|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/9: مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در كنفرانس خبري: حضور باشکوه مردم در انتخابات دشمنان را نااميد مي کند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5022 9/12/90 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در كنفرانس خبري: حضور باشکوه مردم در انتخابات دشمنان را نااميد مي کندمخالفت با دولت، نشانه مستقل بودن نيست
    گروه سياسي علي اكبر جوانفكر، مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور و سرپرست موسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران روز گذشته در نشست خود با خبرنگاران داخلي و خارجي، به سوالات آنها پيرامون مسائلي نظير انتخابات مجلس نهم، اخلال در بازار سكه و ارز، آغاز دومين مرحله از طرح هدفمندي يارانه ها و تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي از سوي
     رئيس جمهور پاسخ گفت.
    رئيس ســازمان خبرگــزاري جمهوري اسلامي، با تاكيد بر اين كه نظرات شوراي نگهبان و نهادهاي نظارتي براي ما اصل است و خاضعانه از همه دوستداران و علاقه مندان به رئيس جمهور دعوت مي كنيم كه در انتخابات شركت كنند، گفت: در روز 12 اسفند مردم با حضور يكپارچه خود در انتخابات، اميدهاي دشمنان را به ياس تبديل خواهند كرد.
     جوانفكر در ابتدا هدف از برگزاري اين نشست خبري را مرور برخي تحولات اخير كشور عنوان كرد و براي تبيين بهتر اين موضوع به سال 84 و برگزاري انتخابات رياست جمهوري نهم اشاره كرده و گفت: وقتي كه احمدي نژاد مسئوليت اداره كشور و رياست قوه مجريه را برعهده گرفت، همه مي دانيد كه چه شرايطي در كشور وجود داشت و ما در بعضي زمينه ها در يك وضعيت مبهم قرار داشتيم. دكتر احمدي نژاد با يك برنامه منسجم، حساب شده و هدفمند وارد صحنه شد. از جمله برنامه هايي كه ايشان مطرح كردند، اين بود كه سود وام بانكي در كشور به 4 درصد كاهش پيدا كند.
    جوانفكر با بيان اين كه در سال 84 صادرات غيرنفتي كشور از 10 ميليارد دلار فراتر نمي رفت اما امروزه در شرايطي قرار داريم كه صادرات غيرنفتي ما به 40 ميليارد دلار رسيده است، افزود: در سال هايي كه گذشت، در زمينه دستيابي به انرژي صلح آميز هسته اي گام هاي مهمي را برداشتيم و با اقتدار توانستيم به يك كشور هسته اي تبديل شده و سوخت 20 درصد توليد كنيم. مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور يكي ديگر از دستاوردهاي دولت نهم و دهم را حضور هر ساله دكتر احمدي نژاد در سازمان ملل و به چالش كشيدن امريكا در دل امريكا عنوان كرد و گفت: كار مهم ديگري كه دولت در كشور با موفقيت انجام داد سهميه بندي بنزين بود كه با تحقق آن، جلوي قاچاق بنزين از كشور گرفته شد. وي از اجراي مرحله اول طرح هدفمندي يارانه ها به عنوان يكي ديگر از موفقيت هاي دولت احمدي نژاد ياد كرد و گفت: بيشتر از يك سال از اجراي مرحله اول طرح هدفمندي يارانه ها مي گذرد و اكنون كه در آستانه اجراي مرحله دوم هستيم، اگر مردم همراهي بكنند، بزرگ ترين موانع از پيش پاي كشور برداشته خواهد شد.
     جوانفكر با مطرح كردن اين گلايه كه همزمان با اجراي مرحله دوم طرح هدفمندي يارانه ها شاهد يك سري تحولات در كشور هستيم كه هيچ نسبتي با هم ندارند، تصريح كرد: در حالي كه زيرساخت هاي اقتصادي كشور در شرايط خوبي قرار دارد و اين وضعيت چشم انداز اميدبخشي را به ما نويد مي دهد و با وجود آن كه در طول سال هاي پس از انقلاب ذخاير طلادر كشور هيچ وقت مثل امروز نبوده اما شاهد جهش غيرمنطقي نرخ سكه و ارز در كشور هستيم. سرپرست موسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران با بيان اين كه روزنامه در مطلبي تحقيقي به بررسي دلايل افزايش قيمت سكه و ارز در كشور پرداخته و وزير اطلاعات نيز از دخالت برخي از افراد درون نظام كه با وارد كردن ده ها ميليارد تومان پول در بازار سكه و ارز، اخلال ايجاد مي كنند سخن گفته است، اظهار داشت: بايد يك پرونده فساد براي كساني كه در روند اقتصادي كشور اخلال ايجاد مي كنند، تشكيل شود. ما به اين مسئله اعتراض و انتظار داريم تا دستگاه قضايي به آن رسيدگي كند.
