|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق90/12/28: حقوق حيوانات و ماهي قرمز سفره «هفت سين»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3305
يك شنبه 11 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1492 28/12/90 > صفحه 19 (جامعه) > متن
 
      


حقوق حيوانات و ماهي قرمز سفره «هفت سين»


نويسنده: رضا شيرازي

چند سالي است كه با نزديك شدن به نوروز، مباحث مربوط به ماهي قرمز سفره هفت سين همه گير مي شود. نزديك به يك دهه قبل عده اي براي كاهش درد و رنج اين حيوان به بهانه نوروز، ماهي قرمز را موجودي آلوده و بيماري زا معرفي كردند! با رنگ باختن اين ديدگاه، ماهي قرمز چيني و وارداتي شد، برخي برايش گونه جايگزين معرفي كردند و برخي تحريمش كردند، فارغ از اينكه عدم تمركز بر مساله حقوق حيوانات و ارايه راهكارهاي جانبي شرايط ماهي قرمز را بدتر كرده است.
    
    ماهي قرمز و مسايل زيست محيطي
     ماهي قرمز نمونه تزييني شده كپورماهيان است و به شكل فعلي زيستگاه طبيعي ندارد. اين ماهي در طول هزاران سال زندگي در كنار بشر در چين و ايران [خاستگاه اصلي محل ترديد است] توسط ساكنان آسياي شرقي دچار تغييرات ظاهري شده و به مرور زمان تزييني تر شده است. ماهي قرمز مقاوم و همه چيزخوار است و رهاسازي آن در زيستگاه هاي طبيعي منجر به خورده شدن تخم، لارو و غذاي گونه هاي ديگر توسط اين گونه مورد هجوم قرار گرفته و اثرات سوء بر گونه هاي بومي رودخانه ها و زيستمندان عرصه هاي طبيعي دارد. در گذشته ديد صرفا زيست محيطي برخي افراد و گروه ها، تلاش براي نجات ماهي قرمز هفت سين را نوعي احساس گرايي صرف تعبير مي كرد. منطق فعلي فعالان حقوق حيوانات و بررسي علمي، اخلاقي و منطقي اين مساله در سال هاي اخير منجر به اصلاح اين ديدگاه شده است.
    
    مسايل پزشكي
     برخلاف آنچه تاكنون براي كاهش خريد ماهي قرمز گفته شده است، در دهه اخير هيچ مورد ابتلابه بيماري خاص كه مستندا از ماهي به انسان منتقل شده باشد وجود نداشته است. تبليغ بيماري زايي ماهي قرمزي كه هرگز خطرناك پنداشته نمي شد، منجر به ايجاد واهمه اجتماعي و بدبيني به تمام حيوانات شهري نظير سگ و گربه شد كه نتيجه تاسف برانگيزي در موذي خواندن و برخورد با اين حيوانات داشته است. همچنين مقبوليت اجتماعي حاميان حيوانات را با شك و ترديد همراه كرده است.
    
    مسايل اخلاقي
     آزار و كشتن حيوانات امري غيراخلاقي است. به دليل وجود سيستم عصبي، جانوران درد و رنج را حس مي كنند. نسبت به محرك هاي دردآور و آزارنده عكس العمل نشان مي دهند و جهت ايجاد تغيير در شرايط آزارنده تلاش مي كنند. اين تلاش گاه به شكل فرار است و گاه به شكل برخورد متقابل (نيش زدن، گاز گرفتن و...). ماهي قرمزي كه با شرايط فعلي توليد مي شود، برخلاف حق طبيعي اش، امكان تلاش براي حفظ جان و موجوديتش را دارا نيست و در تنگ هاي محدود شيشه اي با تنگي نفس مزمن دست به گريبان است. به دليل نگرش كالاگونه به آن در پروسه توليد و توزيع هيچ گونه توجهي به جان و آسايش اين موجود نمي شود.
    
