|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان91/1/19: زنگ انشاي بهار
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20177 19/1/91 > صفحه 9 (مدرسه) > متن
 
 


زنگ انشاي بهاراشاره
    آن زنگ، انشا داشتيم. معلم انشاي ما خانم سهراب پور است؛ خانمي كه خيلي دوست دارد قلم هاي ما جوانه بزند و شكوفا شود. در فصل زمستان با بچه هاي مدرسه راهنمايي صحيفه كه در منطقه 11 تهران است، در ويژه نامه زمستاني «شكوفه هاي آسمان» صفحه مدرسه شركت كرديم.
    اين بار موضوع انشاي ما بهار بود. باز هم بچه ها قلم هايشان را برداشتند و روي دشت برفي دفترشان گل كاشتند.
    با هم انشاي بهاري بچه هاي مدرسه صحيفه انقلاب را مي خوانيم.
    
    
    روبه روي آينه
    زنگ انشاست. معلم موضوع انشا را داده اما همه ي دفترها عاري از هرگونه فكر و تخيل باقي مانده است. ناگهان در خلوت گوشه ي ذهنم، جرقه اي برپا مي شود. خودكار را بر دست مي گيرم و با نام و ياد او مي نويسم.
    بهار! اي زيباترين نقاشي كه خداوند تك تك رنگ هايت را يكي زيباتر از ديگري، با دستان توانمند خويش پديد آورده و بر صفحه ي زيباي زندگي رقم زده است!
    اي زيباترين دفتر نقاشي كه روزهايت چون صفحه هاي آن هستند و در هر يك از صفحه هايت موضوع و اتفاقي دلربا مي افتد!
    اي دل انگيزترين صحنه ي آرامش، تو مي آيي با نسيم و همگان را چون مادري مهربان و دلسوز در آغوش نرم و لطيفت مي گيري و با دست مهربان خويش نوازش مي كني.
    من تو را دوست دارم چون وقتي قدم در دامان پاكت مي گذارم، وقتي تو را مي بويم، وقتي زير سايه ي درختان تنومند تو به آرامش مي رسم، خدا را حس مي كنم در همين نزديكي و به آرامش ملكوتي و حقيقي پروردگار تعالي مي رسم.
    اما افسوس افسوس كه ما انسان ها شما را نمي بينيم اين نقاش زبردست و نقاشي نيكو را حس نمي كنيم. نمي بينيم كه خداوند چگونه با دست هاي خويش شاخه گلي را پديد آورده است. نمي بينيم كه چگونه رگبرگ هاي ريز برگ را بسيار ظريف تراشيده است. شب باراني را حس نمي كنيم.
    اما چه خوب است گاهي اوقات خود را جلوي آينه ي ذات خويش ببريم و حقيقت پنهان را بنگريم.
    راضيه آهني مقدمكلاس 1/3
    
    فصل دوستي
    در اواسط اسفند، زمستان كوله بارش را مي بندد و جا را براي بهار باز مي كند. بهار را همه دوست دارند؛ از كودكان گرفته تا بزرگسالان. بهار زيباترين فصل سال است. در بهار گل ها شكوفا مي شوند. باران با بهار دوست مي شود و مي بارد؛ مي بارد تا گل ها تازه شوند؛ مي بارد تا طبيعت خدا زيباتر شود؛ مي بارد تا دارايي هاي طبيعت كامل شود.با آمدن بهار همه شاد مي شوند چون عيد نوروز نزديك مي شود. در اوايل بهار، همه خانواده ها دور هم جمع مي شوند و عيد را جشن مي گيرند. بنابراين بهار، فصل دوستي و مهرباني نيز است. توصيف بهار سخت است چون جلوه هاي ويژه خداوند در اين فصل بسيار است. از جمله سرسبزي . هواي بهار معتدل و دلپذير است و آسماني آبي و نيلگون دارد. كم كم بهار با طبيعت وداع مي كند و جاي خود را به تابستان مي دهد تا بهاري ديگر.
    پري ناز عباسي
    كلاس 3/2

    
    نهال دوستي
    روزي روزگاري دختري به نام سارا بود كه به فضاي سبز و درختان اهميت نمي داد. اين اخلاق او باعث شده بود تا بين او و مادرش اختلاف به وجود بيايد و آن ها با يكديگر دعوا مي كردند. عروسك سارا كه از اين موضوع خبردار شده بود به چاره نشست. يك شب وقتي همه خواب بودند، عروسك سارا مقداري دانه را در يك گلدان كاشت و مدتي از آن مراقبت كرد تا اين كه يك روز صبح وقتي مادر سارا آن را ديد، فكر كرد سارا متوجه اهميت گل و گياهان شده است. هم چنين سارا نيز فكر كرد كار مادرش است و او خواسته با اين كار اتاق سارا را زيباكند. پس آن ها با هم دوست و مهربان شدند. وقتي ديگر عروسك ها خواستند موضوع را به سارا و مادرش بگويند عروسك اجازه نداد و گفت: «حالاآن ها با هم دوست اند. بگذاريد همين طور بمانند.» عصر همان روز سارا و مادرش هر كدام يك نهال در باغچه حياطشان كاشتند.
    آيسان فاطمي
    
