|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم90/10/7: افزايش گرايش دانشجويان به خانه هاي مجردي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5416
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3311 7/10/90 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


افزايش گرايش دانشجويان به خانه هاي مجردي
كمبود خوابگاه و امكانات رفاهي در دانشگاه ها منجر به افزايش گرايش به خانه هاي دانشجويي شده است

نويسنده: كتايون مصري

نيروي انتظامي از 2 سال قبل قول بستن خانه هاي مجردي را داده بود، اما اين روزها به گفته كارشناسان با افزايش تعداد دانشجوياني مواجه شده ايم كه از سر ناچاري و مايوس از دريافت خوابگاه ،به خانه هاي مجردي روي مي آورند.
    يك اتاق 25 متري با موكت قهوه اي رنگ و رو رفته، يك آشپزخانه كوچك با دو رديف كابينت، توالت و حمام مشترك، يك تختخواب فلزي و تلي از كتاب ها و جزوه هايي كه هر روز ورق مي خورد و با بي حوصلگي به گوشه اي پرت مي شود؛ اينجا يك خانه مجردي است اما نه خانه اي كه نيروي انتظامي به جمع آوري آنها قول داده بود.
    براساس آمارهاي رسمي 27 درصد جوانان دختر و پسر خانه مجردي دارند، اين رقم انبوهي از دانشجوياني كه هر سال نااميد از دريافت خوابگاه، بنگاه هاي معاملات ملكي را زير پا مي گذارند دربر نمي گيرد، به همين دليل تشخيص و برخورد با آسيب خانه هاي مجردي براي نيروي انتظامي دشوار شده است.
    پژمان.م دانشجوي سال اول حقوق است، از تبريز به تهران آمده، اما دانشگاه از ابتدا اتمام حجت كرده كه خوابگاه بي خوابگاه، به همين دليل اتاق كوچكي با كمترين امكانات حوالي ميدان فردوسي تهران با ماهي 350 هزار تومان اجاره كرده است.
    او مي گويد: پدر و مادرم خيلي نگران من هستند، اما چاره اي نداشتيم، با وجودي كه صاحبخانه آدم مطمئني است اما خانواده ام روزي 5 بار با من تلفني تماس مي گيرند.
    آمنه كيان هم دانشجوي سال سوم زيست شناسي است، او هم با وجودي كه ترم اول، خوابگاه دريافت كرده اما حاضر به زندگي در آنجا نشده است. او مي گويد: ابتدا خانواده ام زيربار نمي رفتند تا برايم خانه اجاره كنند اما زندگي در اتاق 12متري با 4 هم اتاقي برايم فاجعه بود، شب ها هركدام يك ساعت مي خوابيدند كه با بقيه متفاوت بود و هر وقت مي خواستند، بيدار مي شدند. روحيه ها و فرهنگ ها خيلي باهم فرق مي كرد وضعيت تحصيلي من در ترم اول بشدت افت كرد، دائم گريه مي كردم حتي به فكر ترك تحصيل افتادم تا بالاخره پدرم با اجاره يك سوئيت به شرط داشتن يك هم اتاقي مطمئن موافقت كرد.
    حسنعلي.م هم دانشجوي دانشگاه تهران است كه نداشتن خوابگاه را مهم ترين نگراني اش مي داند و مي گويد: من براي يك اتاق انتهاي خيابان فخر رازي ماهي 230 هزار تومان اجاره مي دهم، ترجمه مي كنم، تايپ مي كنم، كار تحقيقي انجام مي دهم و... تا بتوانم تا آنجا كه امكان دارد از خانواده ام پول نگيرم.
    اين دانشجو درباره علت افزايش خانه هاي مجردي مي گويد: بهتر است اسم اين خانه ها را دانشجويي بگذاريد، چون خانه مجردي معني خوبي ندارد، چون اگر دانشگاه ها خوابگاه مناسب بدهند، هيچ دانشجويي حاضر نيست به خود و خانواده اش فشار مالي و رواني وارد كند.
    
