|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/9: كليد طلايي ازدواج ايده آل
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5022 9/12/90 > صفحه 14 (آلاچيق) > متن
 
      


كليد طلايي ازدواج ايده آل
كارشناسان توجه به سن مناسب را در زندگي مشترك بررسي كردند


شروع يك زندگي ايده آل مستلزم داشتن معيارها و ارزش هاي يكسان و فرهنگي مشترك است. زوج هاي جوان بايد حداقل به برخي نقطه نظرات و اشتراك هاي يكسان دست پيدا كنند اما براي تشكيل يك زندگي تمام اين عوامل به تنهايي نقش نداشته و كافي به نظر نمي رسند. مسئله اي كه در اين ميان حائز اهميت است و باعث استحكام و بنيان خانواده مي شود در نظر گرفتن شرايط سني است زيرا چنانچه معيارهاي يك زندگي با منطق و سن افراد تطابق پيدا نكند آسيب هايي جدي بر پيكره زندگي افراد جامعه وارد خواهد شد. بسياري از كارشناسان علوم اجتماعي و روانشناسان تاكيد دارند رسيدن افراد به سن واقعي ازدواج عاملي است كه باعث رشد و بالندگي خواهد شد اگر اين عامل ضعيف در نظر گرفته شود در نابساماني رشد و ترقي جامعه تاثيرات منفي و پيامدهايي را به دنبال خواهد داشت.
    
    دكتر اشرف تشكري، روانپزشك كودك و نوجوان و مدرس دانشگاه
    يكي از مهم ترين شرايط ازدواج رشد و پختگي فرد است. بنابراين دوران بلوغ را مي توان از مهم ترين مراحل رشد زندگي فردي معرفي كرد.
     اين دوران معمولاً از سن 10 الي 12 سالگي با علائمي در فرد بروز كرده و تا حدود سنين 20 سالگي ادامه دارد.
     دوران بلوغ معمولاً چند سال به طول مي انجامد و اين دوران نيز از مراحل مختلفي تشكيل شده است كه در هر مرحله فرد كامل تر از مرحله گذشته خواهد شد. همچنين دوران بلوغ در ابعاد مختلف جسماني و رواني اتفاق مي افتد كه در اين مرحله اصلي ترين و اساسي ترين تكليف، تشكيل هويت است. نوجواني كه تازه از مراحل كودكي خارج شده بايد فرصتي براي انطباق با تغييرات جسماني و رواني خود داشته باشد تا بتواند با تكاليف اجتماعي كه جامعه به او محول مي كند كنار آمده و آن را بپذيرد.
     به طور كلي تكاليفي كه خانواده و جامعه از كودكان و نوجوانان مي خواهند بايد متناسب با سن و رشد آنها باشد زيرا افراد هم سن لزوماً به لحاظ رشد و بالندگي مانند يكديگر نيستند و در برخي كودكان و نوجوانان دوران بلوغ با سرعت متفاوتي شكل مي گيرد و براي ازدواج و تشكيل خانواده بايد به رشد و پختگي آنها توجه خاص شود. دختران براي ازدواج بايد شرايط جسماني و رواني انجام وظايف منزل، باروري و مراقبت از فرزندان و نحوه ارتباطات موثر را داشته باشند و پسران نيز در مقابل بايد توانايي اداره يك خانواده را به عهده بگيرند. معمولاً افرادي آمادگي ازدواج دارند كه توانايي پاسخگويي به نيازهاي يكديگر بويژه همسر و فرزندان را داشته باشند.
     اگر ازدواج زودهنگام و در سن پائين صورت بگيرد فاصله سني فرزندان با والدين كم بوده و آنها نمي توانند نقش والد و فرزند را به خوبي ايفا كنند همچنين از سوي ديگر دختراني كه خيلي زود ازدواج مي كنند ممكن است نقش پدر بودن را از همسر خود انتظار داشته باشند و حتي آن دسته از پسراني كه مجبور به ازدواج در سن پائين مي شوند از همسر خود، رفتارهاي مادرانه را طلب مي كنند و اين مسئله باعث اختلال در عملكرد خانواده خواهد شد. موضوع مهم ديگر كه بايد به آن پرداخته شود اين است كه افراد بايد براي تصميم گيري در مورد آينده خود فرصت شناخت كافي را داشته باشند تا بتوانند مسئوليت تصميمات خود را به عهده بگيرند. در غير اين صورت احساس منفعل و بازنده بودن داشته و ديگران را مسئول آن مي دانند. بهترين سن از ديدگاه كارشناسان مربوط در حوزه خانواده اين است كه افراد باتوجه به شرايط كنوني جامعه بايد حداقل تحصيلات و مهارت هاي فردي و اجتماعي را داشته باشند تا براي شروع يك زندگي جديد آمادگي لازم را داشته باشند. همچنين افراد بايد در اواخر دوره نوجواني و به اوايل مرحله جواني رسيده باشند كه معمولاً از سن 18 تا 25 سال شناخته مي شود اما اين سن، عدد مطلقي نيست و اين مسئله داراي طيف وسيعي است كه هر فرد در سن خاص به مراحل رشد برسد و عواملي مانند ژنتيك، توانايي هوش، جامعه و خانواده به رشد آنها كمك مي كنند زيرا اين عوامل در رشد جسماني و تشكيل مراحل هويت فرد كمك شاياني مي كنند.
    
