|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: مشاركت حداكثري در سايه انتخابات رقابتي محقق خواهد شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7111
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


مشاركت حداكثري در سايه انتخابات رقابتي محقق خواهد شد
در ميزگردي با حضور كارشناسان مطرح شد


گروه سياسي سازوكارهاي برگزاري انتخابات و رويكردهاي مختلفي كه در اين فرايند مهم سياسي در كشور وجود دارد تا اين انتخابات نيز مانند 29 انتخاباتي كه در 32 سال گذشته برگزار شده برخوردار از دو ركن رقابت و مشاركت مردمي باشد، موضوع ميزگردي است با حضور سيدصولت مرتضوي معاون وزير كشور و رئيس ستاد انتخابات، جواد جهانگيرزاده نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي و سيد يحيي يثربي استاد دانشگاه علامه كه در خبرگزاري جمهوري اسلامي برگزار شده و بخش هايي از آن در ادامه مي آيد.
     سيدصولت مرتضوي با اشاره به اينكه ميزان مشاركت مردم در انتخابات يكي از شاخص هاي توسعه در دنيا است اظهار كرد: از همه سلائق، ايده ها، تفكرات و شخصيت هايي كه شرايط نامزدي را دارند دعوت مي كنم در اين انتخابات شركت كنند چرا كه شرايط براي برگزاري انتخاباتي رقابتي و سالم مهيا است. به گفته وي بستر اين مشاركت در طول عمر دولت نهم با برگزاري 4 انتخابات كه ركورد حضور همگاني را شكسته و بيت الغزل آن انتخابات رياست جمهوري سال 88 با رشد 5/24درصدي بود، فراهم شده است.
     رئيس ستاد انتخابات كشور با اشاره به اينكه سازوكارهاي مشاركت حداكثري و اطمينان بخش، هم در قانون اساسي و هم قوانين عادي ما وجود دارد يادآور شد: اگر گاهي احساس كمبودي هست نه در قوانين و زيرساخت ها بلكه در اطلاع رساني است كه نتوانسته ايم نظام انتخاباتي را براي مردم تشريح و معرفي كنيم. معاون سياسي وزارت كشور در خصوص حوزه وظايف وزارت كشور به نمايندگي از دولت در انتخاباتي كه در كشور برگزار مي گردد توضيح داد: دولت پشتيباني كننده اجرا است و وزارت كشور هيچ نقشي در سرنوشت انتخابات نمي تواند داشته باشد زيرا بر اساس قانون مجري خود مردم اند و وزارت كشور ساماندهي مجريان را برعهده دارد.
     حتي وزير كشور نمي تواند يك حوزه را تاييد كند يا يك صندوق را باطل كند يا يك راي را اضافه كند.
     انتخابات توسط هيات هاي اجرايي صورت مي گيرد و قانون فرماندار را مكلف به انتخاب 30 نفر از معتمدان مردمي مي كند و اينها از داوطلبان ثبت نام كرده و براساس قانون به صلاحيت آنان رسيدگي مي كنند و شعب و اعضاي آن اخذ راي مي كنند. رئيس ستاد انتخابات نهمين دوره مجلس تصريح كرد: در جمهوري اسلامي هيچ اراده اي قادر به تغيير اراده ملت نيست. هيچ قدرتي قادر به تغيير سرنوشت انتخابات نيست.
     وي افزود: انتخابات يك جعبه شيشه اي شفاف است كه همه بر آن نظارت دارند مثلاً در يك شعبه اخذ راي تقريباً 20 نفر ند كه از ناظران تا محافظان و نماينده كانديداها را شامل مي شود كه از ابتدا تا لاك و مهر شدن صندوق حضور دارند. مرتضوي گفت: حوزه فعاليت وزارت كشور به عنوان مجري، آماده كردن صندوق راي، مهر تعرفه و تداركات است. حدود يك ميليون نفر انتخابات را برگزار مي كنند كه خود مردم اند كه اگر ما تمام عده خود را هم جمع كنيم اين تعداد نيست.
     وي در ادامه در خصوص توجه به زير ساخت ها براي برگزاري يك انتخابات سالم و بدون حاشيه گفت: لازم است بستر براي سوال كردن بخصوص براي جوانان فراهم شود. من به گفت وگوي چالشي اعتقاد دارم البته فرافكني هم نكنيم آنجا كه ضعف داريم بپذيريم و آنجا كه ضعف نداريم اين شبهات دشمن بود كه باعث ايجاد مشكل مي شود.
     وي ادامه داد: ما به عنوان ستاد انتخابات كشور بستر را براي مشاركت حداكثري مردم فراهم مي كنيم كه بخشي از آن سخت افزاري است كه براي مشاركت آسان و راحت مردم فراهم شده و بخشي ديگر بسترهاي نرم افزاري و اعتماد سازي است كه در نظام جمهوري اسلامي برآيند اعتماد عمومي است.
     دعوت ما واقعي و از تمام كساني است كه صلاحيت هاي لازم را دارند.
    
