|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم90/8/23: سيستان و بلوچستان؛ پيشتاز در رشد جمعيت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3276 23/8/90 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
      


سيستان و بلوچستان؛ پيشتاز در رشد جمعيت
نرخ زاد و ولد در اين استان 95/2 درصد است، در حالي كه ميانگين آن در كشور 1/2 درصد ثبت شده است

نويسنده: فاطمه مرادزاده

در حالي كه آمارها نشان از كاهش ميزان زاد و ولد در كشور دارد، اما اين ميزان در برخي استان ها از جمله سيستان و بلوچستان و هرمزگان روند رو به رشدي را نشان مي دهد.
    در حال حاضر سيستان و بلوچستان بالاترين ميزان رشد جمعيت در كشور را دارد، به طوري كه نرخ زاد و ولد در اين استان به گفته مدير ثبت احوال سيستان و بلوچستان 95/2 درصد است، در حالي كه شاخص زاد و ولد در كشور 1/2 درصد اعلام شده است.
    استان سيستان و بلوچستان با 181 هزار و 785 كيلومتر مربع مساحت و مركزيت زاهدان، دومين استان پهناور كشور بعد از كرمان است . اين استان براساس سرشماري سال 85، حدود 2 ميليون و 405 هزار و 742 نفر جمعيت دارد كه از اين تعداد 51 درصد در نقاط شهري و 49 درصد در نقاط روستايي سكونت دارند. بنا بر آمار در 2 دهه اخير اين استان از بالاترين نرخ رشد سالانه جمعيت در كل كشور برخوردار بوده است، به طوري كه متوسط رشد سالانه جمعيت اين استان در مقطع سال هاي 65 تا 75 معادل 7 / 3 درصد و در سال هاي 75 تا 85، 4/3 درصد بوده است، در حالي كه متوسط نرخ رشد سالانه جمعيت براي كل كشور در دو مقطع ياد شده به ترتيب ارقام 96 / 1 و 62 / 1 را نشان مي دهد.مدير ثبت احوال استان سيستان و بلوچستان در گفت وگو با «جام جم» با بيان اين كه نرخ رشد جمعيت در اين استان در سال هاي اخير بين 29 تا 31 در هر هزار نفر در نوسان و رو به افزايش بوده است، مي گويد: در حالي كه شاخص زاد و ولد در كشور 1 / 2 درصد اعلام شده است، استان سيستان و بلوچستان با نرخ 95 / 2 درصدي، در رديف استان هاي بالاي اين ميزان قرار داشته و بالاترين ميزان زاد و ولد در كشور را به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه 19 استان كشور از جمله سمنان، لرستان و زنجان با رشد8/1 درصدي ولادت، پايين تر از شاخص نرخ رشد جمعيت قرار دارند و كمترين ميزان ثبت ولادت را به خود اختصاص داده اند.
    
    روند افزايشي از سال 88
    علي زاهدي نيا همچنين به مقايسه ميزان رشد جمعيت از سال هاي 84 تا 90 پرداخته و مي افزايد: در سال 1384، 77 هزار و 838 ولادت در استان ثبت شده است كه اين ميزان در آن زمان از رشد 5 / 33 در هر هزار نفر (3/3 درصد) برخوردار بوده است كه حدود 2 برابر ميانگين كشوري است. وي با بيان اين كه از سال 84 تا سال 87 شاهد روند رو به كاهش جزئي در ميزان نرخ جمعيت استان بوديم، به گونه اي كه نرخ زاد و ولد در سال 87 به 7/29 در هزار معادل 9/2 درصد رسيد، تصريح مي كند: اما از سال 88 به بعد دوباره نرخ رشد جمعيت روند افزايشي پيدا كرد ، به طوري كه براساس تازه ترين آمارها و تا 7 ماه نخست سال جاري، 49 هزار و 414 ولادت در كل استان معادل 2 /31 نفر در هر هزار نفر (1/3 درصد) در استان به ثبت رسيده است، اين در حالي است كه هنوز 5 ماه از سال جاري باقي مانده و قطعا اين آمارها افزايش خواهد يافت.
    زاهدي نيا علت افزايش نرخ جمعيت در اين استان را نسبت به ساير استان هاي كشور، مسائل قومي ـ فرهنگي مي داند و مي گويد: فرزند زياد در فرهنگ مردم اين منطقه يك امتياز و افتخار به شمار مي رود ضمن اين كه مساله چندهمسري نيز در اين استان امري طبيعي است كه خود باعث ازدياد ولادت ها و جمعيت مي شود. وي سياست كنترل جمعيت در 2 دهه اخير در اين استان را به دليل قوت و برتري مسائل فرهنگي ـ قومي، بي تاثير دانسته و مي گويد: گرچه به دليل اجراي اين سياست، شاهد كاهش جمعيت در كل كشور بوديم، اما مردم اين منطقه بيشتر براساس آداب و رسوم و ارزش هاي خود عمل كردند.
    
