|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: تمام طرح هاي مسکن مهر مازندران يك ساله اجرا مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


تمام طرح هاي مسکن مهر مازندران يك ساله اجرا مي شود
18هزار واحد مسکوني ساخته شده دراين استان در آستانه بهره برداري قرار دارد

نويسنده: حسين خاني


    ساري - 18 هزار واحد مسکوني ساخته شده در قالب طرح مسکن مهر بزودي درشهرهاي مختلف مازندران افتتاح خواهد شد.
     از زمان اجرايي شدن طرح مسکن مهر در کشور، 59 هزار پروانه ساخت در اين طرح در سراسر استان صادر شده كه از اين تعداد 53 هزار واحد اعم از مسکن مهر دولتي و خودمالکي منجر به عقد قرارداد شده است. بر اساس اعلام اداره کل مسکن و شهر سازي مازندران سهميه اختصاص يافته براي اين استان در سال 89، 24هزار واحد مسکوني بود که اين تعداد در سال 90 که از سوي مقام معظم رهبري سال جهاد اقتصادي نامگذاري شده به 28 هزار واحد ارتقا پيدا کرده است. با استقبال از اجرايي شدن اين طرح در ميان افرادي که به هر دليل ممکن تاکنون نتوانسته بودند سقفي براي خود و اعضاي خانواده شان تهيه کنند بسيار مثبت ارزيابي شده به طوري که در مدتي که از شروع ساخت اين واحد ها مي گذرد 56 هزار خانواده اقدام به ارائه مدارک و ثبت نام کرده اند. شايد بزرگترين مشکل موجود بر سر راه اجرايي شدن اين طرح عظيم در استان هايي نظير مازندران بحث کمبود و گران بودن زمين بود که دست اندرکاران استان در اين موضوع طرح خود مالکي ساخت مسکن مهر را ارائه دادند و اکنون بنا بر اعلام مديران ارشد وزارت راه و شهرسازي، مازندران در اين طرح سرآمد ساير استان ها بوده و رتبه اول کشور را داراست. علي رغم پيشرفت هاي خوبي که در مسکن مهر مازندران شاهد هستيم، اما روند پيشرفت آنها در برخي از شهرستان هاي استان مناسب نيست.
     به عنوان مثال درحالي که شهرستان رامسر زمين مورد نظر براي ساخت دو طرح بزرگ را تامين کرده اما با گذشت 3سال از آغاز واگذاري زمين به پيمانکاران هنوز افتتاحي را شاهد نبوده ايم و در مورد مشابه ديگر در شهرستان هاي بهشهر، ساري و نکا نيز شرايط خيلي راضي کننده تر از رامسر نيست.
     در ايامي که طرح مسکن مهر در مازندران به مرحله اجرايي رسيده بارها شاهد حضور وزير راه و شهر سازي در محل اجراي طرح ها بوده ايم اما مشکل بزرگ اينجاست که برخي از پيمانکاران بر اساس سوابق کاري و توانمندي هاي مورد نياز براي به سرانجام رساندن اين طرح عظيم انتخاب نشده اند و اغلب با آوردن بهانه هاي مختلف از پذيرش مسئوليت کم کاري خود و نيروهايشان شانه خالي مي کنند. در نقطه مقابل اين گروه البته پيمانکاراني هستند که دلسوزانه تمام تجربيات خود را بر طبق اخلاص گذاشته و با تلاش شبانه روزي خود و همکارانشان مجموعه هايي بسيار زيبا را خلق کرده که رضايتمندي عموم متقاضيان را به دنبال داشته است. طرح 162 واحدي دانش بابلسر که قرار است در جريان افتتاح واحد هاي مسکن مهر مازندران به عنوان طرح نمونه توسط رئيس جمهور مورد بازديد و افتتاح قرار بگيرد از مجموعه هايي است که بر اساس زمانبندي هاي صورت گرفته به سرانجام رسيد، شهرکي زيبا که مي تواند روح اميد به سامان رسيدن اين طرح را در دل هزاران متقاضي واحد هاي مسکن مهر زنده نگاه دارد؛ موضوعي که در ابتداي راه با کم کاري برخي از تعاوني هاي متولي ساخت به نقطه ضعف اين طرح تبديل شده بود و متقاضيان کاملاً از اين طرح نااميد شده بودند. پيمانکار طرح 162 واحدي دانش بابلسر در اين باره گفت: فلسفه مسکن مهر طرح خوبي بود که از سوي دولت ارائه شد اما به نظر مي رسد در گزينش و انتخاب پيمانکاران لازم است دقت بيشتري صورت گيرد و از اين پس براي ساخت طرح ها از افراد واجد شرايط استفاده شود. يکي ديگر از