|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/9: دلالان مدرن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7107
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5022 9/12/90 > صفحه 22 (شوك امروز) > متن
 
      


دلالان مدرن
هشدار جدي براي آنهايي که پول لازم هستند


پديدههاي اقتصادي مدرن، گاه در کنار مزايايي که دارند، معضلاتي هم به وجود ميآورند. رونق بورس و فرابورس در کشور و توسعه اين پديده اقتصادي که در سطح کلان اقتصاد کشور را به توسعه و پيشرفت سوق ميدهد، گاه مشکلاتي هم ايجاد ميکند که تنها با هوشياري مردم و خريداران سهام قابل رفع و رجوع است. صفحات نيازمنديهاي برخي روزنامهها را که باز ميکنيد آگهيهايي را ميبينيد که شما را دعوت به گرفتن وام مسکن از طريق «فرابورس» ميکنند.
     وقتي با خوشحالي با شمارههاي زير اين آگهيها تماس ميگيريد شايد خوشحالتر هم بشويد چرا که از آن سوي خط يک نفر به شما ميگويد: «در عرض چهار روز شما صاحب «اوراق بانک مسکن» ميشويد و با پرداخت دو تا سه ميليون در وجه فرابورس و 50 هزار تا 150 هزار تومان به عنوان حقالزحمه نهايتاً در چهار روز ميتوانيد 20 ميليون وام بگيريد. رويه هم کاملاً مشخص است. کپي کارت ملي و کپي شناسنامه خودتان را براي کسي که با او تماس گرفتهايد، ميفرستيد و منتظر ميمانيد تا چهار روزه هم براي شما کد بورس بگيرند و هم وام تهيه کنند.
     در حالي که فرآيندي که در بورس و فرابورس وجود دارد اينگونه است؛ شما از طريق کارگزاري بورس و فرابورس، با ارائه کارت ملي و شناسنامه «کد» تهيه ميکنيد و شخصاً بايد به فرابورس برويد و اوراق بانک مسکن را بخريد. پس از خريد اين اوراق به يکي از شعب بانک مسکن ميرويد و پس از تشکيل پرونده طي دورهاي در حدود 20 روز صاحب وام مسکن ميشويد.
     اين رويه کاملاً مشخص و قانوني است و نيازي ندارد مبلغي بيش از بهاي اوراق به عنوان حقالزحمه پرداخت کنيد. در کنار اين رويه هم شما ميتوانيد به کارگزاري مراجعه کنيد و کار را به آنها بسپاريد و پس از چهار روز با حضور در فرابورس اوراق خود را خريداري کنيد. در اين ميان اما برخي کارگزاريهاي متخلف هستند که مدعياند با دريافت درصدي، اجازه استفاده از مجوز خود را به شما واگذار ميکنند. اتفاقي که ميافتد اين است که شما از طريق آگهيهاي روزنامهاي با دلالان تماس ميگيريد و آنها شما را ملزم ميکنند بيش از حد مجاز حقالزحمه پرداخت کنيد، در نتيجه مجبور هستيد مبلغي بين 50 هزار تا 150 هزار تومان به عنوان حقالزحمه اضافي به عدهاي سودجو پرداخت کنيد.
     يکي از اين دلالها که نميدانست با خبرنگار شوک صحبت ميکند داستان وامدار شدن شما را اينگونه با آب و تاب تعريف ميکند: کپي کارت ملي و شناسنامه خود را براي ما فاکس ميکنيد، ما براي شما کد ميگيريم. بعد شما مبلغ هزار تومان به حساب فرابورس واريز ميکنيد، ما براي شما خريد ميکنيم و چهار روز بعد با حضور در فرابورس اوراق خود را تحويل ميگيريد و 100هزار تومان به عنوان حقالزحمه به ما پرداخت ميکنيد.
     دلال ديگري هم دقيقاً با تشريح همين رويه مبلغ کارمزد را 150 هزار تومان اعلام ميکند و وقتي علت تفاوت قيمت با دلال اول را جويا ميشويم توضيح ميدهد: ما دقيقاً چهار روزه براي شما خريد ميکنيم ولي آنهايي که از شما پول کمتر ميگيرند اگر چه ميگويند
     چهار روزه خريد ميکنند ولي شما مطمئن باشيد بين 10 تا 15 روز خريد شما طول ميکشد.
    همه اين دلالها در يک نقطه مشترک هستند. آنها خود را کارگزار بورس معرفي ميکنند و به هيچکس آدرس دفتر خود را نميدهند. در واقع اين افراد با وجود نداشتن مجوز رسمي کارگزاري و فقط از طريق پرداخت درصد به يک کارگزار رسمي، صاحب موقعيت کدگيري باواسطه ميشوند. کاري که صددرصد خلاف قانون است و بر اساس مقررات کارگزاران بورس تنها خودشان ميتوانند امور مربوط به کارگزاري را انجام دهند.
     يک کارگزار رسمي بورس و فرابورس که خواست نامش فاش نشود، به شوک گفت: متاسفانه برخي از همکاران ما حق استفاده از مجوز خود را به ديگران واگذار ميکنند که اين مساله نهتنها با قانون مغاير است بلکه اعتبار شغلي ما را نيز زير سوال ميبرد.
