|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران90/12/14: نيكوكاري و افزايش خوشبختي زندگي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6790
يكشنبه ششم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5026 14/12/90 > صفحه 14 (بخشش) > متن
 
      


نيكوكاري و افزايش خوشبختي زندگي
كارشناسان بخشش را بهترين روش براي تكامل روح انسان برشمردند


نيكي به خلق و مردمداري از خصوصيات وارسته اي است كه نه تنها انسان را به خدا نزديك و اخلاقيات را در فرد پرورش مي دهد بلكه به روابط حسنه او با خلق خدا نيز مي انجامد.
     بخشش و احسان به ديگري، اين خصيصه مثبت اگرچه به لحاظ بهره اخروي، امري ستودني است اما از ضروريات تكامل روح انسان نيز شمرده مي شود. هديه دادن يك لبخند و بخشيدن روح زندگي به همنوع انرژي مثبتي به فرد مي دهد كه به واسطه آن آرام مي گيرد.
    
    
     پاداش نيكي به ديگران
    احسان و نيكوكاري از ارزش هايي است كه در نظام تعليم و تربيت به آن بها زيادي داده شده است زيرا نه تنها معياري براي سنجش خوبي هاست بلكه فرصتي براي نهادينه شدن فضائل اخلاقي در انسان محسوب مي شود. توجه به ديگران و انفاق از اخلاق هاي پسنديده اي است كه چنانچه نهال آن از كودكي در دل ريشه بدواند، آثار مثبت آن همواره روح و جسم آدمي را تحت تاثير قرار مي دهد زيرا خداوند نعمت خود را وسيله امتحان الهي قرار داده و روحيه بخشندگي را نصيب بندگان شايسته خود مي كند. دكتر منير بيگلر بيگي، روانشناس، صدقه و انفاق را به مفهوم بخشش در راه خير دانسته كه به قصد نزديك شدن به خداوند باشد. وي در باره آثار مثبت اين خصيصه بر زندگي انسان ها مي گويد: صدقه و كمك به ديگران در درجه نخست باعث افزايش نعمت و رزق و روزي مي شود و علاوه بر پاداش اخروي آن، به پرورش روحيه انسان و حس نوع دوستي كمك مي كند. اين در حالي است كه آيات و احاديث بسياري در رابطه با نيكوكاري وجود دارد. پيامبر اكرم(ص) فرموده اند: به واسطه صدقه، اسباب افزايش رزق و روزي بر انسان نازل مي شود و شر و بلااز او دور مي شود ضمن اين كه در حديثي ديگر صدقه دادن را هنگام بي پولي سفارش كرده اند. به گفته دكتر بيگلر بيگي، نيكي به ديگران آثار مثبت بي شماري بر روان انسان دارد. بخشش اموال، شادي و آرامش دروني را به انسان هديه مي دهد و روحيه او را هرچه بيشتر شاد مي كند. ضمن اين كه شادكردن دل ديگري، خلاقيت را پرورش داده و امكان لذت بردن از زندگي را فراهم مي كند. تقسيم اموال نه تنها فقر را ريشه كن مي كند بلكه باعث مثبت شدن نگاه اطرافيان به فرد نيكوكار شده و دعاي خير آنان عنايت خداوند را شامل حال او مي كند.
    
    
     پرورش روحيه همياري
    احسان و نيكوكاري عملي معنوي است و معنويت موجب استحكام خانواده مي شود بنابراين خانواده هايي كه روحيه انفاق و كمك رساني به ديگران در آنها بيشتر پرورش يافته از انسجام بيشتري برخوردار هستند. دكتر بيگلر بيگي در اين زمينه معتقد است، نياز به معنويت ذاتي است و انسان به واسطه اين قبيل ارزش ها، امــــكان بهره وري از استعدادها و جوانب مثبت زندگــي را پيدا مي كند بنابراين بخشش باعث لذت از ثروت و دارايي شده و رضايت از زندگي را به دنبال دارد.
     وي در ادامه مي افزايد: والدين بايد اين ويژگي اخلاقي را به عنوان يك ارزش در خانواده به وجود آورند و آن را در فرزندان خود پرورش دهند. از آنجا كه تقليد يكي از عوامل موثر در پرورش كودكان است والدين مي توانند با نيكوكاري و خيرخواهـــــي، فرهنگ ديگرخواهي و نوعدوستي را در فرزندان خود نهادينه كنند. وي معتقد است، آموزش اخلاقيات به فرزندان از همان بدو تولد و حتي دوران قبل از آن يعني بارداري آغاز مي شود. رعايت حلال و حرام و مسائل شرعي هنگام دوران بارداري و اجتناب زن باردار از مصرف هر نوع غذايي بر نحوه شكل گيري روحيه و خلق وخوي كودك بسيار موثر است ضمن اين كه ارتباط مستقيم روحيات و حالات رواني مادر با جنين باعث انتقال خلق آنها به يكديگر مي شود بنابراين كمك زن باردار به ديگري، احساس ارزشمند بودن و رضايت از زندگي تاثير مثبت بر رشد جنين را به دنبال دارد.
     به اعتقاد دكتر بيگلر بيگي، پس از تولد نيز آموزش همياري ديگران گاه به صورت مستقيم و گاه به شكل غيرمستقيم بايد انجام گيرد. از آنجا كه نمي توان ارزش هاي مثبت و منفي را به كودك يكساله آموزش داد مي توان چنين معيارهايي را به صورت غيرمستقيم در كودك نهادينه كرد. در اين خصوص، مجموعه رفتارهاي والدين، الگوي مناسبي براي فرزندان كم سن و سال است. به عنوان مثال والدين مي توانند هنگام كمك به مستمندان يا انفاق از كودك خود كمك بگيرند يا نظرخواهي كنند و او را واســطه كمــك كردن به نيازمند قــــرار دهند و يا آنكه كودك را در انداختن پول در صندوق صدقات شركت دهند تا آنها شاهد موهبت والدين به نيازمندان باشند. اين در حالي است كه كودكان پس از سن دو الي دو و نيم سالگي، مفهوم خوب و بد را مي آموزند بنابراين فرصت مناسبي براي آموزش اخلاقيات فراهم مي شود. والدين در اين سن مي توانند ارزش ها را به فرزند خود شناسانده و آنها را در انجام كار خير و كمك به ديگران ياري و تشويق كنند. الگوسازي چنين رفتارهايي در خانواده علاوه بر آنكه به لذت بردن فرزندان از زيستن و زندگي كمك مي كند روحيه قناعت را در آنان پرورش داده و به رشد انسانيت در آنها كمك مي كند.
    
