|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/9: زنان زنداني پيروز ميدان شدند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7109
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5022 9/12/90 > صفحه 15 (ايستگاه) > متن
 
      


زنان زنداني پيروز ميدان شدند
در مصاف تيم هنرمندان واليباليست در ندامتگاه شهرري


وقتي جلوي در طوسي رنگ از ماشين پياده مي شوي، سرما مغز استخوانت را مي سوزاند و تمام تکان خوردن هاي اتوبوس را که تا قرچک ورامين تحمل کرده اي فراموش مي کني. با ديدن تابلوي بزرگ سردر زندان زنان، ندامتگاه شهرري، کمي خودت را جمع و جور مي کني و براي هر آنچه تا به حال نديده اي آماده مي شوي.
     اعضاي تيم واليبال هنرمندان که براي انجام بازي دوستانه با تيم واليبال زندان زنان به ندامتگاه شهرري آمده اند ، وقتي از اتوبوس پياده مي شوند، بي توجه به اينکه تعدادي از مسئولان زندان به استقبال آنها آمده اند، با تعجب به در و ديوار زندان و بيابان هاي اطراف نگاه مي کنند. اينجا تا چشم مي چرخد بيابان مي بيني و زمين هاي بي آب و علف. اعضاي تيم واليبال هنرمندان که خود را براي بازي دوستانه با تيم زنان زندان آماده کرده است، دائم با کنجکاوي از هم سوالاتي مي کنند و براي ارضاي حس کنجکاويشان مي خواهند زودتر وارد زندان شوند. فاطمه هاشمي همدم قهوه تلخ دائم به هم تيمي هايش مي گويد: «دلم براي زن هايي که داخل اين زندان هستند مي سوزد.»
     در حالي که تلاش مي کني به داخل زندان راه يابي، اما وارد شدن و رسيدن به سالن ورزشي زندان به همين راحتي ها هم نيست. تيم با تعدادي سرباز و چند نفر از مسئولان زندان که بيشتر آنها زن هستند، به قسمت اداري زندان براي آشنايي با رئيس زندان زنان اسکورت مي شود. وارد زندان که مي شوي کنجکاوانه دنبالت مي کنند و البته با احترام زياد از اينکه اين تيم، تيم چهره ها و هنرمندان است، از بازرسي بدني معاف مي شوي.
     بچه هاي تيم همه سرجايشان قرار مي گيرند و بعد به طرف سالن اصلي زندان حرکت مي کنند. اينجا فقط زنان مسئول زندان هستند که تو را راهنمايي مي کنند و آقايان در بخش اداري جا مي مانند.
     بعد از گذشتن از در آهني طوسي رنگ دوم وارد حياط اصلي زندان مي شوي درست در قسمت ورودي و سمت راست اين محوطه، فضايي را مي بيني که در حال ساخت و ساز است و مصالح ساختماني زيادي روي زمين ريخته شده است، سمت چپ اين محوطه، سالن اصلي زندان قرار گرفته که از سوله اي بزرگ درست شده است. وارد سوله که مي شوي به راهرويي بزرگ مي رسي که در دو طرف درهاي بزرگ بسته اي قرار دارند. دريچه هاي اين درهاي آبي بسته اند و حس اينکه پشت اين درها چه خبر است، تو را کنجکاوتر مي کند. اينجا هر چند که تميز است ولي زندان است و از پاكي آن نيز دلت مي گيرد.
     وقتي بچه هاي تيم وارد سالن مي شوند، صداي مبهمي از کف و سوت را مي شنوي که مددکاران زندان به گروه هنرمندان مي گويند، بچه ها دارند شما را تشويق مي کنند. تقريباً وسط هاي اين راهروي طويل و دراز درست سمت چپ راهرو سالني را مي بيني که در آن به روي تو باز است و عده اي ايستاده، دست مي زنند و هورا مي کشند. چيزي حدود 70-60 زنداني از همه گروه هاي سني روي سکوها ايستاده اند و در حالي که چشمانشان برق مي زند، تيم هنرمندان را تشويق مي کنند. تيم واليبال هنرمندان در ميان شور و شوق وارد سالن مي شود تشويق ها تمامي ندارد تا وقتي که مددکاران از زندانيان مي خواهند سرجايشان قرار بگيرند. زنان که در جايگاه قرار دارند، لباس زندان به تن ندارند و همه با لباس هاي معمولي به استقبال مهمانان آمده اند.
     در ميان زمين، دو تيم 6 نفره با لباس هاي تيم شان، پشت تور و مقابل هم قرار مي گيرند. تيم هنرمندان با لباس هايي نارنجي و کاور سفيد رنگ با تيم واليبال زندان زنان که لباس آنها نيز نارنجي رنگ است، بيشتر آشنا مي شوند و هر يک در پست بازي خود جاي مي گيرند. اعضاي اصلي تيم هنرمندان را در اين بازي فاطمه هاشمي، ليلابلوکات،مهتاب رباتي، مهسا مهجور، خاطره حاتمي و الهام اصغري عضو اسبق تيم ملي شناي زنان تشکيل داده است و در کنار زمين، چهره هايي چون زهرا سعيدي، پرستو صالحي، الميرا عبدي و ... حضور دارند. تيم حريف ادعاي زيادي براي برد دارد و اين را از نوع آماده سازي و تمرينات نمايشي آنها قبل از بازي مي توان فهميد.