    نويد آمدن بهار
    خداوندگار بزرگ، باز درختان را تن پوشي رنگين، از جنس برگ، مزين شده به شكوفه ها عطا كرده است؛ درختان نيز گويي به شكرانه اين انعام دست نيايش به سوي پروردگارشان بالابرده اند.
    هزاران، آواز سر داده و مژده آمدن بهار را مي دهند.
    بر روي دانه هاي تيره رنگ خاك، رشته هاي سبز سبزه روئيده و پرستوهاي مهاجر را به سوي سرزمين خود فرا مي خوانند.
    نسيم مهربان، چون مادري دست نوازشگر خود را بر صورت آدميان مي كشد قطرات باران رحمت خداوند رقصان و در عين حال آرام به سوي زمين مي آيند و رايحه اي دل انگيز از تازگي ها را به مشام مي رساند و...
    و چه زيباست به طبيعت نگريستن و چه دل نشين است به عظمت قدرت آفريدگار بزرگ فكر كردن!
    آيدا صديقيان
    
    آواز پرندگان
    بهار،زيباترين فصل هاست. در اين فصل، درختان از خواب طولاني بيدار شده و برگ هاي تازه و با طراوت سبز مي شوند.
    درخت ها شكوفه مي دهند برف هاي كوه ها زير نورخورشيد آب مي شوند و به رودخانه مي پيوندند و با خوشحالي به سوي دريا مي روند، بهار، طبيعت را زيبا مي كند و به طبيعت دوباره جان مي دهد. تغيير فصل ها باعث مي شود انسان از حالت يك نواخت و كسل كننده بيرون بيايد و از طبيعت جديد لذت ببرد و با روحيه تازه و شاد به زندگي ادامه دهد.
    من بهار را دوست دارم. تغيير فصل زمستان به فصل بهار در بهترين زمان اتفاق مي افتد و زيبايي بهار و دلپذيري آن چند برابر مي شود. سرما و يخبندان جاي خود را به هواي خنك و طبيعت سرسبز مي دهد و پرندگان دوباره بازمي گردند و تعدادشان زياد مي شود و با آوازهاي خود طبيعت خاموش را آهنگين مي كنند. ابرهاي بهاري پيدا مي شوند و بارش باران ها شروع مي شود و با رگبارهاي تند و همراه با غرش و درخشندگي ترسناك رعد و برق، تمام طبيعت را دوباره شست و شو كرده و تميز و پاكيزه مي كند.
    عيد نوروز آمد و سال جديد شمسي آغاز شد، در تعطيلات عيد نوروز بيشتر مردم به مسافرت مي روند و از اقوام و فاميل هاي خود ديد و بازديد مي كنند . بهار زيباست و هميشه زيبا بوده و زيبا خواهد ماند. البته يادمان باشد اگر ما از زيبايي هاي بهار لذت نبريم دچار خزان خواهيم شد.
    فاطمه ابراهيم پوركلاس 1/3
    
    صداي آشنا
    طنين گوش نواز نسيم را كه بانگ بهار سرداده است، از راهي نه چندان دور مي شنوم گويي از گنجينه ارمغان خداوند هديه اي ديگر در راه است. زمستان كوله بار سپيدش را به دوش انداخته و آماده سفر است. جوانه ها در انتظار لحظه هاي شاعرانه بهار، عطر مي افشانند تا مقدم آمدنش را گرامي بدارند. ضيافتي در آسمان بر پاست، ماه لبخند مي زند و گويي آسمان، ستارگان را همچو مادري مهربان در دامان خويش نوازش مي كند. بهار روزنه اي رو به روشنايي از دل تاريكي ها بيرون آمده است و چه سرمستم از اين فرصت دوباره براي آموختن خوبي ها. اي كاش در كنار بهار، با چشمي كه تنها تازگي ها را ببيند براي رسيدن به خدا قدم برداريم!
    شهرزاد شيربتي
    
