|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/1/27: ما همه انسانيم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2370 27/1/91 > صفحه 11 (كتاب) > متن
 
      


فقسه پشتي 
ما همه انسانيم
نگاهي به رمان«خدمتكار» نوشته كاترين استاكت

نويسنده: سپيده شمس


    رمان «خدمتكار» نوشته كاترين استاكت، قصه ساده يي دارد، قصه يي مربوط به سال هاي 1960 درباره جداكردن دستشويي هاي سياهان خدمتكاري كه در خانه سفيدپوستان كار مي كنند. سياهان بيماري هايي دارند كه 90 درصد از طريق ادرار منتقل مي شود، پس بايد توالت هايشان را جدا كنيم. قصه به همين سادگي و در عين حال تلخي است كه در آن نويسنده توانسته رابطه هاي انساني را به زيبايي در قالب روايت زمينه نشان دهد. و در دل همين سادگي علاوه بر طرح مشكلات زنان خدمتكار سياه، مساله تبعيض نژادي، فقر سياهان، نگاه تحقيرآميز به خدمتكاران سياه در كنار نوستالژي زن مهربان سياه خدمتكار، روابط انساني و ارتباط با كساني كه با تو از يك نژاد نيستند اما دوست شان داري را مطرح مي كند.
    
    شايد مساله سياهان حالاديگر يك قصه از مد افتاده و كليشه يي در تاريخ و ادبيات امريكا باشد اما رمان خدمتكار به تاثير عميق بعضي روابط انساني مي پردازد كه از محدوديت هاي نژاد و طبقه بسيار فراتر است. اگرچه به قول استاكت حالاديگر، نوشتن از سياهان و بدبختي هايشان يك خط قرمز نيست اما «مگر منظور اصلي كتاب هم همين نبود؟براي زن ها تا بفهمند، ما فقط انسانيم. چيز زيادي ما را از هم متمايز و جدا نمي كند. نه آنقدري كه خودمان فكر مي كنيم.»
    
    «خدمتكار» رماني مدرن است با داستان هاي متكثري از زبان چند شخصيت زن اصلي رمان كه به موضوع خدمتكاران سياهپوستي مي پردازد كه در خانه سفيدپوستان در شهر جكسون ايالت مي سي سي پي در اوايل دهه 1960 كار مي كردند.
    
    اين رمان با ساختاري مدرن به مساله يي به ظاهر ساده درباره ساختن دستشويي هاي جدا براي سياهان در خانه سفيدپوستان پرداخته است. مساله يي در ظاهر ساده كه دغدغه تمام رمان خدمتكار است و به گونه يي نشان دهنده جدايي عميق سياهان از سفيدهاست و همان قصه قديمي تبعيض نژادي و برتري سفيدها بر رنگين پوست هاست. دغدغه يي كه ديگر براي زمانه ما كمي كهنه شده اما استاكت با اين دغدغه كهنه و از مدافتاده رماني مدرن درباره روابط انساني نوشته. او در اين رمان به نوستالژي سفيدپوستاني كه حالابزرگ شده اند و هميشه خاطره زن خدمتكار سياه مهربان كودكي هايشان با آنها زنده است، مي پردازد. بيشتر شخصيت هاي زن رمان نوستالژي يك خدمتكار سياه را كه كودكي شان را با مهرباني هاي او بزرگ شده اند در خود دارند و در طول داستان به نوعي آن را مطرح مي كنند. اين نوستالژي گاهي از مساله تبعيض نژادي و كار كردن زنان رنگين پوست در خانه سفيدها بدون اينكه حق و حقوق واقعي شان را دريافت كنند، نيز در رمان پررنگ تر مي شود.
    
    خاطره خدمتكار سياه مهربان البته براي خواننده ايراني چندان قابل درك نيست اما تجربه اش در اين رمان، خاطره زنان سياه رمان هاي قديمي خارجي مثل شخصيت «مامي» رمان بر باد رفته را زنده مي كند.
    
    «خدمتكار» رماني، قصه در قصه است. قصه يك نويسنده تازه كار كه مشكلات زندگي رنگين پوست ها را مي نويسد اما اين قصه يك قصه اجتماعي يا آموزشي صرف نيست بلكه زندگي سياهان خدمتكار است و روابط آنها با بچه سفيدهايي كه بزرگ مي كنند و با دنياي پيرامون شان.
    
    همان طور كه «ميني»، يكي از زنان سياه رمان «خدمتكار» كه راضي شده از زندگي اش براي اسكيتر، دختر سفيدي كه نويسندگي را تجربه مي كند، بگويد، در جايي از حرف هايش مي گويد من مشكلات رنگين پوست ها را نمي گويم اينها فقط زندگي سياهان است. درست با همين شگرد كاترين استاكت نيز تنها قصه تعريف مي كند، قصه زندگي تعدادي از زنان خدمتكار سياه كه در خانه سفيدپوست ها سال هاست دارند كار مي كنند و در دل اين قصه به گونه يي ظريف با طرح مساله تبعيض نژادي و مشكلات رنگين پوستان مخاطب را به قضاوت مي نشاند تا درباره خدمتكاران رنگين پوست و جهان انساني آنان بيشتر فكر كنند. در واقع رمان خدمتكار يك جور قصه در قصه مدرن و مستند است كه نويسنده اين روش را براي ارائه رمانش برمي گزيند تا در واقع به گونه يي مستند و با شيوه گفت وگو با خدمتكاران سياه در فضايي خفقان آور كه سياهان جرات اعتراض هم ندارند، قصه يي مدرن را براي ما تعريف كند. اين رمان با همين شگرد، گويي نوعي فاصله گذاري را با مخاطب حفظ مي كند و مدام به او يادآور مي شود كه با يك داستان طرف است و بايد مخش را به كار بيندازد و تحليل كند، نه اينكه غرق در شخصيت هاي داستان ماجرا را پي بگيرد.
    
