|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: ورود به سفارت انگليس، مواضع غرب عليه ايران را تقويت كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7112
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 3 (داخلي) > متن
 
      


ورود به سفارت انگليس، مواضع غرب عليه ايران را تقويت كرد
سفير سابق جمهوري اسلامي در شوروي در گفت وگو با :    گروه سياسي شرايط در منطقه و جهان به نفع جبهه حق تغيير كرده و تمامي شواهد و قرائن حكايت از اين امر دارد. ايران به عنوان مركز فرماندهي اين جبهه نيز امروز در شرايط مهمي به سر برده و گفتمان انقلاب اسلامي در حال جهاني شدن است.
     در اين بين دشمن نيز البته بيكار ننشسته و تمام تلاش خود را مي كند تا قلب اردوگاه هابيليان عالم را مورد تعرض و فشار قرار دهد. فشاري كه در ماه هاي اخير در سه محور متفاوت و مختلف تلاش كرد، جمهوري اسلامي را در فضاي بين المللي زمينگير و منزوي نمايد. حال با توجه به اين شرايط حساس منطقه اي و بين المللي كه رهبر معظم انقلاب از آن تعبير به «پيچ تاريخي دنيا» كردند، غير از عقلانيت و هوشمندي راهكار ديگري نيز وجود دارد؟
    
    
     آيا اقداماتي نظير ورود تعدادي از دانشجويان به سفارتخانه روباه پير در تهران، موضع حق طلبان عالم را تقويت نمود يا اردوگاه شيطانيان را؟
     اين سوالات را از ناصر نوبري ديپلمات باسابقه كشورمان و سفير سابق ايران در شوروي پرسيديم و پاسخ هاي وي را نيز شنيديم. نكته قابل توجه اين كه، نوبري البته از منتقدين برخي عملكردهاي دستگاه ديپلماسي كشور است اما در خصوص واقعه سفارت انگليس نظرات شفافي دارد:
    
    
     به عنوان يك ديپلمات باسابقه، توضيح فرماييد فشارهاي اخير عليه جمهوري اسلامي در سه فاز حقوق بشر، پرونده هسته اي واتهام ترور سفير عربستان در واشنگتن چه اهداف سياسي را دنبال مي كند؟ و چه ارتباطي با تحولات منطقه و دنيا دارد؟ مديريت پنهان و پشت پرده اين سناريوها برعهده چه كشورهايي قرار دارد؟
     فشارها در چارچوب مسئله هسته اي و حقوق بشر تازگي ندارد قبلاً به خاطر تمركز روي مذاكرات هسته اي، خيلي در مورد حقوق بشر فعال نبودند و اكنون با ركود در مذاكرات، روي حقوق بشر و تحريم ها تمركز يافته اند. مسئله اتهام ترور سفير عربستان از نظر محافل كارشناسي ساختگي بودنش واضح است، به نظر مي رسد در آينده احتمال انجام اقداماتي از سوي سعودي ها عليه ايران وجود داشته باشد. لذا براي انجام آن اقدامات وجود زمينه منفي در روابط را لازم يافته اند. مثلاً اگر در آينده براي ايران در مورد فروش نفت مشكل ايجاد كردند، سعودي ها با وجود اين زمينه منفي راحت تر مي توانند جاي ايران را پر كنند و به جاي ايران نفت بفروشند.
    
    
     با توجه به فضاي ايجاد شده عليه جمهوري اسلامي در محافل بين المللي، اقدام برخي دانشجويان در ورود به سفارت انگلستان و باغ قلهك چه نسبتي با منافع ملي جمهوري اسلامي داشت؟ آيا اين اقدام به نفع منافع و امنيت ملي ما بود يا به ضرر؟ لطفاً توضيح فرماييد.
     متاسفانه اين روزها بيشتر صحبت از منافع ملي مي شود اما در كشور فراموش شده كه نظام ما اسلامي است و بايد در مورد هر رويدادي ابتدا سوال از مطابقت با موازين اسلامي نماييم، درواقع ما سياست را از دين جدا كرده ايم از نظر اسلام و قرآن پايبندي بر عهدها و پيمان ها از مهمترين خصيصه هاي مسلمين مي باشد. ما چون معاهده مربوط به حفاظت از مراكز ديپلماتيك را پذيرفته ايم بايد مستقل از منافع مان به آن پايبند باشيم. ما نبايد اجازه دهيم سياست مبتني بر هدف كه وسيله را توجيه مي كند رواج يابد. البته اين اقدام حتي چارچوب مورد نظر براي منافع ملي را نيز به همراه نداشت.
    
    
     با توجه به مفاد كنوانسيون ژنو، اقدام اخير در ورود به سفارت انگليس چه تبعات حقوقي براي كشورمان در بردارد؟
     جمهوري اسلامي ايران از كشورهاي پذيرنده اين كنوانسيون مي باشد بنابراين بر رعايت آن متعهد است به همين دليل وزير خارجه از وقوع اين رويداد اظهار تاسف كرده و طبق مقررات بايد جبران خسارت شود.
    
    
     اما انگليسي ها مي گويند بخشي از حاكميت در اين ماجرا دست داشته است؟
    غير ممكن است مسئولان در هر بخشي از حاكميت موافق اشغال يك سفارت باشند، اما حتي اگر نظر انگليسي ها را فرض بگيريم بالاخره دولت چه كاري بيشتر از تاسف و جبران خسارت و قول براي حفاظت بيشتر مي تواند بدهد، نكند انگليسي ها انتظار دارند بخشي از حاكميت عليه بخش ديگري از حاكميت وارد عمليات شود! درواقع انگليسي ها دچار خود بزرگ بيني شده اند و با اين موضع گيري عملاً خود را در تنگنا قرار داده اند.
    