    بهار؛ يادآور رستاخيز
    همه ساله با فرا رسيدن زمستان، فروغ زندگي، از سيماي طبيعت رخت برمي بندد و افسردگي و پژمردگي جاي آن را مي گيرد و طبيعت به شكل موجودي بي جان درمي آيد.
    پس از مدتي، با فرا رسيدن بهار، روحي دوباره در كالبد طبيعت بي جان و افسرده دميده شده و طبيعت لباس حيات بر تن مي كند. آري! اين گونه است كه رستاخيز انسان و جهان، با پيدايش بهار، به تماشا گذاشته مي شود.
    پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله مي فرمايد:
    «اذا رايتم الربيع فاكثروا ذكرالنشور
    هر گاه ديديد بهار را، بسيار ياد كنيد از قيامت.»
    محدثه فرهودي كلاس 1/3
    
    مظهر طراوت
    خداي باري تعالي، نعمات بسياري در اختيار انسان قرار داده تا انسان ها را با معرفت و بينش اسلامي آگاه كند.
    نعمات خداوند، همانند نقاشي زيبايي است كه بر در و ديوار اين عالم، نقش بسته است و نقاشي، ماهر و زبردست دارد.
    يكي از اين نعمات با ارزش و گرانبها كه باعث تغيير رنگ لباس طبيعت مي شود، فصل ها هستند. فصل بهار، يكي از زيبايي هاي خلقت خداوند است. طبيعت در فصل بهار، لباس نو بر تن مي كند. لباس سبزي، كه مظهر طراوت و شادابي است.
    پرندگان و بلبلان، با طنين دل نشين خود، ما را به ميهماني بهار دعوت مي كنند. نغمه اي كه، ما را از دوردست ها به سوي خود فرا مي خواند و با استقبال گرم خود، از ما پذيرايي مي كند. در اين فصل درختان با شكوه و عظمت خود، در برابر انسان ها قدعلم مي كنند و ميهماني بهار را به ما تبريك مي گويند. صداي بلبلان، شكوفايي زمين و نسيم پاك بهاري، همه نشان از عظمت خداي تعالي است، كه جاني دوباره به طبيعت مرده زمستان مي بخشد.
    و خلاصه اينكه تمام نعمت هاي خداوند، نشان از عظمت و بزرگي اوست و ما با تفكر در آنها مي توانيم آنها را بيابيم، تا معرفت و بينش اسلامي را در گوهر وجودمان پيدا كنيم و خداوند منان را با وجود اين همه نعمات كه حتي تعداد بي شمارش در وجود انسان نمي گنجد، شاكر باشيم. اما زيباترين بهار هنگامي رخ مي دهد كه گل سرسبد اين عالم، حضرت ولي عصر(عج) با قدوم مبارك خود، اين جهان را منور كنند.
    يا مقلب، قلب من در دست توست
    يا محول، حال من سرمست توست
    كن تو تدبيري كه در ليل و النهار
    حال قلب من شود همچون بهار
    زهرا خضري 1/3
    
    خانه تكاني دل
    كنار پنجره ايستاده ام. دانه هاي باران همچون مادري مهربان صورتم را نوازش مي كند. مرواريدهاي كوچكي كه يكي پس از ديگري با ريزش خود طنين دلنشيني را به گوشم مي رسانند. درختان لباسي نو به تن كرده اند.
    درختاني كه به پاس اقامتي يك روزه تا دنيا دنياست دست هاي خود را بدون هيچ خستگي رو به آسمان گرفته و خدا را بخاطر اين همه زيبايي و نعمت هاي بي كران سپاس مي گويند.
    به زمين مي نگرم؛ به خاكي تشنه كه تا لحظاتي پيش محتاج قدري آب براي سيراب كردن خود و دانه هايش بود، اما اكنون با ريزش باران در دل خاك، دانه ها سر از خاك بيرون آورده و درختان شكوفه هاي زيادي را به نمايش گذاشته اند كه مي توان شروع فصلي طراوت بخش را شاهد بود.
    با آغاز فصل بهار مادرم خانه تكاني مي كند و به تميز كردن خانه مي پردازد. اما من با دور ريختن كينه، پاك كردن گذشته، خريدن شادي و كاشتن تعادل و پاكي كه خوشبوترين و زيباترين گل دنياست به خانه تكاني دلم مشغولم و خود را سرگرم مي كنم.
    كاش انسان ها نيز با آغاز اين فصل زيبا بدي ها را فراموش كنند و خوبي و بخشش را در دل خود بكارند.
    بيايد با آغاز اين فصل زيبا دوست داشتن را رواج دهيم تا كمي عشق بر اين دل هاي تشنه ببارد...
    اين روزها دل ها تشنه ترند تا زمين...
    خدايا! به جاي باران، كمي عشق ببار...!
    زينب حوريه
    كلاس 1/3
زنگ انشاي بهار
    


 روزنامه كيهان، شماره 20177 به تاريخ 19/1/91، صفحه 9 (مدرسه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11877 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 66، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است