    
    پيش زمينه هاي برگزاري انتخابات
    جواد جهانگيرزاده عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در اين ميزگرد يكي از پيش زمينه هاي برگزاري انتخابات را علاقه مندي نظام سياسي به ايجاد زمينه سازي براي افزايش مشاركت سياسي دانست.
     وي افزود: از جدي ترين جلوه هاي بارز نظام سياسي ايران تلاش براي ايجاد زمينه افزايش مشاركت سياسي است.
     وي با بيان اينكه در برخي مواقع جرياني روي كار بوده، جريان مخالفش در انتخابات راي آورد، افزود: كساني كه انتخابات را در طول ساليان گذشته مديريت كردند، بستر اطمينان بخشي را ايجاد كردند. جهانگيرزاده با اشاره به انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و فتنه هاي پديد آمده پس از آن گفت: تقويم سياسي پس از انتخابات نشان مي دهد، از يك طرف عده اي در داخل و بخشي نيز با سازماندهي بيگانگان و برخي از سفارتخانه هاي بيگانه، فتنه پس از انتخابات را رقم زدند كه همه اينها كاملاً برملاشده است.
     وي افزود: عده اي مايل بودند كه اين ذهنيت را براي هميشه باقي بگذارند يا زمينه ظهور يك تنازع بزرگ ملي را فراهم كنند و اين سوء تفاهم ملي تا سال هاي سال رفع نشود و بحث شان كانديداي الف يا ب نبود، بحث شان اساس نظام بود. وي ادامه داد: با مرور به روشنگري ها و بويژه خطبه 29 خرداد 1388 رهبري و حوادث ريز و درشتي كه بعدها نشان از دخالت بيگانگان داشت و برخي جهالت ها يا اصرارهاي بي منطق برخي از سياسيون بود اما به مرور ذهنيت ها به سمت واقعيت ها برگشت.
     جهانگيرزاده گفت: شرايط فعلي با شرايط پس از انتخابات 1388 متفاوت خواهد بود، روشنگرهاي پس از آن و اينكه خيلي ها تلاش كردند تا بصيرت را در جامعه با مشابهت سازي هاي تاريخي چه در تاريخ صدر اسلام و چه با مشابهت سازي تاريخ انقلاب بخشي از اين واقعيت ها را مجدد به نمايش بگذارند.
     وي با بيان اينكه انتخابات نهم مجلس، انتخاباتي متفاوت خواهد بود، اظهارداشت: ما يك انتخاباتي مثل انتخابات 88 را پشت سر گذاشتيم، ما پيش از اين الگويي مثل انتخابات 88 را نداشتيم كه بخشي از نيروهاي درون حاكميت سياسي بهتان و افتراي بزرگي را متوجه نظام بكنند.
     وي گفت: بخش قابل توجهي از سياسيون ما متوجه اين نكته شده اند كه انتخابات در ايران هميشه براي غربي ها به عنوان يك نقطه طمع نگريسته مي شود.
     جهانگيرزاده با بيان اينكه بخش قابل توجهي از رويكرد رسانه هاي غربي به سمت مهندسي و مديريت انتخابات در ايران است، اظهار داشت: بخشي از اقدام هاي آنان مهندسي آشكار انتخابات از طريق شكل دهي افكار عمومي است كه اين يك توهم و يا پندار نيست بلكه كرداري است كه تا حالاتوسط آنان صورت گرفته است.
    
    
     اصل انتخابات اهميت دارد نه فرد انتخاب شونده
    همچنين يثربي استاد دانشگاه علامه طباطبايي در اين ميزگرد تاكيد كرد: برنامه ريزي قبل از انتخابات براي شكل گيري فرهنگ درست فهماندن اين نكته كه هدف انتخابات اهميت دارد و نه شخص انتخاب شونده بايد ملكه ذهن مردم شود.
     وي گفت: انتقال قدرت از يك مجموعه به مجموعه ديگر مهم ترين اتفاق در يك انتخابات است. بنابراين بعد از آن بايد يك عده اي راضي شوند و در عده اي ديگر احساس مسئوليت شكل گيرد.
     يثربي با اشاره به اينكه انتخابات داوري است، ادامه داد: وقتي توده مردم داوري مي كنند بنابراين بايد به آنان آگاهي داد تا اسير شعارهاي وسوسه انگيز نشوند. ما بايد مردم مان را برنامه محور كنيم. بدون شك ما در مسائل اعتقادي مشترك هستيم و مهم ترين مسئله رضايت مردم در كنار هم با انتخاب درست است.
     اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: امروزه هوشياري در جامعه بيش از هر زماني ديگر اهميت پيدا كرده است،گاهي وقت ها بي دقتي ما زمينه بحران را به وجود مي آورد.
    
    مشاركت حداكثري در سايه انتخابات رقابتي محقق خواهد شد / در ميزگردي با حضور كارشناسان مطرح شد
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش در بهداشت محيط
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است