|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: چه كساني در پازل دشمن بازي مي كنند؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7108
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


يادداشت 
چه كساني در پازل دشمن بازي مي كنند؟


نويسنده: عبدالرضا سلطاني


    «ان الله لايغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم»
    «چگونه مي توان مردم ايران را مقابل نظام اسلامي برآمده از خودشان قرار داد؟» اين سوال احمقانه سال هاست كه در انديشكده هاي مطالعات استراتژيك دشمن مورد بررسي و تحليل قرار مي گيرد، هزاران استراتژي براي پاسخ به اين سوال طراحي شده اما برونداد اين همه تكاپو، نه تنها مطلوب هزينه ها نبوده بلکه در يک افق بالاتر، به رشد و بالندگي ايران اسلامي کمک نموده است.
     نخستين اصل مبنايي كه در تحليل رفتار مردم ايران نسبت به نظام حاكم بايد مد نظر قرار بگيرد – كه نمي گيرد- مردمي بودن اين نظام است. به عبارت ديگر، نظام اسلاميِ مستقر در ايران، از قلبِ خواستِ مستمرِ تاريخي مردم سر برآورده و بقا، ثبات و ضمانت امنيت ملي ايران تابعي از تداوم پشتيباني اين مردم از خواست خودشان است. عدم درک و شناخت دشمن نسبت به اين موضوع ساده، دو رکن فرمول هاي براندازي آنهاست و تا زماني كه اين دو اصل اشتباه، پيش فرض نسخه هاي ضد ايراني باشد، معادله تغيير نظام، بدون جواب در مجهولات غوطه ور خواهد ماند.
     با در نظر گرفتن اين معلومات، حالابه سراغ حل مسئله فعلي يعني «نقشه دشمن براي انتخابات پيش رو» مي رويم. گفته شد كه ضامن بقا و ثبات نظام، تداوم پشتيباني مردم است. اما اثبات اين «تداوم پشتيباني» در مقاطع خاصي قابل برآورد است که فصل انتخابات مهمترين آنهاست. يکي از نقاط قوت انقلاب اسلامي ايران، حضور مردم به صورت هر ساله، پاي صندوق هاي راي بوده، صندوق هاي رايي که به مثابه كابل هاي تثبيت و كانال هاي انرژي بخش سيستم، وظيفه متصل کردن پتانسيل مردم را به حاکميت بر عهده دارند.
     حضور هوشمندانه مردم در بزنگاه انتخابات، همواره خنثي کننده بسياري از توطئه هاي دشمن بوده، اما همين حضور همواره با يک فرمول خاص مورد تهديد قرار داشته و دشمن هميشه سعي کرده اين نقطه قوت را به يک نقطه ضعف مبدل سازد.
     تحليل رفتار دشمن در سه دهه گذشته نشان مي دهد آنها «ظاهراً» به دنبال تحقق «تحريم انتخابات» از طرف مردم هستند و درست است که براي رسيدن به اين هدف از هيچ تلاشي فرو گذار نمي کنند اما اين تنها ظاهر ماجراست، واقع و هسته مرکزي هدف آنها، شکل گيري يک انتخابات با «مشارکت حداقلي» مردم مي باشد. اين حربه اما هيچ گاه موفقيتي قابل توجه كسب نكرد و البته روي کار آمدن دولتِ اميدبخش نهم و دهم تير خلاص را به آن زد. بعد از حماسه 22 خرداد و نااميد شدن دشمن از حذف پتانسيل حداکثري، نوبت به ايجاد چالش و خدشه وارد کردن در اصل انتخابات رسيد. تغيير هدف دشمن با اسم رمز «تقلب» محملي براي آتش افروزي و فتنه گري طرد شدگان ملت شد که البته اين هم در همان پازل مشروعيت قهقرايي و نااميد کردن مردم از نظام و حرکت به سمت مشارکت حداقلي در انتخابات بعدي تعريف مي شود. به بيان ديگر، شکسته شدن «پتک مشارکت راي هاي خاموش» يا همان «مشارکت حداكثري» چنان براي دشمن گران تمام شد که با برهم زدن قاعده بازي، سکوي پرش 22 خرداد را به يك چالش امنيتي مبدل ساخت و از همان روز سعي كرد بذر بي اعتمادي به نظام براي انتخابات آينده را در دل برخي از مردم بكارد.
     اما سوال اصلي! اين بار دشمن به دنبال چيست؟! آنها در مرحله نخست سعي مي کنند با ياد آوري حوادث تلخ سال 88 اين گونه وانمود كنند كه قرار نيست در انتخابات شركت داشته باشند. اما اين تنها يک حقه براي منحرف کردن مردم از نقشه اصلي است.