     برخي با سوءاستفاده از منابع عمومي، براي مردم ناامني اقتصادي ايجاد مي­ كنند
    وي افزود: برخي افرادي كه در نظام حضور داشته و به پول هاي كلان دسترسي دارند، آنها را وارد بازار كرده اند تا براي مردم ناامني اقتصادي ايجاد كنند. آنها بي دليل و بي منطق قيمت ها را افزايش مي دهند و دستگاه قضايي بايد اين موارد را روشن كرده و يك پرونده قضايي در اين زمينه تشكيل دهد.
     مشاور مطبوعاتي رئيس جمهـور در ادامه با اشاره به تشكيل شوراي نظارت بر اجراي قانون اساسي از سوي رئيس جمهور و واكنش سخنگوي شوراي نگهبان به اين اقدام گفت: قانون اساسي براي رئيس جمهور وظايف مهمي را تعريف كرده كه بحث نظارت بر اجراي قانون اساسي از جمله آنهاست. اين موضوع بي ارتباط با شوراي نگهبان بوده و يك وظيفه قانوني تعريف شده براي رئيس جمهور است. وي افزود: رئيس جمهور مقام دوم كشور است و مسئوليت اجراي قانون اساسي را برعهده دارد اما وظيفه شوراي نگهبان بررسي عدم مغايرت مصوبات مجلس با قانون اساسي و شرع است در حالي كه وظيفه نظارت و اجراي قانون اساسي به صورت كلي برعهده رئيس جمهور مي باشد .
     رئيس سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به برگزاري انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در دوازدهم اسفندماه گفت: ما نسبت به بررسي صلاحيت ها شاهد بي مهري هايي بوديم و مسئولان مي توانستند با دست بازتري برخورد كنند تا كساني كه رفتار سوئي نداشتند، در انتخابات كانديدا شوند.
     ســرپرست مــوسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران نامزدهاي انتخاباتي را به دوستي و رعايت اخلاق در رقابت هاي انتخاباتي دعوت كرد و اظهار داشت: نبايد از اصل كار كه همان برگزاري انتخابات پرشكوه است، منحرف بشويم چرا كه دشمنان در تلاش براي تزريق دلسردي در بين مردم و مانع شدن براي حضور حداكثري در انتخابات به سر مي برند.
     علي اكبر جوانفكر در ادامه نشست خبري خــود با خبرنگاران داخلي و خارجي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين كه پس از رد صلاحيت برخي نزديكان دولت ازجمله حجج اسلام شريف زاده و اميدي فر، روزنامه و خبرگزاري ايرنا واكنش هايي نسبت به اين موضوع نشان داده و مصاحبه هايي را با اين دو نفر منتشر كردند، گفت: ما واكنشي نداشتيم بلكه در موعد مقرر با آنها مصاحبه كرده و در روزنامه و خبرگزاري منتشر كرديم چرا كه كار روزنامه مصاحبه كردن با ديگران است.
     سرپرست موسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري در رابطه با طرح رئيس جمهور مبني بر كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي و تبعات اقتصادي آن براي مردم اظهار داشت: بانك يك نهاد فعال اقتصادي نيست كه پول را وارد عرصه اقتصادي كرده و كسب درآمد كند، اين اشتباه است كه بانك وارد فعاليت اقتصادي شود و آقاي احمدي نژاد هم از همان روز اول بحث اصلاح نظام بانكي را مطرح كردند.
     وي با بيان اين كه بورس درخشان ترين دوران خود را در زمان آقاي احمدي نژاد تجربه كرده به مردم توصيه كرد تا پول هاي خود را به بورس سپرده تا درآمد منطقي داشته باشند. مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور همچنين در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر اين كه در حالي كه چندروزي تا انتخابات باقي مانده است اما رئيس جمهور براي ترغيب و تشويق مردم به شركت در انتخابات سخنراني نداشته اند آيا اين موضوع دليل خاصي دارد، گفت: دولت برگزاركننده انتخابات است و طبيعي است كه خواست رئيس جمهور و اعضاي دولت اين است كه انتخابات پرشور برگزار شده و مردم در فضاي سالم انتخابات، راي بدهند و رئيس جمهور نيز در زمان لازم نسبت به انتخابات سخنراني خواهد كرد كما اين كه من در اين كنفرانس خبري موضع دولت را اعلام كردم.