    استفاده از شيوه گفت وگو با چند خدمتكار سياه براي پيشبرد داستان، سبب شده استاكت در پرداخت متكثر و مدرن جهان رمانش موفق عمل كند. جهت روايت در رمان مدام تغيير مي كند و هر بار راوي عوض مي شود و ما با جهاني تازه از منظر شخصيتي تازه روبه رو مي شويم. رمان «خدمتكار» در 34 فصل نوشته شده و در هر فصل از اين كتاب، راوي عوض مي شود. تغيير منظرهاي راوي در هر فصل كه با روايت اول شخص يكي از زنان داستان كه بيشتر خدمتكاران سياه هستند و گاهي اسكيتر، زن سفيد نويسنده، به زيبايي و پويايي اثر بسيار كمك كرده است.
    
    همين فاصله گذاري هاي ظريف نويسنده كه سبب مي شود مخاطب بيشتر بينديشد، پرداختن به مساله روابط انساني و محبت ميان افرادي كه از لحاظ اجتماعي و گاهي قانوني در يك ميزان نيستند، مهم ترين دغدغه رمان است. پرداخت فضاي تبعيض نژادي دهه 60 و نگاهي به گونه يي تاريخي داستاني به آن دوران، در كنار روايت مدرن، ساده و بدون قضاوت قصه يي در سال هاي دهه 60 از رمان خدمتكار رماني جذاب ساخته است. رمان خدمتكار اگرچه اولين رمان نويسنده اش كاترين استاكت است اما رمان تاثيرگذار و جذابي است. اين كتاب، كتاب برتر سال 2009 در سايت آمازون شد و نامزد جايزه هاي اورنج 2010، اينديز چويس 2010، دوبلين 2011 و برنده جايزه بهترين كتاب كريسشن ساينس مانيتور2009 شده است. استاكت، رمان خدمتكار را پس از پنج سال در سال 2009 به پايان رساند و در همان سال براي انتشارش به 60 ناشر در امريكا مراجعه كرده و جواب رد شنيد. اما سرانجام چاپ شد و پس از چاپش مورد استقبال وسيعي قرار گرفت و بلافاصله به سه زبان و در 35 كشور منتشر شد و تا آگوست 2012 شمارگان آن از مرز پنج ميليون گذشت و به مدت صد هفته در فهرست پرفروش ترين هاي نيويورك تايمز قرار گرفت. اين استقبال باعث شد اقتباسي سينمايي از آن ساخته شود و فيلمي به همين نام در سال 2011 روي پرده رفت كه اقتباس فيلمنامه بود و كارگرداني آن را تيت تيلور، دوست دوران كودكي استاكت برعهده گرفت. اين فيلم در مدت كوتاهي 305 ميليون دلار فروش كرد و توانست نامزد چهار جايزه آكادمي اسكار سال 2012 از جمله اسكار بهترين فيلم شود.
    
    زبان رمان خدمتكار، زبان ساده و بي شيله پيله يي است كه اعتماد مخاطب را جلب مي كند و از سويي دقت بيش از حد نويسنده در بيان اتفاق ها فضايي مصور و واقعي را براي مخاطب مي آفريند، فضايي كه مي شود به خوبي آن را تصوير كرد كه البته اين از قوت ترجمه اين كتاب نيز بوده است. رمان «خدمتكار» نوشته كاترين استاكت و با ترجمه روان شبنم سعادت از سوي نشر افراز در بهار 91 منتشر شده است.
    فقسه پشتي : ما همه انسانيم / نگاهي به رمان«خدمتكار» نوشته كاترين استاكت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2370 به تاريخ 27/1/91، صفحه 11 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 566 بار
    آثار ديگري از "سپيده شمس"

  به سوي تئاتر فمينيستي / نگاهي به «شب شرقي»، كاري از ناصح كامگاري
سپيده شمس، شرق 12/7/96
مشاهده متن    
  ما... سه نفر / نگاهي به نمايش«ما سه نفر بوديم»
سپيده شمس، شرق 12/6/96
مشاهده متن    
  مكاشفه اي بدون تاريخ و سرزمين / نگاهي به نمايش«آنجا» در بخش بين الملل جشنواره تئاتر فجر
سپيده شمس، شرق 16/11/95
مشاهده متن    
  تاريخ در تئاتر، بازنمايي يا تبارشناسي؟ / نگاهي به نمايش«وقايع اتفاقيه مفقودالپدر» به كارگرداني مريم جليلي
سپيده شمس، شرق 7/7/95
مشاهده متن    
  گفت وگو با شهاب آگاهي، كارگردان نمايش «مده آ»: تئاتر نمي تواند سياسي نباشد
سپيده شمس، شرق 8/6/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 33، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است