    خانه هايي نه چندان امن
    خانواده ها معمولاترجيح مي دهند فرزندانشان در خوابگاه زندگي كنند، اما كمبود امكانات خوابگاهي با توجه به رشد تعداد دانشجويان ورودي در هر سال، مانع اعطاي امكانات رفاهي به دانشجويان تازه وارد است و هر سال شمار بيشتري از دايره دريافت اين خدمات بيرون مي مانند. حتي دانشگاه هاي مادر نيز كه تا چند سال پيش اغلب به تعداد مورد نياز خوابگاه در اختيار داشتند، اكنون با مشكل ارائه خوابگاه مواجه شده اند و تعداد خوابگاه هاي خودگردان با نظارت دانشگاه نيز نتوانسته همه متقاضيان را پوشش دهد.
    اين مطلب را وزير بهداشت و درمان نيز تاييد مي كند و مي گويد: در حال حاضر در مورد دانشگاه علوم پزشكي تهران بايد گفت دانشگاه هر ساختماني را كه امكان پذير بوده و وسعش رسيده به عنوان خوابگاه اجاره كرده است. هم مديريت اين ساختمان ها كه تكه تكه در اطراف شهر قرار دارد، سخت است و هم اعتبارات كافي براي اداره آنها وجود ندارد.
    به گفته او، متاسفانه در تهران هم افزايش اعتبار ديده نشده است و تعداد زيادي دانشجو در تهران زندگي مي كنند. البته اين كه دانشجويان در كنار پدر و مادر خود بمانند و از نظر مسائل فرهنگي و تربيتي دچار مشكل نشوند، حتما به نفع آنهاست، اما اگر علاقه مند باشند به تهران بيايند، بايد بدانند كه خوابگاه وجود ندارد و خوابگاه را هم نمي توان يك شبه ساخت و نياز به اعتبار، بودجه و امكانات دارد.
    اما تاكنون اين اتمام حجت وزير بهداشت در كنار ساير التيماتوم هاي دانشگاه ها مبني بر كمبود خوابگاه دانشجويي هيچ مشكلي را حل نكرده و هر روز بر شمار دانشجوياني كه در خانه ها و اتاق هاي مستقل زندگي مي كنند و در سنين ابتدايي جواني دور از خانواده به سر مي برند، اضافه مي شود.
    
    آموزش به فرزندان جوان
    موسي نيرومند، كارشناس اجتماعي در گفت وگو با ايرنا توضيح مي دهد: براي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي بايد قبل از ورود فرزندان به اين خانه ها، آموزش هاي لازم به آنها داده شود تا رفتارهاي نابهنجار و كنترل نشده از خود بروز ندهند.
    وي مي گويد: لازم است آمارهاي دقيق درخصوص افزايش يا كاهش گرايش جوانان به خانه هاي مجردي گردآوري شود تا پايه كارهاي پژوهشي بعدي باشد، چرا كه سستي در اين زمينه مي تواند در آينده، جامعه را با مشكلاتي مواجه كند.
    به عقيده نيرومند، البته بايد از ترويج نگاهي منفي و برچسب زدن به جوانان پاكي كه به دلايل شغلي يا تحصيلي در خانه هاي مجردي ساكن هستند، جلوگيري شود؛ چون اين امر خود مي تواند منشا آسيب هاي ديگر باشد. مسوولان بايد به بحث افزايش خانه هاي مجردي به دليل افزايش تعداد دانشگاه هايي كه توان ارائه خوابگاه ندارند، توجه كنند.
    اين كارشناس مسائل اجتماعي از مسوولان دانشگاه ها مي خواهد در صورت عدم امكان ارائه خوابگاه، حداقل شرايطي را فراهم كنند تا محل اقامت دانشجويان آنها با استفاده از كارشناسان مجرب مورد نظارت و كنترل قرار بگيرد. وي توضيح مي دهد: اگر در زمينه كنترل اين خانه ها نيز از افراد غيركارشناس استفاده شود، ممكن است مشكلات ديگري به وجود آيد.
    وي با اشاره به اين كه دانشگاه ها فقط به ادامه حيات خود مي انديشند و به رفع نيازهاي دانشجويان توجه چنداني ندارند، تاكيد مي كند: محيط هاي دانشگاهي ما نيازمند نوعي مدل سازي هستند، دانشگاه هاي ما در خصوص جذب و نگهداري دانشجويان مدلي ندارند، رقابت ها بر سر افزايش آمار دانشجويان است و هيچ مدلي در زمينه مسائل فرهنگي وجود ندارد.
    
