|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق91/1/15: موضع گيري ديرهنگام
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3473
شنبه 22 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1494 15/1/91 > صفحه 19 (جامعه) > متن
 
      


موضع گيري ديرهنگام
سکوت مسوولان درباره خبر ممنوعيت ورود اتباع افغان به پارك صفه شکست


سميه آخشي: يك روز قبل از پايان تعطيلات نوروزي يك خبرگزاري محلي وابسته به شهرداري اصفهان خبري را منتشر كرد كه شايد خبرنگارش هم تصور نمي كرد در طول چند ساعت، به موضوع مهم و اصلي بيش از صدها سايت و شبكه اجتماعي در دنيا بدل شود.
    خبر اين بود: «جلوگيري از ورود اتباع افغان به پارك كوهستاني صفه در اصفهان همزمان با روز سيزدهم فروردين و روز طبيعت در ايران.»
     پارك صفه يكي از مهم ترين و شلوغ ترين تفرجگاه هاي مردم در اصفهان است. خبر جلوگيري از ورود اتباع افغان به اين پارك بسياري را با اين پرسش مواجه كرد كه دليل انجام اين اقدام از سوي مسوولان چه بوده كه در روز پاياني تعطيلات جشن جهاني نوروز و روز آشتي با طبيعت، اتباع افغان ساكن در ايران بايد از ورود به اين پارك محروم شوند؟
    اين خبر تنها ساعتي پس از انتشار، در بسياري از شبكه هاي اجتماعي و وب سايت هاي خبري داخلي و خارجي منتشر شد و نظر هاي مختلفي با خود به همراه داشت. بسياري از اين برخورد تبعيض آميز با افغان هاي مقيم ايران اظهار نارضايتي و تعجب مي كردند و البته در اين ميان گروهي ديگر هم اين نوع برخورد را طبيعي مي دانستند.
    با اوج گرفتن بحث ها پيرامون اين خبر برخي پايگاه هاي خبري اطلاع رساني افغانستان نيز آن را منعكس كرده و نسبت به آن واكنش نشان داده و انتقاد كردند.
    سايت ايمنا (خبرگزاري شهرداري اصفهان) نيز كه منبع اصلي اين خبر بود در حالي كه خبر را عصر روز 12فروردين روي سايت خود گذاشته بود در روز سيزدهم خبر را از روي خروجي خود حذف كرد!
    بر اساس خبر درج شده اين خبرگزاري، «احمدرضا شفيعي، مسوول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر شهر اصفهان جلوگيري از ايجاد ناامني و به وجود آوردن بستري براي رفاه حال شهروندان را علت اصلي اين تصميم اعلام كرده بود. به گفته شفيعي حضور پررنگ افاغنه در سال هاي گذشته در پارك صفه مشهود بوده است و دليل اصلي جلوگيري از حضور آنان نيز در اين مكان همين امر بوده تا نظم و آرامش مردم بر هم نخورد.»
    با اين حال اما پرسش اين است اين اقدام بر اساس چه آماري از ايجاد بي نظمي توسط افغان هاي مقيم اصفهان در سال هاي گذشته صورت گرفته است؟ آيا آمار و ارقامي از ايجاد مزاحمت و بروز مشكل توسط اين مهاجران و پناه جويان وجود دارد؟ و حتي در صورتي كه پاسخ به اين پرسش مثبت باشد، بايد پرسيد آيا مي شود بر اين اساس كليت يك اقليت ساكن در كشور را از رفتن به يك تفرجگاه منع كرد؟ و اساسا آيا اتباع افغان تنها عامل بي نظمي و سلب آرامش در روز سيزدهم فروردين در اصفهان بوده اند؟
    
    خبر از اساس تكذيب شد
     با جنجالي شدن اين خبر و دهان به دهان گشتن آن در اصفهان صحت اين اظهارنظر و علت اين تصميم را از محسن رنجبر، جانشين رييس ستاد تسهيلات سفر هاي نوروزي استان اصفهان جويا شديم. اما اين مقام مسوول با تعجب، از اين خبر اظهار بي اطلاعي كرد. به گفته محسن رنجبر، اين خبر از اساس اشتباه است و هيچ خبرگزاري داخلي و مسوولان از سوي ستاد تسهيلات سفر هاي نوروزي اين ادعا را نداشته اند. رنجبر به عنوان جانشين رييس ستاد تسهيلات سفر هاي نوروزي معترض است كه من به عنوان مسوول ارشد اين ستاد چنين اظهارنظري درباره افاغنه نكرده ام و هر گونه خبري در اين رابطه را نيز تكذيب مي كنم. وي در پاسخ به اين سوال كه چگونه ممكن است مسوول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر هاي نوروزي كه زير مجموعه شما محسوب مي شود اين اظهارنظر را كرده باشد و شما از آن بي اطلاع باشيد نيز اظهار بي اطلاعي مي كند. البته رنجبر در ادامه تاكيد كرد: «حتي در صورت صحت اين خبر منظور گوينده، اتباع بدون مجوز بوده اند كه در همه جاي دنيا نيز با اتباع بدون مجوز برخورد مي شود. در شهر اصفهان نيز بر اساس قانون موجود در جهان با اتباع بدون مجوز افغان نه تنها در پارك صفه كه در همه نقاط شهر و در همه زمان ها برخورد مي شود.»
     همچنين برخي منابع در شهرداري اصفهان كه خواستند نام شان ذكر نشود، معتقدند اين محدوديت شامل افاغنه بدون مجوز تردد بوده ولي درباره اصل اين خبر آن را نه تاييد كردند و نه تكذيب. البته حتي با وجود اين اظهارنظرها باز هم بسياري معتقد هستند، نمي توان پذيرفت كه ورود كليت اتباع افغان به يك پارك شهري و تفرجگاه ممنوع اعلام شود، اين در حالي است كه در خبر اوليه منتشر شده هيچ اشاره اي نيز به اتباع بدون مجوز نشده بود.
    همچنين احمدرضا شفيعي، مسوول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر شهر اصفهان كه اين اظهارنظر بحث برانگيز به نقل از او منتشر شده بود نيز به رغم قول مساعد براي انجام گفت وگو در اين باره در دقايق پاياني روزگذشته تماس هاي مكرر خبرنگار «شرق» را بي پاسخ گذاشت.
    
