|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/9/20: رنجي كه هنرمندان تئاتر مي برند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7109
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4959 20/9/90 > صفحه 18 (تئاتر) > متن
 
      


رنجي كه هنرمندان تئاتر مي برند
حميدرضا نعيمي، كارگردان و بازيگر تئاتر مطرح كرد    
    يك كارگردان و بازيگر تئاتر در مورد ميزان موفقيت ارگان هاي فرهنگي كشور در عرصه تئاتر گفت: تمام نهادهاي فرهنگي كشور از جمله وزارت ارشاد، حوزه هنري، بنياد حفظ ارزش هاي دفاع مقدس، حتي بنياد شهيد و... با اين نگاه كه تئاتر مقوله اي است جدي و بايد در اين عرصه كار كرد به تئاتر نگاه مي كنند. اما مسئله اي كه وجود دارد اين است كه در بسياري از اين ارگان ها مسئولاني برنامه ريزي مي كنند و متولي امر هستند كه گاهي اوقات من شك مي كنم آيا اين عزيزان در اين سرزمين زندگي مي كنند يا نه. آيا واقعيت ها را مي بينند يا نه! درواقع چشم بر واقعيت ها بسته اند.هنرمندان را كه جزو انديشمندان تئاتر هستند را مي شناسند و مشكلات آنها را مي دانند يا نه!
     حميدرضا نعيمي كه اوايل سال جاري نمايش «فاوست» را روي صحنه تئاتر شهر آورده است، در اين باره ادامه داد: با توجه به اين كه تئاتر حرفه اي است كه هنوز خصوصي سازي درآن معنا ندارد و هنوز در حوزه انديشه سلامت خود را حفظ كرده است و نسبت به تلويزيون و سينما پيشروتر است و تماشاگران خود را حفظ كرده حتي افزايش هم داده است، بنابراين بايد حتماً در اين زمينه آسيب شناسي كرد ضعف ها را شناخت و مشكلات و موانع را برطرف كرد.
     نعيمي افزود: مسئولان ارگان هاي مختلف با اين ديدگاهي كه عرض كردم فقط و فقط شرايط محدودكننده را بر ذهن و جان هنرمندان حاكم و آنها را خسته مي كنند. نتيجه اش براي مثال مي شود كوچ هنرمندان تئاتر به تلويزيون و سينما. ببينيد بيشترين سختي ها و سخت ترين كارها در صداوسيما و سينما بر گردن هنرمنداني است كه از تئاتر كوچ كرده اند. به خاطر اين كه افرادي متعهد و كاربلد و خلاق هستند. ازقضا فيلم ها و سريال هايي كه هنرمندان تئاتري مي سازند موفق تر مي شوند كه اين البته خوب است اما موجب خالي شدن عرصه تئاتر مي شود.
     اين كارگردان و بازيگر تواناي تئاتر ايرادهاي موجود در فعاليت ارگانها را اينگونه برشمرد: عدم مديريت صحيح در اين ارگانها باعث مي شود كه كار تئاتر براي يك نهاد فرهنگي در دو مرحله خلاصه شود. مرحله اول دادن سالن به يك گروه تئاتري و مرحله دوم در منگنه قرار دادن آن گروه از هر نظر! بنابراين هنرمند تئاتر بايد براي كار و هنر خود جانفشاني كند. از قبل از انقلاب هم اينگونه بود. هنر نمايش همواره با مخاطرات بسيار مواجه بوده است.
     مسئولين نيز نسبت به هنرمند بي مهر بودند و به بخش هايي از خواسته هاي جامعه تئاتري ازجمله مسكن، بيمه، بازنشستگي،دستمزدهاي درخور و در شان هنرمند تئاتر اهميت ندادند. مقايسه كنيد با جامعه مشاغل آزاد كه فقط با زندگي مادي مردم مرتبط هستند اما از جايگاه بالاتري برخوردارند. در برابر هنرمندان تئاتر و ديگر عرصه هاي هنري را داريم كه با روح و جان و فرهنگ مردم مرتبط اند. توجه به اين موضوع لازم است كه در طول تاريخ همواره كساني كه ما را از گزند مشكلات مادي در امان مي دارد هنرمندان بوده اند از فردوسي ها و حافظ ها بگيريد تا دوخته شدن لب فرخي يزدي ها و شهادت ميرزاده عشقي ها.
     وي ادامه داد: هنرمندان ما چشم انداز شغلي و حرفه اي ندارند. امنيت رواني و ذهني ندارند. اطميناني ندارند كه مديران تئاتر از آنها حمايت كنند. چون مديران ما دورنمايي از اهداف و برنامه هاي خود نمي دهند كه حتي بشود آنها را ارزيابي كرد.
     حميدرضا نعيمي درمورد عملكرد نهادهاي فرهنگي فعال در عرصه تئاتر افزود: ارگانهاي زيادي مثل بنياد حفظ ارزشهاي دفاع مقدس، حوزه هنري، بنياد شهيد - كه جديداً واحدي به نام تئاتر و جشنواره ايثار تشكيل داده است - فقط به كميت و آمار فكر مي كنند و شرايط انساني لازم براي توليد و خلاقيت ايجاد نمي كنند. براي مثال حوزه هنري در بهترين حالت ممكن است قراردادي 4تا5ميليوني با يك گروه ببندد آن هم با اين فشار اقتصادي، طبيعي است كه اين ميزان سرمايه گذاري هنرمند تئاتر را به جانفشاني مجبور مي كند و اين نهايت بي انصافي است. هنرمند تئاتر به قيمت نابودي و نيستي خود و خانواده اش در اين عرصه جانفشاني مي كند. چگونه اين ارگان به اين امر رضايت مي دهد جاي سوال دارد.
