|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد91/1/26: پاسخ ايران به ادعاي امارات درباره ابوموسي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4551
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 2616 26/1/91 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


پاسخ ايران به ادعاي امارات درباره ابوموسي
در پي اعتراض امارات به سفر استاني احمدي نژاد به ابوموسي اعلام شد


سفر چهارشنبه احمدي‌نژاد به ابوموسي/ عكس: president.ir

    
    دنياي اقتصاد- پس از آنکه روز چهارشنبه محمود احمدي نژاد در راستاي چهارمين دور سفرهاي استاني دولت به استان هرمزگان، به جزيره ابوموسي رفت و در جمع مردم اين منطقه به سخنراني پرداخت، شوراي ملي فدرال امارات متحده عربي با انتشار بيانيه اي به سفر رييس جمهور به جزيره ابوموسي اعتراض کرد.
    عبدالله بن زايد آل نهيان، وزير امور خارجه اين کشور نيز در ادعايي واهي سفر رييس جمهور ايران به اين جزيره را نقض آشکار حاکميت امارات بر سرزمين هاي خود خواند.
    در اقدامي ديگر، وزارت امور خارجه اين کشور اعلام کرد که سيف محمد عبيد الزعابي سفير امارات متحده عربي در جمهوري اسلامي ايران به منظور مشورت فراخوانده شده است و فدراسيون فوتبال امارات نيز با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال ايران، ديدار تداركاتي تيم هاي ملي ايران و امارات را رسما لغو كرد. اتحاديه عرب نيز با صدور بيانيه اي سفر احمدي نژاد به جزيره ابوموسي را نقض آشکار تلاش ها براي برقراري آرامش و حل مسالمت آميز مساله جزاير سه گانه دانست.
    در پاسخ به اين ادعاها، حسين اميرعبداللهيان معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه کشورمان، بازديد رييس جمهوري اسلامي ايران از جزيره ابوموسي را موضوعي داخلي دانست که در چارچوب سفر استاني رييس جمهور صورت پذيرفته است. رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز اظهارات وزير امور خارجه امارات متحده عربي را يك توهم پوچ و بي اساس دانست؛ چرا که به گفته علاء الدين بروجردي مالكيت جزاير ابوموسي، تنب كوچك و تنب بزرگ از آن ايران است و اين گونه تحركات تنها توسط بيگانگان صورت مي گيرد.
    
    احمدي نژاد در ابوموسي چه گفت؟
    به غير از حضور محمود احمدي نژاد که سبب ناراحتي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس شده است سخنان او در اين جزيره نيز در اين واکنش عجولانه آنها بي تاثير نبوده است.
    رييس جمهور در جزيره ابوموسي با بيان اينكه تكليف برخي مباحث نظير نام خليج فارس، روشن است، گفت: برخي حقايق همچون خورشيد مي درخشند و نيازي به تكرار و تاكيد بر آنها نيست؛ از جمله نام خليج فارس كه همه اسناد تاريخي گواه بر اين است كه نام اين پديده طبيعي در طول تاريخ همواره خليج فارس بوده است. احمدي نژاد عامل فرهنگي و تمدني و حاكميت، قدرت و حكومت ماندگار و فراگير را از جمله عوامل نامگذاري پديده هاي طبيعي در طول تاريخ عنوان كرد و افزود: در طول تاريخ پديده هاي طبيعي را با تمسك به فرهنگ و تمدن غالب يا متاثر از حكومت قدرتمند فراگير و فرهنگ ساز نامگذاري مي كردند كه اگر به هر يك از اين دو عامل تمسك جسته شود درخواهيم يافت كه براي خليج فارس نامي جز اين در تاريخ نمي توانست انتخاب شود.
    احمدي نژاد تاكيد كرد: ملت ايران هيچ نگراني از ناحيه تحريف اسامي چون خليج فارس ندارد چرا كه نگراني ناشي از ناتواني و ضعف است كه ملت ايران از اين نقيصه دور هستند.
    
