|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/9: مردم و فاز دوم هدفمندي يارانه ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7108
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5022 9/12/90 > صفحه 5 (ايران اقتصادي) > متن
 
      


ديدگاه 
مردم و فاز دوم هدفمندي يارانه ها


نويسنده: اصغر بالسيني

در آستانه اجراي گام دوم هدفمندي يارانه ها، اظهارنظرهاي غيركارشناسي و فاقد مبناي علمي مختلفي از طرف منتقدان دولت صورت مي گيرد كه نشان مي دهد هنوز نگاه صفر و يكي در تحليل هاي اين دسته از منتقدان جايگاه ويژه دارد. از سوي ديگر اظهارنظرهاي سياسي كه هيچ پشتوانه علمي – اقتصادي ندارد نيز به رويه اي متداول تبديل شده است.
     واقعيت آن است كه قانون هدفمندي يارانه ها به رغم برخي نقاط ضعفي كه در اجرا كاملاً طبيعي مي باشد با درصد بالايي از تحقق اهداف پيش بيني شده مواجه گشته كه هيچ كارشناس منصفي نمي تواند آن را ناديده بگيرد.
     اجراي طرح مغفول و بر زمين مانده اي با اين ابعاد عظيم كه هيچ دولتي جز دولت دكتر احمدي نژاد، توان، تخصص و عزم اجراي آن را نداشت هم اكنون به فرصتي براي نظام مقدس اسلامي تبديل شده و تهديدهاي بسيار گسترده اي را كه تداوم روند پيشين براي كليت نظام در پي داشت مرتفع كرده است.
     در اين شرايط ضمن آن كه مي توان نقاط ضعف طرح را پذيرفت اما نبايد از دايره انصاف در تحليل ها خارج گشت و نبايد هيچ گاه اين جمله مقام معظم رهبري را بعد از اجراي طرح فراموش كرد كه اجراي طرح هدفمندي يارانه ها يكي از آمال و آرزوهاي معظم له بوده كه در اين دولت به اجرا درآمده است.
     يكي از انتقادات متداولي كه از روند اجراي قانون هدفمندي مطرح شده و از آن براي ابزاري جهت زير سوال بردن خدمات دولت استفاده مي شود ادعاي وجود تورم بالاپس از يك سال اجراي طرح مي باشد.
     اين ادعاي غيرقابل قبول از طرف برخي كارشناسان در شرايطي مطرح مي شود كه حتي در بالاترين سطح، نرخ تورم در همين ماه به حدود 20 درصد رسيده كه تنها يك سوم اين تورم به علت اجراي قانون هدفمندي بوده است. كنترل شديد نرخ تورم آن هم در وضعيتي كه هم تحريم بر فضاي اقتصادي كشور سايه افكنده و هم برخي اقدامات مشكوك موجب برهم خوردن تعادل بازارهايي مانند سكه ، ارز و اخيراً خودرو شده انصافاً دستاورد بي نظيري است كه نمي توان و نبايد از آن گذشت. هنوز فراموش نكرده ايم برخي از همين منتقدان نشانه دار دولت خصوصاً دو نماينده اقتصاد خوانده ، پيش بيني هاي مضحكي از تورم هاي چند ده درصدي حاصل از هدفمندي داشتند كه خوشبختانه اين خواب آشفته هيچ گاه تعبير نشد. ادعاي ديگري كه مطرح مي شود و تا حدودي ناشي از عدم احاطه به مباحث كلان اقتصادي و نحوه تغييرات متغيرهاي اقتصادي مي باشد، ادعاي افزايش نقدينگي اقتصاد به دليل توزيع يارانه نقدي و در نتيجه افزايش تورم است. نگاهي به چند آمار رسمي كشور بي پايه بودن اين ادعا را به خوبي نشان مي دهد. نكته ابتدايي اين كه دروغ بزرگي به نام افزايش تاريخي نقدينگي در 6 سال اخير و ركورددار بودن دولت هاي نهم و دهم در رشد نقدينگي همواره مطرح مي شود كه مطلقاً صحت ندارد و اين ادعا مسئله اي است كه با سوءاستفاده از برخي مفاهيم اقتصادي و آماري صورت مي گيرد. در اقتصاد براي ارزيابي روندهاي تاريخي و مقايسه هاي مقطعي و دوره اي آنچه گوياي واقعيت است نسبت تغييرات و نرخ رشد تغييرات است نه ميزان مطلق آن. بر اين اساس بررسي هاي مقايسه اي نشان مي دهد كه نقديــنگي در دوره 8 ساله دولت كارگزاران 4/7 برابر، در دوره اصلاحات 9/5 برابر و در دوره 6 ساله دولت دكتر احمدي نژاد فقط 1/4 برابر افزايش داشته و هر ادعايي مبني بر بي ضابطه بودن دولت در افزايش نقدينگي نشان از نا آگاهي يا غرض ورزي در استفاده از مفاهيم و واقعيت هاي آماري دارد.