    
    همبستگي بيشتر جامعه
    انسان موجودي با سرشت اجتماعي است و به زندگي به صورت دسته جمعي نيازمند است بنابراين همدردي، همكاري و ياري ديگران به عنوان عضوي از يك جامعه، ماندگاري و دوام او را در بين همنوعانش تضمين مي كند.
     محبت و نيكي به ديگران از صفاتي است كه اگرچه در ذات انسان نهفته است اما به واسطه زندگي اجتماعي جلوه پيدا كرده و آدمي را به سوي كمال سوق مي دهد. دكتر ابوالفضل ذوالفقاري، جامعه شناس از خودگذشتگي و كمك رساني به ديگران را مايه همبستگي و اتحاد اعضاي يك جامعه دانسته كه با پرورش روحيه تعاون در آنها امكان پيشرفت جامعه را هر چه بيشتر فراهم مي كند.
     دكتر ذوالفقاري احسان به ديگران را به لحاظ جامعه شناسي تحت عنوان ديگرخواهي مطرح و آن را نقطه مقابل خودخواهي عنوان مي كند زيرا به دنبال چنين خصلتي انسان توجه غيرخودخواهانه نسبت به رفاه ديگران دارد. وي كمك به ديگران را ارزشگذاري نسبت به يكسري اصول اخلاقي مانند عدالت و برابري مي داند كه در آن فرد لزوماً منتظر پاداش مادي نيست. بر اين اساس نيت، انگيزه و اختيار سه شرط لازم براي ديگرخواهي است كه بدون انتظار دريافت پاداش يا تحقق اهداف، انسان را به سوي انجام عمل خير سوق مي دهد. بديهي است هر زمان انسان به عنوان فردي اجتماعي بياموزد كه تنها منافع شخصي خود را در نظر نگيرد و با بخشش به همنوع خود نيز بهره برساند، همزيستي عاري از تضاد در جامعه تداوم پيدا مي كند و برعكس هنگامي كه چنين ارزش هايي در جامعه نقش كمرنگ تري داشته باشد و خودخواهي سهم بيشتري از رفتارهاي اجتماعي را تشكيل دهد، تعاون جامعه به واسطه ايجاد تنش و تضعيف قراردادهاي اجتماعي بر هم خواهد خورد. اين در حالي است كه در ميان انواع كنش هاي ديگرخواهانه، كنش استراتژيك نيز وجود دارد به گونه اي كه اگرچه ظاهر عمل خيرخواهانه است ولي نيت اين افراد آن است كه از كار خير خود به عنوان راهبردي براي دستيابي به اهداف آينده و آن هم اهداف مادي استفاده كنند.
    
    
    كمك هاي معنوي
    نگاهي به دستورات مبين اسلام بيانگر آن است كه بخشش از صفات پسنديده اي است كه بر آن تاكيد شده است. به طوري كه در بسياري از آيات به صدقات ماندگار سفارش شده است به طوري كه در قرآن كريم سفارش شده است از مال خود به ديگران ببخشيد زيرا روزي برخي انسان ها را در دستان ديگران قرار داده ايم.
     دكتر بيگلربيگي، صدقه و احسان را تنها داراي جنبه مادي ندانسته و مي گويد: هر آنچه به برطرف شدن مشكل ديگري كمك كند، صدقه ناميده مي شود. كمك به يك رهگذر، امر به معروف و نهي از منكر و عيادت از يك بيمار نيكي به ديگران است. البته كسب حلال نيز از شرايط پذيرفته شدن احسان به ديگري است زيرا در بخشش مالي كه از راه غيرشرع كسب شده باشد هيچ خيري نيست. اين در حالي است كه بسيار سفارش شده تا انسان ها از بهترين و باارزش ترين اموال خود به ديگري ببخشند تا پاداش آن چندين برابر شود.
    
    نيكوكاري و افزايش خوشبختي زندگي / كارشناسان بخشش را بهترين روش براي تكامل روح انسان برشمردند
    


 روزنامه ايران، شماره 5026 به تاريخ 14/12/90، صفحه 14 (بخشش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 214 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رازي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 338)، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است