    عصبانيت وزير اماراتي از سفر احمدي نژاد
    بعد از اين سخنان احمدي نژاد در جزيره ابوموسي بود که وزير امور خارجه امارات متحده عربي مدعي شد: سفر احمدي نژاد نقض آشکار حاکميت امارات بر سرزمين هاي خود و گامي رو به عقب در زمينه تمام تلاش ها و کوشش هاي امارات به منظور يافتن راه حلي صلح آميز براي پايان دادن به اشغال سه جزيره اماراتي از سوي ايران بوده است. به گزارش فارس به نقل از راديو فردا، خبرگزاري رسمي امارات (وام) اواخر روز چهارشنبه گزارش داد که شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان ادعا كرده است که «اين سفر موجب نخواهد شد تا وضعيت قانوني اين جزاير که بخشي از سرزمين ملي امارات متحده عربي محسوب مي شوند، تغيير کند.»
    به ادعاي وي، اقدامات احمدي نژاد در حالي رخ مي دهد که «دو کشور توافق کرده اند تا تلاش هاي مضاعفي را براي حل منازعه ميان خود صورت دهند ...انجام اين سفر نقض فاحش توافقات صورت گرفته است.» شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان از ايران خواسته است تا «ابتکارها و مواضعي اتخاذ کند که اعتماد ميان کشورها و مردم منطقه را تحکيم ببخشد و از دامن زدن به تحريکات خودداري کند.»
    
    جانبداري اتحاديه عرب از ادعاهاي امارات
    همچنين، اتحاديه عرب در موضعي مداخله جويانه به سفر رييس جمهوري اسلامي ايران به يکي از جزاير متعلق به کشورمان واکنش نشان داد و به جانبداري آشکار از ادعاهاي واهي و بي اساس امارات در خصوص جزاير سه گانه ايراني پرداخت. به گزارش مهر، دبيرخانه اتحاديه عرب در بيانيه اي مدعي شد با نگراني فراواني، سفر رييس جمهور ايران به جزيره ابوموسي وابسته به امارات متحده عربي (!) را دنبال مي کند و معتقد است اين اقدام غير قابل توجيه و نقض آشکار تلاش ها براي برقراري آرامش و حل مساله اشغال جزاير سه گانه اماراتي از راه هاي مسالمت آميز است. در همين حال وب سايت خبري «گلف نيوز» دبي گزارش داده که در کنار اعتراض هاي امارات، بحرين نيز به سفر رييس جمهوري ايران به جزيره ابوموسي اعتراض کرده است. به گزارش خبرآنلاين، خليفه بن سلمان آل خليفه، نخست وزير بحرين، سفر محمود احمدي نژاد به ابوموسي را «نقض تماميت ارضي و توافق هاي دو جانبه طرفين بر سر جزاير تنب بزرگ، کوچک و ابوموسي» دانسته و در اين زمينه با امارات ابراز همبستگي کرده است.
    
    واکنش ايران به ادعاهاي مقامات امارات
    اما معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه کشورمان بازديد احمدي نژاد از جزيره ابوموسي را موضوعي داخلي خواند که در چارچوب سفر استاني رييس جمهور انجام شده است.به گزارش فارس، حسين اميرعبداللهيان در واکنش به اظهارات اخير وزير خارجه امارات متحده عربي، در عين حال با اشاره به اراده جدي جمهوري اسلامي ايران در توسعه و تحکيم روابط دو کشور، بر اهميت گفت وگوهاي دوجانبه به منظور حل و فصل سوء تفاهمات احتمالي تاکيد کرد.
    همچنين، رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در اين خصوص گفت: اظهاراتي كه از سوي وزير امور خارجه امارات متحده عربي صورت گرفته يك توهم پوچ و بي اساس است؛ زيرا مالكيت جزاير ابوموسي، تنب كوچك و تنب بزرگ از آن ايران است و اينگونه تحركات تنها توسط بيگانگان صورت مي گيرد.
    علاءالدين بروجردي در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان (وابسته به صدا و سيما) افزود: به دولتمردان امارات توصيه مي كنيم كه در زمين انگليس و نقشه هاي شوم آنها بازي نكنند و اين كشور اگر مشكلي با جمهوري اسلامي ايران دارند از طريق دستگاه ديپلماسي بيان كنند تا رفع ابهام شود، اما بايد بدانند كه اظهارنظرهاي آنها درخصوص جزاير سه گانه هيچ گونه مبنايي ندارد. رييس كميسيون امنيت ملي مجلس خاطرنشان كرد: به طور حتم حمايت اتحاديه عرب از اينگونه اقدامات امارات تبعات ناگواري براي آنها به همراه خواهد داشت و جمهوري اسلامي ايران جوابگوي اين اظهارات بي پايه و اساس خواهد بود.
    پاسخ ايران به ادعاي امارات درباره ابوموسي / در پي اعتراض امارات به سفر استاني احمدي نژاد به ابوموسي اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2616 به تاريخ 26/1/91، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 516 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
صنايع زيرساخت هاي كشاورزي، غذايي، دام و طيور (دامپروران)
متن مطالب شماره 205، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است