    امنيت خوابگاه بيشتر است
    فاطمه محمدي، مشاور خانواده نيز با بيان اين كه امنيت در مجموعه خوابگاهي بيشتر از خانه مجردي است، به ايسنا مي گويد: برخي عوامل، افراد را به گرفتن خانه مجردي ترغيب مي كنند كه در اين ميان مي توان به بي توجهي مسوولان خوابگاهي در چگونگي چيدمان دانشجويان از لحاظ فرهنگ، تعداد نفرات اتاق، فاصله شهر محل زندگي تا محل تحصيل و وجود امكانات محدود براي فرد خوابگاهي اشاره كرد.
    وي با اشاره به نقش تاثيرگذار صدا و سيما در اين زمينه اظهار مي كند: رسانه ملي بايد برنامه هاي متنوع براي مردم فراهم كند، همچنين مسوولان بايد فضاهاي تفريحي بهتر و بيشتري را در سطح شهر ايجاد كنند تا افراد وقت خود را با تماشاي ماهواره پر نكنند.
    گزارش ها نشان مي دهد، به رغم اين كه شمار جوانان صاحب خانه هاي مجردي بتدريج از مرز 30 درصد مي گذرد، اما تعداد دانشجوياني كه در اين خانه ها ساكنند به مراتب بيش از اين آمارهاست. برخي كارشناسان اين امر را ناشي از سرعت رشد بي رويه دانشجويان بيش از امكانات رفاهي دانشگاه ها مي دانند و به آن انتقاد مي كنند و عده اي نيز معتقدند با توجه به افزايش تقاضا براي تحصيل در كلانشهرها، خانواده ها پيش از اجاره خانه براي فرزندان، آنها را نسبت به خطرات احتمالي آگاه كرده يا با جمع كردن چند دانشجوي هم روحيه يا همشهري كه از خانواده هايشان شناخت كافي دارند، از ريسك زندگي فرزندانشان در خانه هاي مجردي بكاهند.
    متاسفانه ظرفيت خوابگاه هاي دانشجويي روشن نيست، چرا كه دانشگاه ها بنا به ضرورت هاي سالانه مي توانند اين ظرفيت ها را اندكي تغيير دهند؛ از سوي ديگر طرح خوابگاه هاي خصوصي و خودگردان (با نظارت وزارت علوم) از 4 سال گذشته تاكنون با استقبال اندكي از سوي بخش غيردولتي روبه رو شده و نتوانسته ظرفيت خوابگاه هاي دانشجويي را چندان تغيير دهد.
    افزايش گرايش دانشجويان به خانه هاي مجردي / كمبود خوابگاه و امكانات رفاهي در دانشگاه ها منجر به افزايش گرايش به خانه هاي دانشجويي شده است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3311 به تاريخ 7/10/90، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 369 بار
    آثار ديگري از "كتايون مصري"

  زنگ خطري به نام مهاجرت پزشكان
كتايون مصري*، جام جم 5/8/95
مشاهده متن    
  جشن هاي نامتعارف، مرثيه اي براي فرهنگ
كتايون مصري*، جام جم 20/6/95
مشاهده متن    
  كودتاي ناكام، رسانه هاي كامياب
كتايون مصري *، جام جم 27/4/95
مشاهده متن    
  خانواده در بن بست گفت وگو و مفاهمه
كتايون مصري*، جام جم 21/2/95
مشاهده متن    
  رسانه ملي سهيم در نتيجه انتخابات
كتايون مصري*، جام جم 11/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد فناوري
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است