما به گونه اي ديگري نوشته مي شود (cyrus). با اين حال پس از آن تاريخ دوستداران و ناسيوناليست هاي افراطي هر ساله اين روز را بيشتر از سال قبل تبليغ مي كردند، حال آنكه در هيچ جايي از تاريخ اشاره اي به اين روز كه ارتباطي با كوروش هخامنشي داشته باشد، نشده است.»
    آن گونه كه مرادي غياث آبادي مي گويد كشور ما مانند كشورهاي تازه بنياد و فاقد هويت تاريخي نيست كه با ساختن تقويم و تاريخ قلابي به نام كوروش يا هر كس ديگري بخواهيم از راه آن تاريخ و فرهنگ مان را تبليغ كنيم. پس از انتقادهاي وارد شده از سوي تاريخ نويسان و باستان شناسان برجسته به اين روز، عده اي بر آن شدند تا با برداشتن عنوان «جهاني» از آن «روز كوروش» را بسازند و دليل نام گذاري اين تاريخ را ورود كوروش به بابل نوشتند، حال آنكه ورود به خاك يك كشور مستقل و اشغال آن باتوجه به اينكه اين كشور با ايرانيان در جنگ نبود، هرگز بنياد خوبي براي نام گذاري كوروش نيست. ادعاهايي مبني بر روز تولد و صدور منشور كوروش هم خالي از حقيقت است، چرا كه هيچ سند قابل اعتنا و درستي با اين مضمون در دست نيست كه چنين چيزي را تاييد كند.
    اين تاريخ نويس همچنين مي افزايد: «در زمان دولت نهم و رياست «اسفنديار رحيم مشايي» بر سازمان ميراث فرهنگي هم با اقدام هايي كه انجام مي شد و بزرگداشت هايي كه به اين مناسبت گرفته مي شد - اين روز قلابي جدي گرفته شد. دولتي ها اين روز را به عنوان روز تولد كوروش اعلام مي كردند، با همه اين تفاسير به باور من نبايد به اين موضوع پرداخت و آن را جدي گرفت، چراكه به جدي گرفته شدن اين نام گذاري جعلي كمك مي كند و نبايد فراموش كنيم كه راه راستي از دروغ نمي گذرد.»
    تبليغ ها و بزرگ نمايي روز موسوم به روز جهاني كوروش تنها به بزرگداشت هاي دولتي در دولت نهم مربوط نيست، چراكه در خارج از ايران نيز عده اي با بزرگ نمايي و تبليغ فراوان اين روز تلاش مي كنند هفتم آبان را به نام روز جهاني كوروش بزرگ بدارند. در داخل نيز عده اي به دليل تحت تاثير قرار گرفتن و تمايلات ملي گرايانه تلاش مي كنند اين روز را گرامي بدارند. سفر به پاساگارد و حضور در كنار آرامگاه كوروش هخامنشي راهي است كه عده اي در اين روز براي جدي گرفتن هفتم آبان به آن عمل مي كنند، اما آيا هنوز مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و مسوولان پايگاه ميراث فرهنگي پاسارگاد اين روز را جدي مي گيرند؟ نصيري، رييس پايگاه ميراث فرهنگي پاسارگاد در اين باره به شرق مي گويد: «در روز هفتم آبان هيچ برنامه خاصي در كنار آرامگاه كوروش در پاسارگاد برگزار نمي شود و همه چيز به شكل معمول ديگر روزها خواهد بود. يگان حفاظت از پاسارگاد اين اجازه را نمي دهد و بنابر تقويم ما هم اين روز هيچ روز خاصي نيست، چرا كه اگر روز جهاني كوروش در تقويم بين المللي بود، در تقويم ما نيز وارد مي شد. به اعتقاد من اين نام گذاري غيرواقعي است و براي آن سندي در دست نيست و تنها چند سالي است كه باب شده است.»