     قوه قضائيه به صورت شفاف اعلام كند چه كساني در فساد اقتصادي دست داشته اند
    جوانفكر درباره پرونده فساد مالي اخير و برخي شائبه ها مبني بر دست داشتن اطرافيان رئيس جمهور در اين فساد بزرگ اقتصادي اظهارداشت: دادگاه متهمان فساد اقتصادي اخير در حال برگزاري است و آنچه تاكنون مشخص شده، اين است كه 5 نفر از نمايندگان مجلس در اين زمينه رد صلاحيت شده اند. البته به نظر مي آيد افرادي باشند كه در اين مورد مجدداً بايد صلاحيت هاي آنان بررسي شود.
     وي تاكيد كرد: ما انتظار داريم كه قوه قضائيه با دقت به اين پرونده رسيدگي كرده و نتيجه را به صورت شفاف اعلام كند كه چه كساني در اين فساد اقتصادي دخيل بوده اند.
     جوانفكر ادامه داد: دولت احمدي نژاد پرچمدار مبارزه با فساد است و در زمينه شناسايي اين باند فساد اقدامات جدي اي انجام داده است. سرپرست موسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با وضعيت حاميان دولت در انتخابات مجلس گفت: دولت اعلام كرده كه در انتخابات مجلس نهم هيچگونه دخالت مستقيم و غيرمستقيمي ندارد و صرفاً مسئول برگزاري انتخابات است. البته برمبناي اين كه در كشور آزادي وجود دارد هركسي مي تواند ليستي ارائه كرده و از دولت حمايت كند.
     هيات نظارت بر قانون اساسي موارد نقض قانون را اعلام خواهد كرد سرپرست موسسه فرهنگي- مطبوعاتي ايران در ادامه نشست خبري خود با خبرنگاران داخلي و خارجي در پاسخ به سوال خبرنگاري در رابطه با تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي از سوي رئيس جمهور و اين كه چه مواردي از قانون اساسي در ماه ها و يا سال هاي اخير نقض شده است، گفت: دستور تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي از سوي رئيس جمهور لزوماً به معناي نقض قانون نيست ضمن آن كه بنده نقض قانون را نيز نفي نمي كنم. براساس قانون اساسي اين مسئوليت به رئيس جمهور سپرده شده است كه هياتي براي نظارت بر اجراي صحيح قانون اساسي تشكيل شود و اين هيات بررسي خواهد كرد كه در چه مواردي قانون اساسي اجرا نشده و درباره آنها اطلاع رساني خواهد كرد.
     برخي با چه منطقي بستر حمله به دولت را در صدا و سيما فراهم كردند!
    نماينده رئيس جمهور در شوراي نظارت بر صدا و سيما درباره حضور برخي از كانديداهاي مجلس در تلويزيون و استفاده از تريبون صدا و سيما آن هم چند روز قبل از شروع مهلت قانوني تبليغات انتخاباتي براي تخريب چهره دولت تصريح كرد: اين اشتباه بزرگي بود كه متاسفانه صدا و سيما مرتكب شد. آنها برخي نامزدهاي انتخابات مجلس را به برنامه هاي سياسي تلويزيون دعوت كردند كه خلاف قانون بود. جاي گله گذاري از صدا و سيما وجود دارد كه چرا فضايي را در تلويزيون فراهم كرد كه دولت بدون دفاع از خود مورد هجوم و انتقاد شديد قرار بگيرد. جوانفكر با تاكيد بر اين كه مردم از برنامه صدا و سيما انصاف و عدالت را طلب مي كنند، گفت: آقاي دارابي كه معاون سيما هستند بايد پاسخگو باشند كه با چه منطقي بستر حمله به دولت را فراهم كردند و به چه دليلي در برنامه هاي سياسي تلويزيون از نامزدهاي مجلس براي تخريب دولت استفاده كردند. وي ابراز اميدواري كرد كه ديگر اين وضعيت تكرار نشود چرا كه اين شرايط اصلاً مطلوب نيست.
    
     سازمان بازرسي سكوت خود درخصوص بازار سكه و ارز را بشكند
    مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين كه آيا دولت توانسته افراد، گروه ها و يا نهادهايي كه در بازار سكه و ارز اخلال ايجاد مي كرده اند را شناسايي كند، گفت: بررسي هاي وزارت اطلاعات مبين اين است كه افرادي از درون نظام به صورت هدفمند وارد بازار سكه و ارز شدند و هدف آنها ايجاد اخلال در نظام اقتصادي كشور بوده است. اين وظيفه دستگاه هاي اطلاعاتي است كه تبعات آن را بررسي كرده و پرونده را به قوه قضائيه بسپارند.
