|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت90/10/7: دولت زير تيغ مسكن مهر
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9525
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 7444 7/10/90 > صفحه 17 (گفتگو) > متن
 
      


دولت زير تيغ مسكن مهر
در گفتگوي محمد حسين مقيمي،رئيس فراكسيون مديريت شهري مجلس شوراي اسلامي با رسالت مطرح شد؛

نويسنده: اميرحسين روزبه


    طرح مسكن مهر در ابتدا در قالب بند( د) تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 آغاز شد و سپس بر مبناي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن، به صورت پيوسته در دستور كار قرار گرفت. البته ذكر اين نكته نيز ضروري است كه اين طرح كه در حقيقت شامل اجاره بلند مدت زمين جهت احداث مسكن است، در طرح جامع مسكن نيز پيشنهاد شده بود. اما حجم پيشنهاد شده در آن طرح بسيار كمتر بود كه توسط دولت نهم از حداكثر50 هزار واحد در سال به 5/1 ميليون واحد در سال افزايش يافت.
    
    مسكن مهر بر اين امر مبتني است كه ارزش زمين، بخش قابل توجهي از هزينه تمام شده مسكن را به خود اختصاص مي دهد. بنابراين با حذف يا كاهش ارزش زمين از هزينه تمام شده مسكن، مي توان تا حدود زيادي هزينه مسكن را كاهش داد. بنابراين طرح مسكن مهر بر اجاره بلند مدت زمين جهت احداث مسكن مبتني است.اما نكاتي كه در اين ميان در نظر گرفته نشده است آن است كه ارزش زمين در شهرهاي مختلف داراي اختلافاتي فاحش است. به عبارت ديگر ارزش زمين در كلانشهرها رقم بسيار بالايي است و به همين دليل مسكن مهر در كلانشهرها (در حقيقت شهرهاي جديد مجاور كلانشهرها) جوابگو خواهد بود و البته اين امر خود موجب افزايش تمايل به مهاجرت به اين شهرها خواهد شد.
    
    اين پروژه البته مشكلات جدي ديگري نيز در عرصه اقتصاد ملي، مديريت شهري، برنامه ريزي توسعه شهري و ... ايجاد نموده است كه در مقالات متعددي مورد بحث واقع شده است.لذا بايد گفت پروژه مسكن مهر اگر چه توانسته بخشي از نيازهاي مسكن در كشور را تامين كرده و پاسخ گويد، اما با چالش ها و مشكلاتي مانند عدم جانمايي مناسب، عدم تامين آب، برق و برخي از نيازهاي اوليه اي كه مردم به آن نياز دارند روبه رو بوده و همين امر سبب شده تا موجبات نارضايتي مردم را تا حدودي فراهم كند.بديهي است كه اگر اين نيازها تامين شود آن گاه مي توان با مشاركت بانك ها يكي از مهم ترين و بزرگترين طرح هاي ملي – عمراني را هرچه زودتر به بهره برداري ونتيجه رساند.
    
    در واقع،پروژه مسكن مهر بر اجاره بلندمدت زمين جهت احداث مسكن مبتني است كه در اين راستا به منظور تامين 5/1 ميليون واحد مسكوني در سال مطرح گرديد، و پس از آن نيز براي اجراي اين طرح رقم ارزش زمين، موقعيت مكاني ساخت واحدهاي مسكوني و تامين اعتبارات مورد نياز و وام هاي بانكي به متقاضيان از جمله مواردي بودند كه بايد به صورت ويژه براي آنها برنامه ريزي شد.در همين خصوص گفتگويي با رئيس فراكسيون مديريت شهري و روستايي مجلس شوراي اسلامي انجام داده ايم كه در ادامه از نظرتان مي گذرد:
    
    رئيس فراكسيون مديريت شهري و روستايي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اجراي هر طرح بزرگ و ملي داراي نكات ضعف و قوت است، گفت :طرح ملي مسكن مهر با گذشت 4 سال از آغاز فعاليت خود،هم اكنون با شتاب بيشتري در حال تكميل است.
    
    محمد حسين مقيمي با اشاره به وجود مشكلات حقوقي و مالي جهت تامين اعتبارات لازم در سال نخست اجراي پروژه مسكن مهر،افزود : در سه سال بعدي و فاز اجرايي پروژه مذكور تنها حدود 200 هزار واحد مسكوني ،از يك ميليون و 600 هزار واحد مسكوني وعده داده شده،تحويل داده شده است و براساس برنامه زماني اعلام شده از سوي وزارت راه و شهرسازي،تا پايان امسال تمامي واحدهاي مسكوني وعده داده شده آماده تحويل خواهد بود.
    