     مضافاً اين كه ادعاي افزايش سرسام آور نقدينگي در يك سالي كه از هدفمندي مي گذرد متكي بر هيچ واقعيت آماري نيست و اتفاقاً آمارهاي رسمي (اگر مورد پذيرش منتقدان غرض ورز قرار گيرد) خلاف آن نشان مي دهد.
     آمارهاي رسمي بانك مركزي نشان مي دهد اولاً نرخ رشد نقدينگي در يك سال اجراي هدفمندي نصف نرخ رشد در دو دهه اخير مي باشد و ثانياً اجراي هدفمندي فقط 10 درصد از اين نرخ رشد نقدينگي را سبب شده است.
     وقوع اين پديده نيز داراي منطق خاص اقتصادي است و آن اين است كه بخش اعظم منابع توزيع شده نقدي در ميان خانوارها از محل افزايش قيمت حامل هاي انرژي بوده و هيچ خلق پول جديدي صورت نگرفته و پايه پولي نيز از اين محل تغييرات ويژه اي نداشته است. پس مي توان انتظار داشت كه با گذشت يك سال از اجراي طرح عظيم هدفمندي يارانه ها نقدينگي و تورم حاصل از اين محل رقم چنداني نباشد. سومين ادعايي كه اين روزها بسيار از آن سخن گفته مي شود اجراي طرح هدفمندي به صورت گزينشي و خلاف قانون مي باشد كه اين مسئله نيز كاملاً خلاف واقع است.
     اولاً: توزيع يارانه نقدي بين خانوارها و اختصاص سهم دولت به اين بخش هيچ منع قانوني ندارد. ثانياً: هيچ بخش از قانون مصوب مجلس اشاره اي به الزام دولت به پرداخت يارانه نقدي به واحدهاي توليدي ندارد و به همين دليل است كه دولت محترم كمك هاي غيرنقدي گسترده اي در قالب تبعيض قيمتي در حامل هاي انرژي – يارانه سوخت – پرداخت تسهيلات ارزان قيمت و تخفيف هاي ديگر را به بخش هاي توليدي اختصاص داده است ضمن اين كه با اجازه افزايش قيمت به بخشي از توليدات كشور، هزينه هاي آنها را پوشش داده است.
     با اين اوصاف چگونه مي توان ادعاي رويه خلاف قانون دولت در اين بخش را داشت. اجراي طرح بي نظير هدفمندي يارانه ها با جسارت، شجاعت و مديريت مثال زدني دولت دهم كه به نوبه خود تهديدهاي گسترده اي را از مسير حركتي نظام مقدس اسلامي از پيش رو برداشت، فرصت هاي بسياري را نيز پيش روي اقتصاد ملي قرار داده و قطعاً اجراي فاز دوم اين قانون ضمن كمك به تحقق عدالت اقتصادي و اجتماعي در دهه پيشرفت و عدالت، جايگاه بين المللي اقتصاد ملي را نيز ارتقا خواهد بخشيد.
     مردم بصير و آگاه با درك شرايط خاص كشور، همكاري بسيار مناسبي با متوليان امر در اجراي موفقيت آميز فاز اول هدفمندي يارانه ها داشتند و قطعاً اين همكاري و همراهي مردم در فاز دوم اجراي قانون، دستاوردهاي خرد و كلان اين طرح ملي را بيش از پيش روشن خواهد ساخت.
    
    ديدگاه : مردم و فاز دوم هدفمندي يارانه ها
    


 روزنامه ايران، شماره 5022 به تاريخ 9/12/90، صفحه 5 (ايران اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 102 بار
    آثار ديگري از "اصغر بالسيني"

  بازي خطرناك با نرخ ارز و لزوم هوشياري بانك مركزي
اصغر بالسيني*، جام جم 22/5/96
مشاهده متن    
  هـراس، چـرا؟
اصغر بالسيني، ايران 6/10/91
مشاهده متن    
  صيانت از ذخاير ارزي
اصغر بالسيني، ايران 18/8/91
مشاهده متن    
  انتظارات برآورده نشده در معاونت مطبوعاتي!
اصغر بالسيني، ايران 15/7/91
مشاهده متن    
  سخنان نسنجيده و نوسانات بازار ارز
اصغر بالسيني، ايران 19/5/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات زبان و ترجمه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 5103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است