    فقر؛ عامل افزايش جمعيت
    در همين حال و در حالي كه بنا بر برخي شنيده ها تصور مي شود سني بودن اغلب جمعيت اين استان موجب ازدياد نرخ زاد و ولد در استان باشد، عضو هيات علمي دانشگاه زاهدان اين فرضيه را بشدت رد كرده و معتقد است، در حالي كه در كشور بيان مي شود رشد جمعيت منجر به افزايش فقر خواهد شد، در اين استان مساله عكس اين موضوع است و فقر باعث رشد جمعيت شده است نه مسائل مذهبي و فرقه اي.
    محمدعثمان حسين بر، فقر اقتصادي، فرهنگي، آموزشي، اجتماعي و توسعه نيافتگي را از عوامل مهم افزايش رشد جمعيت در استان سيستان و بلوچستان مي داند و به «جام جم» مي گويد: وقتي ميزان اين شاخص ها در جامعه اي پايين باشد، به تبع آن رشد آگاهي هم پايين خواهد بود و ازدياد جمعيت يكي از تبعات آن است. به گفته وي، ميزان فقر و بيكاري در اين استان بسيار زياد است، در حالي كه ارتباط مستقيمي بين اشتغال و تعداد فرزندان وجود دارد. يعني هر چه اشتغال بويژه اشتغال زنان بيشتر باشد، از تعداد فرزندان خانواده كاسته مي شود، چراكه خانواده ها ديگر فرصتي براي تربيت و رسيدگي به فرزندان بيشتر ندارند و لذا ترجيح مي دهند كه به يك يا دو فرزند اكتفا كنند، همان چيزي كه الان در شهرهايي نظير تهران رخ داده است.
    اين جامعه شناس با بيان اين كه ايجاد اشتغال نيز محقق نمي شود مگر اين كه استان در مسير توسعه قرار بگيرد، مي افزايد: سيستان و بلوچستان در حال حاضر يكي از استان هايي است كه نه تنها سرمايه گذاري هاي خصوصي و كارآفريني در اين استان از سطح بسيار پايين و ضعيفي برخوردار است، بلكه دولت هم كار مهمي در جهت توسعه يافتگي آن انجام نداده است، در حالي كه در چنين شرايطي دولت بايد بار اين توسعه را به دوش بكشد، اما تا به حال چنين نكرده البته كارهايي انجام داده كه كافي نبوده و لذا ظرفيت هاي اشتغال استان بسيار پايين است.
    وي پايين بودن سطح بهداشت و درمان و افزايش ميزان مرگ و مير بويژه در ميان كودكان را يكي ديگر از عوامل ميزان رشد زاد و ولد بيان كرده و مي افزايد: مرگ و مير مادران باردار و نوزادان هنگام زايمان و فوت كودكان در اين استان به نسبت ساير استان ها، به دليل كمبود امكانات بهداشتي و درماني و نبود دكتر و متخصص بسيار بالاست و در اين شرايط طبيعي است كه خانواده ها به يكي دو تا فرزند بسنده نمي كنند و ترجيح مي دهند با ولادت فرزندان بيشتر، ميزان فوت و از دست دادن فرزندان احتمالي را جبران كنند.
    به گفته اين جامعه شناس، باورهاي فرهنگي نيز يكي ديگر از علل اين امر است. براي مردم اين منطقه خيلي توجيه پذير نيست كه درصدد كنترل جمعيت باشند، چراكه معتقدند هر آن كه دندان دهد نان دهد.
    حسين بر در عين حال علت كاهش جمعيت در سال هاي 75 تا 85 را در اين استان نسبت به يك دهه گذشته آن، افزايش بعضي شاخص هاي اجتماعي، آموزشي و فرهنگي نظير توسعه يافتگي و ازدياد جامعه دانشگاهيان، ورود مردم بويژه زنان به بازار كار بويژه حوزه كار اداري و بالارفتن سطح سواد مردم دانسته و تصريح مي كند: آموزش به دو شكل در كاهش ميزان زاد و ولد تاثير دارد؛ اول اين كه سن ازدواج را بالامي برد و دوم اين كه افراد بويژه زنان به دنبال كار و اشتغال مي روند و فرصت كمتري براي زاد و ولد و رسيدگي به فرزندان دارند.در حالي كه وقتي آموزش به سطح بالايي مي رسد، جمعيت هم خود به خود متعادل مي شود، يعني افراد براساس درك و آگاهي از امكانات و فرصت هاي زماني، اقتصادي و فرهنگي خود اقدام به بچه دار شدن مي كنند.
    