    اگر قبول داشته باشيم طبق آخرين آمارسنجي عمومي (مشارکت 85% در انتخابات 88) دولت داراي يك مقبوليت حداكثري در ميان آحاد راي دهندگان است، مي توان با کمي دقت فهميد چرا از ابتداي سال تلاش مي شود حلقه منصوبان به دولت با برچسب انحرافي بودن محدودتر شود! به عبارت ساده تر حذف پتانسيلِ حداکثري طرفدارانِ دولت (نظام) مساوي است با يک انتخابات با مشارکت حداقلي! اما چگونگي محقق كردن اين هدف نامشروع، موضوع ديگريست كه به اختصار آن را مرور مي كنيم. گزاره هاي زير را با دقت كنار هم چينش كنيد تا پازل فوق بهتر مجسم شود.
     اول- با تهمت، تخريب و شايعه سازي هاي حيرت آور دولت و حاميانش را به رمالي و جن گيري، فساد اخلاقي، انحراف فرهنگي، فساد اقتصادي و تهمت خطرناك و بي اساس حرکات ضدامنيتي متهم مي کنند. برآيند اين ضربات به اين شرح است: الف- نااميد کردن مردم از دولتي که به عنوان اميد مردم به نظام، وارد کارزار خدمت و تحقق عدالت شد. ب- حذف هر آن کس كه در اين دايره به اصطلاح منحرف، تعريف شود و ج- مشارکت حداقلي در انتخابات. به طور مثال وقتي رهبر معظم انقلاب در يک بيان تئوريک و با توجه به پتانسيل تغيير و تحول نظام، بحث نظام پارلماني را در «آينده احتمالاً دور»، مطرح مي کنند، آنها بلافاصله با تحريف بيانات ايشان، خود را در ظاهر طرفدار مشارکت مستقيم مردم در انتخاب رئيس جمهور جلوه مي دهند و مي گويند «نظام از راي شما مردم مي ترسد!» اما در باطن بر محقق شدن اين خواسته در آينده نزديک اصرار مي ورزند و قطعات پازل خود را با طرح اين مسئله که «اثبات شد! رئيس جمهور و اطرافيان او منحرف هستند!» در جهت نااميد کردن مردم و ايجاد همان مشارکت حداقلي دنبال مي کنند.
     دوم- اصل اساسي يک انتخابات، انتخاب است! انتخاب هم زماني معنا مي دهد که چيزي به نام «رقابت» وجود خارجي و حقيقي داشته باشد، براي تحقق يک انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثري نياز به حضور افرادي است که در جايگاه حزبي يا مستقل، ديدگاه هاي مترقي و جديدي را در چارچوب اصول مطرح کنند و مردم هم از ميان اين نامزدها، منتخب خود را برگزينند. يک سوال ساده! شما غير از چند گروه که در مواردي حتي بر سر نشستن دور يک ميز هم توافق ندارند! در سپهر سياسي کشور چيز ديگري مشاهده مي كنيد؟! در اين وضع، خلاوجود رقيب واقعي با ترفند ورود اصلاح طلبان مطرود مثلاً جبران مي شود.
     سوم- بر اين اساس با معکوس کردن فرمول حذف انحرافي ها! فتنه گران را وارد گود رقابت کردند، به اين صورت که ابتدا فتنه گران را مانند دولت به دو شق بدها (فتنه گران) و خوب ها (اصلاحات) تقسيم، و در مرحله بعد با التماس! مجوز ورود همه خوب ها و بدها را صادر مي نمايند! همان طور که دولت را به دولت خوب (احمدي نژادي هاي 3 تيري!) و بدها (منحرفين) تقسيم و بعد کل مجموعه را يکجا از معادلات حذف مي كنند!
     چهارم – اين پازل زماني به صورت كامل برايمان مشخص مي شود كه به هشدار داهيانه رهبر معظم انقلاب درخصوص چالش هاي امنيتي انتخابات پيش رو دقت كنيم.
     به واقع آيا دشمن خارجي و عناصر داخلي براي روزهاي قبل، حين و پس از انتخابات برنامه ريزي نكرده اند؟ انتخاباتي با مشاركت حداقلي و همراه با چالش هاي امنيتي قطعاً مطلوب ترين حالت براي دشمن است. حال بايد انديشيد كه چه كساني به برآورده كردن اين آرزوي دشمن كمك مي كنند؟!
    
    يادداشت : چه كساني در پازل دشمن بازي مي كنند؟
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 113 بار
    آثار ديگري از "عبدالرضا سلطاني"

  طبقـه انقـلابي
عبدالرضا سلطاني، ايران 18/10/91
مشاهده متن    
  راه پنجم
عبدالرضا سلطاني، ايران 13/9/91
مشاهده متن    
  حسرت بزرگ
عبدالرضا سلطاني، ايران 29/8/91
مشاهده متن    
  بزنگاه تلافي
عبدالرضا سلطاني، ايران 23/8/91
مشاهده متن    
  كدام دولت وحدت ملي؟!
عبدالرضا سلطاني، ايران 15/8/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پژوهش در طب ورزشي و فناوري
متن مطالب شماره 16، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است