    مريم رامشت، روانشناس
    براي داشتن يك زندگي ايده آل و انتخاب درست چند عامل موثر است تا اين ازدواج يك امري مناسب تلقي شود. داشتن سن ايده آل براي شروع زندگي مشترك اهميت دارد. در جامعه امروز معمولاً سن ازدواج در دختران بين 20 تا 24 سالگي است و ازدواج در سنين زير 20 سال دشوار تلقي مي شود. اما در اين ميان نظراتي منفي مبني بر اينكه فرد نبايد در اين سنين ازدواج كند وجود ندارد بلكه تاكيد بر اين است و از آنجا كه مرحله ورود به دوره جواني است بحران هاي خاص خود را دارد. به طور كلي در فرهنگ هاي متفاوت، نظرات متفاوتي هم وجود دارد اما بهترين اختلاف سني ميان زن و شوهر اختلاف سني 3 تا 4 سال است زيرا در اين سنين آنها مرحله بلوغ را گذرانده ولي باز هم نياز به رشد بيشتري دارند. اگر بخواهيم به اين مسئله به لحاظ فرهنگي بنگريم بايد گفت در ازدواج كمتر از 20 سال، نيازها و بلوغ عاطفي، احساسي، هيجاني و رفتاري به حد كمال نرسيده است در حالي كه از ملاك هاي ازدواج موفق رشد و بلوغ عاطفي، احساسي، هيجاني و رفتاري است.
     در سنين پائين تر از دوره بلوغ تكامل به صورت كامل شكل نگرفته و فرد آمادگي لازم براي ازدواج نداشته و باعث مي شود در ازدواج نقش يك قرباني را داشته باشد.
     بويژه دختران در اين مسئله آسيب جدي تر ديده زيرا بديهي است كه خود تصميم گيرنده نبوده و خانواده و اطرافيان به اشتباه براي او تصميم گرفته اند. بنابراين نقش آگاهي و شناخت كافي براي داشتن يك ازدواج منطقي و ايده آل اساسي است و افرادي كه ديگران به جاي آنها فكر و تصميم گيري كرده اند در قدم اول با مشكلات زناشويي مواجه مي شوند و به دليل ناتواني در امر تصميم گيري و به خاطر نداشتن اقتدار و قدرت در زندگي احساس ناتواني كرده و دست به رفتارهاي پرخاشگرانه نسبت به محيط و يا خود مي زند و همين مسئله باعث ايجاد طلاق عاطفي و يا حتي در موارد حادتر خودكشي مي شود. در اين مرحله فرد به استيصال مي رسد و تصور مي كند در زندگي فردي خود هيچ نقش تعيين كننده اي ندارد و ادامه زندگي را دشوار و سخت تلقي مي كند و با افزايش جنگ و جدال در زندگي و شروع نزاع هاي خانوادگي، فرد تحمل فشارهاي رواني را نخواهد داشت و به تدريج احساس شادماني و موفقيت را از دست مي دهد و چون پيشرفت، ترقي و رشدي در زندگي اش احساس نمي كند اتفاقات ناخوشايند يكي پس از ديگري رخ مي دهند.
    
    كليد طلايي ازدواج ايده آل / كارشناسان توجه به سن مناسب را در زندگي مشترك بررسي كردند
    


 روزنامه ايران، شماره 5022 به تاريخ 9/12/90، صفحه 14 (آلاچيق)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 179 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري نفت و گاز
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است