    اما با اين حال به گفته برخي كساني كه در سال گذشته تلاش مي كردند در اين روز در كنار اين آرامگاه باشند و در قالب گروه هاي جمعي به پاسارگاد سفر كرده بودند با ممانعت مسوولان حفاظتي آرامگاه مواجه شدند. نصيري در پاسخ به اين پرسش كه اگر افرادي در كنار آرامگاه خود شخص اقدام به برگزاري مراسم ويژه و خاصي در اين روز كنند و به شكل جمعي حضور يابند آيا از آن ممانعت مي شود، مي گويد: «بازديد هاي گروهي و شخصي از آرامگاه در اين روز همان روال عادي و هميشگي را دارد و با حضور گروه هاي بازديد جمعي مخالفت و ممانعتي نمي شود.» سال گذشته منشور كوروش به رسم امانت از موزه ملي بريتانيا براي مدتي در موزه ملي ايران به نمايش گذاشته شد. بازديد از استوانه گلي حقوق بشر كوروش در زمان حضور در ايران به جز در چند روز خاص از جمله روز هاي عاشورا و تاسوعا آزاد بود، اما با اين حال در روزهاي ششم و هفتم آبان سال 89 مسوولان موزه ملي به دليل آنچه انجام اقدامات حفاظتي و ارتقاي سيستم عنوان كردند، بازديد از منشور را ممنوع اعلام كرده بودند، به همين دليل نيز برخي وب سايت هاي خبري نوشتند كه بازديد از منشور كوروش در روز جهاني كوروش ممنوع شد. وجود ممانعت هايي از اين دست موجب شده گروه هايي از مخالفان نظام ضمن تبليغ اين روز از مخالفت جمهوري اسلامي با گرامي داشتن اين روز سخن بگويند.
    اما با اين وجود در ميان تاريخ نويسان و باستان شناسان كشور، كسي نيست كه روز هفتم آبان را به عنوان روز جهاني كوروش جدي بگيرد و دليل و سندي بر صحت اين روز بياورد. علي اكبر سرفراز باستان شناس پيشكسوت و استاد دانشگاه نيز كه در زمينه هخامنشيان و تاريخ آنها كاوش ها و تحقيقات گسترده اي انجام داده است، به شرق مي گويد: «همان گونه كه علامه طباطبايي و جواهر لعل نهرو گفته اند بر اساس اسناد، كوروش همان ذوالقرنين است، اين مساله بر اساس تحقيقات اثبات مي شود و من هم به آن اعتقاد دارم. براي كوروش به عنوان ذوالقرنين و پادشاهي دادگر و طرفدار حقوق بشر احترام ويژه و خاصي قايلم، اما با اين حال اين روز را به عنوان روز كوروش يا هر چيز ديگري در اين زمينه نمي دانم، چراكه هيچ سند و مدركي دال بر اين موضوع در دست نيست، حتي اينكه گفته مي شود كوروش هخامنشي به يهوديان امكانات بازگشت به سرزمين هاي مقدس خود را داد نيز رد مي كنم، چراكه بر اساس اسناد و كتيبه هايي كه من روي آنها تحقيق كرده ام، اين داريوش هخامنشي بود كه در زمان او، اين تصميم گرفته شد.» پروفسور سرفراز همچنين به هفت جلد تحقيقات خود در اين زمينه اشاره كرد كه سال هاست در سازمان ميراث خاك مي خورد و اجازه چاپ نيافته است.
    7 آبان «روز جهاني كوروش» نيست / با جود تبليغات چندسال گذشته
    


 روزنامه شرق، شماره 1380 به تاريخ 7/8/90، صفحه 11 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 431 بار
    آثار ديگري از "صدرا محقق"

  موزه هاشمي؛ از صندلي ملك عبدالله تا انجيل ريگان
صدرا محقق، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  با املاك شهرداري به اسم حسينيه مبل فروشي زده اند / گفت و گو با افشين حبيب زاده، عضو شوراي شهر درباره واگذاري 1450 ملك شهرداري
صدرا محقق، شرق 23/5/97
مشاهده متن    
  «من» هاي آقاي شهردار
صدرا محقق، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  هر سلبريتي يك پوپوليست
صدرا محقق، شرق 13/4/97
مشاهده متن    
  آموختن از كسي كه عكس ما بود
صدرا محقق، شرق 2/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است