|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد90/9/20: امير احمدي؛ اولين سپهبد ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4335
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2526 20/9/90 > صفحه 31 (تاريخ اقتصاد) > متن
 
 


رجال معاصر 
امير احمدي؛ اولين سپهبد ايران
مردان و زنان نامدار ايران32    
    سپهبد احمد اميراحمدي، فرزند سرتيپ نقي آقا و داماد سردار عظيم توفيقي (سرلشگر محمد توفيقي)، متولد 1262 در تهران. پس از انجام تحصيلات مقدماتي در 14 سالگي با درجه معين نائبي وارد قزاقخانه شد و تدريجا مراحل ترقي را طي كرد.
    در آن تاريخ قزاقخانه ايران زير نظر افسران روسي اداره مي شد. او در چند زد و خورد داخلي شركت كرد. رشادت، تهور و قساوت وي مورد توجه فرماندهان قرار گرفت، ارتقاي مقام يافت و تدريجا درجه سرهنگي گرفت.
    در 1299 با درجه سرتيپي فرمانده قسمت سوار آترياد همدان بود. با ميرپنج رضاخان و سيدضياء الدين طباطبايي براي حمله به تهران هم قسم شدند و در سوم حوت 1299 وارد تهران شد. احمدآقا به درجه ميرپنجي ارتقاي مقام يافت. اولين ماموريت او بعد از كودتا، سركوبي امير مويد سوادكوهي در مازندران بود كه سرانجام منجر به شكست امير مويد شد. در 1301 كه مقدمات تشكيل 5 لشگر در ايران فراهم شد، با درجه اميرلشگري به فرماندهي لشگر غرب كه مركز آن در همدان بود منصوب شد و براي اعاده امنيت در آن منطقه دست به اقدامات شديدي زد. مخصوصا براي تسخير لرستان از هيچ نوع اقدام حاد و تندي خودداري ننمود و سرانجام در اين ماموريت به دريافت نشان ذوالفقار كه عالي ترين نشان نظامي آن روز بود مفتخر شد. در شهريور 1304 به رياست ژاندارمري برگزيده شد و قريب چهار سال در آن سمت باقي ماند. در اين سمت ماموريت هاي جنگي زيادي انجام داد، از جمله ماموريت آذربايجان بود و فرماندهي لشگر تبريز نيز ضميمه كار او شد.
    در 1308 به درجه سپهبدي رسيد كه اولين سپهبد ايران نيز به شمار مي رفت. ولي پس از چندي مورد بي مهري رضاشاه واقع شد و از مشاغل مهم نظامي بركنار شد و شغل كوچكي در تهران، كه رياست اداره اصلاح نژاد اسب بود، به او واگذار شد. علت بي مهري رضاشاه اين بود كه اميراحمدي در ماموريت هاي جنگي لرستان خزائن بي شماري به دست آورده بود و برخلاف اميرلشگر عبدالله خان امير طهماسبي كه تمام دارايي و زر و زيور و نقدينه اقبال السلطنه ماكويي را در طبق اخلاص قرار داده تقديم سردار سپه نموده بود، او از تقديم پيشكشي آن همه جواهرات و اثاثيه گران قيمت به رضاشاه خودداري نموده و آن را براي خويش اندوخته بود. اميراحمدي تا شهريور 1320 در ارتش، محلي از اعراب نداشت. به هيچ وجه او را در مسائل نظامي مداخله نمي دادند. در شهريور 1320 رضاشاه او را دعوت به همكاري كرد و از گذشته اظهار ندامت نمود. وي را فرماندار نظامي تهران نمود و در آن روزهاي آشفته برقراري امنيت تهران را عهده دار شد. در آذرماه همان سال در ترميم كابينه ذكاء الملك فروغي عهده دار وزارت كشور شد. در آن ايام به علت اشغال ايران از طرف قواي بيگانه كشور از لحاظ خواربار در مضيقه شديد قرار داشت. تلاش اميراحمدي براي بهبود وضع نان شهر به جايي نرسيد. با سقوط كابينه فروغي، اميراحمدي كنار رفت. در دي ماه 1321 در ترميم كابينه قوام السلطنه وزير جنگ شد و در ماجراي 17 آذرماه همان سال كه منجر به آتش زدن خانه قوام السلطنه و غارت دكان ها شد، به حكومت نظامي تهران و فرماندهي پادگان مركز رسيد و از ادامه اغتشاش و هرج و مرج جلوگيري نمود. پس از سقوط قوام السلطنه رياست دولت به عهده سهيلي قرار گرفت. در تمام مدت نخست وزيري سهيلي وزير جنگ بود. در كابينه هاي زودگذر ساعد و بيات، صدر حكيمي سمتي نداشت، اما در ارتش بازرسي نواحي را داشت. در 1324 بر اثر پافشاري و استقامت شاه وارد كابينه قوام السطنه شد و در چهار كابينه او عضويت داشت، ولي به علت ناسازگاري با خواسته هاي قوام السطنه كه تحريكات شاه عامل ناسازگاري اش بود از كابينه اخراج شد و جاي خود را به محمود جم داد.