     با زياد شدن تعداد دلالهاي بورس و فرابورس و مشکلاتي که اين افراد پديد ميآورند مردم و خريداران نسبت به کليه کارگزاريها بدبين ميشوند و در نتيجه فضاي بياعتمادي به وجود ميآيد. اين فضا نهتنها به ما که به بورس و فرابورس هم لطمه وارد ميکند.
     واحد پيگيري امور تخلفات بورس، همچنان که از نامش پيداست، وظيفه پيگيري تخلفات اينچنيني را دارد. پرويز شيريزاده، مدير پيگيري امور تخلفات، در اين خصوص ميگويد: هر شخصي خود ميتواند مستقلاً کد بگيرد و نوع اوراقي را که نياز دارد خريداري کند. اين فرد با کپي کارت ملي و تکميل فرم مشخصات براي احراز هويت، کد دريافت ميکند و سپس سهم و اوراق مورد نظرش را از طريق بورس ميخرد. کساني که يکبار اين کد را دريافت کرده باشند نيازي به دريافت مجدد ندارند و در خريدهاي بعدي ميتوانند از همان کد استفاده کنند. شيريزاده ميگويد: هر شخص بايد هنگام خريد و فروش شخصاً در فرابورس حضور داشته باشد. البته در کارگزاري کالاهمه کنترلها روي خريدار است ولي در اين حوزه هم تخلفاتي شکل ميگيرد. چراکه برخي از کارخانهدارها به دلايلي تمايل دارند با دلالها کار کنند. به همين دليل هم ما مرحله به مرحله شرايط احراز هويت را سختتر ميکنيم ولي عليرغم اين سختگيريها باز افراد سودجو با تغيير روشها ميتوانند به اين کار خود ادامه دهند.
     وي با توضيح کارکرد شرکتهاي کارگزاري تصريح کرد: اين شرکتها در واقع به ارائه خدمات ميپردازند، يک کارمند يا يک فرد شاغل شايد فرصت زيادي براي انجام امور مربوط به خريد اوراق و سهام را نداشته باشد به همين دليل از طريق کارگزاريها اقدام ميکند. اين کارگزاريها هم کارهاي مربوط به سفارشات را بايد خودشان انجام دهند و در اختيار قراردادن مجوز افراد غير، طبق قانون ممنوع است و پيگرد قانوني دارد. پرويز شيريزاده خبر ميدهد که روشهاي خريد و فروش در بورس دائم در حال تحول است و ما چند روش جديد را در دست اقدام داريم که با راهاندازي اين روشها مشکلات کمتر ميشود.
     قرار است سيستم بورس آنلاين شود که با اين روش بسياري از مسائل و مشکلات خودبهخود حل خواهد شد وقتي کدگذاري و معاملات آنلاين شود خريدار از خانه، محل کار و حتي در مسافرت ميتواند در معاملات شرکت کند و به اين شکل اين معضلات حل ميشود و ما هم به جاي صرف انرژي براي پيشگيري از تخلفات، وقت خود را صرف تامين امنيت شبکه ميکنيم.
     وي ادامه داد: پروژه ديگري که در دست اقدام داريم فروش سهام از طريق شعب بانکهاست، در حال حاضر با بانکها به توافقات خوبي رسيدهايم و بزودي اين پروژه نيز اجرايي ميشود. با اجراي اين دو طرح مطمئن باشيد ميزان تخلفات نيز به شکل چشمگيري کاهش پيدا خواهد کرد.
    مدير پيگيري امور تخلفات سازمان بورس تاکيد ميکند مردم ميتوانند مستقيم از بورس خريد کنند و هشدار ميدهد: متاسفانه عدهاي افراد سودجو از ناآگاهي و بياطلاعي برخي خريداران و بويژه نيازمندان به وام استفاده ميکنند و نه تنها بخشي از پول اين افراد را صاحب ميشوند بلکه در برخي موارد کلاهبرداري هم ميکنند.
     خريداران اوراق و سهام بايد بدانند که اگر قرار است کارشان از طريق کارگزاري رفع و رجوع شود لازم است آنها در محل اين کارگزاري حضور داشته باشند، مجوز آنها را رويت کنند و استعلام بگيرند و کارمزد مورد تاييد سازمان بورس را به کارگزاريها بپردازند.
     برخي از افراد سودجو که متاسفانه در برخي روزنامهها خصوصاً يك روزنامه منتسب به شهرداري آگهي آنها به چشم ميخورد صرفاً با يک خط تلفن ثابت يا همراه و شايد يک ديدار در بورس و فرابورس، بدون داشتن مجوز اقدام به خريد براي مشتري ميکنند.
     اين افراد نه تنها مورد تاييد سازمان بورس و فرابورس نيستند بلکه ما احتمال کلاهبرداري را هم کم نميدانيم و بعيد نيست با استفاده از ناآگاهي مردم، برخي از آنها با انجام کلاهبرداري خانوادهها را دچار مشکل کنند.
    دلالان مدرن / هشدار جدي براي آنهايي که پول لازم هستند
    


 روزنامه ايران، شماره 5022 به تاريخ 9/12/90، صفحه 22 (شوك امروز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 77 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است