|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: تخلف 2 بانك خصوصي از قانون صريح اصل 44
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 8 (بورس) > متن
 
      


تخلف 2 بانك خصوصي از قانون صريح اصل 44
گزارش از عدم رعايت سقف مالكيت سهام در بانك ها

نويسنده: بهاركسري


    طبق قانون اصل 44 شركت ها مي توانند تا سقف 10 درصد از سهام بانك ها را در پرتفوي سرمايه گذاري خود داشته باشند و بر اين اساس هم بانك مركزي به سهامداران عمده بانك ها يكسال فرصت داد تا ظرف اين مدت سهامشان را در بانك ها به سقف 10 درصد برسانند، موضوعي كه در صورت عدم رعايت از سوي شركت ها به عنوان تخلف محسوب مي شود.
     بر اين اساس و با وجود اين الزام قانوني دو شركت بانك پاسارگاد و بانك انصار داراي سهامداراني هستند كه بيش از 10 درصد سهام اين بانك ها را در اختيار دارند موضوعي كه با حضور در سايت Tsetmc.com قابل اثبات است. اين گزارش نشان مي دهد هم اكنون شركت ارتباطات سيار بالغ بر 05/12 درصد از سهام بانك انصار و شركت سرمايه گذاري پارس آريان بالغ بر 6/18 درصد از سهام بانك پاسارگاد را در سبد سهام خود داراست. اين درحالي است كه اين شركت در زمان عرضه اوليه سهام بانك پاسارگاد در بورس نسبت به عرضه سهام اين بانك در بازار تعهد داده بود كه ظاهراً به آن عمل نكرده است.
     اين موضوع را كه با توجه به قانون اصل 44 تخلف محسوب مي شود با معاون سازمان بورس در ميان گذاشتيم.
    
    
     در تكليف قانوني شكي وجود ندارد
    علي حسيني معاون سازمان بورس در گفت و گو با با اشاره به اين كه سهامداران عمده پيش از ورود اين بانك ها به بورس سهام اين شركت ها را در سبد سهامشان داشتند، اظهار داشت: در اين موضوع كه قانون نسبت به آن تكليف كرده شكي وجود ندارد. وي با اشاره به اين كه بانك مركزي نهاد ناظر بانك ها است، تصريح كرد: با توجه به اين موضوع بانك مركزي بايد نسبت به اين مسئله عكس العمل نشان دهد. معاون سازمان بورس با تاكيد بر اين كه قانون در اين مورد صراحت دارد، اظهار داشت: اين اتفاق در خصوص برخي از بانك ها روي داده و مابقي بانك ها هم بايد خود را با اين موضوع تطبيق دهند. حسيني با اشاره به اين كه براي سهامداران عمده انتقال سهامشان در كوتاه مدت امكان ندارد، تصريح كرد: طبق قانون اين شركت ها يك سال فرصت داشتند از سهام اين شركت ها خارج شوند كه اين مهلت قانوني در شرايط فعلي به پايان رسيده است.
    