    مسايل فرهنگي و تاريخي
     مسايل تاريخي - فرهنگي مرتبط با ماهي قرمز نياز به بررسي بيشتر و رسيدن به اجماع متخصصان دارد. برخي آن را موجودي وارداتي مي دانند كه 80 سال قبل وارد ايران شده و برخي سابقه ماهي قرمز در ايران را بيش از 2500 سال مي دانند. گاه يك تابلوي نقاشي كمال الملك نقش سند تاريخي ايراني نبودن ماهي قرمز هفت سين را بازي مي كند و گاه تصوير كپور ماهيان بر ظروف مكشوفه تاريخي سند صدور اين گونه از ايران به چين مي شود. با اين حال گويا هيچ كشور حوزه نوروز تاكنون چنين رسمي نداشته است.
    
    مسايل قانوني
     هر سال سازمان حفاظت محيط زيست رسما اعلام مي كند كه فروش ماهي قرمز توسط دست فروش ها و مراكز غيرمجاز اكيدا ممنوع است. با اين حال مشاهدات روزمره سطح شهر نشان از عدم برخورد كافي و بازدارنده با اين تخلف دارد. امكانات يگان حفاظت براي برخورد با ميزان بالاي خريد و فروش غيرقانوني ماهي قرمز كافي نيست. نيروهاي انتظامي نيز عملااين جرم مشهود را ناديده مي گيرند. شايد تربيت نيروي واكنش سريع در گارد سازمان و حذف بروكراسي صدور حكم ماموريت، همچنين صدور دستورالعمل هاي انتظامي مبني بر برخورد ناجا با اين تخلفات پاسخ قابل قبولي باشد در برابر اين تخلف پرشمار. به هر روي نظارت و برخورد با سرشاخه ها منطقي تر و قابل كنترل تر به نظر مي رسد.
    
    مسايل مذهبي
     هيچ نگرش ديني آزار و كشتن بي دليل حيوانات را مجاز نمي داند. در دين اسلام بر محبت با جانداران تاكيد بسيار شده است. روايات بسياري از برخورد معصومين با آزار حيوانات وجود دارد و بخشي از نهج البلاغه به حقوق حيوانات اختصاص دارد. سيره معصومين سرشار از احترام به حق حيات جانداران بوده و پيامبر و ائمه توجه خاصي به رفاه حيوانات داشته اند. در آيين كهن ايراني زرتشت نيز حق حيات جانداران گرامي داشته شده و رسوم قابل توجهي در زمينه حقوق حيوانات و رفاه حيوانات وجود دارد. براساس ضوابط اسلامي ماهي قرمز حيواني پاك محسوب مي شود و حتي مدفوع، جسد و اعضاي آن نيز نجس نيست.
    
    مسايل آموزشي
     ماهي قرمز از معدود حيوانات مورد تاييد عموم اقشار ايراني است. اين موجود زيبا تنها حيواني است كه سالانه به خانه تمام ايرانيان وارد مي شود و مي تواند در صورت برخورد صحيح، باني آموزش محبت به حيوانات براي كودكان باشد. عمر بالاي اين حيوان، كم آزار بودن و نياز كمتر به رسيدگي روزانه در مقايسه با ساير حيوانات خانگي و همچنين هزينه پايين نگهداري آن، مي تواند آن را به يكي از جذاب ترين و ماندگار ترين حيوانات خانگي تبديل كند اما شرايط حاضر به گونه اي است كه فرزندان ايران نه تنها ماهي را موجودي با قابليت زندگي 40ساله نمي بينند، بلكه با اشتباه و كم كاري بزرگ تر ها، حاميان حيوانات و مسوولان، ماهي قرمز را در حد يك كالاي تزييني چندروزه مي بينند.
    
    خريد و فروش
     حيوان به عنوان كالابه هيچ عنوان مورد تاييد مجامع جهاني حامي حقوق حيوانات نيست. ديد به حيوانات بايد ديد اخلاقي به يك موجود جاندار باشد كه درد و رنج، گرسنگي و بيماري، ضربه و ايراد صدمات بدني را درك مي كند. به دليل قيمت بسيار پايين ماهي قرمز و توليد انبوه آن، عملاتلاشي براي حفظ سلامت و جان ماهي نمي شود و با شليك توپ آغاز سال نو، بازمانده ماهي ها كه براي فروشنده سودي ندارند به جوي خالي از آب يا مجاري فاضلاب سپرده مي شوند تا بميرند.
    