     وي تاكيد كرد: دستگاه هاي اطلاعاتي، امنيتي و نظارتي در اين موضوع ساكت ننشينند. سازمان بازرسي كل كشور كه در همه زمينه ها اظهارنظر مي كند در مورد اخلال در بازار سكه و ارز سكوت كرده و لازم است كه دستگاه هاي ذيربط در اين زمينه بررسي هاي خود را به قوه قضائيه اعلام كنند.
     جوانفكر همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها برخي كارشناسان ادعا مي كنند كه فضاي اقتصادي كشور آماده وارد شدن به اين طرح نيست، اظهار داشت: وقتي دولت تصميم مي گيرد حتماً به جوانب آن توجه مي كند، اميدوارم كه مرحله دوم هدفمندي يارانه ها با وضعيتي كه داريم به دقت بررسي و اجرا شود همانطور كه مرحله اول نيز با جديت دنبال شد.
    
     مخالفت با دولت نشانه مستقل بودن نيست
    رئيس سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه مناظره هاي انتخاباتي معطوف به انتقاد از دولت است، گفت: بعضي ها به اسم منتقدين دولت وارد عرصه رقابت شده اند اما انتقاد از دولت و اينكه با تابلوي انتقاد از دولت وارد عرصه بشويم كار غلطي است. دولت كار خودش را انجام مي دهد و در بعضي نقاط مورد حمايت و در برخي نقاط مورد انتقاد قرار مي گيرد.
     وي با ابراز گلايه از اينكه برخي در مجلس با گردن هاي افراشته خود را منتقد دولت مي نامند، بيان داشت: برخي ها اصل را بر انتقاد و مخالفت با دولت گذاشته اند كه اين امر نشانه آزادگي و استقلال در راي نيست. دولت منتخب مردم است و با برنامه هاي خود سعي دارد تا مشكلات كشور را حل كند و ما نيز بايد در اين راه كمكش كنيم تا به جلو برود.
     مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در رابطه با انتشار اخباري در زمينه بازنشستگي اش گفت: يكي از مشكلات كشور اين است كه آدم ها در سيستم مديريتي كشور رسوب مي كنند و بسياري از مشكلات ما ناشي از رسوب همين افراد است. ما بايد بگذاريم كه چرخش نخبگان در كشور صورت بگيرد. اين انقلاب صاحب دارد و بايد با اتكا به مردم اداره شود. وي با بيان اين كه 31 سال خدمت كرده ام و بالاخره قبل يا بعد از رفتن به زندان بازنشست مي شوم، افزود: تا وقتي بتوانم، قلم مي زنم و مي نويسم و از مردم جدا نخواهم شد.
     جوانفكر با بيان اين كه قاضي پرونده اتهام ناروايي را به او زده، اظهار داشت: من با ولايت گره خورده ام و نمي توانم بدون ولايت زندگي كنم. توهيني كه به من كردند، بدتر از حكمي است كه برايم صادر كردند. آنها حرف هايي مي زنند كه نمي توانند ثابت كنند.
     مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در ادامه با اشاره به تخريب اشخاص توسط احزاب و گروه ها در انتخابات گفت: اين كه آدم ها و احزاب يكديگر را تخريب كنند، كار غلطي است. مقام معظم رهبري فرمودند كه انتخابات در فضاي سالم برگزار شود و افراد از تخريب يكديگر بپرهيزند.
     سرپرست موسسه فرهنگي مطبوعاتي ايران همچنين در پاسخ به سوالي در رابطه با طرح سوال از رئيس جمهور توسط نمايندگان و حضور رئيس جمهور در تاريخ پانزدهم اسفندماه در مجلس گفت: تعداد قابل توجهي از سوال كنندگان به دلايل مختلفي ردصلاحيت شده اند. رئيس جمهور هم ابايي از پاسخگويي ندارد. وي افزود: سوال از رئيس جمهور حق نمايندگان است و اگر روي سوال خود ايستاده باشند، رئيس جمهور نيز در موعد مقرر به قانون عمل كرده و در مجلس حاضر خواهد شد.
    
    مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور در كنفرانس خبري: حضور باشکوه مردم در انتخابات دشمنان را نااميد مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 5022 به تاريخ 9/12/90، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 71 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش پزشكي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است