|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد91/1/21: سفر کم سابقه رييس جمهوري پاکستان به هند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4354
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2612 21/1/91 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


سفر کم سابقه رييس جمهوري پاکستان به هند
     گفته مي شود که زرداري به دلايل شخصي و مذهبي، براي زيارت مرقد خواجه معين الدين چشتي به اين سفر رفته است
    گروه بين الملل- آصف علي زرداري، رييس جمهوري پاکستان، ديروز، يکشنبه راهي هند شد. اين اولين بار در هفت سال اخير است که رييس هيات دولت پاکستان به هند مي رود.
    به گزارش بي. بي. سي، اين ديدار تنها چند روز بعد از آن انجام مي شود که دولت هند پاکستان را متهم کرد به مردي پناه داده است که هند مي گويد طراح حمله هاي تروريستي بمبئي در سال ۲۰۰۸ ميلادي بوده است. زرداري ديروز بعد از صرف نهار با مانموهان سينگ، نخست وزير هند، به يکي از مراکز زيارتي مسلمانان در راجستان رفت.
    گزارش شده است که وزير کشور پاکستان و پسر زرداري، از جمله اعضاي هياتي هستند که او را در اين سفر همراهي مي کنند. در هيات همراه زرداري دست کم ۲۵ نفر حضور دارند. رييس جمهوري پاکستان بعد از ورود به خاک هند، به محل سکونت نخست وزير اين کشور رفت و آنها پيش از صرف نهار، نشستي خصوصي با هم داشتند.
    تحليلگران سياسي مي گويند که محور اصلي گفت وگوهاي اين دو نفر احتمالابيشتر درباره مسائلي است که مي توانند مورد توافق دو کشور باشند. يک منبع خبري دولتي هند به خبرگزاري رويترز گفته است که «نخست وزير (هند) فقط درباره موضوع هاي مرتبط با تجارت، آموزش و پرورش و فرهنگ، گفت وگو خواهد کرد.»
    مقامات رسمي گفته اند که اين سفر يک ديدار خصوصي است، ولي به گفته ناظران، پيش بيني مي ‎شود که در سفر زرداري به هند زمينه هاي ارتقاي روابط اقتصادي دو کشور فراهم شود. همچنين انتظار نمي رود که مذاکرات مقامات هند و پاکستان در حل و فصل اختلافات ديگر آنها، از جمله اختلاف نظر بر سر حاکميت کشمير، چندان تاثيري داشته باشد.
    مقامات رسمي اعلام کرده اند که زرداري به دلايل شخصي و مذهبي، براي زيارت مرقد خواجه معين الدين چشتي، در ۳۵۰ کيلومتري جنوب غرب دهلي، به اين سفر رفته است. رييس جمهوري پاکستان صبح ديروز بعد از زيارت مرقد اين صوفي، به اسلام آباد برمي گردد.
    مذاکرات صلح هند و پاکستان به دنبال حمله هاي سال ۲۰۰۸ ميلادي در بمبئي با چالش هايي روبه رو شد، هرچند روابط دو کشور به تدريج رو به بهبود گذاشته است. اين در شرايطي است که زرداري به تازگي از لغو محدوديت هاي تجاري با هند حمايت کرده است. همچنين پاکستان در حال بررسي حذف محدوديت هايي است که براي خريد برخي کالاها از هند در نظر گرفته است.
    با اين حال، اختلاف نظر و تنش بين هند و پاکستان بر سر مسايلي که حساسيت بيشتري دارند، از جمله اختلاف نظر آنها بر سر حاکميت کشمير همچنان به قوت خود باقي است. همچنين به تازگي، هند بار ديگر از پاکستان خواهان استرداد حافظ سعيد - مردي که هند مدعي است طراح حمله هاي بمبئي بوده است- شد. آمريکا براي بازداشت اين مرد ۱۰ ميليون دلار جايزه تعيين کرده است.
    در مقابل، دولت پاکستان با رد اين درخواست هند، خواستار دريافت مدارکي براي اثبات اين اتهامات شد. به گفته تحليلگران، انتظار کمي مي رود که در جريان سفر زرداري به هند، درباره اين موضوع صحبت شود.
    ناظران مي گويند که پيش از اين، مقامات هند و پاکستان از فرصتي که با برگزاري مسابقات کريکت فراهم مي شد، براي ديدار با يکديگر استفاده مي کردند. او مي گويد آخرين باري که رييس دولت پاکستان با سينگ ديدار کرد، در سال ۲۰۰۵ ميلادي و زماني بود که پرويز مشرف، رييس جمهوري وقت پاکستان، و مانموهان سينگ، نخست وزير هند در محل يک مسابقه کريکت در دهلي حاضر شدند.