    تاثير برنامه هاي دولت در نرخ زاد و ولد
    اين استاد دانشگاه سخنان و برنامه هاي دولت در دو سال اخير را نيز در ازدياد نرخ زاد و ولد در استان بي تاثير ندانسته و مي گويد: علت افزايش نرخ زاد و ولد در سال هاي 88 تا 90 برنامه هاي دولت، بويژه وعده يك ميليون توماني در ازاي تولد هر فرزند بوده كه در ميان اقشار ضعيف از نظر اقتصادي بويژه در ميان روستاييان و عشاير طرفداران زيادي پيدا كرده است، چرا كه براي اين قشر ضعيف يك ميليون تومان هم يك ميليون تومان است!
    هرچند از اين طرح در ميان تحصيلكرده هاي استان استقبالي نشد. به گفته وي پرداخت يارانه ها هم بين جمعيتي كه از نظر اقتصادي ضعيف هستند، تاثير مثبتي در افزايش جمعيت داشته است. روي هم رفته قشري از جامعه كه از نظر اقتصادي ضعيف تر بودند (كه اكثريت اين استان را تشكيل مي دهند)، از اين گونه طرح هاي دولت استقبال كرده و مي كنند چراكه چشمشان به همين كمك هاي دولتي است كه به بهانه هاي مختلف وعده داده مي شود.
    
    سيستان و بلوچستان؛ پيشتاز در رشد جمعيت / نرخ زاد و ولد در اين استان 95/2 درصد است، در حالي كه ميانگين آن در كشور 1/2 درصد ثبت شده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3276 به تاريخ 23/8/90، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1361 بار
    آثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  56 سال «حُر» بودن / گفت و گو با عباس جواهري، استاد پيشكسوت تعزيه خواني اصفهان
فاطمه مرادزاده، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  گهواره اي كه تاريخ را تكان داد / گزارش جام جم از آيين هاي گراميداشت حضرت علي اصغر(ع) در نقاط مختلف كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  حس خوب آرامش / گزارش جام جم از مسجد جامع اروميه؛ كهن ترين بناي اين شهر
فاطمه مرادزاده، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  جنگ با رنگ در اصفهك / همه چيز درباره ماجراي بازي پينت بال در يك اثر تاريخي كه واكنش هاي زيادي در پي داشت
فاطمه مرادزاده، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي هامون بي آب / وزش توفان گردوغبار از هفته گذشته صدها نفر را روانه مراكز درماني كرده است
فاطمه مرادزاده، جام جم 20/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 146، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است