افرادي که در بحث ساخت مسکن و انبوه سازي صاحبنظر است، اعتقاد دارد، مسئولان بايد در مکان يابي طرح ها با مطالعه بيشتري عمل کنند زيرا برخي از طرح هاي در حال ساخت مسکن مهر در محلي واقع است که متقاضيان رغبتي به ثبت نام در آنها از خود نشان نمي دهند. به عنوان مثال در طرحي مثل رکابدار کلاي قائمشهر که 10 کيلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، رغبت براي زندگي بسيار کم است. با وجود اينكه دولت در بهشهر در يکي از بهترين مکان هاي شهر اقدام به تامين زمين براي ساخت مسكن مهر کرده، اما به دليل اينكه در انتخاب پيمانکار دقت لازم صورت نگرفته روند ساخت مسكن مهر در اين شهرستان به کندي پيش مي رود.
     شهرستان تنکابن هم که با نام فرمانداري ويژه اش به عنوان منطقه اي تقريباً مستقل از استان شناخته مي شود در روند اجرايي شدن طرح مسکن مهر با کندي حرکتي روبه رو است.
     شايد اگر در مراحل شروع به کار پيمانکاران کم کار از ادامه فعاليت آنان جلوگيري مي شد و طرح به پيمانکاران داراي شرايط بهتري سپرده مي شد امروز شاهد افتتاح 20 هزار واحد مسكن مهر بوديم. درهمين حال، سيدرسول رسولي مدير كل مسكن و شهرسازي مازندران با بيان اينکه همه طرح هاي مسکن مهر در مازندران يکساله اجرا و بهره برداري مي شود اضافه کرد: واحدهاي مسکن مهر در حال ساخت اين استان تا نيمه نخست سال آينده افتتاح و به متقاضيان تحويل داده خواهد شد. شايد مثبت ترين روش در اجرايي شدن مسکن مهر را در ارائه وام هاي خريد به متقاضيان و افراد فاقد مسکن شاهد بوديم که متاسفانه در ميانه راه جلويش گرفته شد. هرچند که براساس اعلام مديركل مسكن و شهرسازي مازندران قرار نيست اين طرح بار ديگر در استان اجرايي شود. اما اگر اين طرح ادامه مي يافت شايد امروز درصد زيادي از متقاضيان صاحب خانه شده بودند. هرچند مسئولان استاني از اجرايي شدن طرح بزرگي همچون 2 هزار و 800 واحدي ميارکلاي ساري رضايت دارند و آن را نقطه اميدي براي خانه دار کردن متقاضيان مسکن مهر در مرکز استان برمي شمارند اما بايد اين مهم را از نظر دور نداشت که هنوز در شهرستان ها فرهنگ زندگي در چنين شهرک هايي جانيفتاده و مردم زمان زيادي لازم دارند تا بتوانند خود را با اين شرايط مطابقت دهند. هادي ابراهيمي معاون سياسي امنيتي استاندار نيز بر اين باور است که دولت دكتر احمدي نژاد با اجرايي کردن طرح مسکن مهر افق روشني را در عرصه خدمت رساني به مردم ترسيم کرده است. وي گفت: مازندران با احراز مقام نخست در عملياتي کردن طرح مسکن مهر در کشور، عزم قاطع و پيگير مديريت ارشد استان براي رفع مشکلات و دغدغه هاي مردم را به نمايش گذاشته است.
    
    تمام طرح هاي مسکن مهر مازندران يك ساله اجرا مي شود / 18هزار واحد مسکوني ساخته شده دراين استان در آستانه بهره برداري قرار دارد
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 143 بار
    آثار ديگري از "حسين خاني"

  نجات معجزه آساي كودكي كه در خواب راه مي رود
حسين خاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  ناجيان از شناگران غافل كتك مي خورند
حسين خاني، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  خانه ييلاقي، آخرين مخفيگاه قاتل فراري
حسين خاني، ايران 10/6/97
مشاهده متن    
  شليك مرگبار مقابل چشمان مردم
حسين خاني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
  آزاد سازي بخش عظيمي از سواحل مازندران تا سال آينده / استاندار در گفت و گو با «ايران» خبر داد
حسين خاني، فرح خادم المله، ايران 29/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش حسابداري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 32)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است