    
    جايزه 10 ميليون دلاري براي دستگيري حافظ محمد سعيد
    اين در شرايطي است که هفته گذشته آمريکا اعلام کرده بود که هر فردي که حافظ محمد سعيد، بنيانگذار لشگر طيبه، گروه پيکارجوي مستقر در پاکستان را بازداشت کند ۱۰ ميليون دلار جايزه مي گيرد.
    سعيد اکنون رهبر گروه «جماعه الدعوه» است که گفته مي شود يکي از شاخه هاي لشگر طيبه بوده و براي حملات مرگبار بمبئي در ۲۰۰۸ مقصر دانسته شده است.
    لشگر طيبه و جماعه الدعوه هر دو در فهرست سياه آمريکا به عنوان سازمان هاي تروريستي ثبت شده اند.
    لشگر طيبه در بيانيه اي اقدام آمريکا را «يک حمله ديگر به اسلام و مسلمانان» توصيف کرده است. به گفته ناظران با آنکه سعيد در «فهرست افراد تحت نظارت» در پاکستان قرار دارد، آزادانه به نقاط مختلف کشور سفر مي کند و به فعاليت ادامه مي دهد.
    جايزه اي که براي يافتن حافظ سعيد تعيين شده، در ميان بالاترين جوايزي است که ايالات متحده آمريکا براي فرماندهان و اعضاي گروه هاي تروريستي تعيين کرده است، و او را از نظر «ميزان تحت تعقيب بودن» هم تراز ملامحمد عمر، رهبر گروه طالبان قرار داده است.
    سعيد دو هفته گذشته در محوطه بيرون پارلمان در اسلام آباد دست به تظاهرات زد و از دولت پاکستان خواست تا روابط خود را با آمريکا و هند کاملاقطع کند. او همواره ادعا کرده است که گروه جماعه الدعوه يک سازمان خيريه است و به هيچ وجه در اعمال خشونت آميز توسط گروه هاي پيکارجو نقشي ايفا نکرده است.
    سعيد همچنين هرگونه ادعا در مورد دست داشتن خود در اعمال تروريستي را رد کرده است. دولت پاکستان درباره اقدام آمريکا اظهار نظر نکرده است ولي همواره استدلال کرده که عليه سعيد نمي تواند اقدامي انجام دهد، مگر آنکه پليس يا دادگاه رسما او را مورد پيگرد قانوني قرار دهند.
    پاکستان، رهبران ارشد لشگر طيبه را پس از حملات بمبئي بازداشت کرد؛ اما بيشتر آنها از جمله سعيد بعد از درخواست تجديد نظر آزاد شدند. آمريکا همچنين ۲ ميليون دلار جايزه براي بازداشت عبدالرحمن مکي، شوهر خواهر سعيد، يکي ديگر از بنيانگذاران لشگر طيبه، تعيين کرده است.
    در حملات بمبئي که سه روز به طول انجاميد، افراد مسلح در چندين نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاري، ايستگاه هاي خط آهن و هتل هاي بزرگ، اقدام به تيراندازي و بمب گذاري کردند. نزديک به ۱۷۰ نفر در اثر اين حملات کشته و بيش از سيصد نفر زخمي شدند.
    در جريان اين حملات، ۹ مرد مسلح نيز کشته شدند و اجمل امير قصاب تنها مهاجمي بود که زنده ماند و دستگير شد. هند لشگر طيبه را مسوول حملات شناخت و از آن پس روابط متزلزل دو کشور از هميشه تيره تر شد.
    در وب سايت وزارت کشور آمريکا تحت عنوان «پاداش براي عدالت» سعيد به عنوان يک «شهروند پاکستاني» با «موهاي سرخ» و « چشمان قهوه اي» توصيف شده است. هند از تعيين پاداش توسط آمريکا استقبال کرد و گفت که اين اقدام هشدار بزرگي براي اعضاي لشگر طيبه در بر دارد و آن اين است که «جامعه بين المللي در مبارزه با تروريسم متحد باقي خواهد ماند.» اما در بيانيه لشگر طيبه آمده است که اين اقدام تنها به تشديد عواطف ضد آمريکايي در بين مسلمانان منجر مي شود.
    سفر کم سابقه رييس جمهوري پاکستان به هند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2612 به تاريخ 21/1/91، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 151 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيق در عمليات
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است