    واكنش ها هنوز ادامه دارد
     با اين وجود هنوز واكنش ها به اين اقدام ادامه دارد. اين واكنش ها به آنجا رسيد كه برخي از اعضاي شبكه هاي اجتماعي صفحاتي براي حمايت از مهاجران افغان در ايران تشكيل دادند. علاوه بر اين گروهي از فعالان اجتماعي اصفهان نيز با ايجاد صفحاتي در شبكه هاي اجتماعي و فرستادن اي ميل و پيامك به دوستان خود در شب قبل از روز سيزدهم فروردين از آنها خواسته بودند رفتن به صفه را به دليل اين اقدام تبعيض آميز تحريم كنند؛ اقدامي كه به گفته خودشان با استقبال بسياري از شهروندان نيز مواجه شد.
    بررسي واكنش ها و نظرات پيرامون اين مبحث نشان مي دهد اين اقدام واكنش منفي بسياري از ايرانيان داخل و خارج از كشور را در پي داشته است. در همين حال يك شهروند اصفهاني نيز در اين باره به «شرق» مي گويد: «شنيدن اين گونه اعلام نظر ها شرم آور است. امروز مردم افغانستان در تمام كشور هاي دنيا مهاجرند و در هيچ كشوري چنين عمل تبعيض آميزي تا به حال در برابر مردم مهاجر صورت نگرفته است. اكثر مهاجران افغان در ايران مسلمانان شيعه اند و بيشترين شان روي اين علايق به اين كشور پناه آورده اند. چگونه چنين رفتاري در برابر برادران مسلمان و داراي تاريخ و فرهنگ مشترك روا ديده مي شود؟»يكي ديگر از شهروندان اصفهاني نيز در اين باره مي گويد: «اگر منظور مسوولان جلوگيري از تكدي گري و كارهايي مانند آن بود نبايد براي اين كار ممنوعيت ورود اتباع يك كشور خاص را به جايي ممنوع كنند، چرا كه در ميان شهروندان كشور خودمان نيز افراد متكدي فراوان پيدا مي شود.»
    
    نوروز پيوند دهنده افغان ها و ايراني ها
     شاهين سپنتا:جشن كهن نوروز به عنواني جشني جهاني در يونسكو به ثبت رسيده است تا پيام زيباي آيين هاي نوروزي در آستانه سال نو خورشيدي، همبستگي و دوستي بين ملت ها را دو چندان كند. افغان ها چه آن زمان كه مرزهاي سياسي بين مردمان جدايي نينداخته بود و چه امروز كه از بد حادثه در ايران اقامت گزيده اند همواره به خاطر ريشه هاي مشترك فرهنگي با ديگر فارسي زبانان و باشندگان حوزه فرهنگي نوروز، اين جشن كهن را با همه آيين هاي زيبايش گرامي داشته اند. به ياد داريم كه در سال هاي گذشته خانواده هاي افغان در گردشگاه هاي طبيعي اصفهان در كنار ديگر ايرانيان سيزده بدر را سپري مي كردند بدون اينكه هيچ تنشي به وجود آيد. فراموش نكنيم كه پارك كوهستاني صفه تنها گردشگاه اصفهان نيست و با توجه به دور بودن از مناطق مورد سكونت خانواده هاي افغان كه معمولادر حاشيه شهر يا در بافت قديمي شهر ساكن هستند، كمتر از سوي خانواده هاي افغان به عنوان گردشگاه انتخاب مي شود. حتي اگر امسال حضور اقليت افغان ساكن اصفهان در پارك كوهستاني صفه چشمگير مي بود كه بعيد به نظر مي رسد، با اين همه روشن نيست كه چرا مسوول كميته انتظامي ستاد تسهيلات سفر شهر اصفهان از ممانعت حضور اتباع افاغنه در روز «سيزده بدر» در پارك كوهستاني صفه خبر داد. وي گفته بود «به منظور رفاه شهروندان نيروهاي اين كميته با همكاري پليس امنيت و اداره اماكن در روز ۱۳ فروردين از ورود افاغنه به پارك كوهستاني صفه جلوگيري مي كنند.» اين تصميم به هر علتي كه اتخاذ شده باشد، نشانه ضعف دستگاه هاي ذي ربط در تامين امنيت دوستداران طبيعت و تبعيض آشكار بين شهروندان است. به نظر مي رسد شهرداري اصفهان و ستاد تسهيلات سفر شهر اصفهان بايد به جاي اين گونه تصميمات، بستر را براي حضور پررنگ تر گردشگران نوروزي از همه مليت ها در شهر تاريخي اصفهان فراهم آورند و نشان دهند كه نوروز و سيزده بدر را به عنوان فرصتي براي همبستگي همه اقوام ايراني و جذب گردشگران داخلي و خارجي قدر مي دانند.
    
    
    موضع گيري ديرهنگام / سکوت مسوولان درباره خبر ممنوعيت ورود اتباع افغان به پارك صفه شکست
    


 روزنامه شرق، شماره 1494 به تاريخ 15/1/91، صفحه 19 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 596 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 256، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است