    مقيمي با برشمردن نكات مثبت و منفي اجراي پروژه مسكن مهر، تصريح كرد : يكي از نتايج مثبت اين طرح بزرگ ملي، خانه دار شدن اقشار
    كم درآمد(عمدتا دهك هاي اول تا سوم) است.
    
    وي با بيان اينكه شماري از افراد جامعه هدف اين طرح ملي(كه درآمد و دارايي پايين دارند) توانايي پرداخت 20 درصد اوليه پروژه مذكور را ندارند،افزود : هرچند برخي نهادهاي خيريه و اجتماعي نظير كميته امداد امام خميني (ره) ،
     سازمان بهزيستي و برخي وزارتخانه ها بر اساس مصوبات دولت و مجلس توانستند بخشي از
    هزينه هاي اين اقشار آسيب پذير را تامين كنند،اما همچنان اين مشكل به قوت خود باقي است و دولت و ساير سازمان هاي مربوط بايد چاره اي به حال اين هموطنان بينديشند.
    
    اين عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از مكان ساخته شدن پروژه مسكن مهر، اظهار داشت : دولت مي توانست براي صرفه جويي در هزينه هاي زيرساخت و افزايش شمار واحدهاي تحويلي، از ظرفيت بالقوه 65 هزار هكتاري راكد در بافت هاي فرسوده كلانشهرها نهايت استفاده را ببرد.
    
    مقيمي با بيان اينكه مجريان طرح مسكن مهر،اين پروژه را در مكانهايي به اجرا گذاشتند كه داراي زمين بودند، افزود : هرچند هزينه خريد زمين در محاسبات لحاظ نمي شود اما به دلايلي نظير نبود زيرساخت هاي لازم در شهرهاي جديد احداثي و همچنين ساخت و ساز در حاشيه شهرها بدون دراختيار داشتن امكانات لازم براي زندگي،يارانه سنگيني را براي پيشبرد اين پروژه ملي صرف مي كند.
    
    به گفته وي،اگر ساخت و سازها در بافت هاي فرسوده صورت مي گرفت(براي نمونه خريد و در اختيار گرفتن بخشي از مالكيت هاي خرد)علاوه بر خانه دارشدن عده بيشتري از متقاضيان و همچنين استقبال بيشتر مردم ،ساير هزينه ها نظير
    هزينه هاي حمل و نقل و زيرساخت با كاهش چشمگيري مواجه مي شد و از سوي ديگر مي تواند راهكار خوبي براي يكدست كردن كلانشهري همچون تهران (از نظر بافت شهري،اجتماعي،فرهنگي و اقتصادي) باشد و مشكلات كنوني را به طور قابل ملاحظه اي كاهش دهد.
    
    نماينده مردم خمين در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه روند پيشروي پروژه مسكن مهر در شهرهاي كوچك با شتاب بيشتري افزايش داشته است،خاطرنشان كرد : وجود زمين هاي مناسب در سطح شهر هاي كوچك و فراهم بودن بخش عمده اي از زيرساخت ها و دسترسي عمومي بهتر، سبب شده است تا در شهرهاي به نسبت كوچكتر از كلانشهري نظير تهران،با استقبال بيشتر مردم و همچنين سرعت ساخت و ساز كمي و كيفي بيشتر مجريان همراه شود.
    
    مقيمي در ادامه با انتقاد از جانمايي ساختمان ها و طراحي شهري پروژه مسكن مهر،افزود : مجريان اين پروژه ساخت و ساز ملي براي اينكه از بهره برداري حداكثري زمين هاي تحت اختيار خود برخوردار شوند، فضاهاي عمومي اندكي را با ساخت بلوكهاي آپارتماني فشرده درنظر گرفتند كه اين موضوع با اصول شهرسازي و معماري مغايرت دارد.
    