    
     اصولاً هر رفتار اينگونه اي بايد به دنبال ايجاد فشار بر دشمن و حريف باشد. آيا ماجراي ورود دانشجويان به سفارت انگليس، باعث ايجاد فشار به انگلستان شد يا فشار عليه جمهوري اسلامي را تشديد كرد؟
     فشار بر هر دوطرف را به همراه داشت البته نوع آن فرق مي كرد.
    
    
    برخي درصددند ماجراي سفارت انگليس را با تسخير لانه جاسوسي امريكا مقايسه كنند؟ آيا اين مقايسه را قبول داريد؟ لطفاً توضيح دهيد.
     خير، قياس مع الفارق است، در آن زمان ايران در دوران بي ثباتي و هرج و مرج انقلاب قرار داشت و مثل امروز يك دولت و مجلس برآمده از آراي ملت سركار نبود و اساساً دولت موقت هم استقرار كامل نداشت. در حال حاضر مجلس به نمايندگي از ملت با كار كارشناسي همه مسائل را بررسي و رصد كرد و به طور قانونمند اقدام كرد و تشخيص داد رابطه محدود و مهار شود اما در سطح كاردار ادامه يابد. در چنين شرايطي اشغال سفارت موجب تضعيف ايران شد. در زمان اشغال لانه جاسوسي نهاد ملي مانند مجلس و دولت به صورت فعلي مستقر نبودند كه به طور قانونمند سفارت امريكا را محدود و مهار كنند لذا دانشجويان مجبور به آن اقدام خودجوش شدند.
    
    
     در مجموع فضاي بين المللي درخصوص جمهوري اسلامي پس از حادثه سفارت انگليس را چطور ارزيابي مي كنيد؟
     غربي ها انواع اقدامات عليه جمهوري اسلامي را در سطح بين المللي سازماندهي مي كنند اما سياست ما بايد بر رساندن صداي مظلوميت ايران به افكار عمومي در جهان و به ويژه در غرب معطوف گردد تا دولت هاي آنها تحت فشار افكار عمومي در شرايطي كه دچار بحران اقتصادي هستند به راحتي نتوانند تحريم اقتصادي عليه ما را گسترش دهند، البته اقداماتي مانند ورود به سفارت، برعكس، فضا را بيشتر عليه ما ساخته و موضع دولت هاي غربي براي اقدامات بيشتر را موجه تر مي كند.
    
    
     وزارت خارجه پس از بستن سفارت ايران در لندن اعلام كرده عليه انگليس اقدام متقابل خواهد كرد، پيشنهاد شما در اين خصوص چيست؟
     انگليسي ها با اينكه سفارتخانه ما را تعطيل كردند اما پرچم ها را در دو كشور پائين نياورده اند و رابطه را كاملاً قطع نكرده اند، ما هم نبايد پيش قدم در قطع كامل روابط گرديم، بايد موضع مجلس يعني پذيرش روابط در سطح كاردار كه با تصويب شوراي نگهبان قانون شده است را حفظ كنيم و در عين حال اعلام كنيم تا زماني كه انگليسي ها به ديپلمات هاي ما اجازه ورود به انگليس ندهند ما هم به ديپلمات هاي آنها اجازه ورود به ايران را نخواهيم داد.
    
    
     غربي ها از اين پس به دنبال چه سناريو و چه مدلي از فشار عليه جمهوري اسلامي مي باشند؟
     در شرايط كنوني اگر ما در ديپلماسي مان هنرمندانه و حرفه اي عمل كنيم مي توانيم تهديد را به فرصت تبديل كنيم. حال كه ناخواسته انگليسي ها از ايران رفتند بايد اين خلارا به عنوان يك فرصت مغتنم بشماريم و از آن در بهبود روابطمان با رقباي انگليس بهره برداري كنيم.
    
    
     لطفاً منظورتان را بيشتر توضيح دهيد.
    انگليسي ها به طور سنتي از قديم تلاش داشتند در روابط رقباي خود مانند فرانسه،آلمان، روسيه، چين و امريكا با ايران مزاحمت ايجاد كنند و سعي داشتند نقش خود را در قبال ايران، محوري و برجسته كنند.
     در روابط ايران با كل جهان غرب، انگليسي ها خود را به عنوان متخصص ايران و طرف اصلي بين غربي ها جا زده و از اين طريق نان مي خوردند، حتي انگليسي ها در روابط ما با همسايگان به ويژه اعراب نيز اخلال مي كرده اند.
    
    
     نظرتان در مورد تاسيس سفارت مجازي امريكا در ايران چيست؟
    البته امريكايي ها مدتي است براي راه انداختن آن با اهداف خاصي كه دارند برنامه ريزي كرده اند اما در هر حال و در شرايط مخالفت ايران، افتتاح چنين سفارت سمبليكي از سوي امريكايي ها آن هم چند روز بعد از تعطيل كردن سفارت از سوي انگليسي ها مي تواند علامتي از سوي امريكايي ها باشد. امريكايي ها فراموش نكرده اند كه وقتي سفارتشان در تهران اشغال شد، انگليسي ها خيلي به رويشان نياوردند و سفارتشان را تعطيل نكردند.
    
    ورود به سفارت انگليس، مواضع غرب عليه ايران را تقويت كرد / سفير سابق جمهوري اسلامي در شوروي در گفت وگو با :
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 3 (داخلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 152 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق علوم انساني
متن مطالب شماره 26، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است