     در واقع تنها ارگاني كه به نسبت خوب عمل كرده است مركز هنرهاي نمايشي وزارت ارشاد بوده است. درست است كه بودجه بالاتري دارد اما ديگر نهادها مثل شهرداري و حوزه هنري نيز بودجه بالايي دارند ولي صرفاً به كميت فكر كرده اند و كيفيت در آنها محلي از اعراب ندارد. نمونه اش جشنواره ماه حوزه هنري است كه كميت بالاي آن به مرور خستگي و فرسودگي را موجب شده است. يا جشنواره مقاومت بنياد حفظ ارزشهاي دفاع مقدس، كه منابع مالي و پولي بسياري دارد اما متاسفانه طي سال هاي بعد از جنگ هنوز نتوانسته است توليداتي كه بتوانند با توليدات مركزهنرهاي نمايشي برابري كنند عرضه كند. زيرا خواسته هاي مديران آنها كه جايگاهي براي تئاتر قائل نيستند تنها دراين خلاصه مي شود كه جشنواره اي را كج دارومريز برگزار كنند و بي تفاوت از كنار آن عبور كنند.
     وي در مورد عملكرد صدا و سيما گفت: ارگان ديگري كه در تئاتر فعال است تلويزيون بوده كه طي سال هاي اخير با توليد تله تئاترهاي نسبتاً خوب در شبكه 4 اندكي در اين زمينه فعاليت كرده است.اما همين صداوسيما كه بايد به عنوان پشتيبان و حامي هنر تئاتر در كشور ما به عنوان يك هنر دولتي باشد به جاي اين كه آزادي بيشتري پيش روي اين هنر قرار دهد بيشتر آن را محدود كرده است. و به جاي اين كه به تجربه هاي نو و به عبارتي تئاتر آزمايشگاهي ميدان دهد هيچ كاري در اين زمينه نكرده است. بزرگان همواره گفته اند كه اگر مي خواهيم فرهنگ يك كشور را بشناسيم بايد تئاتر آن كشور را ببينيم. صداوسيما حداقل كاري كه مي تواند بكند تبليغات براي تئاتر است كه آن را هم نكرده است. بايد فايلي را در اين زمينه باز كند و براي تئاتر شناخت و محبوبيت ايجاد كند چراكه مردم از طريق تلويزيون تئاتر را خواهند شناخت.
     نعيمي همچنين درباره عملكرد شهرداري اظهار داشت: در هيچ كجاي دنيا شهردارها چهره هاي سياسي نيستند بلكه فرهنگي اند اما سياست زدگي در كشور ما باعث شده كه در همه چيز مناسبات سياسي وجود داشته باشد.سياست تا نهاد خانواده و سر سفره خانواده ها هم حضور دارد.اين يك آسيب است كه چهره هاي فرهنگي را نيز متاثر كرده است. شهردارها به عنوان متوليان امر فرهنگي به حساب مي آيند و وظايف آنها فقط به آسفالت خيابانها و گلكاري فضاي سبز محدود نمي شود. بايد براي هر حركت فرهنگي و هنري هزينه كنند نه اين كه انحصاري عمل كنند. در همه جاي دنيا شهردارها در راستاي يك اتفاق فرهنگي و براي كمك به هر ارگان فرهنگي ديگر حتي خيابان ها را بند مي آورند و براي اجراي آن برنامه اختصاص مي دهند. من مي پرسم شهرداري در اين 03سال چه كتاب هايي تا به امروز عرضه كرده است؟ چه هنرمنداني از شهرداري مدال گرفته اند؟ اگر هم بوده بسيار اندك است كه به چشم نمي آيد.
     شهرداري فقط شده است عوارض و ماليات. اين ارگان به نسبت عظمت نام و جايگاهش در حد صفر ظاهر شده است. با توجه به رديف بودجه اي كه دارد بايد دست به ساخت سالن و ايجاد امكانات شهري در اطراف مكان هاي فرهنگي موجود بزند. اين همه فرهنگسرا توسط شهرداري ها ساخته شده است، چه ويژگي استانداردي براي اجراي تئاتر و يا ديگر برنامه هاي هنري در آنها سراغ داريد؟ غير از اين كه براي سمينار و سخنراني به درد مي خورند. در حالي كه امروز هنرمندان تئاتر به خاطر كمبود سالن مجبورند به همان فرهنگسراها پناه ببرند و تئاتر در حد يك شوخي در فرهنگسراهاي ما عرضه مي شود.
    
    رنجي كه هنرمندان تئاتر مي برند / حميدرضا نعيمي، كارگردان و بازيگر تئاتر مطرح كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 4959 به تاريخ 20/9/90، صفحه 18 (تئاتر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 116 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رشد و يادگيري حركتي - ورزشي
متن مطالب شماره 35، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است