    
     لزوم نظارت مقام ناظر بر بورسي ها
    وي با تاكيد بر اين كه مقام ناظر بايد بر اينگونه نقل و انتقال ها نظارت كند، خاطرنشان كرد: ناظرين تالار بورس و فرابورس بايد بر اين موضوعات نظارت كنند. با توجه به اين موضوع به سراغ علي صحرايي ناظر تالار بورس رفتيم تا موضوع را از ايشان پيگيري كنيم.وي هم در گفت و گو با با اشاره به مهلت قانوني بانك مركزي براي رعايت سقف سهامداري در بانك ها گفت: اين امكان وجود دارد كه در اين بانك ها سهم به صورت درون گروهي منتقل شده باشد. با اين وجود صحرايي به عنوان ناظر تالار شركت بورس و ناظر بازار بورس حاضر به پاسخ بيشتر در اين خصوص نشد در حالي كه به گفته معاون سازمان بورس و رئيس اداره ناشران بورس وي به عنوان ناظر تالار ملزم به پاسخگويي است.
     در همين خصوص امير حمزه مالمير رئيس اداره نظارت بر ناشران اوراق بهادار در گفت و گو با با اشاره به اين كه سايت Tsetmc.com در دو بخش قديمي و جديد فعال است، اظهار داشت: اطلاعات مربوط به درصد سهامداري شركت ها در سايت قديمي قرار دارد و در سايت جديد اين اطلاعات ارائه نمي شود. وي افزود: براي مشخص شدن درصد سهام شركت ها بايد سهام شركت بر سرمايه ثبت شده شركت تقسيم شود. مالمير با اشاره به وضعيت سهامداري ارتباطات سيار در بانك انصار تصريح كرد: بانك انصار افزايش سرمايه داده بود و داراي حق تقدم است كه هنوز در سايت ثبت نشده است.
     وي با اشاره به اين كه ارتباطات سياربخشي از سهام بانك انصار را پيش از افزايش سرمايه خريداري كرده بود، گفت: همچنين اين شركت تعداد محدودي از سهام بانك انصار را بعد از افزايش سرمايه خريداري كرده است.
     اين گفته مالمير درحالي است كه سرمايه جديد بانك انصار هنوز ثبت نشده است و تعداد سهام موجود در بازار براساس همان سرمايه قبلي است و در اين صورت هيچ سهامداري نبايد بيش از 10درصد سهام موجود يك بانك را در مالكيت خود داشته باشد. مدير اداره نظارت بر ناشران اوراق بهادار همچنين با تاكيد بر اين كه بخشي از سرمايه بانك انصار در قالب سرمايه ثبت نشده است تصريح كرد: بر اين اساس درصدي كه به عنوان سهام ارتباطات سيار از بانك انصار در سايت مربوطه ثبت شده بر اساس سرمايه ثبت شده بوده و در صورتي كه سرمايه ثبت نشده را هم براي محاسبه ميزان سهام ارتباطات سيار در نظر بگيريم درصد سهام اين شركت از بانك انصار كمتر خواهد بود.
    
    
     سايت قديمي بورس مشكل دارد
    مدير امور نظارت بر ناشران اوراق بهادار با تاكيد براينكه بايد ميزان حق تقدمي كه ارتباطات سيار خريداري كرده در نظر بگيريم اظهار داشت: طي صحبت هايي كه با مديرت فناوري بورس تهران انجام شده به نظر مي رسد مشكلاتي در سايت قديمي وجود داشته باشد. مالمير با تاكيد بر اين كه در سايت جديد ديگر درصد سهام شركت ها بر روي سايت قرار نمي گيرد خاطرنشان كرد: در سايت جديد فقط تعداد سهام و حق تقدم نشان داده مي شود و سهامداران خودشان بايد ميزان سهام را محاسبه كنند تا اشتباهاتي از اين دست تكرار نشود. وي افزود: بر اين اساس با تقسيم مجموع حق تقدم به اضافه سهام اصلي بر كل سرمايه ثبت شده و سرمايه ثبت نشده درصد سهام شركت ها به دست مي آيد. بنا به گفته مالمير، با توجه به اين كه ميزان سهام ارتباطات سيار از بانك انصار قبل از اعلام سرمايه ثبت نشده بود اين امكان وجود دارد كه در نگاه اول مشكل به وجود بيايد. اين گزارش مي افزايد: مالمير اطلاعاتي از دليل بالابودن تعداد سهام پارس آريان در بانك پاسارگاد ارائه نكرد و پاسخ آن را در وظايف صحرايي دانست، موضوعي كه وي نيز جوابي برايش نداشت!
     با اين حال به نظر مي رسد طبق قوانين بايد مازاد سهام تملك شده توسط پارس آريان و شركت ارتباطات سيار باطل شود.
    
    تخلف 2 بانك خصوصي از قانون صريح اصل 44 / گزارش از عدم رعايت سقف مالكيت سهام در بانك ها
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 8 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 121 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيوتكنولوژي ايران
شماره 2 (پياپي 66)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است