     بازي با زدن سرويس کاپيتان تيم زندان زنان آغاز مي شود. قدرت و سرعت توپ آنقدر زياد است که توپ با گذشتن از بالاي سر اعضاي تيم و برخورد به نوک انگشتان مهسا مهجور در وسط زمين هنرمندان به زمين مي خورد. نخستين امتياز به نفع تيم زندان زنان در حالي رقم مي خورد که تنها 2 ثانيه از شروع بازي گذشته است. اين حرکت با تشويق زيادي از طرف زناني که در جايگاه قرار گرفته اند، همراه است و آنها کاپيتان را تشويق مي کنند. اما در اين ميان افرادي را مي بيني که کاملاً بي سر و صدا فقط نظاره گر بازي هستند.
     دو تيم با سرو صداي زيادي به بازي ادامه مي دهند و يک داور بين المللي ديدار اين دو تيم را قضاوت مي کند. بعد از گذشت حدوداً 15 دقيقه از بازي ست اول به نفع تيم زندانيان به پايان مي رسد و بچه ها به کنار زمين مي آيند تا نفسي تازه کنند. تشويق ها ادامه دارد و ليدر تيم زنان زنداني با سر دادن اين شعار که «شهر ما شهر مونيخ، تيم ما بايرن مونيخ ...» يک لحظه تيمش را تنها نمي گذارد. کمي که مي گذرد کم کم از جايگاه پائين مي آيد و فرصت اين را پيدا مي کني از او چند سوال بپرسي. او از خودش مي گويد: «اين چندمين بار است که اينجا آمده ام. جرمم مواد مخدر بوده و احتمالاً سال آينده آزاد مي شوم.»
     مثل بمب انرژي دائم بالاو پائين مي پرد و با تکه کلام هايش، هم بندي هايش را مي خنداند. آنقدر بين آنها محبوبيت دارد که دوستانش دعا مي کنند که حبس ابد بگيرد تا از زندان نرود... در حالي که صدايش هر لحظه بلندتر مي شود براي به دست آوردن دل مسئولان زندان، آنها را نيز تشويق مي کند.
     ست دوم آغاز مي شود و دو تيم با شور و هيجان زيادي بازي را ادامه مي دهند. تيم زنان زندان با جديت هر چه تمام کارش را دنبال مي کند و دائم از تيم هنرمندان امتياز مي گيرد. در اين ميان يکي از اعضاي تيم زندان زنان که اسپک هاي تيم را مي زند در يک فرصت چند ثانيه اي به کنار زمين مي آيد و به دوستانش نويد پيروزي را مي دهد. به گفته دوستانش حبس ابد دارد. در حالي که هيجان زيادي دارد، به دوستانش مي گويد: «تيم مقابل را هم تشويق کنيد، گناه دارند بنده خداها».
     سپيده يکي ديگر از اعضاي تيم است که در منطقه 3 بازي مي کند. او هم سرعت زيادي دارد و هم اسپک هاي خوبي مي زند. از آثار به جا مانده بر روي دستانش مي تواني بفهمي جرم او اخاذي است و حکم زندانش طولاني مدت است و آرزويي جز آزادي ندارد.
     مسابقه واليبال بين دو تيم زنان هنرمند و زنان زنداني بعد از 3 ست با برتري تيم زنان زندان به پايان مي رسد.
     باز هم عده اي از روي سکوها بلند مي شوند و دو تيم را تشويق مي کنند، آنها با چشماني منتظر نگاه مي کنند. در حالي که نگاه هايشان از غم و اندوه پر است از اعضاي تيم هنرمندان مي خواهند براي آزادي آنها دعا کنند. دوباره به همان راهروي طولاني برمي گردي ولي اين بار خالي از هيجاني، انگار حرفي براي گفتن نداري.
     تاريخچه تيم واليبال زنان هنرمند
    تيم واليبال زنان هنرمند حدوداً يک سالي است فعاليتش را به صورت رسمي زير نظر باشگاه هنرمندان آغاز کرده است. در اين تيم تعدادي از هنرمندان و بازيگران تئاتر و سينما و تلويزيون، دورهم جمع شده اند تا در جهت حمايت مادي و معنوي نيازمندان گام بردارند.
     هدف از برگزاري اين بازي حمايت معنوي و تقويت روحي زنان زنداني عنوان شده است.
    
    زنان زنداني پيروز ميدان شدند / در مصاف تيم هنرمندان واليباليست در ندامتگاه شهرري
    


 روزنامه ايران، شماره 5022 به تاريخ 9/12/90، صفحه 15 (ايستگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 74 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است