    وي با اشاره به وجود قانون حمايت از احياء ، بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده و ناكارآمد شهري كه بر اساس آن بايد مجموعا 50 درصد از تسهيلات ساخت و ساز براي بهسازي بافت هاي فرسوده صرف شود،گفت :هم اكنون در بافت هاي فرسوده به دليل محليت مشاغل غيررسمي وسبك و همچنين وجود اقسام مشكلات فرهنگي و اجتماعي و البته اقتصادي و شهرسازي،مي توان با ساخت و ساز پروژه هاي بزرگي نظير مسكن مهر و با هزينه كمتر ( به دليل وجود امكانات زيرساخت ) موجب ارتقاي عمومي اين بافت ها شد.
    
    رئيس فراكسيون مديريت شهري و روستايي مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به نكته مثبت انبوه سازي و صنعتي سازي ناشي از اجراي پروژه مسكن مهر،افزود : از زمان عملياتي شدن پروژه مسكن مهر،روند نظارتي بهتري بر كيفي سازي ساختمان ها شده و چالش كيفي سازي به بهانه قيمت پايين مسكن مهر(نسبت به ساير ساختمان ها)با صنعتي سازي تا حدود زيادي مرتفع شده است.
    
    مقيمي با بيان فراز و نشيب هاي روند ساخت و ساز مسكن مهر،اضافه كرد :پيشرفت ساخت و ساز و
    بهره برداري از ساختمانهاي پروژه مذكور،شهر به شهر و منطقه به منطقه فرق مي كند چرا كه امكانات زيرساخت در استانها و شهرهاي مختلف،متفاوت است.
    
    كه همگون كردن اين مسئله تنها با حمايت دولت براي رفع مشكلات و موانع موجود،ممكن
    مي شود.وي با اشاره به وجود شتاب بيش از اندازه در دادن وعده ها (اصولابلند مدت) و سعي در اجراي كوتاه مدت دولت نهم و دهم، از آن انتقاد و اظهار كرد : اگر پروژه مسكن مهر با توجه به منابع مشخص و امكانات محدود موجود انجام
    مي شد(براي نمونه وعده ساخت و ساز سالانه يك ميليون و 500 هزار واحد مسكوني مهر)آن گاه تا پايان امسال مي توانست يك ميليون و 500 هزار واحد را به بهره برداري برساند كه در مقابل
     200 هزار واحد كنوني عدد قابل ملاحظه اي است با تامل در اينكه مدت زمان يكسان است.
    
    وي با بيان اينكه دولت با چنين نحوه اجرايي هم خود را تحت فشار و زير تيغ انتقاد قرار مي دهد و هم مردم را متوقع و ذيحق مي كند، افزود : اگردولت طرح پروژه مهر با يك برنامه ريزي بلندمدت(مثلا5 ساله) مصوب مي كرد،مي توانست از امكانات و حمايت هاي مالي و حقوقي بهتري بهره مند شود و مشكلاتي نظير معطل بودن يكساله اجراي پروژه مذكور تنها به دليل تامين منابع مالي كمتر به وجود مي آمد.
    دولت زير تيغ مسكن مهر / در گفتگوي محمد حسين مقيمي،رئيس فراكسيون مديريت شهري مجلس شوراي اسلامي با رسالت مطرح شد؛
    


 روزنامه رسالت، شماره 7444 به تاريخ 7/10/90، صفحه 17 (گفتگو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 135 بار
    آثار ديگري از "اميرحسين روزبه"

  در گفتگوي جعفر قادري،عضو كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي با رسالت مطرح شد؛ پيشنهادات جديد براي اصلاح بودجه در سال توليد ملي
اميرحسين روزبه، رسالت 30/1/91
مشاهده متن    
  در گفتگوي سيد مهدي صادق ، عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با رسالت مطرح شد؛‏ بايسته هاي حمايت از توليد ملي
اميرحسين روزبه، رسالت 22/1/91
مشاهده متن    
  در گفتگوي موسي الرضا ثروتي،عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با رسالت مطرح شد؛‏ چالش هاي پيش روي توليد ملي
اميرحسين روزبه، رسالت 21/1/91
مشاهده متن    
  در گفتگوي بابك حاجيان،كارشناس مسكن با رسالت مطرح شد :‏چالش هاي پيش روي مسكن مهر
اميرحسين روزبه، رسالت 21/12/90
مشاهده متن    
  سيد مسعود مير كاظمي وزير سابق بازرگاني درگفتگو با رسالت: دولت مي تواند به بازار ارز سامان دهد
اميرحسين روزبه، رسالت 17/12/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازار چرم و كفش
متن مطالب شماره 172 (پياپي 200)، ارديبهشت و خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است