    در 1326 در كابينه حكيم الملك وزير كشور و در كابينه عبدالحسين هژير وزير جنگ و در كابينه ساعد همچنان وزير جنگ بود. در 1328 كه مجلس سنا تاسيس يافت، بازنشسته شد و مقام سناتور انتصابي گرفت و تا زمان فوت قريب 16 سال اين مقام تشريفاتي را عهده دار بود. در طول حيات خود هشت بار وزير جنگ، دو مرتبه وزير كشور، پنج نوبت فرماندار نظامي تهران، دو بار فرمانده كل ژاندارمري و سال ها فرمانده لشگر لرستان و آذربايجان بوده است. بعد از شهريور 1320 و وزيدن نسيم آزادي و حلول دموكراسي نسبي، مورد انتقاد مطبوعات قرار گرفت؛ مخصوصا روزنامه هاي چپ گرا حملات سختي به او كردند و از قساوت ها و آدم كشي هايش در لرستان داستان ها به رشته تحرير درآوردند و از ثروت و املاك و مستغلات او در تهران افسانه ها ساختند. اميراحمدي در مقام دفاع در مجلس و مطبوعات به پاسخگويي برآمد.
    اميراحمدي در 1344 در اثر ابتلابه سرطان درگذشت. او يكي از متمولين درجه اول ايران بود و مستغلات زيادي در تهران داشت. در ورامين املاك مزروعي زيادي داشت. مردي بود كم سواد، متهور، جسور، بي رحم، قلدر، جدي، وظيفه شناس و حريص به جمع آوري مال و مكنت. مي گفتند تعداد مستغلات او در تهران از هزار افزون مي باشد. غالب مستغلات اطراف چهار راه عزيزخان و حسن آباد كه منزلش در آن حوالي قرار داشت، متعلق به او بود. با مستاجرين خود به خشونت رفتار مي كرد. شخصا در مقام تعزير و تنبيه آنها برمي آمد و براي ازدياد مال الاجاره متوسل به دستگاه هاي انتظامي مي شد.
    در اواخر عمر يكي از نويسندگان را براي نوشتن خاطرات خود دعوت كرد. آن نويسنده مدعي است هزار صفحه از خاطرات وي را تدوين نموده و يك نسخه از آن توسط اميراحمدي در زمان حيات به عباس مسعودي مدير وقت روزنامه اطلاعات سپرده شده است. به موجب وصيت قرار بوده است اين يادداشت ها بعد از مرگ اميراحمدي منتشر شود. پس از فوت اميراحمدي، انتشار يادداشت ها در روزنامه اطلاعات آغاز شد. در اولين قسمت يادداشت ها اميراحمدي صراحتا مدعي شده بود كه فقط او بوده كه خوزستان را به ايران برگردانده است؛ حتي نادرشاه هم نتوانسته چنين كاري بكند.
    يادداشت هاي وي اين ادعا را بيان مي كرد كه اعاده امنيت در ايران فقط مديون خدمات اوست. پس از انتشار اين قسمت از خاطرات، سر و صداهايي بلند شد. مخصوصا خانواده پهلوي موجب شدند از انتشار بقيه خاطرات خودداري شود. اميراحمدي در جواني با دختر سردار عظيم (سرلشگر محمد توفيقي) ازدواج كرد. حاصل و ثمره اين وصلت چهار پسر و چهار دختر بود كه هيچ كدام از لحاظ علمي و سياسي به جايي نرسيدند. قسمتي از خاطرات اميراحمدي از طرف موسسه تاريخ معاصر ايران در دو مجلد به چاپ و انتشار رسيد.
    رجال معاصر: امير احمدي؛ اولين سپهبد ايران / مردان و زنان نامدار ايران32
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2526 به تاريخ 20/9/90، صفحه 31 (تاريخ اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 276 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهره برداري و پرورش آبزيان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 604)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است