    توليد صنعتي حيوانات
     توليد صنعتي به مفهوم توليد انبوه در مراكز محدود مورد تاييد هيچ ارگان فعال در زمينه حقوق حيوانات نيست. در فرآيند توليد انبوه، حقوق، آسايش و رفاه تك تك حيوانات اهميتي ندارد و اين آمار توليد و خروج از مركز پرورش است كه اهميت پيدا مي كند. توليد ميليوني ماهي قرمز به صورت سالانه و آمار تاسف بار و غيرقابل باور از مرگ قريب به اتفاق اين ماهي ها گواه بي دقتي در توليد و توزيع اين جانداران است.
    
    راه حل
     ماهي قرمز يك شبه بر سفره هفت سين جاي نگرفته است. منطقي است فعالان حقوق حيوانات با مديريت زمان دار و برنامه ريزي شده به صورت اصولي براي اصلاح وضع موجود اقدام كنند. ايجاد ترس و برخورد صرفا احساسي اقدامي ناپايدار است كه تبعات ناشناخته اي بر حقوق حيوانات در پي خواهد داشت.
    
    در كوتاه مدت
    بايد تلاش شود با آگاهي رساني عمومي از درد و رنج ماهي هاي توليد و توزيع شده كاسته تا حد ممكن نسبت به تهيه و معرفي حوضچه هاي جايگزين اقدام شود. اقدام جدي جهت نظارت موثر بر نحوه توليد، توزيع و فروش ماهي قرمز انجام شده و مشروط به بازدارنده بودن جرايم و احكام قضايي، با فروشنده و توزيع كننده هاي غيرمجاز و غيرقابل نظارت برخورد جدي شود. از ايجاد جو دشمني با اعتقادات عمومي جلوگيري شود. روش نگهداري صحيح و اصولي ماهي هاي توزيع شده تا پايان عمر طبيعي تبليغ شود.
    
    در ميان مدت
     اقدام عملي جهت اصلاحات فرهنگي، مصوبات قانوني بازدارنده آزار حيوانات، سيستم پايش و كنترل در تعامل با مراجع قانوني انجام شود. مطالعه جدي بر تاريخچه ماهي قرمز و نوروز انجام و اجماع صاحب نظران، مورخان و ايران شناسان در زمينه ماهي قرمز سفره هفت سين و امكان يا عدم امكان حذف آن از سفره هفت سين حاصل شود.
    
    در بلندمدت
     مسايل فرهنگي، آموزشي و اعتقادي كه در كوتاه مدت غيرقابل تغيير هستند بررسي و هرگونه اشتباه موجود اصلاح شود. با انجام پايش و چك و بازرسي دقيق با هرگونه آزار، كشتار و نقض حقوق ماهي قرمز برخورد بازدارنده و قاطع شود. ديده بان حقوق حيوانات به عنوان مرجع رسمي حقوق حيوانات معتقد است شرايط حاضر ماهي قرمز قابل قبول نيست. همچنين در صورت تشخيص صاحب نظران مبني بر حضور ماهي قرمز بر سفره هفت سين، اين حضور شرايطي دارد كه در نظر گرفتن حقوق و رفاه حيوانات در تمامي مراحل توليد، توزيع و نگهداري به عنوان كف خواسته هاي ديده بان حقوق حيوانات خواهد بود.
    حقوق حيوانات و ماهي قرمز سفره «هفت سين»
    


 روزنامه شرق، شماره 1492 به تاريخ 28/12/90، صفحه 19 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 570 بار
    آثار ديگري از "رضا شيرازي"

  ركود در بخش صنعت چوب
رضا شيرازي *، شرق 14/6/95
مشاهده متن    
  در جست و جوي نقشه هاي تهران دويست و سي ساله / درباره كتاب «اطلس تهران قديم»
رضا شيرازيان*، ايران 29/1/95
مشاهده متن    
  مراقب متواضع ميراث نياكان / نگاهي كوتاه به نقش زنده ياد آيت الله زاده شيرازي در حفاظت از ميراث فرهنگي در ايران
رضا شيرازيان*، ايران 27/5/94
مشاهده متن    
  مقايسه سرويس دهندگان وبلاگ وطني با نمونه هاي غيروطني
رضا شيرازي، اعتماد 3/11/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات روانشناسي تربيتي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است